+ Konuyu Yanıtla
4 / 4 Sayfa İlkİlk 1234
31 den 39´e kadar toplam 39 ileti bulundu.
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Uluslararası Hukuku İhlal Eden İsrail'e Tepki Yağıyor

ABD'den soruşturma talebi : ABD'nin İsrail'den, Filistin yanlısı gösteride bir Amerikalı kadının gaz bombası yüzünden gözünü kaybettiği olayın soruşturulmasını istediği bildirildi. Cumhuriyet

"Gazze ablukası başarısız oldu, sınır süresiz açık kalacak" Mısırlı bir güvenlik yetkilisi, Gazze'ye yönelik ablukanın başarısız olduğunu belirterek, sınırın süresiz olarak açık kalacağını söyledi. Cumhuriyet

İsrail’in başkenti Tel-Aviv’de, çoğunluğu sol eğilimli Yahudilerden oluşan 6 bin kişiyi bir araya getirdi. Türk bayraklarının da taşındığı gösteri nedeniyle İsrail polisi güvenlik önlemleri almak zorunda kaldı. Bir göstericinin taşıdığı Türk bayrağının yıldızının Davut yıldızı olarak çizildiği de dikkat çekti. İsrail’i yakından takip eden uzmanlar, uzun süredir sessiz kalan solun dünyanın tepkisini çeken gemi baskınının ardından, yıllar sonra ilk kez bu tarz gösteriler düzenlemeye başlamasının önemli gelişme olduğuna dikkat çekiyor. Bu arada Gazze’de doğan bir bebeğe, Recep Tayyip Erdoğan adı verildi. Hürriyet

İsrail mallarına boykot çağrısı Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Hakan Tokbaş, İsrail destekli olduğunu iddia ettikleri firma ürünlerine boykot çağrısı yaptı. Milliyet

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad: "Barış, İsrail için esasında iltihaplanmış bir yara gibidir. Yaraya dokunmak acıyı artırır. Türkiye, bu yaraya parmak bastı. Ciddi bir şekilde barış için çaba harcadı. Türkiye'nin girişimi, rolü, aynı zamanda Suriye'nin Türkiye'nin girişimine destek vermesi İsrail'in tavrını gözler önüne serdi, barışı İsrail'in engellediğini ve Suriye'nin engellemediğini ortaya çıkardı. Bundan dolayı da değerli kardeşim Başbakan Recep Tayyip Erdoğan görüşmelerin sonucunda şunu demeliydi; 'Barışa bakış açısından iki ülke arasındaki fark büyüktü'. Türkiye'nin dürüstçe yürüttüğü bu arabuluculuk esasında müzmin olarak uyuşturucu kullanan kişinin elinden uyuşturucunun alınması gibiydi. Saldırı, bölgenin doğal şekline dönmesi için Türkiye'nin tarafsız arabuluculuğunun bedeliydi." CNNTürk

İsrail basın bürosuna tepki maili yağıyor İsrail'de başbakanlığa bağlı basın merkezinden ülkede akredite tüm gazetecilere gönderilen e-mail'e tepki yağıyor. Haber 7'nin duyurduğu çirkin videoyu izleyen binlerce insan İsrail basın merkezini mail yağmuruna tuttu. Haber7

Hukuki NET Güncel Haber

Uluslararası Hukuku İhlal Eden İsrail'e  Tepki Yağıyor konulu yargıtay kararı ara
    Uluslararası Hukuku İhlal Eden İsrail'e  Tepki Yağıyor konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İsrail gözlerini ve kulaklarını kaybedebilir

Gazze'ye gemi filosuna kanlı baskın sonrası Türkiye ile ilişkileri gerilen İsrail'in İran'ı gözetleyen üssünü kaybedebileceği iddia edildi.

