Anket Sonuçlarını Göster: Referandumdan hangi sonuç çıkar?

Oylayanlar
20. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.
  • Evet

9 45,00%
  • Hayır

11 55,00%
+ Konuyu Yanıtla
3 / 17 Sayfa İlkİlk 12345678910111213 ... SonSon
21 den 30´e kadar toplam 163 ileti bulundu.
    Nerede
    Ankara
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Halk Oylaması 12 Eylül 2010 Pazar Günü Yapılacak

Ülkücüyü şehit eden şimdiki akp vekilinin de ülkücüleri kullanarak evet dedirtmeye çalıştığı anayasaya HAYIR
    Sivil darbe anayasasına HAYIR
    Anayasa hukukundan kaldım, yeni anaysayı öğrenmeye HAYIR.

Hukuki NET Güncel Haber

Halk Oylaması 12 Eylül 2010 Pazar Günü   -   Referandum Süreci konulu yargıtay kararı ara
    Halk Oylaması 12 Eylül 2010 Pazar Günü   -   Referandum Süreci konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    manisa
    İletiler
    378
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

'Hayır' oylarını düşürecek açıklama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'genel af' sözü AK Parti ve MHP'nin ardından DSP'yi de kızdırdı.

DSP Genel Başkanı Masum Türker, bu açıklamayı 'talihsizlik ve zaafiyet' olarak değerlendirdi. Propaganda çalışmalarını Hatay'da sürdüren Türker, referandum sürecinde genel aftan bahsetmenin büyük hata olduğunu vurguladı. Bu kadar şehit verilen bir dönemde genel aftan bahsedilemeyeceğini kaydeden Türker, şöyle devam etti:

"Terörü sona erdirmek için genel affı gündeme getirmek hatadır. Afla terörü durduramazsınız. Bunun ne yeri ve ne zamanıdır. Gündeme gelmesi bile zaafiyet anlamına gelir. Talihsiz bir açıklamadır. Bu istek "hayır" oylarının da azalmasına neden olacaktır. Geçmişte partimiz bir af çıkarmıştır ve bu af partimize yapışmıştır. Bir af çıkarmanın Meclis'te nasıl geliştiğini çok iyi biliyoruz. Referanduma gidilen bir süreçte biz af çıkaracağız taahhüdünde bulunursak bu kadar şehidin bu kadar gazinin ve yakınlarının farklı düşünmesine neden oluruz. Kaldı ki terörün devam ettiği bir süreçte terörü sona erdirmek için affı gündeme getirmek zafiyettir. Yarın öbür gün herkes terörist olur kendi işi için af talep eder."

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Referandum Anketi

Hürriyet Yazarı Ege Cansen bugün kaleme aldığı Hayır Alametleri başlıklı yazısında "Bu referandumun, Cumhuriyet sevmezlerin Cumhuriyetle hesaplaşması olduğunu biliyoruz" ifadesini kullandı ve oylamada yüzde 70 Evet çıkmadığı takdirde sonucu hayra yormak gerektiğini savundu.

"Benim gözlemlerime göre 100 radyo istasyonun 97’si, 40 TV istasyonun 37’si, 10 gazetenin 8’i “evet” için çalışıyor. Propaganda döneminin Ramazan’a rastlaması, İslamistlerin evet kampanyası için iyi bir fırsat olmuştur. Bu şartlar altında referandumda “evet” diyenlerin oranı yüzde 70’den az çıkarsa, bunu hayıra yormak lazım. Zaten anayasa referandumu gibi bir oylamada, asgari kabul eşiği bu olmalıdır. Bu referandumda nasıl olsa evet çıkacaktır" diyor Ege Cansen.

"İyisi mi biz ondan sonra ne olacak diye kafa yoralım" diyen yazar, yazısının devamıda sonucun "evet" çıkması halinde olası kaygılarını dile getirdi.

"TC’nin, “milli birlik” kavgası verilen bir dönemde patlayan Kürt isyanlarını kanlı bir şekilde bastırdığı bir gerçektir" ifadesini kullanan yazar "Bugün de benzer isyancılara karşı, havadan bombalama dâhil aynısı yapılmaktadır" diyerek terörle mücadeleyi söz konusu katliamlarla aynı kefeye koydu.

