+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.
    Nerede
    İZMİR
    İletiler
    65
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İP numaram kullanılıp dolandırıcılık yapılır diye korkmaya başladım

Merhabalar.Sayın hukukçular sitedeki konulara bakıyordum ve bazı vatandaşlarımızın durdukyere mağdur olduklarını okudum.Bilgisayrları üzerinden hesaptan hesaba para aktarılmış ve yapan kendileri değil başkası.Ama suç onlara kalmış.ıp numarasını başkasının bilmesi tehlikeli midir(( bilgisayar kullanmyalım mı yani ozaman?Peki ne yapmamız gerekiyor?

Hukuki NET Güncel Haber

İP numaram kullanılıp dolandırıcılık yapılır diye korkmaya başladım konulu yargıtay kararı ara
    İP numaram kullanılıp dolandırıcılık yapılır diye korkmaya başladım konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    163
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İP numaram kullanılıp dolandırıcılık yapılır diye korkmaya başladım

ip numaranızı cümle alem bilse farketmez. sıradan forumlarda bile tüm üyelerin ip numaralarını admin ve moderatörler görürler. ve sizin ip numaranızdan başkası işlem yapamaz. rahat olun.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    65
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İP numaram kullanılıp dolandırıcılık yapılır diye korkmaya başladım

Cevabınız için teşekkürler.Bilgisayarımı ilk aldığımda bilgisayar servisçisi şifreyi falan öğrendi.Ben değiştirmemiştim.Peki bundan bişey olur mu? ttnet kullanıcı adı ve parolamı öğrendi yani söylemiştim kurması için.6 ay geçti yeni değiştirdim parolayı.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    261
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs up Cevap: İP numaram kullanılıp dolandırıcılık yapılır diye korkmaya başladım

Sayın Aysel Hanım;

Bu sorunuza bir kaç açıdan yaklaşıp cevap vermek gerekir.Öncelik ile modeminizin kablolu yada kablosuz olması önemli bir konudur.Kablosuz modemlerde sağlam şifre olmaması yada modeme hiç şifre koymadan(bunu özellikle sınırsız net paketi olanlar yapıyor)internet bağlantınızı kullanmaya başlar iseniz.Sizin modeminize girip işlem yapan kötü niyetli kişilerin iş ve işlemlerinden dolayı siz direk sorumlu olursunuz.Zira internet kullanıcıları kendi modem ve bilgisayarlarının şifre ve güvenliğinden mesuldür.Gerek modem gerekse bilgisayarınızdaki şifreleri değişmek her daim elinizdedir.Harf ve rakam gruplu şifreleme yaparsanız modeminize girişinizi yetkisiz kullanıcalara karşı son derece güçlendirmiş olursunuz.İnternet servis sağlayıcınızın vermiş olduğu ip numaranız değişmez taklit edilemez.Mesela şifreleme örnekleri: 63d8qa9- veya 1900-70aa yada 00.plkt6? tarzı harf ve rakam gruplu karşık şifreler birazdaha güvenli olabilir.Saygılarımla.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    64
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı gunesizmir rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Aysel Hanım;

Bu sorunuza bir kaç açıdan yaklaşıp cevap vermek gerekir.Öncelik ile modeminizin kablolu yada kablosuz olması önemli bir konudur.Kablosuz modemlerde sağlam şifre olmaması yada modeme hiç şifre koymadan(bunu özellikle sınırsız net paketi olanlar yapıyor)internet bağlantınızı kullanmaya başlar iseniz.Sizin modeminize girip işlem yapan kötü niyetli kişilerin iş ve işlemlerinden dolayı siz direk sorumlu olursunuz.Zira internet kullanıcıları kendi modem ve bilgisayarlarının şifre ve güvenliğinden mesuldür.Gerek modem gerekse bilgisayarınızdaki şifreleri değişmek her daim elinizdedir.Harf ve rakam gruplu şifreleme yaparsanız modeminize girişinizi yetkisiz kullanıcalara karşı son derece güçlendirmiş olursunuz.İnternet servis sağlayıcınızın vermiş olduğu ip numaranız değişmez taklit edilemez.Mesela şifreleme örnekleri: 63d8qa9- veya 1900-70aa yada 00.plkt6? tarzı harf ve rakam gruplu karşık şifreler birazdaha güvenli olabilir.Saygılarımla.
    Eğer ekstra bir ücret ödenerek IP tahsisi istenmemiş ise verilen IP numaraları değişkendir. DHCP server üzerindeki tanımlamalara bağlı olarak modeminizi açıp kapttığınızda aynı ya da farklı bir IP alırsınız.

