+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 33 ileti bulundu.
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    407
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İnternet sitesinde editörlerin TC kimlik no istemesi

Site yöneticilerinin avukat olabileceği aklına gelmiyormu? Onların hukuk kuralları çerçevesinde siteyi yönettiklerini düşünemiyor musun? 138.155 Üye var işleri yok tek tek bunların bilgilerine ulaşmak için uğraşacak değiller ya? Ufak tefek site olsa tamam diyeceğim ama ufak bir sitede değil ki zaten ufak bir site olsa belki sorun bile yapmazsınız.

Hukuki NET Güncel Haber

İnternet sitesinde editörlerin TC  kimlik no istemesi konulu yargıtay kararı ara
    İnternet sitesinde editörlerin TC  kimlik no istemesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Giresun
    İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tamamen gereksiz bence.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı u.karaca rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Tc kimlik numaramı vereyimde banka hesaplarıma ulaşsana
    Sayın u.karaca,
    Lütfen hitabınıza dikkat ediniz.

Sayın parios34,
    TC kimlik numaranızı en ufak bir banka işleminde bankaya ibraz ettiğinizi, kira sözleşmesi yaparken sözleşmeye düştüğünüzü, her türlü resmi işlemde kullandığınızı düşünürseniz, bir hukuk sitesine ibraz etmenin çok zor gelmeyeceği kanaatindeyim. İnsanların klavye başında potansiyel birer suçlu olduğunu, internete bağlı bir bilgisayarın her an suç işlemeye hazır bir piyon olduğunu düşünürsek, üyemizin gerçek kimliğini bilmemizin hakkımız olduğuna inanıyorum. Özel hayatın gizliliği ve haberleşmenin gizliliği hakkında TCK ya bakabilir, gerekli araştırmanızı yaptıktan sonra tekrar düşüncenizi açıklayabilirsiniz. Anayasa suçları düzenlemez, bilgi eksikliğiniz mevcut.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    407
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Emrah Yavuzcan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın u.karaca,
    Lütfen hitabınıza dikkat ediniz.
    Anlaşıldı

Nerede
    izmir, balçova, Turkiye.
    İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bahsettiğiniz site alışveriş sitesi ise tc kimlik no alması doğaldır. Heleki kartlı alışverişlerde tc kimlik no alması zorunluluktur

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu konuyada yorum yazmak istedim.

Evet Avukatlar uyap portalı üzerinden kayıt olanların gizlilik bilgilerine erişebiliyorlar.

Zorlamı üye yaptık?

Evet kamuya açık olan bir site biz veya bizim gibileri ilgilendiren konularda yorum yapıyorsa savunma ihtiyacı hisseden vatandaşlarımızın üye olarak yorum yazma hakkı bulunuyor.

O zaman siteniz ve yorumlarınız neden herkese açık ?

Birinin kendini savunabilmesi için size tüm özel bilgilerini vermek zorunda olduğunu neye dayanarak istiyorsunuz?

Suç işlenirse deniyor,
    3 tane forum sitem ve 1 tane portal sitem var neden ben hiç karşılaşmadım suç işleyenlerle?
    Ayrıca suç işleyen olursa IP numarasını bulur herkesin yaptığı gibi davanızı açabilirsiniz, neyden çekniyorsunuz?

Bankalar istiyor deniyor, evet bankalar kredi çekeceksin veriyorsun ve bankaların yada maliyenin vs. zaten kimlik bilgilerini kontrol etmek için yani özel bilgilerini araştıracaklarını bilerek veriyorsun zaten araştırmadan hizmeti veremezler, yani sebep var sizin sebebiniz tamamen kişisel ve kimse size özel bilgilerini buraya kendilerini savunabilmek için yazmak zorunda değiller.

Örneğin borçlu birine hırsız demişsiniz bunu tüm borçlular üzerine alınarak yanıt yazmak isteyebilirler, ancak bunu yaparken size özel bilgilerini vermek zorunda değiller? O zaman sizlerde kimlik ve özel bilgilerinizi onlara verin madem bu kadar önemsiz gözüküyor.

Ben bilişim ve alan sağlayıcısıyım. TIB üzerinden faaliyet belgem bulunuyor. Bildiğim kadarı ile tüm sitelerin iletişim bilgisi olmak zorunda. Mail, Telefon hatta adresi.

Siz üyelerin özel bilgilerine adreslerine bile o kimlik numarası ile ulaşabilirsiniz, sizin daha sitenizde bu veriler mevcut değil.

" BİLGİLENDİRME YÜKÜMLÜLÜĞÜ

Madde 3 - (1) İçerik, yer ve erişim sağlayıcıları, yönetmelikle belirlenen esas ve usûller çerçevesinde tanıtıcı bilgilerini kendilerine ait internet ortamında kullanıcıların ulaşabileceği şekilde ve güncel olarak bulundurmakla yükümlüdür.

