Merhabalar,

ABC isimli bir marka sahibi , tarafıma ait olan ABCDEF markasına ihtiyadi tedbir koyulması , markamı kullanmamı engellemek için dava açmıştır. Davacının marka sınıfı benim marka sınıfım ile benzer değildir, bununla birlikte logolarımızda hiçbir şekilde benzer değildir. Bu davacı beni taklitçilikle suçlamaktadır, kendisinden gelecek her türlü farklılaştırma önerisini de dikkate alacağımı söylemem rağmen, bunu reddetmektedir. Haksız olduğu açık bir şekilde ortada iken dava açıp, beni işimden gücümden alıkoyduğu için zarara uğrattığı gerekçesiyle karşı dava açıp tazminat talep edebilir miyim? Yada nasıl bir yol izlemem gerekir...

Bahsettiğim gibi markalarımız gerek sınıf, gerek isim, gerek şekil yönünden tamamen farklıdır. %100 taklit bir marka olmadığını ve farklı iş alanlarında olduğunu sıradan biri dahi anlayabilir.

Ayrıca davacının ABC markası farklı sınıflarda farklı şirketlerce de tescillidir. Buna rağmen davacı markasının tanınmış marka olduğunu iddia etmektedir.

bir sorumda şu ki; Bir marka farklı sınıflarda 3 farklı şirket tarafından tescilli ise tanınmış marka olarak kabul edilebilir mi?

Konu hakkında bilgi sahibi olan hukukçu ve marka/patent vekili arkadaşların kısa da olsa yorumları rica eder, şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.