İngiliz Sunday Times gazetesinde, İsrail’in geçtiğimiz hafta düzenlediği filo baskını yüzünden İran’a yönelik istihbarat gücünü yitirebileceği belirtildi. Bunun sebebi ise, İsrail’in Türkiye’de bulunan istihbarat merkezinin kapatılma riskine yönelik endişeler.

Bir İsrailli yetkili gazeteye, “Bu üs kaybedilirse İsrail Tahran’ın arka bahçesini gözetlemesini sağlayan gözleri ve kulaklarını kaybedebilir” dedi. Bahsi geçen istihbarat üssünün İran sınırından fazla uzakta olmadığı belirtildi.

Gazete, Gazze’ye ulaşmak isteyen yardım filosuna yapılan ve felakete dönüşen baskının ardından İsrail savunmasının İran’ın nükleer tehdidine karşı daha zayıf hale gelebileceğini öne sürdü.

İSRAİL SÜRPRİZLE KARŞILAŞTI

Sunday Times ayrıca baskını düzenleyen Shayetet 13 özel askeri biriminden bir askerin ifadelerine yer verdi. Asker, normalde operasyon önceleri çok sessiz olduklarını ancak Mavi Marmara baskını öncesi birbirleriyle şakalaşarak vakit geçirdiklerini söylediğini yazdı. İsrail basınına göre ise, polis tarzı bir operasyon yapacaklarını uman askerler neyle karşılaşacaklarını bilmiyordu.

El Cezire gazetecisi fotoğrafçısı Andre Abu Khalil Türklerin yaralı İsrail askerlerini güvertenin alt katlarına götürdüklerini, diğer askerlerin ilerlemesini engellemek için etten duvar ördüklerini ve hoparlörlerden tıbbi yardım getirmelerine karşılık arkadaşlarının salıverileceğini söylediklerini belirtti.

Khalil, 10 dakika sonra İsrail askerlerinin ateş açtıklarını ve aktivistlerden birinin kafasından, diğerinin ise boynundan vurulduğunu ifade etti. Gazete, askerlerin makine odasını koruyan “militanlara ateş açtığını”, odada Türklerin yaralı askerleri borulara bağladığını söyledi. Pazarlık niyetine kullanılan diğer yaralı askerler ise kaçarak gemiden atladıkları ifade edildi.

Gazetenin raporunda, İsrailli komandolar dikkat çekmemek için İsrail’e ait özel bir yat kullandıklarını öne sürdü.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/14953354.asp?gid=373

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İsrail'in MİT paniği

TEL AVİV (A.A) 07 Haziran 2010

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz, İsrail savunma kuruluşlarının ve özellikle istihbarat örgütü Mossad’ın Dış İlişkiler bölümünün, Türk istihbarat örgütü MİT’in başına yapılan son atamadan kaygı duyduğunu ileri sürdü.

Merkez sol çizgideki gazetenin savunma ve askeri konularda uzman yazarı Amir Oren’in imzasını taşıyan haberde, İsrail güvenlik çevrelerinin, Gazze’ye gemilerle yardım operasyonunun, 42 yaşındaki Hakan Fidan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından birlikte planlandığına ve ilişkilerdeki kasti değişimi temsil ettiğine inandıkları belirtildi. Ancak Haaretz, Fidan’ın yardım operasyonunun içinde yer aldığı veya yardım gemilerinin organizasyonunu yapan İnsani Yardım Vakfı (İHH) ile bağlantısı olduğuna dair somut bir bilginin bulunmadığını vurguladı.

Mossad yetkilileri ile yerel siyasi-güvenlik kuruluşlarının yetkilileri arasında yapılan toplantılarda, Fidan’ın daha önce Başbakanlık’ta Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptığı ve Türkiye’nin İran ile bağlarının güçlendirilmesinde merkezi rol oynadığının vurgulandığı belirtildi.

