+ Konuyu Yanıtla
2 / 8 Sayfa İlkİlk 12345678 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 79 ileti bulundu.
    İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: 32 gün önce evlendim. Eşimin Epilepsi ve Akut Şizofreni Hastası Olduğunu 4 saat önce öğrendim. Şoktayım!

Alıntı Av.İlknur Sezgin Temel rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Boşanma davası değil de ilk etapta evliliğin iptalini düşünebilirsiniz.
    Bunun için ne yapması gerekli üyenin?

Hukuki NET Güncel Haber

32 gün önce evlendim,  Eşimin Epilepsi ve Akut Şizofreni Hastası Olduğunu 4 Saat Önce öğrendim ,  Şoktayım! konulu yargıtay kararı ara
    32 gün önce evlendim,  Eşimin Epilepsi ve Akut Şizofreni Hastası Olduğunu 4 Saat Önce öğrendim ,  Şoktayım! konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ankara
    İletiler
    44
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: 32 gün önce evlendim. Eşimin Epilepsi ve Akut Şizofreni Hastası Olduğunu 4 saat önce öğrendim. Şoktayım!

Eşimin tavır ve davranışlarında evliliği çekilmez hale getirecek hiç bir belirti yok. Bu konuda şikayetçi değilim. Kendisini seviyorum lakin sağlıklı çocuk sahibi olmak istiyorum. Eşimin rahatsızlıkları genetik olmakla beraber kullandığı ilaçlar sağlıklı çocuk sahibi olmama engel teşkil ediyor. Sağlıklı çocuk sahip olamama riski (doğacak çocuğun sara hastası ve şizofreni hastası olma riski var.) boşanma sebebi olamaz mı?

Nerede
    Ankara, Turkey.
    İletiler
    1.842
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

B. Nisbi butlan
    I. Eşlerin dava hakkı
    1. Ayırt etme gücünden geçici yoksunluk
    MADDE 148.- Evlenme sırasında geçici bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun olan eş, evlenmenin iptalini dava edebilir.
    2. Yanılma
    MADDE 149.- Aşağıdaki durumlarda eşlerden biri evlenmenin iptalini dava edebilir:
    1. Evlenmeyi hiç istemediği veya evlendiği kişiyle evlenmeyi düşünmediği halde yanılarak bu evlenmeye razı olmuşsa,
    2. Eşinde bulunmaması onunla birlikte yaşamayı kendisi için çekilmez bir duruma sokacak derecede önemli bir nitelikte yanılarak evlenmişse.
    3. Aldatma
    MADDE 150.- Aşağıdaki durumlarda eşlerden biri evlenmenin iptalini dava edebilir:
    1. Eşinin namus ve onuru hakkında doğrudan doğruya onun tarafından veya onun bilgisi altında bir başkası tarafından aldatılarak evlenmeye razı olmuşsa,
    2. Davacının veya altsoyunun sağlığı için ağır tehlike oluşturan bir hastalık kendisinden gizlenmişse.
    4. Korkutma
    MADDE 151.- Kendisinin veya yakınlarından birinin hayatı, sağlığı veya namus ve onuruna yönelik pek yakın ve ağır bir tehlike ile korkutularak evlenmeye razı edilmiş eş, evlenmenin iptalini dava edebilir.
    5. Hak düşürücü süre
    MADDE 152.- İptal davası açma hakkı, iptal sebebinin öğrenildiği veya korkunun etkisinin ortadan kalktığı tarihten başlayarak altı ay ve her halde evlenmenin üzerinden beş yıl geçmekle düşer.
    II. Yasal temsilcinin dava hakkı
    MADDE 153.- Küçük veya kısıtlı, yasal temsilcisinin izni olmadan evlenirse, izni alınmayan yasal temsilci evlenmenin iptalini dava edebilir.
    Bu suretle evlenen kimse sonradan onsekiz yaşını doldurmak suretiyle ergin olur, kısıtlı olmaktan çıkar veya karı gebe kalırsa evlenmenin iptaline karar verilemez.

