Merhabalar. geçenlerde bir gazetenin köşe yazısında okuduğuma göre emekliler ve birden fazla meskeni olmayan kişiler emlak vergisinden muafiyet isteyebiliyolarmış. Bu konuyu daha önce de biliyordum ve babamın kendi adına ait olan tek ev için 6-7 senelik emlak vergisi borcu çıkınca belediyeye dilekçeyle müracaat ettik fakat belediye bizi sallamadı bile, daha sonra söz konusu yerin belediye sınırları değişti şu an başka bir yere bağlandı, ve ben bu sefer kanun maddesiyle, emsal kararlarla falan dilekçe vermeyi düşünüyorum. Sormak istediğim şu: babam emekli sandığından emekli..Dilekçe üzerinde gelir vergisi mükellefi olmadığımızı beyan etmemizi istiyo, fakat bizim limited şirketimiz var, fakat şahıs şirketi yani babamın ismine açılmış bir şirket değil. Farklı bir isimle limited şirket olsa bile bizim bu muafiyetten yararlanma hakkımız yok mudur? Net üzerinden babamın vergi kimlik no sorgulama yaptığımda "terk" gözüküyor. Belediye dilekçeyi değerlendirirken neleri taratıp yada araştırıp bu dilekçelere cevap veriyor..Limited şirkete sahip olduğumuzu sistemdeki araştırmalardan bulabilir mi? Mükellef olmama rağmen, belediye belki araştırmaz diyerekten mükellef olmadığımı dilekçede taahhüt etsem, araştırmalar sonunda mükellef olduğumu tespit ederlerse, yalan beyandan ötürü mahkemeye falan verebilirler mi? Yanlış anlamayın sakın, limited şirketimiz var dediysem para basan bir şirket değil vergi ve ssk borcu olan işleri çok kötü giden bir şirket.Teşekkürler