(2) Yukarıdaki fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmeyen içerik, yer veya erişim sağlayıcısına Başkanlık tarafından ikibin Yeni Türk Lirasından onbin Yeni Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir. "

Bizim site bunlara girmiyor derseniz sitenizin heryerinde bulunan reklamlar ayrıca sitenizin altında bulunan şu cümle ticari siteler arasına girdiğini gösteriyordur bildiğim kadarı ile.

Sitenin 2011 yılı reklam pazarlaması Medyacin İletişim Reklam Pazarlama Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından yapılmaktadır.

Gerçi kanun maddesinde ticari site demiyor sanırım tüm siteler bu konuya dahil gözüküyor.
    Gazete ticari site yazmış her iki türlüde bu sitenin iletişim bilgileri bulunmuyor.

Anlatmak istediğim kimse size özel bilgilerini vermek zorunda değil, o alanı mecburi yapmamalısınız veya üyeliğiniz silinir dememelisiniz vermek isteyen olursa verir, zorla vermek zorunda kalmaz.
    Konu memomemo tarafından (19-02-2012 Saat 12:03:10 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Türkiye
    İletiler
    1.574
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı memomemo rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu konuyada yorum yazmak istedim.

Evet Avukatlar uyap portalı üzerinden kayıt olanların gizlilik bilgilerine erişebiliyorlar.

Zorlamı üye yaptık?

Evet kamuya açık olan bir site biz veya bizim gibileri ilgilendiren konularda yorum yapıyorsa savunma ihtiyacı hisseden vatandaşlarımızın üye olarak yorum yazma hakkı bulunuyor.

O zaman siteniz ve yorumlarınız neden herkese açık ?

Birinin kendini savunabilmesi için size tüm özel bilgilerini vermek zorunda olduğunu neye dayanarak istiyorsunuz?

Suç işlenirse deniyor,
    3 tane forum sitem ve 1 tane portal sitem var neden ben hiç karşılaşmadım suç işleyenlerle?
    Ayrıca suç işleyen olursa IP numarasını bulur herkesin yaptığı gibi davanızı açabilirsiniz, neyden çekniyorsunuz?

Bankalar istiyor deniyor, evet bankalar kredi çekeceksin veriyorsun ve bankaların yada maliyenin vs. zaten kimlik bilgilerini kontrol etmek için yani özel bilgilerini araştıracaklarını bilerek veriyorsun zaten araştırmadan hizmeti veremezler, yani sebep var sizin sebebiniz tamamen kişisel ve kimse size özel bilgilerini buraya kendilerini savunabilmek için yazmak zorunda değiller.

Örneğin borçlu birine hırsız demişsiniz bunu tüm borçlular üzerine alınarak yanıt yazmak isteyebilirler, ancak bunu yaparken size özel bilgilerini vermek zorunda değiller? O zaman sizlerde kimlik ve özel bilgilerinizi onlara verin madem bu kadar önemsiz gözüküyor.

Ben bilişim ve alan sağlayıcısıyım. TIB üzerinden faaliyet belgem bulunuyor. Bildiğim kadarı ile tüm sitelerin iletişim bilgisi olmak zorunda. Mail, Telefon hatta adresi.

Siz üyelerin özel bilgilerine adreslerine bile o kimlik numarası ile ulaşabilirsiniz, sizin daha sitenizde bu veriler mevcut değil.
    Slm
    Bence bu noktada önemli olan sitenin verdiği hizmettir sitemiz açısından bakacak olursak sitemiz kamu hizmeti vermektedir diye düşünüyorum bizden kimlik bilgilerimizi istemektedir bunu yaparkende iyi niyetlidir site kurallarına uymayan birinin ikinci üçünü kez sanal yollardan üye olabilmesinin önüne geçmektedir vb. bu noktada biz üyelerin rahatsız olabileceği konu sözleşmenin tek taraflı olması içeriğine etki etme imkanımızın bulunmamasıdır dürüstlük kuralları çerçevesinde bilgilerimizin üçüncü kişilerle paylaşılması ihtimali dahi bizim üyelik irademizi yok sayabilir, siteye duyduğum güven ve inanç nedeniyle bu durumu pek de önemsemiyorum.

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben güven meselesine birşey demiyorum. Ancak üye olurken bu alan zorunlu olarak yapılmış.
    Dediğiniz gibi kamu hizmeti sunan bir siteye kimse özel bilgilerine erişilebilecek kimlik numarasını vermek zorunda da değil.Kamu hizmeti veren bir site üye olmasaydın o zaman demesi doğrumu ? O zaman kamu hizmeti olmuyor zaten. Çünkü Avukatlar Uyap üzerinden kimlik numarası ile bir kişinin adres, telefon vs. sülelesine ulaşabileceği bir özel bilgiye ulaşma imkanları oluyor.

