+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Hava değişimi tecavüzü

Hava değişimi tecavüzü Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Ankara
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Hava değişimi tecavüzü

Ben bu ayın 26 terhis oldum.Daha önce bi kere birliğime katılmam gerekirken katılmamıştım.Neyse 3 ay ceza evinde yattım.Sonra birliğime gittim 10 ay hapis cezası kesilmişti.Ben askerliği devam ettirirken temyiz kararı bozduk firar değil hava deiğişimi tecavüzü bu demişti.Neyse sonra birliğim ceza evinde yattığım günleride askerlikden sayaraktan terhis etti.Hüküm bozuldu diye askerlikden sayacağız dediler.Bu ayın 26 sında terhis oldum dediğim gibi bugün yani 03.08.2010 tarihindede elime bi zarf geldi mahkemeden aynen yazıyorum.

Firar suçundan sanık İs.Er.---------- hakkında 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Askeri Mahkemesince tesis olunan 16.12.2009 tarihli, 2009/1195-608 Esas ve Karar sayılı mahkümiyete ilişkin hükmün, yasal süresi içinde sanık tarafından temyiz edilmesi üzerine, dava dosyası, Askeri Yargıtay Başsavcılığının bozma istemini içeren 09.04.2010 tarihli ve 2010/5542 sayılı tebliğnamesine bağlı olarak Dairemize gönderilmekle incelendi.
    GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ :
    Askeri Mahkemece, sanığın, 04.05.2009-11.08.2009 tarihleri arasında “firar” suçunu işlediği kabul edilerek, ASCK’nın 66/1-a ve TCK’nın 62’nci maddeleri uyarınca, on ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir.
    Hüküm, sanık tarafından sebep gösterilmeksizin süresinde temyiz edilmiştir.
    Tebliğnamede, suç vasfı yönünden hukuka aykırı bulunan mahkümiyet hükmünün bozulmasına karar verilmesi istenilmiştir.
    YAPILAN İNCELEMEDE;
    Sanığın KTBK:Topçu A.K.lığı emrinde askerlik hizmetini yerine getirmekte iken rahatsızlığı nedeniyle birliği komutanlığınca GİRNE ASKER HASTANESİ BAŞTABİPLİĞİNE sevk edildiği, 25.03.2009-03.04.2009 tarihleri arasında yatılı tedavisi sonunda, GİRNE ASKER HASTANESİ SAĞLIK KURULUNUN 02.04.2009 tarihli, 537 sayılı raporuyla SMK kaydı ile 1 ay hava değişimi verildiği(Dz.106), hava değişimi süresini geçirmek üzere Ankara’ya giden sanığın hava değişimi süresi 01.05.2009 tarihinde saat 24:00’te sona ermekle birlikte, hava değişiminde bulunduğu sırada 27.04.2009 tarihinde Yenimahalle Askerlik Şube Başkanlığınca önce Etimesgut Asker Hastanesi Baştabipliğine sevk edildiği, Etimesgut Asker Hastanesinde 29.04.2009 tarihinde yapılan muayenesi sonucunda kıtası hastanesinde takip ve kontrol edilmek kaydıyla kıtasına sevki uygun görülmesi üzerine (Dz.82), 02.05.2009 tarihinde geçerli olmak üzere 1 gün yol süresi verilip 04.05.2009 tarihinde birliğine katılması hususu tebliğ edilerek 30.04.2009 tarihinde (Dz.83) Kırklareli’ndeki 55’nci Mknz.P.Tug.K.lığına sevk edildiği, en geç 03.05.2009 günü saat 24:00’e kadar yeni birliğine katılması gerektiği halde katılmadığı, bir süre sonra 11.08.2009 tarihinde Ankara’da polis görevlilerince yakalandığı (Dz.9) maddi bir olay olarak sabit görülmüştür.
    Askeri Mahkemece, yukarıda açıklanan şekilde gerçekleşen sanığın eyleminin firar suçunu oluşturduğu kabul edilerek mahkumiyetine dair hüküm kurulmuş ise de;
    Hava değişiminin, tıbben zorunlu görülen istirahat süresini ifade ettiği, hava değişiminde bulunan asker şahıslara askeri vazife verilmesinin mümkün olmadığı ve hava değişimine gönderilenlerin bu süre içerisinde istirahat etmelerinde zorunluluk bulunduğu dikkate alınarak somut olayımız incelendiğinde; 02.04.2009 tarihinde 1 ay süreyle hava değişimine gönderilen ve hava değişimi süresi 01.05.2009 tarihinde sona eren sanığın, bu süreden önce 30.04.2009 tarihinde Yenimahalle Askerlik Şubesine müracaat etmesinin kalan istirahat süresinden vazgeçtiği şeklinde yorumlanamayacağı gibi, bu başvuruya dayanılarak yapılan bir sevk işleminin de hava değişimi süresini sona erdiremiyeceği aşikardır.Bu nedenle hava değişimi süresi sona ermeden kıtasına sevk edilip de katılmayanların eylemleri firar suçunu değil, hava değişimi tecavüzü suçunu oluşturmaktadır.
    Askeri Yargıtay Daireler Kurlunun 25.5.2002 tarihli ve 2002/46-45 Esas ve Karar sayılı ilamında; hava değişimi süresi bitmeden önce sevkini sağlatan yükümlülerin eyleminin hava değişimi tecavüzü suçunu oluşturduğu, suçun başlangıç tarihinin ise normal istirahat süresi ve ayrıca tanınacak yol müddetinin ardından hesaplanması gerektiği kabul edilmiştir
    Bu itibarla sanığın isnat edilen eylemin, hava değişimi tecavüzü suçunu oluşturduğu halde firar suçundan mahkümiyet hükmü kurulmasının hukuka aykırı olduğu anlaşıldığından hükmün suç vasfı yönünden bozulmasına karar verilmiştir.
    SONUÇ VE KARAR :
    Yukarıda açıklanan nedenlerle;
    Suç vasfı yönünden hukuka aykırı bulunan hükmün, sanığın temyizine atfen ve resen, 353 sayılı Kanun’un 221/1’inci maddesi uyarınca BOZULMASINA,
    25.05.2010 tarihinde, tebliğnamedeki görüşe uygun olarak, oy birliğiyle karar verildi.