MİT’in İsrail’de Mossad ve Shin Beth gibi iki örgüt tarafından gerçekleştirilen iç ve dış istihbarat görevini tek başına yüklendiği kaydedilen haberde, akademik kariyeri sırasinda ABD, İngiltere ve Türkiye’de istihbarat servislerinin kıyaslamalı incelemesini yapan Hakan Fidan’ın da MİT’te iç ve dış istiharatın ayrılması gibi kurumsal değişiklikler planladığı. ancak buradaki amacının kendi atamasına yönelik eleştirileri savuşturmak olduğu ileri sürüldü.

Haaretz’e göre Fidan’ın atanmasına yönelik İsrail istihbarat ve güvenlik yetkililerinin kaygıları iki olası sonuç doğuracak. "Birincisi, iki ülke arasındaki istihbarat değişimi zarar görürken, ikincisi İsrail, kendisine düşman ülke veya örgütlerin eline geçebileceği kaygısıyla Türkiye’ye bilgi aktarımını sınırlandıracak."

http://www.milliyet.com.tr/israil-in...m?ref=haberici

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İsrail'le askeri anlaşmalar iptal oluyor

Gazze’ye yardım taşıyan gemilere yapılan kanlı baskının ardından İsrail’le olan ilişkilerin akıbeti merak ediliyordu. Bu konuya açıklık getiren AK Parti’li Ömer Çelik, "Askeri anlaşmalar dahil, her şeyin feshedileceğini” söyledi.

İSTANBUL - Türkiye, İsrail ordusunun Gazze’ye yaptığı ve 9 Türk’ün hayatını kaybettiği operasyona büyük tepki gösterdi.

İsrail’e karşı ilk adımlar da gecikmeden geldi; Tel Aviv Büyükelçisi geri çağrılırken, üç askeri tatbikat iptal edildi, genç milli takım maça çıkmadı.

Güney Amerika gezisini tamamlayarak yurda dönen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’e sert sözlerle yüklendi.

Türkiye’nin sabrının test edilmemesini isteyen Erdoğan, "Kimse bizi başkasına benzetmesin, bedeli ağır olur" dedi. Başbakan Erdoğan'ın ses tonu daha sonraki günlerde de aynı gürlükle çıkmaya devam etti.

İsrail’in kendi kara suları dışında yaptığı baskın dünyayı da ayağa kaldırdı. Birçok ülkede geniş katılımlı protesto gösterileri düzenlendi.

Öte yandan, Türkiye’nin girişimleri sonucunda BM’de bir inceleme komisyonu kurulmasına karar verildi.

Askeri gücün devreye sokulması bile kamuoyunda tartışılırken, iki ülke arasındaki ilişkilerin bu krizden nasıl etkileneceği belirsizliğini korudu.

NTV’de yayımlanan “Gündemdekiler” programına konuk olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, bu konuya açıklık getirdi.

Murat Birsel’in sunduğu programda Ömer Çelik, Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Metehan Demir ve Zaman Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Ünal’ın sorularını yanıtladı.

ASKERİ ANLAŞMALAR DAHİL HER ŞEY FESHEDİLİR

Çelik, "Başbakan Erdoğan, devlet politikasının temelini uluslararası hukuk ve diplomasi ile çizdi. Bir de sokağın sesi var. AK Parti siyaset yapıyor, sokağın sesine duyarsız kalamaz. Öte yanda da devlet aklı var. Bu ince çizgi tutturulabiliyor mu? Türkiye’nin İsrail’le ilişkileri bundan sonraki süreçte Türkiye neler yapacak?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Çatışma senaryoları bunlar oyuncak değil. Bunun hiç zikredilmemesinden yanayız. Çatışma senaryolarının dışında hakkınızı, hukukunuzu elde edeceğiniz; karşınızdakine müeyyide uygulayacağınız bir sürü enstrüman mevcuttur.

Türkiye-İsrail ilişkilerinde bundan sonraki yol haritasında yakın vadede askeri anlaşmalar ve diğer bağlantılara kadar her şey feshedilir."