DTP ve Öcalanın eylemsizlik kararlarını sözde olarak niteleyen ve "kürtlerin" istemem yan cebime koy" mantığı ile hareket etiğini savunan yazar, "Diyalog kanalları açıktır. Referandumdan sonra “durmak yok; açılıma devam” denecektir" şeklinde kaygısını dile getiriyor.

Yazarın bir diğer kalygısı, referandumun açacağı kapıdan türbanın da geçmesi. Yazar, "Türbanla açılan yoldan, takkeler de tekkeler de geçecektir. Türkiye İran değildir, sadece benzer" diyerek isim vermeden irtica korkusunu bir kez daha gündeme taşıyor.

Yazarın üçüncü kaygısı ABD ile ilişkilerin değişimine yönelik. Cansen, "Yani AB’nin ve ABD’nin, AKP ile sekiz yıldır süren aşkının, referandumdan sonra hangi renge dönüşeceğine. Burada sular bulanıktır. Muhtemelen İran, İsrail ve Kürt meselesinde öyle tavırlar sergilenecektir ki; AKP ya radikalleşecek ya da uysallaşacaktır" diyerek dile getiriyor korkularını...

(Haber 7)

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

CHP'li başkan 'evet' diyecek

Adıyaman'ın Besni ilçesine bağlı Çakırhöyük belde Belediye Başkanı Hasan Özdemir, referandumda 'evet' oyu kullanacağını açıkladı.

Çakırhöyük Belde Belediye Başkanı Hasan Özdemir, 12 Eylül de yapılacak olan anayasa referandumuna demokrasiye olan inancından dolayı evet oyu kullanacağını söyledi.

Özdemir:"82 anayasasına özellikle bizim evet dememiz gerekirken anayasa değişikliğini sırf AK parti meclise getirdi diye karşı çıkmak doğru değil meclis oylamasına katılmamak maddeleri meclisten geçirmemek çare değil diye düşünüyorum. Anayasa referandumuna değişikliği partiler üstü olmalı çünkü darbeler her zaman için ülkeyi geriye götürür.

Sosyal demokrat bir partiyiz diyoruz. Çoğunlukçu katılımcı bir demokrasiden, özgürlüklerden bahsediyoruz, ama özgürce düşüncelerini açıklayan Milletvekillerini, belediye başkanlarını ihraç istemiyle disipline veriyoruz. Nerde kaldı sosyal demokratlığımız nerde kaldı solculuğumuz. Bizim gibi düşünen insanların bu anayasa değişikliğine toplumun halkın demokrasinin adına 'Evet' demelidir. Bu yüzden bizlerde 12 Eylül'de yapılacak olan anayasa değişikliğine gurup olarak evet kararı aldık. "Evet" oyu kullanacağız" dedi.

http://www.internethaber.com/adiyama...k--287290h.htm

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ülkücülerden cezaevi önünde evet eylemi

12 Eylül Askeri Müdahalesi sonrasında yargılanan bazı eski ülkücüler 12 Eylül halk oylamasında ’Evet’ oyu kullanılması talebiyle Mamak Cezaevi önünde eylem yaptı.

Burada grup adına basın açıklaması yapan Ahmet Ulu, Anayasa'nın Geçici 15. maddesinin kalkması ile mahkemeler önünde haklarını arayabilecek konuma geleceklerini söyledi.

Anayasa değişikliğinin kabulü ile bu maddeden anayasa ve milletin kurtulacağını savunan Ulu, böylece 12 Eylül Askeri Müdahalesi ile hesaplaşılabileceğini belirtti.

1960'daki askeri müdahale ile hesaplaşılmış olsaydı, diğer müdahalelerin gerçekleşmeyeceğini ifade eden Ulu, bütün MHP'lilerin de bu anayasa değişikliğine ''Evet'' demesini istedi.

Zaman zaman ''Evet'' sloganlarıyla bölünen açıklamada, ayrıca ülkücü Fikri Arıkan'ın 12 Eylül Askeri Müdahalesi sonrasındaki idamından önce ailesine yazdığı mektup okundu.

http://www.internethaber.com/ulkucul...mi-287286h.htm

Nerede
    kktc
    İletiler
    672
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

EVET oyu fazla çıkarsa ne olacak!.. Okuyun lütfen..

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/15656073.asp

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı yas2010 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    EVET oyu fazla çıkarsa ne olacak!.. Okuyun lütfen..

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/15656073.asp
    Deve kuşu misali.Güldüm sabah sabah.Bende haberde bir şey var sanmıştım.Demekki konuyu takip etmiyorsunuz.

