Merhaba, umarım soruyu doğru yere yazmışımdır. Bahsettiğim oyun facebook üzerinden oynanan poker oyunu. Oyunu oynatan şirket zynga. Oyun kumar sayılmaz diye düşünüyorum çünkü bu oyunun özelliği, oyun üzerinden kurallar dahilinde para kazanma ihtimalinin olmaması. Şöyle ki, oyuna girdiğinizde size ufak bir miktar sanal para veriliyor ve siz bununla oyuna giriyorsunuz. Bu parayla küçük masalarda oyun oynayabiliyorsunuz. Ayrıca oyunu oynatan şirket bir de bu sanal paralardan satıyor. Belli bir miktar ücret karşılığında bir miktar sanal para satın alınabiliyor. Diyelim ki siz havale yaptınız ve sanal para satın aldınız. Bu parayla oynadınız ve parayı artırdınız. Bu parayı tekrar gerçek paraya çevirme imkanınız yok. Yani para veriyorsunuz ancak para kazanamıyorsunuz. Benim bildiğim kadarıyla da kumar kapsamına girmesi için belli bir risk karşılığında para kaybetme ya da kazanma ihtimalinin olduğu oyunlar kumar sayılıyor.

Tabi bu parayı şirket geri almıyor ancak işte bu noktada ben devreye giriyorum. Ben ve benim gibi birçok kişi bu paraların alım satımını yapıyor. Yani birisi iyi oynuyor ve sanal para kazanıyor. Biz bu adamdan ucuza alıyoruz bu sanal parayı, üzerine kar ekleyip ufak ufak satıyoruz. Bu şekilde para kazanmış oluyoruz.

Şimdi birincisi biz oyun kurallarına karşı gelmiş oluyoruz, çünkü oyunu oynatan şirket, yani zynga, oyuncuların sanal para satmasını yasaklamış. Ancak bunun cezası oyundan banlanmak. Yani adamlar satış yapanları fark ettiklerinde banlıyorlar, o kadar, bir daha o hesapla oyuna giremiyorsunuz, ancak tekrar bir hesap açıp girmek çok kolay. Burada biz yasalara karşı gelmiş olmuyoruz, sadece oyunun kurallarına karşı gelmiş oluyoruz. Doğru mu??

İkincisi, bu kumar kapsamına girer mi?? Kumar oynatan kişi pozisyonuna düşer miyim??

Üçüncüsü ve en çok aklıma takılan kısım, ben bu işten para kazanıyorum ancak bundan vergi ödemiyorum. Zaten böyle bir iş tanımı da yok, istesem de ödeme şansım yok. Burada suçlu durumuna düşüyorum galiba değil mi?? Ancak aklıma takılan kısmı şu; internet üzerinden oynan binlerce online oyun var ve bu oyunlarda belli bir level'e gelip de oyunu satan birçok kişi var(knight online gibi). Onlar da bundan para kazanıyorlar ve vergi ödemiyorlar. Ayrıca o oyunu oynatan şirket, para karşılığında oyunda belli ekstra özellikler satıyor ve hesap satışı aslında yasak. Ancak bunu satan, dünyanın her tarafından binlerce kişi var ve ben bundan dolayı, sen kurallara uymadın ya da vergi vermedin diye herhangi bir ceza alanı duymadım. Ben bu oyunu aynı kapsamda değerlendiriyorum, çünkü özellikleri aynı. Sadece benimkinde söz konusu olan oyun, iskambil kağıtlarıyla oynanıyor o kadar. Başka bir farkı yok.

Şimdi ben kanun karşısında ne durumdayım, suçlu muyum?? Eğer suçluysam, bu diğer online oyunlarda hesap satanlardan bir farkım var mı?? Önemli bir suç mu işliyorum?? Yarın bir gün sen gel bakayım derler mi bana yoksa suç olsa da o kadar önemli birşey değil mi?? Malum, üniversite öğrencisiyim, ve buradan kazandığım parayla okumaya çalışıyorum. Onun için öğrenmek istedim. Bu kadar uzun yazdığımdan dolayı da, okuyanlardan özür dilerim.