+ Konuyu Yanıtla
1 den 3´e kadar toplam 3 ileti bulundu.

Konu: Sanık Rektör Yücel Aşkın tahliye edildi

Sanık Rektör Yücel Aşkın tahliye edildi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, şişli, Türkiye.
    İletiler
    1.653
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    1

Tanımlı Sanık Rektör Yücel Aşkın tahliye edildi

Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi oybirliğiyle Rektör Aşkın 'ın tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Aşkın, sağlık sorunları nedeniyle duruşmaya katılamadı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın, 75 gündür süren tutukluluğunun ardından tahliye edildi. 29.12.2005

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın, yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında tahliye edildi.
    Van Üçüncü Ağır Ceza Mahkemesi, Aşkın'ın tutuksuz yargılanmasına karar verdi.
    Van Yüzüncüyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın ve 9 arkadaşı hakkında İspanyol Expansion S.A. firmasından 25 milyon dolarlık tıbbi cihaz alımı ihalesinde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle açılan davanın ikinci duruşması yapıldı. Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Rektör Prof. Aşkın'ın tahliyesine karar verdi.

REKTÖR DAVAYA KATILMADI

Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi görülen davanın ikinci duruşmasına, Rektör Aşkın ve Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ayşe Yüksel katılmazken diğer 8 sanık hazır bulundu.
    İspanyol Expansion S.A. firmasından 25 milyon dolarlık tıbbi cihaz alımı ihalesinde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle Van Cumhuriyet Başsavcılığınca açılan davada, yapılan değişiklikle duruşmada savcı olarak Metin Dikeç yerini alırken, Mahkeme heyeti ise başkan İlhan Kaya ile hakimler Muammer Ballı ve Vahit Baltacı'dan oluştu.
    İkinci duruşmada, tutuksuz sanıklar YYÜ Genel Sekreter Yardımcısı Salih Yurtkuran, YYÜ Yazı İşleri Şube Müdürü Şükran Yurtkuran, Yazı İşleri Bilgi İşletmeni Bülent Şahin, Özel Güvenlik Şube Müdürü Saffet Kara ifade verdi.

"REKTÖR FİŞLEME TALİMATI VERMEDİ"

YYÜ Güvenlik Amiri emekli jandarma astsubay Saffet Kara, İddianamede yeralan kişisel verilerle ilgili Rektör Aşkın'dan hiç bir zaman talimat almadığını belirtti. Kara, "Ben emekli olduktan sonra hiç bir istihbari bilgi toplamadım ve hiç kimseye vermedim" dedi. Saffet Kara, "Kaldı ki gerek askerlik görevim sırasında, gerekse özel güvenlik görevlisi olarak çalıştığım süreçte Rektör Aşkın'ın istihbarat toplamam konusunda ne bir talimatı, ne de bir yönlendirmesi olmamıştır" diyerek şunları kaydetti:
    "Benim asker olarak görevim sırasında üniversitede yoğun türban eylemleri, PKK ve Hizbullah faaliyetleri vardı.
    Olağanüstü Hal dönemiydi ve bir öğrenci öldürülmüştü. Davada sözü edilen istihbarat notları tamanan o dönemde toplanmıştı ve o dönemde toplanan notlar MİT ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından zaten rektörlüğe gönderiliyordu. Ben de o dönemde komutanlarımın emir ve talimatıyla 3 raporu üst yazıyla gönderdim. Bu raporların hiç biri özel yaşama yönelik bilgiler veya fişleme değildir, istihbarat notlarıdır ve emirle hazırlanmıştır. Ayrıca bu notlar Rektör Aşkın'a değil, rektörlük makamına gönderilmiştir. Ayrıca istihbarat çalışmaları Prof. Dr. Aşkın'ın görevde olmadığı 1996- 97 yılarında da yapılıyordu. İddianamedeki, örgüt ve çete suçlamalarına şaşırdım ve böyle bir yapılanmadan haberim yok."

"ASKERLİKTEN KALMA ALIŞKANLIKLA BAKAN HAKKINDA NOT TUTTUM"

Saffet Kara, Mahkeme Başkanı İlhan Kaya'nın Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in 2002 yılında üniversiteyi ziyaretinin neden not tutulduğu yönündeki sorusu üzerine, "Bakanın ziyareti sırasında üniversitede rektör ve yöneticiler bulunmuyordu. Ben askerlikten kalma alışkanlıkla not aldım rastgele yazılmış notlardı bunlar. Bu notları hiç kimseye vermedim" yanıtını verdi.