Nerede
    kktc
    İletiler
    672
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Evet çıkarsa işte 13 Eylül’deki Türkiye

Geçen yazımızda, AKP’nin anayasa değişiklik paketinin ana amaçlarından birinin, yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını ortadan kaldırmak, AKP yanlısı yargıç ve savcılardan oluşan bir yargı düzeni yaratmak, kısaca yargıyı ele geçirip, kendi siyasal yargı sistemini kurmak olduğunu belirtmiş ve bunun nedenlerini ortaya koymuştuk. Bu ve sonraki yazılarımızda da, AKP’nin bunu nasıl sağlayacağını, Anayasa’da bunun için nasıl bir değişiklik yaptığını ele alacağız.

Ama daha önce Sayın Başbakan’ın bir söylemine yer vermek istiyoruz. Diyor ki Sn Başbakan; “İnanın ayaklarımızda pranga var… Türkiye’de parlamentonun da yürütmenin de üzerinde yargı gücü var. Seni engelliyor. Atama yapamıyorsun. Ben bir yürütme ve hükümet olarak istediğim müdürü istediğim yere atayamazsam, istediğim valiyi istediğim yere atayamazsam bu ülkede ben nasıl icrayı faaliyet yapacağım?...Onun için bu anayasa değişikliğine evet diyoruz.” (Erdal Atabek, Cumhuriyet, 30.08.2010) Kısaca Başbakan yargıyı “ayak bağı” olarak görüyor ve bu bağdan kurtulmak için Anayasa değişikliğini yaptığını söylüyor.

İşte sorun tam da bu düşüncede. Bir hukuk devletinde, yasama ve yürütmenin gücünü sınırlamak için yargı denetimi vardır. Bir memuru beğenmedim, istediğim yerde görevlendiririm, diyemezsiniz. Bunu yapabileceğiniz rejimin adı demokrasi olmaz. Gerekçesiz yapılan her işlem yargı tarafından denetlenir. Diğer iktidarlar da yargı kararlarından yakınıp, bu kararları eleştirmişlerdir. Ancak, çağdaş demokrasiyi, hukuk devleti ilkesini benimsedikleri ve rejimle sorunları olmadığı için, hiçbiri yargıyı “bertaraf” etmeyi düşünmemiştir. Oysa, bunları benimsemeyen, kurallara göre değil, keyfine göre yönetme yolunu seçenler, hiç çekinmeden bu yolu yeğlemişlerdir.

AKP iktidarı da, Başbakan’ın isteğine uygun biçimde yargıyı “bertaraf” etmek, daha doğrusu kendi isterlerine uygun kararlar vermesini sağlamak üzere yargıyı ele geçirebilmek için Anayasa’da iki önemli değişiklik yapmakta; Anayasa Mahkemesi ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun üye yapısını değiştirmektedir. Anayasa Mahkemesi’yle başlayalım.

ANAYASA MAHKEMESİ’NDE NE YAPILMAK İSTENİYOR

Değişiklikle Anayasa Mahkemesi’nin üye sayısı 15’ten 17’ye çıkarılmakta; yedek üye statüsü kaldırılmakta, mevcut yedek üyeler asıl üye statüsüne geçirilmektedir. Değişikliğe göre 17 üyenin kurumlar itibariyle ve birinci-ikinci seçim yetkilisi yönünden durumu şöyledir:

http://www.odatv.com/n.php?n=evet-ci...iye-3108101200

Nerede
    kktc
    İletiler
    672
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı carsambalıfaruk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Deve kuşu misali.Güldüm sabah sabah.Bende haberde bir şey var sanmıştım.Demekki konuyu takip etmiyorsunuz.
    Tüm işimiz takip etmek... Kafanızı kuma gömen sizsiniz...!

EVET ÇIKARSA İŞTE 13 EYLÜL’DEKİ TÜRKİYE

http://www.odatv.com/n.php?n=evet-ci...iye-3108101200

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevap: Yeni anayasa diktatörlük kapısını açarsa ne yapılabilir?
    dailymotion.com'da yayına konulan "BDP BİZE LAZIM, PKK İLE İŞBİRLİĞİ ÇALIŞMALARI" başlıklı ses kaydı videosundaki kişiler, eğer gerçekten iddia edilen Yargıtay üyeleri ise vah ki vah bu ülkenin haline.

