Amerika vizesi için sözleşmeden önce ödediğim 500 USD geri alabilirmiyim?

Bir danışmanlık firmasıyla, H2B vizesiyle Amerikaya gitmek için temmuz ayında msnde görüştüm ve anlaştım. Önden kayıt için 12 temmuzda 500 USD para verdim. Sözleşmeyi 29 temmuzda imzalayarak posta yoluyla istanbuldaki firmaya gönderdim. Fakat henüz hiç bir gelişme yok. Onay alınacak diğerek beni oyalıyor. 500 USD kayıt parasından önce bana işveren tarafından ağustos ayı içinde ingilizce mülakat olacağımızı söylemişti. Fakat Ağustos ayı bitti hala mülakat olmadım. Herhangi bir işlemde yok. Bana sözleşme gelince geri kalan kısmı ödeyeceğim söylendi. Fakat henüz sözleşmede gelmediğinden onlara geri kalan 2000 USD yide ödeyemedim. Parayı alma şansım var mı? Yoksa firma istediği kadar bekletme hakkı var mı? Mülakat olmadığım ve amerikadaki işverenden sözleşme gelmediği için para talep edilmedi benden.

Paranın tamamı yatırılmadığından sözleşme hukuken geçerlimi? Bu durumda ödediğim 500 USD alabilirmiyim? Yoksa beklemek zorundamıyım?

Örnek sözleşme aşağıdadır.

--------------örnek sözlşme---------------

1-YÜRÜRLÜK
a. İşbu sözleşme, taraflarca imzalanıp, katılımcının danışmanlık bedeli olan 2500 USD' yi XXXX 'a teslim etmesinden sonra yürürlüğe girer.
b. Vize başvurusu ile ilgili tüm resmi evrak, harç, pul vb. ücretler, vize giderleri, uçak biletleri, pasaport bedeli katılımcı tarafından karşılanacaktır,
c. İş bu sözleşme vize danışmanlık hizmetleri için geçerlidir.
2 - İŞLEMLERİN BAŞLATILMASI VE SORUMLULUKLAR
a. xxxx, Başkonsolosluklar, elçilikler ve diğer yetkili makamlar tarafından verilen vize randevularının tatillerinden dolayı meydana gelebilecek gecikmelerden ve iptallerden sorumlu tutulamaz.
b. Katılımcı, her ne sebeple olursa olsun vize alamazsa veya xxxx' nun kontrolü dışında gerçekleşen diğer nedenlerden dolayı yurtdışına çıkamazsa bundan xxxx' yu sorumlu tutamaz. Bu durumda yapılacak olan "geri ödeme ve iptal işlem ve şartları" aşağıda 3.maddede sıralanmıştır. Katılımcı belirtilen geri ödeme ve iptal işlem ve şartlarını kabul ettiğini ve geri ödeme halinde, tahsil edilen ücrete gerek kendi ve gerekse vekili aracılığıyla gecikme zammı, faizi, vs,.. yürütmeyeceğini baştan kabul ve taahhüt eder.
c. Katılımcı, vize başvuru formunda beyan ettiği ve teslim ettiği ek tüm belge ve bilgilerin doğruluğunu kabul eder. Katılımcının beyan ettiği bilgilerin ve belgelerin eksik veya yanlış olmasından ve xxxxx 'ya zamanında teslim edilmemesinden kaynaklanan sorunlar için xxxxx hiçbir sorumluluk kabul etmez. Bu nedenle ortaya çıkan iptallerde, iade işlem ve koşulları geçerli değildir.
d. Katılımcılar haftada en az iki kez olmak üzere xxxxx resmi web sitesi olan www.xxxxxx.org ve/veya kayıt esnasında belirtilen e-¬mail, cep telefonlarına xxxxx tarafından gönderilmiş olan duyuru ve haberleri okumakla yükümlüdürler. Web adresinde verilen haberleri, gönderilen kısa mesajlar ve e-mailler katılımcıya tebligat niteliğindedir.
3 -GERİ ÖDEME VE iPTAL iŞLEM VE ŞARTLARI

a. Katılımcıdan kaynaklanan nedenlerle vize alınamaması durumunda katılımcının xxxxx 'ya ödemiş olduğu toplam ücretlerden 500 USD gider olarak kesilerek, kalan meblağ 45 iş günü içerisinde geri ödenir.
b. Katılımcının vize aldıktan sonra kişisel nedenlerle yapacağı hizmet iptallerde herhangi bir iade söz konusu değildir.
4 -UYUŞMAZLIKLARIN HALLİ
İş bu sözleşme xxxxxx ile katılımcı arasında gayri kabili rücu olarak yapılmış olup, katılımcı tarafından üçüncü kişilere devredilemez. İşbu sözleşmeden doğabilecek anlaşmazlıkların çözümünde ilgili kanun ve mevzuat hükümleri saklıdır. İşbu sözleşmenin akdedilmesi tarihi itibari ile doğacak her tür hukuki sorunların çözümünde İstanbul Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkili kılınmıştır.