Nerede
    ankara
    İletiler
    44
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Değerli fikirleriniz için teşekkür ederim.
    Konu egitimist tarafından (17-07-2010 Saat 06:21:14 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul-antalya
    İletiler
    301
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle geçmiş olsun, zor bir durum. Ancak eşinizle konuştunuz mu?
    Çünkü şöyle bir durum var, epilepsi ilaçlarını kullanmak sağlıklı bir gebeliğe engel değil.
    Epilepsisi olan (hafif ya da ağır) bir çok kadın sağlıklı çocuk sahibi olabiliyor.
    Şizofreni için ise, şizofreninin türünü önemli. Bazı türlerinde ilaç kullanmadan geçireceği bir dokuz ay,
    hastalığında bir sorun çıkarmıyor.
    Öncelikle eşinizle konuşun, sadece çocuk için diyorsanız, çocuğunuz sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilir.

Nerede
    ankara
    İletiler
    44
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba @akcurali, Eşimle saatlerce konuşum. Konuşmaya da devam ediyorum. Eşimin rahatsızlıkları bilseydim kesinlikle evlenmezdim. Şimdi hem onun için hem de benim için yıkım oldu. Eşimin benden gizlediği durumu nedeniyle hem eşime hem de ailesine karşı son derece öfkeliyim. Kandırılmış biri olmak çok zor.

Son 20 saat içinde yaptığım araştırma ve hekim görüşmeleri sonucunda en uygun tedavinin uygulanması halinde bile anormali doğum riskinin normal doğumdaki anormali riskinden 4 kat daha fazla olduğunu öğrendim. Ana babasında epilepsi rahatsızlığı olan çocuklarda epilepsi görülme riskinin %5, ana babasında şizofreni rahatsızlığı olan çocuklarda şizofreni görülme riskinin de %5 olduğunu öğrendim. Bu durumu değerlendirdiğimde Engelli çocuk sahibi olmak istemiyorum. Çocuğun geleceği açısından da düşünürsek iş, eş bulamayan, geçimini sağlayamayan, sosyal hayata adapte olamayan, bakım muhtaç bir bireyin babası olmak beni kahreder. Tüm olaylardan kendimi sorumlu tutarım. Bile bile lades demek anlamsız geliyor. Cevap yazan tüm hukukseverlere teşekkür ederim.

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evlilik öncesi çoğu şey konuşulur.Arkadaşın yaşadıklarında sorumlu sadeşe eşmi olur.? Doğruları söylememede Eşin anne babasının sorumluluğu nedir.?Hukuki yaptırımı yokmudur.?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    51
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.İlknur Sezgin Temel rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    B. Nisbi butlan
    I. Eşlerin dava hakkı
    1. Ayırt etme gücünden geçici yoksunluk
    MADDE 148.- Evlenme sırasında geçici bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun olan eş, evlenmenin iptalini dava edebilir.
    2. Yanılma
    MADDE 149.- Aşağıdaki durumlarda eşlerden biri evlenmenin iptalini dava edebilir:
    1. Evlenmeyi hiç istemediği veya evlendiği kişiyle evlenmeyi düşünmediği halde yanılarak bu evlenmeye razı olmuşsa,
    2. Eşinde bulunmaması onunla birlikte yaşamayı kendisi için çekilmez bir duruma sokacak derecede önemli bir nitelikte yanılarak evlenmişse.
    3. Aldatma
    MADDE 150.- Aşağıdaki durumlarda eşlerden biri evlenmenin iptalini dava edebilir:
    1. Eşinin namus ve onuru hakkında doğrudan doğruya onun tarafından veya onun bilgisi altında bir başkası tarafından aldatılarak evlenmeye razı olmuşsa,
    2. Davacının veya altsoyunun sağlığı için ağır tehlike oluşturan bir hastalık kendisinden gizlenmişse.
    4. Korkutma
    MADDE 151.- Kendisinin veya yakınlarından birinin hayatı, sağlığı veya namus ve onuruna yönelik pek yakın ve ağır bir tehlike ile korkutularak evlenmeye razı edilmiş eş, evlenmenin iptalini dava edebilir.
    5. Hak düşürücü süre
    MADDE 152.- İptal davası açma hakkı, iptal sebebinin öğrenildiği veya korkunun etkisinin ortadan kalktığı tarihten başlayarak altı ay ve her halde evlenmenin üzerinden beş yıl geçmekle düşer.
    II. Yasal temsilcinin dava hakkı
    MADDE 153.- Küçük veya kısıtlı, yasal temsilcisinin izni olmadan evlenirse, izni alınmayan yasal temsilci evlenmenin iptalini dava edebilir.
    Bu suretle evlenen kimse sonradan onsekiz yaşını doldurmak suretiyle ergin olur, kısıtlı olmaktan çıkar veya karı gebe kalırsa evlenmenin iptaline karar verilemez.
    Olayı okurken tam da diycektim ki boşanma davasından önce iptalinin istenmesi daha mantıklı değil mi diye ki bu noktaya değinmişsiniz Sanırım çok önemli bir hastalığın eşten gizlenmesi;dolayısıyla evliliğin niteliğinde yanılma iddiasıyla nisbi butlan davası açılabilir,yanılıyor muyum?