Ses kayıtlarında ana gündem referandum. BDP'nin referandumu boykot kararını aralarında geçen görüşmeler neticesinde aldığı konuşuluyor. BDP'nin öneminden bahsediliyor. BDP'nin Kürtlerin yobaz bölümü olmadığı, yöneticilerinin solcu olduğu, CHP'ye çok yakın olduğu, referandum sürecinde CHP'nin BDP'nin elinden tutması gerektiği konuşuluyor.

Konuşmalarda teröristbaşı Öcalan'la ilgili de şok ifadeler sarf ediliyor. "Öcalan'a bu süreçte çok ihtiyaç var" deniliyor. Referandumda "evet"in fazla çıkması halinde işlerinin biteceği konuşuluyor. Ve daha neler neler...

3 BÖLÜM'den oluşan ses kayıtlarındaki kişilerin Yargıtay Üyeleri Hamdi Yaver Aktan(8. Ceza Dairesi), Yusuf Uluç (8. Hukuk Dairesi Başkanı) ve Fatih Arkan (10. Hukuk Dairesi" olduğu ileri sürülüyor.

İŞTE O ŞOK SES KAYITLARININ DÖKÜMLERİ

BÖLÜM 1

ERZİNCAN İÇİN MÜCADELE

Hamdi Yaver AKTAN (HYA): Dün Erzincan'la ilgili burası ayın 20'sine doğru duruşma verecekti, sonra biz de hukuki yollarını öğrettik, fakat dün bi basına bir sızma yaptı! Bu bizim milletin ağzı durmuyor. Yani her şeyi ben yaptım diyecekler ya bu bizim . Ulan bu işi iki aydan beri biz oradayız. Ses çıkarmıyoruz hiç yok. Dün bastılar yazdılar tabi. Turgut Kazan geldi şunlarla görüştü falan; "görüştüğü iddia ediliyor", tazminat yememek için. Bugün de ürktü. Dosyaları istemiş hepsini ama mayıs ayının bilmem neresine koymuş.

Yusuf ULUÇ (YU): Çok geç atmışlar ya.

HYA: Korktular. Ersan (ÜLKER) tamam da öbürleri korktu.

YU: 11'deydi dimi

HYA: Yolda gösteriyo. Ulan hangi hakim. Bi kere üst mahkemesin. Dosyayı fiziken iste, birleştir. Esasını kapat diye yazı yazarsın.

YU: Bitti, bu kadar!

ÜÇÜNÜZ YARIŞACAKSINIZ

HYA: Bitti. Ondan Sonra da oyala oyala oyala. Birinci başkanlığa adaysın dedim. Kadir (ÖZBEK) de aday, Abdurrahman (YALÇINKAYA) da aday. Üçünüz yarışacaksınız. Üçünüzün yapacakları işe bakarım dedim ben. Bunu yaparsan. Şu anda Kadir önde. Bu dengeleyebilirdi.

YU: Fakat bok etti.

HYA: Ya korkudan. Açık söyleyeyim ben. Ben dedim böyle hatır gönül yok kardeşim. Üçünüz aynısınız. Abdurrahman bey zaten iyice çekilmiş sinmiş.

BÖLÜM 2

CHP-BDP İTTİFAKI

AKIL ALMAZ İTİRAFLAR

YU: Deniz Baykal geç kaldı, inandırıcılığını, güvenilirliğini fazla şey yapacağını sanmıyorum; sağlayacağını. Zamanında halkı (?) yalnız bıraktı.

HYA: Şimdi bu, BDP var ya, bu parti son derece önemli. Bunu geçende Turgut Kazan'la konuşuyoruz. Demirtaş'la görüştü: "Ulan KCK falan diye canınıza okuyacaklar". Ondan sonra açıklama yaptılar "Biz yargıyı siyasallaştıracak şeyde yokuz" dediler.

HYA: Şimdi burada; Bir: Yüksek Seçim Kurulu bu bir seçim kanunudur..

CHP'NİN BDP'NİN ELİNDEN TUTMASI LAZIM

YU: Ben sana bişey söyleyeyim mi aslında BDP'nin elinden CHP'nin tutması lazım.

HYA: Tabi yaa.

YU: Yanına çekmesi lazım. Artık bunun şeyi yok yani. Korkulmasına da gerek yok.

HYA: Eski, milletvekilleri ...

YU: Ve bunların % 99,9'u CHP yanlısı sosyal demokrat insanlar.