Aysel hanım,
    DSL kullanıyor iseniz aslında işlem iki aşamalıdır. Modeminizin de kendi içerisinde bir kullanıcı ve şifre koruması vardır. Bu şifre ve kullanıcı TTNet veya ISP erişim ve şifresinden farklıdır.

TTNet şifre ve parolanızı başkalarının öğrenmesi elbetteki bir güvenlik açığıdır. Özellikle TTNet'in TTNet Wifi hizmetini düşünürseniz. Sizin TTnet şifre ve kullanıcı adınızı bilen herhangi biri TTnet Wifi hizmeti olan her hangi bir noktadan sizin hesabınız ile internete erişebilir. Bu nedenle özellikle TTNet kullanıcı ve şifrenizi başkaları ile paylaşmamanızı öneririm.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    65
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benim kablolu yani masaüstü bilgisayarım.DSL nedemek? Ekstra ücret ödeyip ıp tahsıs etmedim.Değişken değildir sanırım ıp numaramda.Pek anlamam öyle şeylerden.Ben sadece bilgisayarı ilk aldığımda servisçi geldi ve kullanıcı adımı parolamı istedi bende verdim.sadece burdaki konuları okurken tedirgin oldum.parolamı yeni değiştirdim.Bişey olurmu acaba((( kablolu pc mi daha iyi leptopmu????

Nerede
    bursa
    İletiler
    64
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

turksat kablo modem ile bağlanıyorum, IP konusunda güvendemiyim?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    64
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı aysel_2626 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Benim kablolu yani masaüstü bilgisayarım.DSL nedemek? Ekstra ücret ödeyip ıp tahsıs etmedim.Değişken değildir sanırım ıp numaramda.Pek anlamam öyle şeylerden.Ben sadece bilgisayarı ilk aldığımda servisçi geldi ve kullanıcı adımı parolamı istedi bende verdim.sadece burdaki konuları okurken tedirgin oldum.parolamı yeni değiştirdim.Bişey olurmu acaba((( kablolu pc mi daha iyi leptopmu????
    DSL ya ADSL TTNet'in sunduğu internete erişim hizmeti. Ekstra ücret ödemediyseniz IP'niz değişkendir. Hangi parolayı değiştirdiğinizi bilmiyorum. Dediğim gibi eğer ADSL üzerinden bağlanıyorsanız modeminizin de bir kullanıcı adı ve şifresi var. Eğer TTNet kullanıcı adınızı ve şifrenizi değiştirdiyseniz kimseyle paylaşmayın. Bilgisayarınızın Kablolu (yani masaüstü) ya da laptop olması bir şeyi değiştirmez.

Alıntı ozbek1 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    turksat kablo modem ile bağlanıyorum, IP konusunda güvendemiyim?
    Kablo TV şebekesi üzerinden internet hizmeti alıyorsanız IP bakımından biraz daha güvendesiniz. Yapı itibari ile Kablo internet büyük bir network'tür. Ve bu network üzerind ADSL sisteminden farklı olarak iki Ayrı IP grubu söz konusudur.

