+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.
    Nerede
    Ankara, Turkey.
    İletiler
    1.842
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Personel ve Amortisman giderleri Kanun değişikliği ile "talep edilemez" hale geliyor

Mayıs'ta Meclis Genel Kuruluna gelmesi planlanan, Askeri Okullardan her ne sebeple olursa olsun ayrılmış, yahut mecburi hizmet yükümlülüğünü doldurmadan orduyla ilişiği kesilmiş birlerce kişiyi ilgilendiren bir kanun teklifi var.

Teklifi incelediğimde bazı ifade hataları görmüşsem de genel olarak geçmişe de etkili olacağından çok çok faydalı buldum.

Bu haliyle kanunlaşırsa neler getiriyor?

1- Okulla ilişiği kesilen askeri öğrenciler için MSB'nca açılmış ve derdest olan tüm davalar etkilenecek:

-Yargıtay aşamasındaki dosyaların tamamına yakını BOZULARAK geri gönderilecek.
    -Bilirkişi incelemesi yapılmış tüm dosyalar yeniden BİLİRKİŞİYE gönderilecek.

2- Hakkında KESİN HÜKÜM olan tüm öğrencileri etkileyecek.

Kesin Hüküm amortisman ve personel giderleri hakkında kanunen kalkmış olacak. Bu durumda menfi tespit ve/veya istirdat davası açma zorunluluğu doğacak.

3- Borcunu taksitlendirmiş olanlar için borcun TECDİT EDİLMESİ söz konusu olabilecek.

İdare'nin tutumuna göre yine dava açma gereği doğabilir.

4- Borcunu ödemiş olanlar için geriye dönük olarak AMORTİSMAN VE PERSONEL giderlerine ilişkin yapılan ödemeler İSTİRDATA konu olabilecek.

5- Amortisman giderleri sadece ayrı bir sarf kalemi olarak ne yazık ki bulunmuyor. Aynı zamanda diğer bazı sarf kalemleri içinde de mevcut. Bu sebeple tüm sarf kalemlerinin içerik dökümlerinden de tek tek çıkarılması gerekiyor.

6- Amortisman ve personel giderlerine sarf tarihinden itibaren tahakkuk etmiş faiz hesabında muhtemeler ihtilaflar yaşanacak ve yine dava yoluna gitme zarureti doğacak.

7- İlişik kesme tarihinden itibaren 2 yıl içinde, bir Öğrenime başlamış olanlar ile askerlik hizmetine başlamış olanların borçları öğrenimlerini veya askerlik vazifesini tamamlayıncaya kadar ertelenecek.

926 S.Y.'da uygulama alanı Yargıtay H.G.K. ile daraltılmış ve uygulanamaz hale gelmiş bir madde böylece genişletilerek uygulanabilir hale gelecek.

Hukuki NET Güncel Haber

Personel ve Amortisman giderleri Kanun değişikliği ile "talep edilemez" hale geliyor konulu yargıtay kararı ara
    Personel ve Amortisman giderleri Kanun değişikliği ile "talep edilemez" hale geliyor konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara, Turkey.
    İletiler
    1.842
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Personel ve Amortisman giderleri Kanun değişikliği ile "talep edilemez" hale geliyor

TBMM Milli Savunma Komisyonu 1/843 Esas numaralı Kanun Tasarısı hakkında raporunu verdi. Meclisin sitesinde söz konusu kanun tasarısının GÜNDEME alındığı ilan edildi.

Milli Savunma Komisyonu'nun Kanun Tasarısı hakkındaki raporuna Buradan ulaşabilirsiniz.

Kanun Tasarısında Askeri Öğrencileri ilgilendiren maddeler;

Madde 11; 5401 sayılı Askeri Öğrencilerden Başarı Gösteremeyenler Hakkında Kanun'la ilgili

Madde 12; 5401 sayılı kanun için geçiş hükmü

Madde 15; 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun 18. maddesindeki değişiklikle ilgili

Madde 17; 926 Sayılı Kanunun 68. maddesindeki değişiklikle ilgili.