Gazeteci Mustafa Ünal’ın araya girerek "feshedilecek" demesi üzerine Çelik, "feshedilir, feshedilecektir" dedi.

Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İkincisi, Türkiye uluslararası hukuktan doğan bütün haklarını kullanacaktır. İsrail’deki hükümetin, buna emir verenlerin, bunun arkasında olanların cezalandırılması için bütün haklarını kullanacaktır. Bunu 32 ülke ve diğerleriyle birlikte yapacaktır. Birleşmiş Milletler’de araştırma komisyonu kuruldu ama İsrail başbakanı bu komisyonun kurulmasına da karşı çıktı. Bu suçluluk psikolojisidir."

http://www.ntvmsnbc.com/id/25103629/

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

010565 - ÖnbellekTürk Kızılayı'nın Gazzeye Yönelik Yardımları Sürüyor 08 Ocak 2009 ...
    8 Oca 2009 ... Türk Kızılayı'nın Gazzeye Yönelik Yardımları Sürüyor Gazze'de yaşanan insanlık dramının ardından süratle harekete geçen Türk Kızılayı'nın ...
    www.lpghaber.com › Anasayfa › GÜNCEL - ÖnbellekKızılay'dan Gazze'ye yardım kampanyası! haberi Güncel haberleri ...
    5 Oca 2009 ... Kızılay'dan Gazze'ye yardım kampanyası! haberi Türk Kızılayı, Gazze'deki ihtiyaç sahiplerinin acısını dindirmek amacıyla bölgeye yönelik ...
    http://www.haber7.com/.../Kizilaydan...kampanyasi.php - ÖnbellekGazze'ye Yardım Özel Yayını Türkiye'yi Ekranlara Kilitledi :: Türk ...
    10 Şub 2009 ... Türk Kızılayı ile Doğan Holding'in ortaklaşa düzenlediği ve Star TV ile Kanal D'nin ortak yayını ile ekranlara gelen kampanyaya binlerce ...
    http://www.kizilay.org.tr/kurumsal/h...azze.ye.Yardim... - ÖnbellekTürk Kızılayı'nın 6. Yardım Konvoyu Gazze'ye Ulaştı :: Türk ...
    Gazze'de yaşanan insani krizin ilk anından itibaren Gazze halkını yalnız bırakmayan Türk Kızılayı, 6. yardım konvoyu da Gazze'ye girdi.
    http://www.kizilay.org.tr/.../haber....dim...Gazze.ye... - ÖnbellekKIZILAY, İHH VE RECEP BEY'İN BÜYÜK GÜNAHI - İlk Kurşun Gazetesi
    8 Haz 2010 ... Not: Kızılayın Gazze'ye yaptığı yardımlar için bkz: ... Uğur Dündar'ın Kızılay'ın Gazze'ye yardım kampanyasına verdiği destek için ...
    http://www.ilk-kursun.com/.../kizila...-buyuk-gunahi/ - 2 saat önceSon 24 saate ait diğer sonuçları görüntüle
    Kızılay, Gazze'ye Yardım Kampanyasının Startını Verdi
    KIZILAY, GAZZE'YE YARDIM KAMPANYASININ STARTINI VERDİ - Türk Kızılayı, İsrail Saldırıları Nedeniyle İnsani Trajedinin Yalandığı Gazze'ye Yardım Kampanyasını ...
    http://www.sondakika.com/haber-kizil...inin-startini/ - Önbellek - Benzerfilistin / gazzeye yardim etmek isterseniz kizilay a ...
    13 Oca 2009 ... Konu: filistin / gazzeye yardim etmek isterseniz kizilay a aktabailirsiniz. Yönlendir | Yazdır | Kişisel ileti | Aslını göster | Bu iletiyi ...
    groups.google.com.tr/group/.../52cb031b298825db - Önbellek - BenzerHABER: Kızılay'dan Gazze'ye Yardım haberi
    24 Oca 2009 ... KIZILAY'DAN GAZZE'YE YARDIM - Türk Kızılay'ının 24 Tırdan Oluşan Yardım Konvoyunun, Hatay'ın Reyhanlı İlçesindeki Cilvegözü Gümrük ...
    http://www.haberler.com/kizilay-dan-...yardim-haberi/ - Önbellek - BenzerHer şeyGörsellerVideolarHaberlerKitaplarBloglarGüncell emelerTartışmalar