Nerede
    istanbul-antalya
    İletiler
    301
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı egitimist rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba @akcurali, Eşimle saatlerce konuşum. Konuşmaya da devam ediyorum. Eşimin rahatsızlıkları bilseydim kesinlikle evlenmezdim. Şimdi hem onun için hem de benim için yıkım oldu. Eşimin benden gizlediği durumu nedeniyle hem eşime hem de ailesine karşı son derece öfkeliyim. Kandırılmış biri olmak çok zor.

Son 20 saat içinde yaptığım araştırma ve hekim görüşmeleri sonucunda en uygun tedavinin uygulanması halinde bile anormali doğum riskinin normal doğumdaki anormali riskinden 4 kat daha fazla olduğunu öğrendim. Ana babasında epilepsi rahatsızlığı olan çocuklarda epilepsi görülme riskinin %5, ana babasında şizofreni rahatsızlığı olan çocuklarda şizofreni görülme riskinin de %5 olduğunu öğrendim. Bu durumu değerlendirdiğimde Engelli çocuk sahibi olmak istemiyorum. Çocuğun geleceği açısından da düşünürsek iş, eş bulamayan, geçimini sağlayamayan, sosyal hayata adapte olamayan, bakım muhtaç bir bireyin babası olmak beni kahreder. Tüm olaylardan kendimi sorumlu tutarım. Bile bile lades demek anlamsız geliyor. Cevap yazan tüm hukukseverlere teşekkür ederim.
    Şizofreni ilaçlarıyla ilgili olarak net birşey söylemek zor. Ancak epilepsi hastası olan kadınlar sağlıklı çocuk doğurabiliyor, buna inanın. Bir anne olarak söyleyeyim; siz çok sağlıklısınız; eşiniz de çocuğunuz bir çok hastalıkla doğabilir; bilemezsiniz. Ancak eğer bilinen bir hastalık varsa; bunu öngörüp engellemek, ya da olabilecek en iyi şekilde gelişmesini sağlamak mümkün. Şu anda yedi aylık hamile kuzenim; epilepsi hastası günde iki kez ilaç alıyor, doktoru çocuğun sağlıklı olduğunu söylüyor, herhangi bir sorun yok.
    Sizin sorununuz güven sorunu, elbette bundan dolayı boşanabilirsiniz bu ağır birşey; ama çocuk sağlıksız olacak, olabilir diyerek boşanmaya bahane bulmayın kendinize de kötülük etmiş olursunuz, eşinize de. Düşünsenize eşinizle boşanıyorsunuz ve eşinize şu söyleniyor" bir kadın olarak sağlıklı çocuk doğuramazsın, bu yüzden evlenemezsin de" Bu ne kadar insaflı? Ne kadar adil?
    Ayrıca unutmayın yüzde yüz sağlıklı hiçbir insan yoktur. Bu bakış açısıyla; anne tarafında da baba tarafında da kanser hastalığı yüzünden ölen çok insan olan bir çiftin evlenmemesi,evlense bile çocuk yapmaması gerekir. Ancak böyle birşey yok.
    Size geçmiş olsun; ama yazdıklarımı bir düşünün. Mutsuzsanız, eşinize karşı güveninizi kaybetmişseniz, evliliğin yürümeyeceğini düşünüyorsunuz bu farklı birşey tabii boşanma talebiniz olabilir, ama sadece çocuk sağlıksız olur,olabilir mantığıyla boşanmak bunu karşıya söylemek bence insafsızca. Kimse geleceği bilemez.