"BİLGİLER 2000 YILINDAN KALMA"

Kara, fişlendiği iddia edilen 418 kişinin isimlerinin karşısında siyasi görüşleri ve hangi derneklere üye olduğu yönündeki notların hatırlatılmasına ise "Bu bilgiler 2000 yılından önce hazırlanmış istihbarat notlarıdır. Bu yıldan sonra zaten böyle bir çalışma olmadı. Ben hep komutanlarımdan gelen emirle hareket ettim, hiç bir zaman hukukun dışına çıkmadım" karşılığını verdi.

ARPALI KAYIT DEFTERLERİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ TALİMATI VERDİ

YYÜ Yazı İşleri Bilgi İşletmeni Bülent Şahin, üniversitede ihaleye ilişkin kayıt defterlerinin değiştirilmesi ilgili olarak, tutuklu bulunduğu cezaevinde intihar eden YYÜ Genel Sekreter Yardımcısı Enver Arpalı'nın talimatıyla hareket ettiğini söyledi. Şahin, "Değiştirilen defterin 2 sayfasını Arpalı, fotokopi çekip aldı. Eski ve yeni defterler de halen duruyor. Ben bunların değiştirilmesinin suç olduğunu bilmiyordum" dedi.
    http://www.imedya.com/asp/haberdetay.asp?a=172779&z=5

Olayın Geçmişi

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın hakkında, İspanyol Expansiyon firmasına ihale edilen 25 milyon dolarlık tıbbi cihazı alımı ile ilgili Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 5 Nisan 2005 tarihinde soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma kapsamında Aşkın 'ın YYÜ Yerleşkesindeki evi ve çalışma odaları 14-15 Temmuz tarihlerinde aranmıştı. Aşkın, 14 Ekim 2005 tarihinde çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Rektör Aşkın hakkındaki, "Haksız Ekonomik Çıkar Sağlamak amacıyla kurulmuş örgütün faaliyeti çerçevesinde, ihaleye fesat karıştırmak ve resmi evrakta sahtecilik" iddiasıyla açılan davayı 14 Aralık 2005 tarihinde görüşmüş, Aşkın 'ın tutukluluk halinin devamına karar verilerek duruşma ertelenmişti.

Tahliyesine Karar verilen Aşkın Hastanede Kalacak:

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Avni Şahin, Rektör Aşkın'ın 13 Kasım'dan bu yana sağlık sorunları nedeniyle hastanede izlendiğini, Rektör Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın gelecek haftaya kadar hastanede tutulacağını söyledi.

Hukuki NET Güncel Haber

Sanık Rektör Yücel Aşkın tahliye edildi konulu yargıtay kararı ara
    Sanık Rektör Yücel Aşkın tahliye edildi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul, şişli, Türkiye.
    İletiler
    1.653
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    1

Tanımlı

Rektör Yücel Aşkın'ın tahliyesinin ardından müdahil avukatı Hüsnü Tuna mahkeme heyetinin geçen celseden bu yana ciddi bir baskı altına alındığını iddia etti!

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın tarafından fişlendikleri iddiasıyla, bugün 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya, müdahil avukatı Hüsnü Tuna, karşı olmasına rağmen alınan tahliye kararının mahkemenin takdirinde olan bir husus olduğunu ve dolayısıyla saygı duymak gerektiğini belirterek, "Buna karşı çıkmamız söz konusu değildir" dedi.

Mahkeme heyeti tarafından verilen tahliye kararının ardında Adalet Sarayı'nda, ayrılan müdahillerin avukatı Hüsnü Tuna, basın mensupların sorularını cevaplandırdı. Mahkeme heyetinin geçen celseden bu yana ciddi bir baskı altına alındığını iddia eden Tuna, siyasilerin özellikle fiili ve sözlü müdahalelerinin yanısıra yargılama alanını işgal ederek mahkeme heyetini etkilemeyi sürdürdüğünü iddia etti. Tuna, "Biz işin bu tarafına karşı çıkıyoruz. Yoksa neticede mahkeme hem tutuklayabilir hem tahliye kararı verebilir. Bu yargılama sürecek ve sonucunda bir karar verilecek. Ona da saygı duyacağız" diye konuştu.