Ayrıca TEBLİĞİ MAZBATALI ZARF diye de bi ek geldi
    Tebliğ daveti tazzamum ediyorsa, hazır bulunulması lazım gelen
    Yer:K.K.K.lığı Askeri Mahkemesi – Yücetepe/ ANKARA
    Tarih: ---
    Gün: ----
    Saat: ---
    Bu zarf:1 Ad.Askeri Yargıtay Başkanlığının 25.05.2010 gün ve 2010/1408-1401 sayılı Bozma İlam sureti

Şimdi benim anlamadığım ben terhis olurken bölük komutanım artık mahkemene sivil mahkeme bakcak demişti ama zarf gene askeri mahkemeden geldi.
    Bu zarfda yazılanları anlamadım ne ifade ediyo.
    Bundan sonra olacaklar ne şekilde işliyecek ve napabilirler nasıl karar verebilirler.
    Çok zor durumdayım yardımcı olursanız Çok Sevinirim.

Hukuki NET Güncel Haber

Hava değişimi tecavüzü konulu yargıtay kararı ara
    Hava değişimi tecavüzü konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hava değişimi tecavüzü

sevgili viktor öyle bir anlatım şeklin var ki resmen çorba.neyse bu tebligat da şunu demek istiyor.senin için firari diye yapılan suçlama mahkeme tarafından bozulmuş.ve suç vasfı ortadan kalkmış.yani özgürsün bu konuda
    Konu bartelmi diaz tarafından (03-08-2010 Saat 12:54:39 ) de değiştirilmiştir. Sebep: eksik yazım

Nerede
    Ankara
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

simdi beni tekrardan mahkemeye cagriyolar benim korkum hemen bu mahkemede tekrar hukum verip aninda ceza evine gonderebilirler mi? Yoksa bu surec biraz daha uzar mi?
    Ayrica psikolojik yardim aliyorum doktordan zaten firarimin bi sebebi o zamanki ruhsal bozuklugumdu kaldiramadim neyse ben doktorumundan raporlarimi alsam bu mahkemede sunsam ve savunmami bu yondede yapsam bi faydasi olur mu?
    Tutuklanirsam askeri ceza evine mi gitcem yoksa sivil ceza evine mi?
    Hava degisimi tecavuzunde yaptirim ne sekilde oluyo?
    Avukat tutsam bi faydasi olur mu?Cunku ben cezaevindeyken ordaki hukumlulerde cezaevi muduru Albayda bana firar ve benzeri suclarda avukat tutmanin hic bir faydasi olmuyo bosuna para kaybi demisti.Ama benim durumum hava degisimi tecavuzu seklinde degistigi icin acaba tutmamin bi faydasi olur mu?

İletiler
    328
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Davanızı profesyonel yardım alarak yürütmenizde fayda var. Bunun için yerinizde olsam hemen bir Avukatla görüşür ondan yardım alırdım. Yani avukat tutun.Faydası olmaz diyenlerede inanmayın.
    .

