Popüler bir sektöre yönelik işleri kişilerden ve kurumlardan bağımsız hale getiren otomatik bir sihirbaz gibi çalışan bir program yazdım. Bu program ilgili sektör de ses getirecek düzeyde bir programdı.
Program bir çok alanda farklı verileri bir ortama aktarabilen bir programdır. Bu program kurulduğu web sitesinde yada bilgisayarda çalışmaktadır. Yani programı satın alan birisi kendi sorumluluğunda bu programı kullanabilir. Elinde bulunan dataları programa okutup başka bir ortama aktarabilir.
Programda şu şekilde çalışıyor. 10 tane farklı dosyadan data okunacak olsun. 10 tane kullanacam deyip 10 sayısı ile sınırlandırılıyor. Ve programla birlikte 10 modül adı olarak aldandırlar 10 sayısına mütakip ücret neyse o alınıyor.
Bu bağlamda yazdığım mükemmel yazılım başıma dert açtı. Lanet olsun dedim. İnsanlık namına her şeyi kolay hale getiren bir yazılım 2 yıl gibi bir zamanda aileme çocuğuma vakit ayırmadan çokça sıkıntı çekerek yazdım. İçinde yapay zeka dan tutunda tam olarak eşi olmayan bir yazılımdır.
Bilinen data yayını yapan siteleri ayrıca programı sunduğum sitede. Yerli Data yayını yapan siteler diye yazmaktaydım. Bu sadece bilgi amaçlı idi. Yani Bu firmalar yayın yapmaktadır gibi.
X sitesinden birisi bana Y firmasının bayisi olduğunu söyledi ve Y firmasının datasını Benim programımı satın alarak ekleyip o datayı kendisi benim programımla kendi sitesinde kullanmak istediğini söyledi. Y firmasından Z kişisi ile data alımı konusunda iletişim kurarak bana programın okuyabilmesi için basit bir yapısını gönderdi. Yazdığım programın özelliği O yapıyı okuyacak tanımın bir bir dosyaya yazılıp programın okuyacağı klasöre yüklemek koşuluyla çalışıyor.
Y firmasının data yayını yapığını sitemdeki “Yerli yayın yapan siteler” kısmına yazdım. Hemen bu esnada aradan vakit geçmeden Y firması hakkımda kanuni işlem başlattığını yazdı.
Bir sürü iftira ile mahkemelik olduk. İzinsiz data alımı, İsimsiz isim, marka, ticari kazanç. Adamlar olmadık her şeyle suçlamışlar. Datalarımızı pazarlıyor dahi demişler. Ticari kazanç elde etmiştir demiş.
Yaw kardeşim ben bir program yazdım diyorum. Bu programı senin data nı kullanması iznini verdiğin kişi kullanır diyorum. Ben data pazalamıyorum ücret ise yazdığım bir program var bu programa Firma eklemenin ücretli olduğunu söylüyorum. Benim programıma senin bayi in bir şey okutuyorsa ben kimden okuduğuna neden bakayım. Programda da dediğim gibi 1 sayısı ile kısıtlarım. 1 tane data okuyabilir 1 data okutturma parası alırım ben ondan ister senin ona verdiğin datayı okur isterse kendisi elinde her ne varsa onu okur.
Zaten X sitesi programı istediğinde siteye de Y firmasını yazdığımda hemen Y nin kanuni yollara eş zamanlı olarak başvurmasında siteden hemen sildim Y firmasının içeriğini. Yani Y firması ile ilgili yazdığım programla ismi dahi kullanılacak bir satış hiç olmadı.
Ticari kazanç hiç elde edilmedi. Bu işlemlerin hepsi 1 haftalık iş. X firması geliyor Y firmasının data yayını yaptığını söylüyor kenside bayisi benim programla aldığı yasal bu data okutturmak istiyor. Yani ücretli olarak hem o datayı Y firmasından alıyor bendende benim yazılımı alıyor. Benim yazılım ile o datayı istediği gibi kullanabilir benim yazılım olmasa kendisi bir yazılım yazdımak zorunda o datayı okumak için ama benim yazılımın mükemmelliği her datayı okuyabilir. Sınır yok yani. Hemen Y firmasından aynı kişi eş zamanlı dava açıyor. Olayda bir İftira komplo var.
Benim yazılım hiçbir zaman yasadışı bir şey yapmıyor. Verdiğin bilgiyi okuyor ve yine benle hiç alakası yok ben ulaşamıyor adam programı alıyor kendi bilgisayarına kuruyor. Benim üzerimden bir okuma yapmıyorki.
Winamp gibi düşünün winamp istediği mp3 okur. Çıkıpta bir sanatçı winamp a benim mp3 lerimi okuyamaz diyemez madem okumasını istemiyorsan datanın altına yazarsın bu datayı sadece A yazılımı okusun diğerleri okumasın diye. Senin bayinde gelip benden benim yazılımımı alıp okutturmaz.
Sonuç olarak bir komplo ve iftiraya uğradım. Tüm motivasyonum kırıldı. Başlarım böyle işlere dedim daha bu insanlık için bir şey yapmam. Lanet olsun dedim.
Üstelik birde öğretmenim. Neyin kanun içi neyin kanun dışı olduğunu mantığımla biliyorum. Şimdi böyle saçma bir olaydan bunların iftirası sonucu ceza alırsam gerek meslek, gerekse ailesel olarak büyük yıkım olacak.
Y firması kanunda ne varsa bulduğuyla suçlamış. Olmayanı oldu demiş ve bilinçli olarak benin programımı yada beni piyasadan silmeyi amaç edinmiş. Firma A.Ş. ve çok güçlüler vermişler avukatlık bürosuna davayı o uğraşsın onlar. Benim gibi garibanda buradan mahkemeye gidecek yakın masrafını hesaplasın.
En başta dediğim gibi herhangi bir izinsiz bir şey olmamıştır. İzinsiz veriye ulaşılmamıştır. Data hiç satılmamaktadır. Yaw birde program 100 lerde Firmanınkini okuyor kimse bir şey demiyor. Bunlarda 1. Gün yazılıma bayisi eklemek istiyor. Siteyede Y firması böyle bir imkan veriyor yazıyoruz. Sonra 2. Gün ticari kazançtan tutunda her şeyi, suçlayarak yıkıma başlıyor.
Şunuda belirteyim piyadasa b program gibisi yok bu program kurulduğu makinada çalışıyor ama piyasadaki hizmetlerde ise böyle hizmet veren firmalar kendi hosting lerinde host ediyorlar kendi yazılımlarını ama bende öyle değil adam programı lıyor gidiyor kendi sitesinde benle daha hiç işi olmadan tepe tepe kullanıyor. Büyük bir rant da bu işte o nedenle farklı odakların tetiklemesiyle bana karşı bir iftira yok etme operasyonu başlamış olabileceğini düşünüyorum.
Dava İstanbul- Şişli de bana bu konuda bilgili deneyimli avukat lazım. Lütfen görüşlerinizide ayrıca buraya yazınız. Artık yemeden içmeden kesildim sağlığım bozuldu.