KIZILAY, İHH VE RECEP BEY'İN BÜYÜK GÜNAHI - İlk Kurşun Gazetesi
    8 Haz 2010 ... Not: Kızılayın Gazze'ye yaptığı yardımlar için bkz: ... Uğur Dündar'ın Kızılay'ın Gazze'ye yardım kampanyasına verdiği destek için .
    ..
    http://www.ilk-kursun.com/.../kizila...-buyuk-gunahi/ - 2 saat önce

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Cevap: Uluslararası Hukuku İhlal Eden İsrail'e Tepki Yağıyor

İsrail Büyükelçiliği önünde protesto eylemi yapıldı İrlanda'da bir grup sivil toplum kuruluşu üyesi, Gazze'ye yardım götüren gemilere geçiş izni vermeyen İsrail'i, Dublin'deki büyükelçilik binası önünde protesto etti. Cumhuriyet

Obama'dan Filistin'e destek : ABD Başkanı Barack Obama, İsrail'in ablukası altındaki Gazze'ye "daha iyi bir yaklaşım" çağrısında bulunarak, statükonun kabul edilemez olduğunu söyledi ve Filistine 400 milyon dolar yardım sözü verdi.

Obama, Filistin lideri Mahmud Abbas ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Orta Doğu'da durumun "sürdürülemez" olduğunu belirterek, “İsraillilerle Filistinliler görüşmelere bağlılıklarını gösterirlerse gelecek aylarda gerçek bir ilerleme kaydedileceği" öngörüsünde bulundu. Gazze'deki durumun "kabul edilemez" olduğunu vurgulayan Obama, Filistinlere 400 milyon dolar sivil yardım sözü verdi.

Abbas'a, bu yıl sonuna kadar Ortadoğu'da "önemli ilerlemeler" olabileceğini ifade eden Obama, barış sürecini bu zor durumdan çıkarmak için ABD'nin tüm gücünü ortaya koyacağını bildirdi. Filistin Devlet Başkanı Abbas da İsrail'in Filistinlileri hedef alan ablukayı kaldırması gerektiğini kaydetti. Abbas, ayrıca ABD'nin 400 milyon dolar yardım sözünü "olumlu" bulduğunu belirterek, Obama'ya teşekkür etti. Hürriyet

İsrail, 'Gay Pride'dan atıldı: İsrail, Gazze'ye insani yardım götüren gemilere saldırısından dolayı, İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenecek "Gay Pride" etkinliklerinden atıldı.

Madrid'de 30 Haziran-4 Temmuz arasında yapılacak "Eşcinsel Olmanın Gururu" (Gay Pride) etkinliklerine katılacağı açıklanan İsrail, insani yardım filosuna yapılan saldırıdan dolayı program dışı bırakıldı.

İspanya Gay, Lezbiyen, Transseksüel ve Biseksüel Federasyonu (LGTB) Başkanı Antonio Poveda, 3 Temmuz'da Madrid sokaklarındaki korteje katılacak 35 TIR arasından İsrail'e ait olanının çıkarıldığını duyurdu.