Tuna'nın, sürekli baskı altında bulunan mahkemenin tahliye kararı vererek rahatlandığını gördüklerini ifade etmesi üzerine bir gazetecinin, "Mahkemenin rahatlamak için mi tahliye kararı verdi?" şeklindeki sorusuna, "Hayır rahatlamak için değil. Elbette kendilerine göre gerekçeleri var. Ama baskıdan en azından kurtulmuş oldular" diye cevapladı.

Bir gazetecinin, bu noktadan sonra Rektör Aşkın'ın görevde bulunmasının müdahiller için bir sıkıntı teşkil edip, etmeyeceği şeklindeki soru üzerine ise Tuna, "Yani biz onu sürekli gündeme getirdik. Zaten sanıklar en azından geçici de olsa görevi başında alınmaları gerekirdi. Soruşturmanın sonuna kadar bu yapılmadığı taktirde, soruşturmanın selameti sıkıntıya girer diye düşünüyorduk. Ancak şu aşamaya kadar YÖK'ten bir işlem çıkmadı. Elbette ki bu husustaki diğer hukuki ve cezai başvurularımızı da zaten sürdürüyoruz. O konular artık zaman süreci içerisinde ortaya çıkacak sonuçlardır" şeklinde konuştu.

Rektör Aşkın'ın avukatı Teoman Evren ise, adaletin yerini bulduğunu belirterek, "Rektör Aşkın'ın suçsuz olduğuna inanıyoruz. Aslında iddia edilen konularda hiçbir delil yok" dedi.
    http://www.internethaber.com/mays/ar...php?aid=332594

İletiler
    1.053
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

HABER:

Ve telefonun öbür ucunda Van 100. Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın. Hastanede, ama özgür.
    Heyecan içinde başlıyor konuşmamız. Ama ben daha sorularımın yarısını soramadan onun sesindeki yorgunluğu, zorlandığını fark ediyorum. Zaten kendisi de biraz sonra, devam edemeyeceğini söylüyor.

Umudunuzu kaybettiğiniz anlar oldu mu?
    Aşkın: Ben 1995'te 3 ay ders vermeye Van'a geldim. O sürenin sonunda da burada kalmaya karar verdim. Ta 1995'te burada izleyeceğim yolu çizdim. Bir defa karar verir, kararlılıkla üzerine giderim. Böyle bir sonucu hiç kimse tahmin edemez veya beklemez. Ama böyle günler için de hazırlıklı olduğumu söyleyebilirim.

Yani tutuklanmayı göze almış mıydınız?
    Aşkın: Tutsak olmak, özgürlüklerin kısıtlanması hoş bir duygu değil tabii. Ama böyle bir olasılık için de hazırlıklıydım.

'Kuvayı Milliye ruhu'
    Bir rektörün hapishanedeki günleri nasıl geçer?
    Aşkın: İçerde bir süre okuyup yazdım. Hapishane yönetimi de en ufak memurundan, en yukarıdakine kadar çok yakın davrandı. Fakat bir süre sonra sağlığım bozuldu. Sağlığınızı kaybetmeye başlayınca, daha da zorlanıyorsunuz. Türkiye'de çok acı çeken insanlar oldu. Onların yanında benimkinin lafı bile edilmez. Öte yandan bu süreç benim için renkli bir deneyim de oldu. Hem o dünyayı tanımış oldum, hem de halkın içindeki cevheri somut olarak görme fırsatı doğdu.

Halkın içindeki cevher mi?
    Aşkın: Evet, biz tarihi birikimi somut olarak gösteremeyiz, ancak tanımlayabiliriz. Beni hiç tanımayan yüzlerce, binlerce kişi telefon, telgraf ve mektupla beni desteklediler. Çoğunda gözlerim yaşardı. Demek ki Anadolu'da Kuvayı Milliye ruhu, örgütsüz de olsa hâlâ yaşıyor. Onu görmüş olmak, Türk halkının tarihi birikimini somut olarak görme fırsatı verdi. Bu, benim için en büyük kazanç. Ancak böyle durumlarda ortaya çıkıyor bu insanların sezgileri.
    Bir işçi yazıyor, bir ev kadını yazıyor, köylüler yazıyor... Belki aydınlardan da daha güçlü sezgileri var. Onun için geleceğe daha umutla bakıyorum.

