Arkadaşlar,

Adım Koray. 24.08.1981 doğumlu yani 29 yaşında birisiyim. Aöf işletme 2. Sınıfı bu sene bitireceğim, 2 yıllık diplomamı alıp 3. Sınıfa devam edeceğim.

Askerlik görevimi yerine getirmek istiyorum ancak bazı sağlık problemlerim mevcut. Sağlık sorunlarımı aşağıda sıralıyorum.

1) Boyum 165 cm, kilom ise 110 kg yani beden kitle endeksim 40,4 olarak çıkıyor. 5 yıldır diyetisyen eşliğinde diyet yapıyorum ancak sonuç alamadım. Hatta 2008 senesinde 120 kilodayken ÇAPA tıp fakültesinde mide kelepçesi ameliyatı oldum ancak 2 senede sadece 6 kg verebildim.
2) Tip II diyabet hastasıyım. İnsülin iğnesi kullanma zorunluluğum yok, günde 2 öğün (sabah ve akşam) hap kullanma zorunluluğum var ancak iç organlarımı korumak için insülin vuruluyorum çünkü diyabet her şeyden önce iç organları vuruyor.
3) Hipo-Troid hastasıyım yani troid bezlerim çalışmıyor. Ömür boyu olmak üzere her gün troid hormonu hapları almak zorundayım.
4) Düztabanlık hastalığım var. Kiloya bağlı olarak da uzun süreli yürüme, koşma ve ayakta durma işlerini yapamıyorum, tabanlarım ağrıyor.
5) Nefes almakta zorlanıyorum. Burnumda burun kemiği eğriliği var, ameliyat olmam gerekiyor ama vakit yetersizliğinden olamıyorum.
6) Kiloma bağlı olarak efor gerektiren işler yaptığımda nefes nefese kalıyorum, çarpıntılarım oluyor.
7) Uyku apnesi hastalığım var. Bir hastanenin uyku laboratuarında yapılan testlerle belgelenmiş durumda. Apne-hipopne endeksim 75 yani 1 saatlik uykum sırasında nefesim 75 defa duruyor. Uyku sırasında maske yardımıyla kullanmak üzere BİPAP isminde solunum cihazı aldım devletten. Bunu kullanmadığım gecenin ertesi gününde kendimi halsiz hissediyorum. Sürekli esniyorum ve uyukluyorum. Aniden başım öne düşüyor, uyuyakalıyorum.

Bu konuda TSK sağlık yeteneği yönetmeliğinde geçen maddeyi aşağıya kopyalıyorum. Benim uyku apnesi rahatsızlığım D şıkkına giriyor.

“Madde 45 — Aynı Yönetmeliğin eki Hastalık ve Arızalar Listesinin 7/1/2002 tarihli ve 2002/3627 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile değişik 47 nci maddesinin (A) diliminin (1) numaralı fıkrası; (B) diliminin (2) numaralı fıkrası ve (D) diliminin (2) numaralı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

1) Fonksiyon bozukluğu yapmamış lokalize anfizem ve obstrüktif tip akciğer hastalıkları (kronik bronşitanfizem bronşiyal astma ve benzeri) minimal bronşektazi apne epizotları sırasında oksijen satürasyonu % 80-89 ve benign kardiyak aritmiler olan ya da apne - hipopne indeksi 5-19 arasında olan uyku apnesi

2) Fonksiyon bozukluğu yapmış obstrüktif tip akciğer hastalıkları (kronik bronşit anfizem bronşiyal astma) apne epizotları sırasında oksijen satürasyonu %70-79 ve hafif kardiyak aritmiler olan ya da apne - hipopne indeksi 20-59 arasında olan uyku apnesi

2) İleri derecede fonksiyon bozukluğu yapmış klinik belirtileri de bulunan kronik obstrüktif tip akciğer hastalıkları apne epizotları sırasında oksijen satürasyonu %69 ve altında ve ciddi kardiyak aritmiler olan ya da apne - hipopne indeksi 60 ve üzeri olan uyku apnesi

Bu bilgiler ışığında askere alırlar mı beni yoksa hava izni veya muafiyet mi verirler acaba?