"Gay Pride"a Tel Aviv Belediyesi adına katılması öngörülen İsrail'e, Madrid'deki Büyükelçiliği de destek vermişti. İsrail askerlerinin insani yardım gemilerine yaptığı saldırının "Tel Aviv Belediyesi tarafından kınanmamasından" dolayı kortejden çıkarıldığı belirtilirken, LGTB yekilileri "saldırıyı kınayan, insan haklarını savunan herhangi bir İsrailli grubun başvurması halinde Gay Pride'a alınabileceğini" açıkladı. Hürriyet

Ve tüm bu tepkilere karşı koyamayan İsrail; Gazze'ye meyve suyu, kurabiye ve baharat gibi gıdalar üzerindeki kısıtlamaları hafiflettiğini belirtti. Haber Mynet

Benden bu kadar...

Nerede
    Turkiye
    İletiler
    1.350
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İsrail’e tepki

Taha Akyol

Milliyet 07 Haziran 2010

METROPOL adlı araştırma şirketine göre, halkın yüzde 33’ü Türkiye’nin İsrail’e gösterdiği tepkiyi yeterli buluyor.
    Yetersiz bulanların oranı ise tam yüzde 66... Müthiş bir oran!
    Mesela, “Mehmetçik Gazze’ye” mi gönderilmeli?!
    Yahut İsrail ile aramızdaki Heron (casus uçak) yapım ve alımı projesini mi iptal etmeli?!
    İyi de, biz bu anlaşmayı İsrail’e lütuf olsun diye mi yapmıştık? Hem çıkarımıza uygun hem teknik ve ticari şartları ehven olduğundan yapmamış mıydık?!
    Yoksa, İsrail’le diplomatik ilişkilerimizi mi kesmeyiz?!
    Böyle durumlarda rahmetli Turgut Özal’ın bir sözünü hatırlarım daima:
    “Devlet halka sorarak değil, halka hesap vererek yönetilir!”
    Kitlelerin heyecanlarına göre politika yapılmaz... Öyle politikalar üreteceksin ki, sonunda ortaya çıkacak neticeleri ülkeye yarar sağlayacak, halk da o zaman memnun olacak...
    Politikada elbette ‘belagat’ olur, ama akl-ı selim daima daha yararlıdır.

Nerede hata yaptık?
    Bana göre, akılcılığın en iyi tanımı ‘nerede hata yaptık diye sorabilmektir’.
    Bunun için vakit erken, diplomasi kanallarında nelerin işlemekte olduğunu, ne sonuçların çıkacağını henüz bilmiyoruz.
    Ama şimdiden iki gerçek belli:
    Keşke 9 insanımız, hele de “gök ekini biçer gibi” 19 yaşındaki Furkan hayatını kaybetmeseydi. Evet şehittirler ama keşke yaşıyor olsaydılar...
    Peki önlemek mümkün müydü? Arkadaşımız Aslı Aydıntaşbaş’ın dünkü yazısı, geminin rotasını Mısır’a çevirerek bu kanlı saldırıya maruz bırakmamak için Ankara’nın, MİT’in çok çaba sarf ettiğini anlatıyordu. Somut veriler ortaya çıktığında bu konuda daha ‘akılcı’ değerlendirmeler yapılabilecektir.
    İkincisi İHH’nin yardım filosu ‘beyhude’ bir eylem yapmamış, İsrail saldırganlığı dünyanın ayağa kalkmasına sebep olmuştur. Artık ABD bile Gazze’deki ambargonun kalkmasını istiyor. Ambargo en azından bu şiddetiyle sürdürülemez hale gelmiştir.
    Peki, ambargo kalkar da ‘eski hal’e dönülürse, hele de bir barış süreci başlarsa İsrail’le ilişkilerimiz de ‘eski hal’e dönmeyecek mi?
    Daima diplomatik aklı önde tutan Davutoğlu bunu söyledi zaten...

