Özrü Kabahatinden Büyük

Avrupa´da Euro Bölgesi sıkıntısı her geçen gün artarken ´Euro Bölgesi dağılır mı ?´, ´Süper Euro çıktığında Euro´nun değeri çok mu düşer ?´ soruları ile Avrupa´da Euro´lu yaşam tedirginlikler içinde devam ediyor.

Geçmiş yıllarda Avrupa´nın tek para birimi rüyası gerçekleşirken, bu rüyanın ileride bir kabusa döneceğini anlatmaya çalıştığımda değişik çevrelerden büyük tepkiler almıştım.

Belçika´nın Euro´ya geçtiği dönemde, para birimi olan Belçika Frangı (Bef) yerini zaman içinde Euro´ya bıraktı. O dönemlerde pazar yerindeki satıcılar etiketlerini büyük harflerle Euro, küçük harflerle Belçika Frangı (Bef) yazdılar.

Yine o dönemlerde alışveriş yapmak için pazara gittiğimde, 20 Belçika frangı´na satılan ürün etiketlerinin 1 Euro olduğunu gördüm.

Belçika bir anda EUR´la birlikte neredeyse yüzde 100´e varan fiyat artışlarıyla karşılaştı. Bu durum Avrupa´nın diğer ülkelerinde de yaşandı. Özellikle Euro sonrası Almanya´da yaşayanlar (DM) Mark´a olan özlemlerini sıkça dile getirdiler.

Belçika´nın Euro´ya geçeceği dönemlerde ´Euro rüyası kabus olmasın´ konulu konferans vermiştim. Bu konferansa katılıp beni en çok eleştiren bir katılımcıdan geçenlerde e-posta aldım.

Konferanstaki konuşmamın bir yerinde ´Davul bile dengi dengine çalar´ atasözümüzü kullanmıştım. Üç dilde çevirisi yapılan konferansta söylediğim bu cümlenin diğer dillere çevirisi tercümanları zorlamıştı.

Bana e-posta gönderen katılımcı Almanya´da yaşıyor ve yazısında Euro ile ilgili Konferansta yapmış olduğum konuşmamdaki ata sözüne atıfta bulunarak ´Euro´da yaşanmakta olan kabus haklılığının göstergesi´ diyor.

Bazı konular vardır ki insan hiçbir zaman haklı çıkmak istemez. Euro konusu da böyle bir konu.

AB´nin lokomotif ülkeleri zamanında tek para birimi rüyasıyla Euro bölgesine ülkeleri dahil ettiler.

Günümüzde Euro üzerine hesapları tutmayan lokomotif ülkelerin, Euro Bölgesi´nden ayrılarak ´Özrü kabahatinden büyük´ arayışlarla ´Süper Euro´ bölgesini kurması, Euro´ya vurulacak olan darbelerin en büyüğü olacaktır.

Erhan Yurdayüksel

http://yenihaber.be/go.php?go=30719b...last_news&pg=1