Ölüme yaklaştığınızı hissettiğiniz oldu mu?
    Aşkın: Şey kötüydü. Son gün, hastaneye geldiğim gün... O olayı tabii bizzat yaşadım. Birinin anlatması gibi değil. Çok kötü oldum. Bildiğiniz gibi çok yakın bir dostumuzu trajik bir biçimde kaybettik. O kaldırılır bir şey değildi. İçerde hiçbir zaman umudumu kaybetmedim, ama zaman zaman eğrinizin aşağı indiği noktalar oluyor.
    Hastaneye geldiğimde kalp ritmi falan berbat durumdaydı. İlk 2 gün çok endişe etmişler. Şimdi söylüyorlar bana... İşte ölümü en çok o gün hissettim.

'O dehşet bir duygu'
    Siz bizzat gördünüz mü?
    Aşkın: Tabii aynı yerde, aynı mekânda bütün olayı gördük, yaşadık. Koğuşta 5 kişiydik. Televizyon seyrediyorduk. Banyo da 2-2.5 metre arkamızda... Onu yaşamak çok dehşet bir duygu. Üstelik çok yakınınızdaki bir insan, uzaktan biri değil...

Hücredeki diğer 3 kişi?
    Aşkın: Orası memur koğuşuydu. Memuriyette olan insanlar kalıyordu.

Üniversiteden değiller...
    Aşkın: Hayır, başka mesleklerden...

Sizce bu dava neyi sembolize ediyor?
    Aşkın: Dava üzerine şimdilik yorum yapmasam...

Gazete okuyabiliyor muydunuz?
    Aşkın: Evet. Abone oluyorduk. Koğuşta televizyon da vardı. Ama hastanede TV izleme imkânım yok. Sizin yazılarınızı da hep izledim.

Benim ilk yazımı siz kendiniz mi okudunuz, yoksa birisi mi gösterdi?
    Aşkın: Hayır, kendim okudum, ben buldum. Başhekimden rica ettim: "Beni çok etkiledi yazı. Benim yerime teşekkür et" dedim. Ve işte ondan sonra başladı her şey... Toplum birtakım sorunları biriktiriyor, biriktiriyor, sonra tartışmaya başlıyor. Eyleme de geçiyor. Şimdi galiba bu dava nedeniyle, benim durumum nedeniyle Türkiye'de pek çok kurum baştan gözden geçirilecek. Çok zorluk çektim, ama bu tür bir katkım olduğunu da düşünüyorum. Yargı, üniversiteler, YÖK, ordu, basın... Bunlar bizim kurumlarımız, Cumhuriyet'in kurumları. Bunları tabii ki eleştireceğiz, daha iyiye gitmesi için gayret göstereceğiz. Farklı görüşlerimiz de olacak. Ama hep bu kurumlara sahip çıkmamız lazım. Çünkü Türkiye'nin geleceği bu kurumlarda...

Bir tarafta Kemalistler, bir tarafta Orhan Pamukçular... Aydın diye tanımladıklarımızın arasındaki bu kırılmanın bir biçimde yok olması lazım diye düşünüyorum.
    Aşkın: Tabii lazım. Ortada çağdaşlaşmaya yönelik, sahip olduğumuz değerlere daha da fazla sahip çıkmaya yönelik bir toplu eylemin olması gerekiyor. Türkiye'nin geleceğini hep birlikte inşa etmemiz gerekiyor. Gün, ufak görüş ayrılıklarından dolayı kavga etme günü değil.

Büyükbabanız Ermeni diye haberler çıktı. Nasıl karşıladınız?
    Aşkın: Bunu söyleyenlere bir tek şey söyleyeceğim. Dedelerimiz aynı kişi. Hepimizin de dedesi Kenya-Tanganika arasındaki Olduvai Boğazı'nda yaşayan bir trimad. Ortak atamız o...

'Noktalasak olur mu?'
    Telefonun öbür ucunda kısa bir sessizlik...
    Aşkın: Meral Hanım, acaba burada noktalamak mümkün olur mu? Biraz yorulduğumu hissettim...

Son soru asistanım Özlem'den olsun. Bir aydır sizinle yatıp sizinle kalkıyoruz. Özlem, sizin yeni yıl mesajınızı çok merak ediyor...
    Aşkın: Umarım çok daha iyi bir yıl olacak. Türkiye zor günler geçiriyor olsa da, 2006'nın geleceğe daha umutla bakacağımız bir yıl olacağını düşünüyorum.

Sizi beyaz cüppenizle ne zaman göreceğiz?
    Aşkın: En kısa zamanda...

KAYNAK:
    HABERTÜRK

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

av.teoman evren yucel askin

Forum