Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 4. sınıf öğrencisiyim.
Geçen sene aldığım tez konum alt işveren ilişkisinin işçilere olan etkileri. Bu konu hakkında araştırma yapıyorum fakat aklıma bir kaç soru takıldı. Yardımlarınızı talep ediyorum.

Kurulan bir alt işveren ilişkisinde çalışma müdürlüğüne işyerini tescil ettirmek için gönderilen belgeler tamamen kanun çercevesinde yapılmış olan bir alt işveren ilşkisinde, uygulamada bir şekilde muvazaa yı gerektirecek uygulamalar yapılmışsa taşeron firmada çalışan işci iş mahkemesine ilişkinin muvazaalı olduğuna dair dava açabilir ve kendisinin asıl işverenin işcisiymiş gibi işlem yapılmasını isteyebilir mi? Yani mesala taşeron firmada daha az ücret alan işci bu davayla asıl işverenin işçilerinin aldığı kadar ücret veya onlara uygulanan diğer haklardan (Mesela asıl işveren ve asıl işverenin işcileri arasında imzalanmıi olan bir TİS den yaralanmak istemesi gibi..) yararlanması gerektiği iddasıyla bu davayı açabilirmi. Çünkü yaptığım araştırmalarda şunu farkettim ki muvazza durumu genellikle işe iade davaları veya diğer hak uyuşmazlıkları için açılan davalarda tespit edilmiş. Benim merak ettiğim konu ise bu hak oyuşmazlığı çıkmadan işci muvazzayı sezdiği durumda iş mahkemesine dava açıp asıl işverenin işçisi olması gerektiğini ileri sürebilir mi?

Eğer bu açtığı davada ilişkinin muvazaalı lduğu anlaşılırsa asıl işverene ve alt işveren kanunun 98.md sine göre idari para cezası uygulanır mı yoksa sadece işyeri tescili için gönderilen belgelerde iş müfettişlerinin muvazzayı belgelerde tespit etmesi üzerine mi bu idari para cezası uygulanır.

Ayrıca bu muvazzanın tespiti için işci mahkemesine dava açılabiliyorsa bu davayı yetki için yeterli sayıya (muvazaalı işlemin) engel olduğunu düşünen işçi sendikası da böle bir dava açabilirmi?

Saygılarımla...