Tepkinin dozu
    Öyleyse politikamızı bugünkü heyecanlara ve hele de çok heyecanlı “yüzde 66”’ya göre değil, yarınki ihtimallere göre ayarlamak gerekmiyor mu?
    Fethullah Gülen Hocaefendi’nin hemen herkeste şok yaratan ‘beklenmedik’ sözleri en en azından ‘olay’ üzerinde düşünme yelpazesini genişletti...
    Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Gülen doğru söylüyor” dedi.
    CHP lideri Kılıçdaroğlu ise “Gülen’in sözleri sağlıklı tartışma için zemin yaratacak” diyor.
    ‘Tek fikirli toplumlar’ yaratıcı olamaz, gelişme dinamizmi gösteremez... Tıpkı bunun gibi, herhangi bir olay konusunda da tek fikirli olmak, en azından farklı yolların ve metotların düşünülmesini engeller.
    İsrail’in saldırganlığı açık bir gerçek... Militarist devlet olduğu açık bir gerçek... Gazze’deki ambargonun zulüm olduğu açık bir gerçek...
    Ama çözüm ararken diplomaside “akıl için yol bir” değildir; zaten diplomasi akıl için farklı yollar üretebilmek demektir.
    Ben “yüzde 66”nın duygularına saygı duyuyorum ama ‘diplomatik akıl’ için referans olamayacağını düşünüyorum. Türkiye’nin tepkisi yeterince serttir, aşırıya kaçmamalı.

Nerede
    Turkiye
    İletiler
    1.350
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kanlı baskında şok iddialar!

Amerikalı siyaset bilimci Finkelstein: İsrail, Türkiye’nin, ekonomik ve politik olarak hem bölgesinde, hem de dünya genelinde artan gücünden çekiniyor.

HEDEF ÖZELLİKLE TÜRK GEMİSİ VE TÜRKLERDİ

İsrail'in politikalarını sert eleştirileriyle tanınan Yahudi asıllı Amerikalı siyaset bilimcisi Norman Finkelstein, İsrail’in, Gazze’ye yardım götüren öteki gemilere saldırıda bulunmadığını, hedef olarak özellikle Türk gemisini ve Türkleri seçtiğini öne sürdü.

NASR SENDROMUNDAN SONRA TÜRKİYE SENDROMU
    İsrail’in, Türkiye’nin, ekonomik ve politik olarak hem bölgesinde, hem de dünya genelinde artan gücünden çekindiğini anlatan Finkelstein, İsrail’in bunu tehlike olarak algıladığını, İsrail’in 1967’de yaşadığı ‘Nasır’ sendromunun yerini, Türkiye sendromunun’ aldığını dile getirdi. İsrail’in bu korkusunun, Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine yaptığı saldırıyla ortaya konduğunu belirten siyaset bilimcisi Finkelstein, ‘Bütün donanımlarını Türk gemisine karşı kullandılar, ötekilere karşı değil. Çünkü hedefleri ve önüne geçmek istedikleri Türklerdi. Bizim komandolarımıza ilişirseniz, alacağınız karşılık bu olur mesajı vermek istediler. Ama olaylar istedikleri gibi gelişmeyince dünyaya rezil oldular’ dedi. Finkelstein, New York’ta Birleşmiş Milletler merkezinde Mavi Marmara gemisine yönelik saldırıyı anlatan bir belgesel filmi izledikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İSRAİL BİLE İTİRAF ETMEKTEN ÇEKİNMİYOR
    İsrail’in kasıtlı ve bilinçli olarak Mavi Marmara gemisine baskın düzenlediğini, bunu İsraillilerin bile itiraf etmekten kaçınmadıklarını söyleyen Finkelstein, 9 Türk’ün ölümü, bir çoğunun da yaralanması ile sonuçlanan saldırı karşısında, Başbakan Erdoğan’ın bir şeyler yapmak istediğine inandığını söyledi. Finkelstein, ‘Türk kamuoyu ayağa kalktı. Erdoğan bir şeyler yapmak zorunda, gönlünden ne geçer bilmem. Ancak, aynı zamanda Türkiye denge kurucu bir rolü var ve Türkiye’nin İsrail ile çok yakın savunma bağlantıları var. Türkiye’de, İsrail’in İran’da ne olup bittiğini gözetleyen istihbarat İstasyonu var. Dolayısı ile iki karşıt durum var ortada. Ama gelinen durumda Erdoğan kamuoyu tepkisini de arkasına aldığı için, en azından uluslararası bir soruşturmayı sağlamalı. İsrail kendi kendini ayağından vurmuş durumda ’ diye konuştu.

