İnternetten evin emlak borcuna bakarken 2006'da ZABITA KABAHATLER KANUNUNDAN kesilen cezaya rastladım. Dört yıl önce kesilmiş olan bu ceza aslı 300 TL faizi 256 olmak üzre 550 küsura ulaşmış. Söz konusu tarihte evde ne biz ne de kiracının ikamet etmediği halde ne sebeple kesildiğini öğrenmeye çalıştım. İnternette bir madde belirtilmiyordu. Belediyeye başvurduğumda dosyanın eski olduğunu ve zabıtada olduğunu ileri sürdüler. Zabıtaya sorduğumda onlar da dosyayı Ömerli Zabıta'ya arşive gönderdiklerini söylediler. Velhasılı kelâm cezanın hangi nedenle kesildiğini halen öğrenemedim. Ceza makbuzunu dahi bulamıyorlar. Mahkemeye de başvuramayacağımı çünkü 15 günlük itiraz süresinin bihayli geçtiğinii (4 yıl) söylediler. Aradan uzun zaman geçmiş olsa dahi ceza kesildiğine dair resmi bir kağıt bulamadıkları takdirde dava açma hakkım bulunmuyor mu? Ayrıca işin tebliğ kısmı da mütegayyir. Muhtara tebliğ yapılmış fakat kendisi bize niye haber etmedi? Ve muhtara ceza kağıdını sorduğumda "o kadar eski kağıdı saklamadıklarını" ne sebeple söyledi?