Madde 18; 926 sayılı Kanunun 115. maddesindeki değişiklikle ilgili. Aynı zamanda İntibak eğitimi sırasında yapılan masrafların ödemeye dahil edilmeyeceğini, intibak eğitimindeki tedavi ve vefat halinde cenaze masraflarının Devlet tarafından yapılacağına ilişkin.

Madde 19- EK GEÇİCİ MADDE 90; 926 S.Y.'NIN 18., 68. VE 115. maddelerine ilişkin geçiş hükmü.

Madde 23; 2955 sayılı Gülhane Askeri Tıp Akademisi kanununun 45. maddesindeki değişikliğe ilişkin.

Madde 24; 2955 sayılı yasanın 45. maddesiyle ilgili geçiş hükmü.

Madde 29; 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunun 5. maddesindeki değişikliğe ilişkin.

Madde 30 - Geçici Madde 5; 3466 sayılı yasanın 5. maddesiyle ilgili geçiş hükmü.

Madde 34; 4566 sayılı Harp Okulları Kanununun 38. maddesindeki değişikliğe ilişkin.

Madde 35 - Geçici Madde 3; 4566 sayılı yasanın 38. maddesiyle ilgili geçiş hükmü.

Madde 41; 4752 sayılı Astsubay Meslek Yüksek Okulları Kanununun 31. maddesindeki değişikliğe ilişkin.

Madde 42 - Geçici madde 3; 4572 sayılı yasanın 31. maddesiyle ilgili geçiş hükmü.

Tüm geçiş hükümleri kanunun yayımı tarihinden önce borçlarını ödemiş olan, taksitlendirmiş olan ve ödemesi devam edenlerin üç ay içinde müracaat etmeleri halinde personel ve amortisman giderlerine ilişkin indirimden yararlanılacağına ilişkin.

Nerede
    Ankara, Turkey.
    İletiler
    1.842
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Personel ve Amortisman giderleri Kanun değişikliği ile "talep edilemez" hale geliyor

Söz konusu tasarı Meclis gündeminin 15. sırasına yükseldi.
    Muhtemelen 2 gün içinde kanunlaşacaktır.

Nerede
    Ankara, Turkey.
    İletiler
    1.842
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yeni kanun henüz resmi gazetede yayımlanmadı.
    Vaktim oldukça, elimden geldikçe değişiklikleri ilgili kanunların ilgili maddelerine eklemeye çalışacağım.

5401 SAYILI ASKERİ ÖĞRENCİLERDEN BAŞARI GÖSTERMİYENLER HAKKINDA KANUN’UN 3. Maddesinde yapılan değişiklik işlenmiştir;

Madde 3 - (Değişik madde: 22/06/1956 - 6742/1 md.)
    Sağlık sebepleri dışında okullarla yüksek öğrenim kurumlarından çıkarılan öğrencilere PERSONEL VE AMORTİSMAN GİDERLERİ HARİÇ Devlet tarafından yapılan bilumum masraflar faizi ile birlikte mukavelesi gereğince ödettirilir.
    Ancak, bu öğrencilerden bilahara muvazzaf subay, askeri memur ve astsubay olarak orduya dahil olanlara Devletçe yapılan masraflar ödettirilmez.
    5401 SAYILI KANUNA EKLENEN GEÇİCİ MADDE;