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı akcurali rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Şizofreni ilaçlarıyla ilgili olarak net birşey söylemek zor. Ancak epilepsi hastası olan kadınlar sağlıklı çocuk doğurabiliyor, buna inanın. Bir anne olarak söyleyeyim; siz çok sağlıklısınız; eşiniz de çocuğunuz bir çok hastalıkla doğabilir; bilemezsiniz. Ancak eğer bilinen bir hastalık varsa; bunu öngörüp engellemek, ya da olabilecek en iyi şekilde gelişmesini sağlamak mümkün. Şu anda yedi aylık hamile kuzenim; epilepsi hastası günde iki kez ilaç alıyor, doktoru çocuğun sağlıklı olduğunu söylüyor, herhangi bir sorun yok.
    Sizin sorununuz güven sorunu, elbette bundan dolayı boşanabilirsiniz bu ağır birşey; ama çocuk sağlıksız olacak, olabilir diyerek boşanmaya bahane bulmayın kendinize de kötülük etmiş olursunuz, eşinize de. Düşünsenize eşinizle boşanıyorsunuz ve eşinize şu söyleniyor" bir kadın olarak sağlıklı çocuk doğuramazsın, bu yüzden evlenemezsin de" Bu ne kadar insaflı? Ne kadar adil?
    Ayrıca unutmayın yüzde yüz sağlıklı hiçbir insan yoktur. Bu bakış açısıyla; anne tarafında da baba tarafında da kanser hastalığı yüzünden ölen çok insan olan bir çiftin evlenmemesi,evlense bile çocuk yapmaması gerekir. Ancak böyle birşey yok.
    Size geçmiş olsun; ama yazdıklarımı bir düşünün. Mutsuzsanız, eşinize karşı güveninizi kaybetmişseniz, evliliğin yürümeyeceğini düşünüyorsunuz bu farklı birşey tabii boşanma talebiniz olabilir, ama sadece çocuk sağlıksız olur,olabilir mantığıyla boşanmak bunu karşıya söylemek bence insafsızca. Kimse geleceği bilemez.
    Hastalık evlendikten sonra olmamış ki.Düğüne kadar geçen süreçte hastalık her halükarda söylenmeliydi.Üyenin bütün aile fertleri diken üstündedir.Kara kara düşünürler şimdi torunumuz olsa sakat mı doğacak diye.Belkide üye kendi ailesine daha konuyu açmadı bile.Bizim kiracımız vardı.Bu sebepten hamilelik sakıncalı idi.İlaçlarını bırakmıştı dengesizleşmişti iyice,ilaçlara tekrar başlamıştı.Doktordan hastalığın derecesi ve hamilelik sürecinin ne şekilde olabileceği konularında detaylı bilgi alırsanız kararınızı ona göre alırsınız.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 8 Sayfa İlkİlk 12345678 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

epilepsi genetik mi

epilepsi genetik midir

epilepsi hastaları evlenebilir mi

sara hastalığı genetik mi

sizofrenle evlilik

epilepsi ve evlilik

epilepsiden ölenler

şizofrenler evlenebilirmi

şizofreni hastaları evlenebilir mi

epilepsi genetikmi

epilepsi olan kişi evlenebilir miepilepsi hastası ile evlilikepilepsi ırsimidirsara hastaları evlenebilir misara hastaları evlenebilirmiepilepsi hastasi evlenebilir miepilepsi evlenebilir miepilepsi ve sizofrenisara hastalari evlenirmiepilepsi evlilikakut şizofreni sara genetik midirepilepsi genetikmidirepilepsi hastalığı genetik midirepilepsi hastalığı genetik mi
Forum