+ Konuyu Yanıtla
2 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 43 ileti bulundu.

Konu: Tek tip askerlik: Herkes 9 ay yapacak

Tek tip askerlik: Herkes 9 ay yapacak Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.640
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Tek tip askerlik: Herkes 9 ay yapacak

Konu siyasi baskı/koz aracı ile şekillenince TSK.nın buna hayır demesi zor. Ancak doğrusu, asker ihtiyacının TSK tarafından belirlenmesi. Bu durumda teferruat adlı arkadaşın dedikleri de hesaba katıldığında 7 ay intibak, 2 ay gerçek askerliğinde pek bir faydası yok. Yeterince kadro veya profesyonel ordusu olacağından yedeksubaylığa da ihtiyaç yok ama üniversite mezunlarının da 9 ay askerlik yapmasına itirazım var. Senelerce okumuş, vatana millete en faydalı olacağı çağda, tam işini kurarken diğerleri gibi 9 ay askerlik yapmasını kabul edemiyorum. Bu bir üstünlük değil, üniversite mezununa ödül olarak algılanabileceğinden eşitlik ilkesine de aykırı değildir. Üniversite mezunu olmayanların 12, üniversite mezunu olanların 6 ay yapması makuldür.
    Askerliği standart 9 ay yapmak ise olsa olsa; insan taşımacılığı ile uğraşan şirketlerin yada teröristlerin işine yarar...

Kanunlar ilke olarak geriye yürümez. Ancak geçici maddeler ile halihazırda silah altında olanların durumu düzenlenebilir. Hakça olması gereken, terhis olmamışların süre dolduysa terhisi, 6 aylık kısa dönemlerin müktesep hakkı olduğundan 6 aylık sürenin dolumuyla terhisleridir. Ayrıca bunun yemin etmiş askerlere değil, askerliğini karar altına aldırmış herkes için geçerli müktesep hak olduğunu düşünüyorum. (Böylelikle üniversite mezunu olup da bakaya kalanların derhal askerlik için karar aldırmaları sağlanmış olur).

Alıntı teferruat rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    eğerki büyük bir savaş içerisine girersek te şanlı geçmişimizde olduğu hepbirlikte zaten cepheye koşacağımızdan herkesin az buçuk askeri bilgisi olması lazımdır..
    %100 katılıyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Tek tip askerlik: Herkes 9 ay yapacak konulu yargıtay kararı ara
    Tek tip askerlik: Herkes 9 ay yapacak konulu hukuk haber
    Konu litigation tarafından (23-09-2010 Saat 00:33:16 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı litigation rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Konu siyasi baskı/koz aracı ile şekillenince TSK.nın buna hayır demesi zor. Ancak doğrusu, asker ihtiyacının TSK tarafından belirlenmesi. Bu durumda teferruat adlı arkadaşın dedikleri de hesaba katıldığında 7 ay intibak, 2 ay gerçek askerliğinde pek bir faydası yok. Yeterince kadro veya profesyonel ordusu olacağından yedeksubaylığa da ihtiyaç yok ama üniversite mezunlarının da 9 ay askerlik yapmasına itirazım var. Senelerce okumuş, vatana millete en faydalı olacağı çağda, tam işini kurarken diğerleri gibi 9 ay askerlik yapmasını kabul edemiyorum. Bu bir üstünlük değil, üniversite mezununa ödül olarak algılanabileceğinden eşitlik ilkesine de aykırı değildir. Üniversite mezunu olmayanların 12, üniversite mezunu olanların 6 ay yapması makuldür.
    Askerliği standart 9 ay yapmak ise olsa olsa; insan taşımacılığı ile uğraşan şirketlerin yada teröristlerin işine yarar...

Kanunlar ilke olarak geriye yürümez. Ancak geçici maddeler ile halihazırda silah altında olanların durumu düzenlenebilir. Hakça olması gereken, terhis olmamışların süre dolduysa terhisi, 6 aylık kısa dönemlerin müktesep hakkı olduğundan 6 aylık sürenin dolumuyla terhisleridir. Ayrıca bunun yemin etmiş askerlere değil, askerliğini karar altına aldırmış herkes için geçerli müktesep hak olduğunu düşünüyorum. (Böylelikle üniversite mezunu olup da bakaya kalanların derhal askerlik için karar aldırmaları sağlanmış olur).