İsrail’in, uluslararası sularda Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırıya karşı ABD’nin yetersiz tepkisini de eleştiren Finkelstein,, ‘ABD bayrağı taşıyan bir gemiye İran’ın saldırmış olsaydı, yapılacak en iyi şey bence Tahran’dan hemen taşınmak olurdu. İnsanlar ABD’nin süper güç olduğunu düşünür, gereğinden çok da süper güç gibi davrandık. Ama bu konuda sıradan bir ülke gibi davrandı, gerekli tepkiyi ortaya koyamadı’ dedi.

ULUSLARARASI HUKUKU UMURSAMADIKLARI MESAJINI VERDİLER İsrail’in Türk gemisini özellikle hedef aldığı savını yineleyen Finkelstein, İsrail’in bir süredir Türkiye’ye karşı politika izlemekte olduğunu dile getirdi. İsrail Dışişleri Bakanı Dany Ayalon’un imza attığı ‘alçak koltuk’ skandalını da anımsatan Finkelstein , ‘ Türkiye İranla anlaşma imzaladı. İsrail Türkiye’nin ileri gittiğini ve önüne geçilmesi gerektiğini düşünüyor’ diye konuştu. İsrail’in Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda saldırmasının da kasıtlı olarak yapıldığını savunan Finkelstein, ‘Çünkü dünyaya uluslararası hukuku, kuralları umursamıyoruz’ mesajı vermek istediler’ dedi.

İSRİL'İN KİRLİ İŞLER BÖLÜMÜ VAR
    Türkiye ve İran’ın, gerek bölgelerinde gerekse dünyada ‘önemli güçler’ olduğunu vurgulayan Finkelstein, İsrail’in bundan son derece rahatsız olduğunu ve ne yapması gerektiğini bilemediğini belirterek, ‘Bu yüzden çok tehlikeli oyunlara giriyorlar. İsrail kontrol dışı davranıyor ki bu bence çok tehlikeli’ diye konuştu. Finkelstein, ‘Terör örgütü PKK’nın, Türkiye’de yaptığı son saldırılarla İsrail’in bağlantısı olabilir mi’ sorusuna verdiği yanıtta da ‘İsrail’in kirli işler bölümü var. Amerikalı İsrail destekleyicileri, yarın bir gün ‘gelin şu Ermeni sorununu konuşalım’ derlerse hiç şaşırmayın’ dedi. Finkelstein, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun, Amerikan medyası ile çok iyi ilişkileri olduğunu, olayları çarpıtmak için de Amerikan medyasını kullandığını söyledi.

Milliyet

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

'İsral uluslararası hukuku ihlal etti'

BM uzmanları, İsrail'in, Gazze Şeridi'ne yardım konvoyuna baskında ve sonrasında "uluslararası insan hakları yasası" da dahil uluslararası hukuku ihlal ettiğini bildirdi.

Cenevre- BM İnsan Hakları Konseyinin bilirkişi heyeti, İsrail'in, insani krizin yaşandığı bir dönemde Filistin toprağına deniz ablukası uygulamasının "yasa dışı" olduğunu belirtti.

Üç uzmandan oluşan heyet, İsrail'in yardım filosuna verdiği askeri karşılığın "orantısız" ve "kabul edilemez gaddarlık düzeyinde" olduğunu kaydetti.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yardım götüren filodan Mavi Marmara gemisine düzenlediği baskında 9 Türk hayatını kaybetmişti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=175686

+ Konuyu Yanıtla
4 / 4 Sayfa İlkİlk 1234

Bu sayfada bulunan kavramlar: