Meraba
2008 yılında bir ev aldım ve 2010 yılında evime adıma düzenlenmiş bir ihbarname bırakıldı ihbarnamede 2005 yılında yapılan hizmet karşılığıdır diye bir ibare var. Yapılan asfalt döküm işi 14.05.2010 da bitmiş görünüyor fakat şu an semtimizde mevcut asfaltlar seçim dönemi alt yapı calışmaları tamamlanmadan döküldüğünden dolayı delik deşik durumda bu konuda kafamda bir takım soru işaretleri oluştu yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1. Öncelikle yapılan iş sosyal devlet anlayışına uygunmudur yani devlet bu tür şeyleri vatandaşlarından aldığı vergilerle gerçekleştirmesi gerekmiyor mu?

2. 2005 yapımına başlanan işten 2008 yılında önünde asfalt dökülü olarak aldığım evden ben neden sorumlu tutuluyorum.

3. Belediyeler yaptıkları yol işlerinin teslimini kime yapmaktadır yapılan bu işleri denetleyen bir kurum yok mu? Eğer böyle bir kurum varsa şu an mevcut hali ile yapılan yolları nasıl kabul edebilir?

4. Belediyeler yol yapım işlerine neye istinaden karar veriyor? Neden öncesinde alt yapı planlamarını tam ve düzgün olarak yapmadan (özellikle seçim dönemi) apar topar asfalt döküm çalışmalarına nasıl başlıya biliyor?

5. Önümüzdeki dönemde bölge sakinleri olarak bizim inizmiz olmaksızın belediyenin yapacağı alt yapı çalışmaları sonucu kırılıp dökülecek asfaltın faturası kime kesilecek ? Eğer vatandaşa kesilecekse bu gibi plansız yapılan işler insanın aklına birilerinin özellikle bu işleri rant sağlamak için plansız yaptığı sorusunu getirmiyormu ?

6. Hakkımızı nasıl araya biliriz?

Saygılarımla.