%100 katılıyorum.
    Beyefendi sizin görüşünüze katılmıyorum.Askerlik vatan borcunu ödemek için yapılır.Üniversite mezunu olanların olmayanlara göre vatana daha az mı borçları var ki daha kısa askerlik yapmaları gerekiyor.Şu an yıllardır uygulanan kısa dönem askerlik durumunu bile yanlış buldum bu gerekçemden dolayı.Kısa dönem askerlik sadece 4 yıllık üniversite mezunlarına tanınan bir hak.Şimdi MYO mezunu çıkıp diyecek bir liseliden ,ilköğretim mezunundan nasıl aynı derecede askerlik yaparım benim ki de azaltılsın.Liseli diyecek ilköğretim mezunu biriyle nasıl askerlik yaparım benimki de azaltılsın.Zaten ülkemizde her alanda bu eğitimli eğitimsiz kutuplaşması var.Ordumuzda neden olsun.O bizim gözbebeğimiz.Zaten anlam vermiş değilim ,neden askerlikte bu eğitim düzeyine ayrıcalık olayı var.Ama eğer gerçekleşirse bu tek tip askerlik son derece isabetli bir karar olur.Eğer bu ülkede neden hep gariban çocukları şehit oluyor da zenginler olmuyor diye feryad eden biriyseniz bilmelisiniz ki bunun sebebi eğitimlilere tanınan ayrıcalıktan dolayıdır.Çünkü muharip sınıflara yollanmazlar.Branşlarına göre naspetildikleri için batıda görev alırlar genelde.Ama şimdi onlarda komando olabilecek,onlar da piyade olabilecek tek tip askerlik sayesinde ve adalet gelmiş olacak

İletiler
    5.751
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Alıntı bartelmi diaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Eğer bu ülkede neden hep gariban çocukları şehit oluyor da zenginler olmuyor diye feryad eden biriyseniz bilmelisiniz ki bunun sebebi eğitimlilere tanınan ayrıcalıktan dolayıdır.Çünkü muharip sınıflara yollanmazlar.Branşlarına göre naspetildikleri için batıda görev alırlar genelde.Ama şimdi onlarda komando olabilecek,onlar da piyade olabilecek tek tip askerlik sayesinde ve adalet gelmiş olacak
    Sayın üye, şehit olanlar arasında hem üniversite mezunu hem de gariban çok insan var. Üniversite mezunu gariban değildir diye bir kural mı var? İnsanlar garibanlıktan kurtulmak, bir meslek ve titr sahibi olmak için okuyorlar. Konuyu garibanlığa çevirmenin faydası nedir? Acitasyon yapılacaksa ben de "gariban öğrenciler" okumak, adam olmak için hayatları boyunca çile çektiler, bari askerde çekmesinler diyebilirim...
    Aynı şekilde eğitimli eğitimsiz kutuplaşması ne demek? Eğitimi yeterli olmayanlar eğitimlilere karşı bileyleniyorlarsa yapacakları sadece iki alternatif var; 1- Bilmediği şey konusunda bilirkişi gibi konuşmayacak (bu benim fikrim demek başka, ahkam kesmek başka), 2- Eğitim seviyesini yükseltecek ve ondan sonra konuşacak. Herkes bilime, sanata ve mesleğe saygı gösterecek. Yoksa köylü milletin efendisidir sözü; "cahil milletin efendisidir" diye mi çevirilmeye çalışılıyor?
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