HYA: Tabi

YU:Yani Kürtlerin şeyi değil, Kürtlerin yobaz kesimi değil yani

HYA: Dedik ya CHP milletvekillerine. Yav...

YU: Zorla bunların şeyine iterlerse kötü olur.

HYA: Röportajda bunları Leyla (Cumhuriyet Gazetesi muhabiri) hanıma söyledim, bunları yazmayın, kapat. Biz aynı görüşteyiz. Dedim niye terk ediyorsunuz. Bizim yapmamız lazım bu işleri.

BDP'Yİ KUCAKLAMALARI LAZIM

YU: Yani kucaklamaları lazım yani. Şu veya bu şekilde.

HYA: Turgut beye dedim sen görüşüyorsun. Bunlarla görüştü, gurupta falan gitti. Dedim bunu şey yapın. Referandum reddedilirse bu sayede reddedilir. Başka türlü olmaz dedim. Bu çok önemli dedim. Bundan geriye adım atılmaz.

YU: Evet, evet... Birlik beraberliği sağlamak zorunda.

MUVAZZAFLAR DA SÖYLEDİM BDP BİZE LAZIM

HYA: Geçen muhaliflerle yemekteydim, muvazzaflar da vardı. Bir de sivilden bir kişi daha vardı. Onlara söyledim. Mümkün değil dedim yani. Bundan geri adım atamazsın. Öyleyse adama niye yaptırıyorsun ki.

YU: Eee işte bitti yani.

HYA: Buna ihtiyacımız var dedim yani. Başka türlü bu iş aşılmaz. Aksi halde tamamen teslim alır.

YU: Evet, teslim alır.

HYA: Şimdi, tabi burada hukuki süreçte de iyi şey yapmak lazım. Bir: Yüksek Seçim Kurulu: Bu referandum yasasını iki aya indirin; bu bir seçim kanunudur, seçim kanununu bir seneden önce uygulamam. Ben dört ay uygularım.

YU: Onu orası yapacak artık. Zaten ondan korkuyorlar.

HYA: Ben dört ay uygularım bunu diyecek. Bu bir. Kanun yayınlandı mı Anayasa Mahkemesine gideceğim. Dört ayda yürütmeyi durdurma verir. Vermezse seçimlerden sonra; Sabih Bey diyor ama seçimlerden sonra yapı derhal değişiyor, geçici maddeyle, iptal ettiremezsin.

YU: Değişir, değişir.

HYA: O yüzden kötü olur.

BÖLÜM 3

...VE PKK İLE İŞBİRLİĞİ

Fatih ARKAN (FA): Kurul, Kurulun (HSYK) bundan sonra bir şey yapabilme şansı çok yok.

Hamdi Yaver AKTAN (HYA): Bitti artık.

FA: Çok küçük. Son son

HYA: Bunları referandumda yeneceksin.

FA: Referanduma da çok güvenme abi, bu halk...

ÖCALAN'A ÇOK İHTİYAÇ VAR

HYA: Yok canım ben de güvenmiyorum. Kürtleri gözden geçirmek lazım, Kürtlere ihtiyaç var.

FA: Eeee, çok çabuk.

HYA: Abdullah Öcalan'a ÇOK İHTİYAÇ VAR ŞİMDİ.

FA: Çok çabuk işbirliği içine giriyorlar ama. Sağolun pek...

TAM BİR KAOS OLSUN, BU KAOSTAN BEN YARARLANIRIM

HYA: Şimdi bak, Kürtler, istediklerini almak için diretecekler. Ulan batıyorlar ya, anayasaya, tam bir kaos olsun, bu kaostan ben yararlanırım.

FA: Yani sonunda eee, Cumhuriyetin içine gireceği her kaos

EVET DEDİĞİ ANDA GİDİYOR BU İŞ

HYA: Turgut Beye (İlhan Cihaner'in avukatı Turgut Kazan) dedik ki ya, Demirtaş'la (BDP eşbaşkanı) görüştü, onlar da bir iki açıklama yaptı. Ben birkaç yerde de söyledim, askerlere de söyledim; bunlara ihtiyacımız var. Yani, evet dediği anda gidiyor bu iş.

(Kaynak: HaberVaktim.com)

+ Konuyu Yanıtla
3 / 17 Sayfa İlkİlk 12345678910111213 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

2010 halk oylamasında çıkan kararlar

Forum