Nerede
    istanbulun kenarı.
    İletiler
    748
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hava değişimi tecavüzü 3 ay sürmez, resmen firari olmuşsun.. Bence bu kararı veren her kimse bayağı iyi niyetli bir komutanmış ya da komutan grubuymuş..

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı haylahop rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hava değişimi tecavüzü 3 ay sürmez, resmen firari olmuşsun.. Bence bu kararı veren her kimse bayağı iyi niyetli bir komutanmış ya da komutan grubuymuş..
    sayın haylahop izin hava tecavüzü suçları süresi ne olursa olsun asla ve asla firar suçuna dönüşmez.yanlış bilgi vermeyelim lütfen

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.305
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Asker Yargıtay sadece vasıf yonünden bozmuş.Sadece suçun adı değişecek ve birde yol süresi tanınması nedeniyle suç tarihleri.Bir iki gün oynar okadar.Verilecek cezada bir değişiklik olmayacaktır.

Nerede
    istanbulun kenarı.
    İletiler
    748
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

FİRAR :

Kıt’asından veya görevi icabı bulunmak zorunda olduğu yerden izinsiz olarak altı günden fazla uzaklaşanlar ile izin, istirahat ve hava değişimi alarak ayrılanlardan dönmeye mecbur bulundukları günden itibaren altı gün içinde özürsüz olarak gelmeyenlerdir.

HAVA DEĞİŞİMİ TECAVÜZÜ :

Hava değişimi bitimini müteakip kıt’asına sevkini yaptırmayanlar ile sevkini yaptırdığı halde altı tam gün içinde birliğine katılmayanlardır.

Burda net ve açıkca söylüyor... Ben dediğimde yanlış bilgi olduğunu sanmıyorum..

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bakın sayın haylahop bir hatanız var ama.aslında hata da değil biraz askeri ceza kanununun karışıklığından oluşan bir durum.madde 66 neyle ilgilidir.firar ,izin ve hava tecavüzü...sadece firar suçunu kapsamaz.orda a maddesinde firar da verilecek ceza b maddesinde ise izin va hava tecavüzünde verilecek ceza yazılmış.tabi siz direk okuduğunuzdan sanki tek maddeymiş gibi gözüküyor.askeri ceza kanunlarına tüm detayları tek tek yazamayacakları için bazı yardımcı dökümanlar hazırlanmıştır.ana ast birliklerin devamlı öemirler yönergeleri ve disiplin amirleri el kitapları mevcuttur.bunları tek tek inceledim.ve gayet açık yazıyor.firar suçları izin tcavüzü ve hava değişimi suçlarına ,izin ve hava değişimi tecavüzü suçları da firar suçuna asla ve asla dönüşmez.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Herkeze yanitlari icin tsk ederim.Neyse bir kac gundur arastirma yapiyorum.Ama sordugum bi kac soru atlanmis.Ogrendigime gore benim asil dosya mahkemem edirne oldugu icin ankaradaki bu mahkemede tutukluyamiyolarmis galiba.Yani burda cikacagim ilk mahkemede tutuklanmiyacam.Bunlar bir karar verecek ve dosyam edirneye yollancak.Sonra edirnede bi mahkeme olacak ve verilen karara gore tutuklanip tutuklanmiyacagim belli olacakmis.Bu dogru mu?
    Bu dogruysa temyiz karari bozdugu icin benim verilecek karari bir kez daha temyize yollama hakkim dogacak mantiken degil mi?Bu da cezaevine girme suremi biraz uzattir de mi?
    Sureyi uzatmak istiyorum cunku esim hamile ve dogurcak dogumda yaninda olmak istiyorum sonra gitsemde onemli degil.Baska acaba bu cezaevine girme suresini nasil uzatabilirim.Arkadaslar vereceginiz cevaplar benim icin hayati onem tasiyo.Yanitlarsaniz cok memnun olurum

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

hava degisimi tecavuzu

2015 hava degisiminden firar

facehava degisimi izin tecavuzuhava değişimi süresi uzatmahava degisimi firarhava degisiminde firarazorunlu hava degisimihava degisimi sucuisciye hava degisimi kac senede olurHava değişimi tecavüzüaskerde izin tecavuzunun sucuhava degisim firari askerhava degisim firar cezasihava degisiminden gec donmekaskeri firm hava degisim tecavuzuneizin tecavuzu yapan er hukom hava degisimiaskerde izinden 1 gun gec donmekhava degisimi mi nasil uzatabilirimHava değişimi tecavüzü cezası ne kadarhava değişimi uzatma detayıhava değişimi uzatmaaskeri hastaneden birliğime gec katıldım ne ceza verirlerhava değişimi izin tecavüzü
Forum