1. Modem IP'leri. (ADSL şebekesinden farklı olarak Kablo TV şebekesinde modemler gerçek IP değil internal IP kullanırlar)
    2. Modemin arkasındaki bilgisayarın aldığı Gerçek IP.

ADSL şebekesi bunun tam tersi bir yapıya sahiptir. Modemler gerçek IP alır arkasındaki bilgisayarlar ise internal IP.

Aynı Network üzerinde aynı anda aynı iki veya daha fazla IP olamayacağından dolayı bir başkası sizin IP'nizi kullandığı an siz ve kullanan kişi sık sık sistemden düşer. Aslen şu an durum nedir bilmiyorum ama Kablo internet şebekesinin yapısından dolayı merkezden
    1. DHCP serverdan IP alınmaması durumunda sisteme bağlanma denilebiliyor. Bu durumda kimse bir başkasının IP adresini yazıp sisteme bağlanamıyor.
    2. Birinci maddede yazdığım özellik aktif edilmemiş ise yine merkezde bu tür IP kullanımları tespit edilebiliyor ve kişinin sisteme erişimi kısıtlanabiliyor.

Ayrıca modeminiz için şifre ve kullanıcı tanımlamasını değiştirmenizi öneririm. (Sadece dışardan modeminize müdahale edilmemesi için)

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Gerekli teknik açıklamalar yukarıda yapılmakla birlikte, olayın hukuki içeriğine göz atmak gerekir.
    IP numarasının bilinmesi, çoğu crack uygulaması için gerekli olsa da, başlı başına "tehlikedesiniz" anlamını ifade etmez.
    Bilgisayarın fişe takılı olması ve bu bilgisayarın aynı zamanda internete bağlı olması, zaten potansiyel bir suçlu ve aynı zamanda potansiyel bir mağdur olduğunuz anlamına gelir.
    Herhangi bir somut olaya maruz kalırsanız, yetkili mercilere başvurma hakkınız vardır, profesyonel destek alabilirsiniz. Fakat yalnızca şüphe duyuyorsanız, bilgisayarınızın güvenliğini arttırıp, içinizi biraz olsa da rahatlatabilirsiniz.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    64
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir kaç şey daha yazayım. Hukuki bir forum olduğu için ve genelde hukuki konularda IP lafı geçtiği için IP'den dolayı bir korkunun olması normal.

Ama genelde bu tür olaylara baktığımızda kullandığınız IP'nin bilinmesinden daha çok Bilgisayar ve Internet kullanımındaki bilgisizlikten kaynaklanan kullanıcı hatalarının ön planda olduğunu söyleyebilirim.

Öncelikle şunu söylemek lazım ki: Bilgisayarınız internete bağlı olsa bile siz bir şey yapmadığınız sürece birilerinin sizin bilgisarınıza erişmesi, ele geçirmesi çok kolay değildir.

Peki bir bilgisayar kullanıcısının korunma için bilmesi gereken minumum bilgi nedir.

1. Dosya tiplerini bilmeniz gerekir. Bilgisayarda temel olarak iki dosya tipi vardır.
    a) çalıştırılabilir dosyalar
    b) çalıştırılamaz dosyalar.
    Tehlikeli olan bu çalıştırılabilir dosya tipleridir. Öncelikle bilgisayarınızda bu dosya tiplerini gösterme özelliğini açmanız gerekir. Bunu Windows/Explorer programından Tools/View sayfasında yer alan "Hide extensions for known file types" seçeneğinin yanındaki kutuyu boşaltarak yapabilirsiniz. Böylece artık herhangi bir dosyanın tipini görebilir hale gelirsiniz. Peki çalıştırılabilir dosya tipleri nelerdir? En bilinen ve yaygın tipler Exe, com, bat, scr, vbs'dir. Çalıştırılabilir dosyanın anlamı bu tip dosyların üzerinde çift tıkladığınızda bu dosyalar direk olarak programlandıkları işlemleri yapmaya başlarlar. Bu işlemler sizin isteğiniz dışında gerçekleşir. Yani çalıştırılamayan bir dosya örneğin bir metin dosyası üzerinde çift tıklarsanız sadece bu dosya açılıp içeriği size gösterilir. Sizin istemediğiniz, onayınızın olmadığı hiç bir işlem yapılmaz yani.