Nerede
    İÇEL
    İletiler
    1.078
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı bartelmi diaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Beyefendi sizin görüşünüze katılmıyorum.Askerlik vatan borcunu ödemek için yapılır.Üniversite mezunu olanların olmayanlara göre vatana daha az mı borçları var ki daha kısa askerlik yapmaları gerekiyor.Şu an yıllardır uygulanan kısa dönem askerlik durumunu bile yanlış buldum bu gerekçemden dolayı.Kısa dönem askerlik sadece 4 yıllık üniversite mezunlarına tanınan bir hak.Şimdi MYO mezunu çıkıp diyecek bir liseliden ,ilköğretim mezunundan nasıl aynı derecede askerlik yaparım benim ki de azaltılsın.Liseli diyecek ilköğretim mezunu biriyle nasıl askerlik yaparım benimki de azaltılsın.Zaten ülkemizde her alanda bu eğitimli eğitimsiz kutuplaşması var.Ordumuzda neden olsun.O bizim gözbebeğimiz.Zaten anlam vermiş değilim ,neden askerlikte bu eğitim düzeyine ayrıcalık olayı var.Ama eğer gerçekleşirse bu tek tip askerlik son derece isabetli bir karar olur.Eğer bu ülkede neden hep gariban çocukları şehit oluyor da zenginler olmuyor diye feryad eden biriyseniz bilmelisiniz ki bunun sebebi eğitimlilere tanınan ayrıcalıktan dolayıdır.Çünkü muharip sınıflara yollanmazlar.Branşlarına göre naspetildikleri için batıda görev alırlar genelde.Ama şimdi onlarda komando olabilecek,onlar da piyade olabilecek tek tip askerlik sayesinde ve adalet gelmiş olacak
    Sayın Bartelmi diaz,sizin bu sitedeki yazılarınızın hiçbirine katılmıyorum.Ama bunu dile getirmenizi sonuna kadar savunanlardanım.Bazı şeyleri fena halde karıştırıyorsunuz kanımca.Vatana hizmet yalnız askerlik yapmakla olmuyor.Bence bir turizm işletmecisi olan bir kişi yalnızsa ve işlerini bırakacağı kimsesi yoksa mesela,o kişiye bedelli yaptırılabilir.Çünkü o kişide bu ülkenin turizmine hizmet ediyor sayılmazmı.Mesela polisler zaten güvenlik güçleri değilmi,askerlik yapmaları şartmı.Tahmin edemeyeceğiniz zor şartlarda j.komd olarak 18 ay askerliğini yapmış biri olarak söylüyorum.Birde şu bayanları askere alacağız deseler ne güzel olmazmı.Ozaman herkes vatan borcunu ödemiş olur.Ben ödedimde.
    Konu feyyar tarafından (23-09-2010 Saat 02:55:10 ) de değiştirilmiştir. Sebep: ekleme yapmak.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    140
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Feyyar bey,

size aynen katılıyorum. Madem bunu vatan borcu olarak gören bayanlar var, onlar da bi zahmet yapsınlar. Kaba tabirle "bekara boşanmak kolay" derler buna.
    Bana kimse sen ailene bakıyor musun, bakmıyor musun diye sormadan, askere alındım, işimden gücümden oldum. Sizin ki kadar uzun süre olmasa da ben de kısa dönem olarak doğuda askerlik yaptım. Kısa dönem batıda yapar diye birşey yok yani. Eğitimli, eğitimsiz kutuplaşması var, lakin üni mezunu biri en erken 23-24 yaşında gidebilirken askere, lise mezunu 20 yaşında gidebiliyor. biri hayatına 21-22 yaşından devam ederken, diğeri 25inden devam ediyor.

Devlet bugün askerlik yapmayanlardan vatan borcu olarak para istese (ki isteyebilir, sonuçta askere ihtiyacımız olduğu kadar dış borçtan dolayı paraya da ihtiyacımız var, belki de paraya daha da çok ihtiyacımız var), maaşından kesinti yapsa ( bayanlara sadece), acaba bu cümleleri bir daha kurabilecek misiniz ? O zaman da başkaları pişkince size "vatan borcu tabi ödeyeceksin" derlerse ne diyeceksiniz ?

Tek tip askerlik yasalaşırsa, devlet bundan inanılmaz zarar eder. En basitinden, bir çok kişi üniversiteye kayıt olmak yerine, askere gider önce, aöf ye kayıtlar inanılmaz azalır ( ki senede 50 bin kişi vazgeçse devlete zararı yıllık 150 milyon tl olur ); gerçekten okumaya niyeti olan ve imkanı olan kişiler yurtdışına gider ( en azından gidiş hızlanır ).