İkinci olarak site kamu hizmeti vs. ne verirse versin içeriği itibari ile iletişim bilgilerini yinede bulundurmak zorunda. Çünkü arama motorları vasıtası ile erişilebilen ayrıca sitesinde reklam yayınlayan bir site. Kanun maddesinde kamu hizmeti veren siteler diye bir ayrım bulunmuyor bu tamamen içerik sağlayıcı bir sitedir ve iletişim bilgilerini sitede bulundurması gerektiğini düşünüyorum.
    Komik olan iletişim sayfasında site kurucusu veya yöneticisinin güncel iletişim bilgisi olacağına reklam var

İnsanlarımız bu tip bilgileri vermekten zaten çekiniyor.
    Bu tip savunmalarla kimlik bilgisi isteyen başka sitelerde türüyor ve isteme nedeni belli bile değil.
    O zaman tüm siteler insanların kişisek özel bilgisini taşıyan kimlik bilgisi istemeyi internet kanununu gibi yaparlarsa o zaman kimse aktif olarak ne paylaşım yapacak neden portallara katılım sağlayacak.
    Konu memomemo tarafından (19-02-2012 Saat 12:38:05 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.640
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Daha önce de tartışıldı. TC kimlik numarası kişisel bilgi değildir. Üstelik kargo şirketine, emlakçıya, senedin üzerine vs. her yere yazdığımız bir numaradır. Avukatların birinin özel bilgilerini bulmak için kimlik numarasına da ihtiyaçları yoktur. İstedikleri kişinin özel bilgilerini ve yine kimlik numarasını bulabilirler. Avukatlık kanunu avukata istediği yere yazı yazıp, gerekli bilgiyi alma hakkı da tanımıştır.
    Siteye gelince ben dahil kimlik numaramı seve seve verdim. Bu numaraları sadece site yönetimi görebilir. Kısacası ifşa durumu da yok. Üstelik dediğim gibi kişiye özel değil.
    Sitenin iletişim bilgileri konusunda avukatlık kanununa göre avukatın reklam yapması yasak olduğundan bazı bilgilerin yazılmadığını düşünüyorum. Mesela Av.xxx yyy ve iletişim bilgileri yazsa herhalde hukuki danışma taleplerinden dolayı kafası şişeceği gibi iş almayı kabul etse rekabet ve avukatlık reklam yasağına aykırı davranmış olur. Bunlar benim yorumum değil avukatlık kanununda yazar. Diğer yandan 10 tane yöneticisi varsa 10'u da yazmalı o zaman. Herhalde yarım sayfa dolar. Ama yöneticilerin büyük çoğunluğu avukat, arayın internette adreslerini telefonlarını da hemen bulursunuz. Avukatlar gizli kişiler değildir. Kamu hizmetini özel hizmete çevirmemek ve diğer meslektaşlarına karşı haksız rekabet olmaması için yapılan bu uygulama tamamen kanundan kaynaklanmaktadır. Yani kanunlar ihtilafı var. İki tane de örnek vereceğim mesela hukukcu.com da site sahibi avukatın adı yazar, bence hiç şık bir durum değil ama sonuçta meslektaşım, kızamam. Türk hukuk sitesi var, onda da iletişim bilgileri yazmaz. Hukuki net ve Türk hukuk sitesi adminlerinin avukatlık reklam yasağına ilişkin düzenleme nedeniyle iletişim bilgilerini vermemeleri tamamen yasaldır. Onun için bu iki site de hukuk siteleri içerisindeki en iyi sitelerdir.
    Saygıyla...

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben kimlik bilgisi istenmesin demiyorum, ancak zorunlu olmamalı.
    Kargo firması teslim ettiği ürünün kime teslim ettiğini ispatlamak için almak zorunda olabilir ki almayan firmalarda var bunla bahsettiğiniz siteye kimlik numarası girme işlemini aynı kefeye koyamazsınız bu nedenle sürekli olarak başka yerlere verilmesi mecbur olunan kimlik numaraları ile karşılaştırma yapmanın sonu yok.
    iletişim bilgisi site üzerinde bir tane olması yeterlidir 10 taneye gerek bulunmuyor , domain sahibi kim ise sorumluluk ona aittir tüm editörlerin değil. Ben zaten buna birşey demiyorum bunları kurcalarsak internette bir ton var uğraşmaya gerek yok benim burda anlatmak istediğim sizin kendi bilgileriniz dahi yokken vatandaştan bunları isteme rahatlığı.

Tc numarasında güven söz konusu değil zaten. TC numarası ile kimse birşey yapamaz ancak avukatlar özel bilgilere erişebilir telefon numaralarına erişebilir siz tanırsınız güvenirsiniz vatandaş güvenmek zorunda değil.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Tc kimlik numarasını kitap sitesine yazma

sitelerin kayıtta kimlik no istemesi

tc NO istemiyen alışveriş siteleri kapıda ödeme

sitelerin tc kimlik istemesi yasal mi

hukuki net tc kimlik no

bir siteye uye olurken tc istemesi

internet tc isteme

tc kimlik isteyen alisveris siteleri

tc kimlik