Bu noktada şunu ekleyeyim excel, word gibi office programları ile yazılan dökümanlar içine de makro olarak virüs benzeri şeyler yerleştirilebilir ama bunlar default olarak çalışmaz özelliği ile gelir. Bunlar için office programları içerisinden izin vermeniz gerekmektedir.

Peki bu dosya tipini bilmek bize ne fayda sağlıyor?
    Malesef windows'un bir zayıflığından dolayı eğer bu işlemi yapmaz iseniz "başvuru.txt" dosyası ile "başvuru.txt.exe" dosyası "başvuru.txt" olarak görünür. Yani bir birincisi metin dosyası ikincisi ise executable yani çalıştırılabilir dosya olmasına rağmen her iki dosyayı da metin olarak görürsünüz. Üzerine çift tıkladığınızda birinci dosya notepad ile açılırken ikincisi otomatik olarak çalışacaktır.

İşte bu yöntem MSN ve email üzerinden bilgisayarınıza, bilgisayarınız ele geçirmek için dosya göndermenin en yaygın yöntemidir. Size fotoğraf gönderdim bak diyen biri "Resim.jpg" dosyası gibi görünen bir "Resim.jpg.exe" dosyası gönderiyor olabilir. Bunu açarsanızda otomatikman bilgisayarınıza istemediğiniz bir programın yüklenmesine veya bir virüsün çalışmasına yolaçabilirsiniz.

Kısacası dosya tiplerini açın ve size gönderilen dosyaları her zaman için gönderim tanımına uygun mu kontrol edin. Çalıştırılabilir dosyaları ise kesinlikle güvenmediğiniz, bilmediğiniz birinden gelmesi durumunda çalıştırmayınız.

2. E-mail, MSN, forum gibi ortamlar aracılığı ile gönderilen tüm WEB sayfası linklerini tıklamadan önce şu kontroldan geçirin.
    Tıklamadan farenizin imlecini alttaki adres üzerine getirin ve kullandığınız internet gezgin pencerisinin en altındaki status bar (durum çubuğuna) bakın.
    https://www.hukuki.net
    Şimdi adreste Hukuki.net yazmasına rağmen alttaki durum çubuğuna bakarsanız gerçek adresin hürriyet gazetesi olduğunu görecekseniz. İşte bu da genelde banka, hotmail, online oyun hesap bilgilerini geçirmenin en kolay ve yaygın yöntemidir.
    Kısacası bir adresi tıklamadan önce daima durum çubuğundan bu kısa kontrolu yapmayı alışkanlık haline getirin. Elbette adresin bu kadar bariz farklı olmayacağını da düşünün. Bu tür mailleri gönderenler genelde bir harf farklılığı ile bu işi yapmaktadır.

3. Bilmediğiniz her linki tıklamayın.

4. Gerek internet gezgin gerekse işletim sisteminizin güvenlik açıkları devamlı yamanmakta (geliştirilmektedir) bu güncel yamaları takip edin.

İlk başta aklıma gelenler bunlar.

(tabi ki işletim sisteminin açıklarından faydalanarak sisteminize sızan programlarda var. Ama dediğim gibi bu tür hack işlemleri toplama baktığınızda çok küçük bir yüzdeye ve yüksek bir bilgiye ihtiyaç duyar)

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ıp numaram

hesap numaramin bilinmesindene olur

benim ip dolandırıcılık

ip numaram

ip adresi uzerinden dolandırıcı

kablo tv dolandiricilari hangi yollari kullanilir

kmh kredisi nedir dolandirici

saglik kaydi ipnumaram

Forum