Bu yasa tasarısı sadece popülistlikten ibarettir. Uzun dönem yapan asker sayısı,kısa dönemlerin tahminen 10 katı iken; kısa dönemi 9 aya çıkartacaksınız, uzun dönemi 9 aya indireceksiniz; hal böyle ilen 1 kısa dönem 6, 10 uzun dönem toplam 150 den 151 ay askerlik yaparken 11 kişi; yeni uygulama da 99 aya inecek yani askeri mevcut sayısı %30 azalacak. Peki Genel Kurmay asker sayısı yetersiz derken, bu uygulama nasıl olacak ? Bu uygulama hayata geçirilebiliyorsa demek ki, asker sayımız fazla, o zaman kısa dönem 6 aya sabitken uzun dönem 9-10 aya pekala indirilebilir demektir oluyor bu. Sonuçta hesap ortada, 11 kiiş için yapılan askerlik süresi gene aynı olacak tek tip askerlik ve uzun dönemin 9-10 aya indirilmesi sonucu.

Bu tür bir uygulama hayata geçirilirse, ben üni okumak isteyen tüm küçüklerime önce askere gidin, sonra üni düşünün diyeceğim. Sonuçta hayattan kaybedilecek süre aynı olduktan sonra, askerliği aradan en erken zamanda çıkarmak daha makul çünkü. Üniden sonra iş hayatına atılmadan evvel askere gitseniz, mesleğinize bağlı olarak değişen dünyaya uyum sağlayamayacaksınızi yok işiniz var ise, işten güçten olacaksınız ( 6 ay ücretsiz izin veren yerler de mevcut ama 9 aya veremezler ), iş hayatına bi daha uyum sağlayamayacaksınız bi süre.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı admin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın üye, şehit olanlar arasında hem üniversite mezunu hem de gariban çok insan var. Üniversite mezunu gariban değildir diye bir kural mı var? İnsanlar garibanlıktan kurtulmak, bir meslek ve titr sahibi olmak için okuyorlar. Konuyu garibanlığa çevirmenin faydası nedir? Acitasyon yapılacaksa ben de "gariban öğrenciler" okumak, adam olmak için hayatları boyunca çile çektiler, bari askerde çekmesinler diyebilirim...
    Aynı şekilde eğitimli eğitimsiz kutuplaşması ne demek? Eğitimi yeterli olmayanlar eğitimlilere karşı bileyleniyorlarsa yapacakları sadece iki alternatif var; 1- Bilmediği şey konusunda bilirkişi gibi konuşmayacak (bu benim fikrim demek başka, ahkam kesmek başka), 2- Eğitim seviyesini yükseltecek ve ondan sonra konuşacak. Herkes bilime, sanata ve mesleğe saygı gösterecek. Yoksa köylü milletin efendisidir sözü; "cahil milletin efendisidir" diye mi çevirilmeye çalışılıyor?
    Beyefendi konuyu bireyselleştirirseniz işin içinden çıkılmaz.Genel olarak söyledim ben.Oradaki kıyaslamam malumunuz günümüzde hep şikayet ederiz ya zenginler çocuklarını torpil yaptırıp rahat yerlerde askerlik yaptırıyor diye.Bunun kıyaslamasıydı o.Konuyla ilgili şahsi görüşümü söyledim.Halihazırdaki kısa dönem askerlik durumunu doğru bulmuyorum.Eğer uygulamaya koyulacaksa tek tip askerliğin son derece isabetli bir karar olduğunu düşünüyorum.saygılarımla

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı feyyar rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Bartelmi diaz,sizin bu sitedeki yazılarınızın hiçbirine katılmıyorum.Ama bunu dile getirmenizi sonuna kadar savunanlardanım.Bazı şeyleri fena halde karıştırıyorsunuz kanımca.Vatana hizmet yalnız askerlik yapmakla olmuyor.Bence bir turizm işletmecisi olan bir kişi yalnızsa ve işlerini bırakacağı kimsesi yoksa mesela,o kişiye bedelli yaptırılabilir.Çünkü o kişide bu ülkenin turizmine hizmet ediyor sayılmazmı.Mesela polisler zaten güvenlik güçleri değilmi,askerlik yapmaları şartmı.Tahmin edemeyeceğiniz zor şartlarda j.komd olarak 18 ay askerliğini yapmış biri olarak söylüyorum.Birde şu bayanları askere alacağız deseler ne güzel olmazmı.Ozaman herkes vatan borcunu ödemiş olur.Ben ödedimde.
    Beyefendi vatana borcumuz yaşadığımız sürece zaten bitmeyecek ki.Ama bazı değerlerimiz vardır ki kutsallaşmıştır.Bunların en başı da askerliktir.Yasalarımız her 20 yaşına gelmiş erkek vatandaşlarımızı bu hizmete zorunlu kılmış.Eğer bayanlarda yapacak olsaydı kim ne diyebilirdi Bana askerliğin zorluğunu anlatmanıza gerek yok.Asker kızıyım,abilerimden iki tanesi binbaşı ve yüzbaşı rütbesinde.Biri de astsubaydı firar edip bıraktı mesleğini Babamızda emekli astsubay.O yüzden sıkıntılarını çok iyi biliyorum askerliğin.Şimdi konuyu biraz değiştirdiniz.Polisin askerlik yapması,bedelli çıkması bunlara bişey diyemem.Karşı durduğum konu kısa dönem ve uzun dönem meselesi.Tek tip askerliğin son derece isabetli ve adil olacağını düşünüyorum.saygılarımla

Nerede
    istanbul
    İletiler
    140
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Peki kardeşleriniz askerliği hiç er-erbaş olarak yaptılar mı ?
    Madem tek tip olacak, subaylara da önce rütbesiz olarak askerlik yaptırılmalı ki, birazcık kısa-uzun dönem askerlerle empati kurabilmeliler.
    Askerliğini yapmadan, okula gidip üzerine para alıp, gerçek askerlere ızdırap çektirenler yüzünden askerlikten soğuyoruz.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı merakli12 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Madem tek tip olacak, subaylara da önce rütbesiz olarak askerlik yaptırılmalı ki, birazcık kısa-uzun dönem askerlerle empati kurabilmeliler.
    Askerliğini yapmadan, okula gidip üzerine para alıp, gerçek askerlere ızdırap çektirenler yüzünden askerlikten soğuyoruz.
    Beyefendi öyle bir açıklama yapmışsınız ki sanki bu ülkede yasaları ben koymuşum askeri iç hizmetler kanununu ben hazırlamışım gibi.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı merakli12 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yaklaşımınızda çok mantıklı değil.Bir subay lise de okursa 8 yıl askeri okulda eğitim görmektedir.Yan gelip yattıklarını mı sanıyorsunuz askeri okullarda.Devlet subay olduktan sonra da istediği yerde görevlendiriyor personeli.Size deseler ki git kardeşim 4 sene zorunlusun Hakkari de Şırnak ta mesleğini icra et yapabilir misiniz.Bir er en fazla 15 ay çeker bu derdi ama o insanlar hayatlarını adıyorlar.15 sene bu görevi yapmak zorundalar.Tercih şansları yok.Nereye görevlendirilirlerse orada çalışmak zorundalar.Bunları hiç düşünmezsiniz.Evet hukuksuzluk elbette vardır.Ancak bunu hepsi böyle diye genele yayamazsınız.Siz öyle bir yorumda bulunmuşsunuz ki bütün subayların haksızca para alıp ızdırap çektirdiğini anlatmışsınız resmen.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

tek tip askerlik ne zaman yürürlüğe girecek 2014

askerlik 9 ay ne zaman yürürlüğe girecek 2014

9 ay askerlik ne zaman yürürlüğe girecek

tek tip askerlik 2015

tek tip askerlik ne zaman yürürlüğe girecek

http:www.hukuki.netshowthread.php77380-Tek-tip-askerlik-Herkes-9-ay-yapacak

tek tip askerlik ne zaman yürürlüğe girecek 2012askerlik 9 ay ne zaman yürürlüğe girecekaskerlik düşecek mi ne zaman yürürlüğe girecektek tip askerlik ne zaman yürürlüğe girecek 20159 ay askerlik ne zaman yürürlüğe girecek 2014askerlik 9 ay 2015askerlik 9 ay ne zaman yürürlüğe girecek 2015askerlik9 aya dusmesi gundeme girdimitek tip askerlik yasası nezaman yürürlüğe girecektsk askerlik 9 ay 2015askerlik 9 aya düşecek mi 20159 ay askerlik ne zaman yürürlüğe girecek 2015askeri haberler cep telefonu ne zaman yururluge girecek9 ay askerlik yasasi yururluge girdi mitsk tek tip askerlik son durum9 ay askerlik ne ne zaman yürürlüktetek tip askerlik yasası ne zaman yürürlüğe girecekaskerlik 9 aya dusecekmi2015 de arkerlik düşecekmi kesin cevap
Forum