926 SAYILI TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ PERSONEL KANUNUN 18. Maddesinde yapılan değişiklik işlenmiştir:
    D ÇIKARILANLAR HAKKINDA YAPILACAK İŞLEM:
    Madde 18 - 17 nci madde gereğince askeri öğrenci niteliğini kaybedenlerin ilişikleri kesilir.
    a) Sağlık sebepleri dışında ilişkileri kesilenlere, personel ve amortisman giderleri hariç, Devlet tarafından yapılan masraflar, sarf tarihinden tahsil tarihine kadar geçen süre için kanuni faizi ile birlikte ödettirilir.
    b) (Değişik bent: 07/12/1989 - 3593/2 md.) Fakülte veya yüksekokul öğrencilerinden, 17 nci maddenin (a), (b), (c), (e), (f) ve (g) bentleri gereğince askeri öğrencilik niteliğini kaybedenler, muvazzaf subay olarak tekrar Silahlı Kuvvetler hizmetine alınmazlar.
    c) Bu maddenin (a) bendi gereğince askeri öğrencilik niteliğini kaybederek ilişkileri kesilen öğrencilerin, Devlete olan borçları askerlik hizmetleri süresince tehir edilir.

926 SAYILI KANUNUN 68. maddesinde yapılan değişiklik işlenmiştir;

II - TEMİN VE YETİŞTİRME
    Madde 68 - (Değişik madde: 28/05/2003 - 4861 S.K./2. md.)
    Muvazzaf astsubay olabilmek için;
    a) Astsubay meslek yüksek okullarından mezun olmak veya,
    b) (Değişik bent: 11/06/2008-5768 S.K./2.mad.) Genelkurmay Başkanlığı tarafından tespit edilecek fakülte, yüksek okul veya meslek yüksek okullarını kendi nam ve hesabına bitirmek; dört yıl veya daha fazla süreli yüksek öğrenimi bitirenler için 28 yaşından, daha az süreli yüksek öğrenimi bitirenler için 26 yaşından gün almamış olmak; uzman erbaşlar için 4 üncü hizmet yılını tamamlamış, 8 inci hizmet yılını bitirmemiş olmak; yönetmelikte öngörülen sınavlar ile uygulanacak temel askerlik eğitiminde başarılı olmak gereklidir.
    Astsubay hazırlama okulları:
    a) Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ihtiyaç duyulması halinde astsubay meslek yüksek okullarına kaynak oluşturacak astsubay hazırlama okulları açılabilir. Bu okullara en az ilköğretim okulu mezunu olanlar alınır.
    Astsubay hazırlama okullarının müfredat ve programları, Milli Eğitim Bakanlığının orta öğretim okullarına ait müfredat ve programları esas alınarak hazırlanır.
    b) Astsubay hazırlama okullarına girişte aranacak nitelikler ile bu okullarda verilecek eğitim ve öğrenimin süre ve şekilleri, öğrencilerin azami öğrenim süresiyle görev ve sorumlulukları ve ilgili diğer hususlar yönetmelikle düzenlenir.
    c) Astsubay hazırlama okulu öğrencilerinin ihtiyaçları Devlet tarafından karşılanır.
    d) Astsubay hazırlama okulu öğrencileri aşağıdaki hallerde öğrencilik niteliğini kaybederler :
    1) Bu Kanun hükümlerine göre çıkarılacak yönetmelikte tespit edilecek ahlak notunu kaybedenler.
    2) Yönetmelikte tespit edilecek esaslar dahilinde askeri öğrencilik niteliğini kaybettiklerine dair disiplin kurullarınca haklarında karar verilenler.
    3) Öğrenimlerini bu Kanun gereğince çıkarılacak yönetmelikte belirtilecek süre içinde tamamlayamayanlar.
    4) Sağlık kurulları tarafından verilecek raporlara göre askeri öğrenci olarak öğrenimine devam imkanı kalmayanlar.
    5) Mahkeme kararı ile öğrencilik hukukunu kaybedenler.
    6) Yönetmelikte tespit edilecek giriş koşullarına uymadıkları sonradan anlaşılanlar.
    e) (d) bendi gereğince öğrencilik niteliğini kaybedenlerin Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişikleri kesilir. Sağlık sebebi dışında öğrencilikle ilişikleri kesilenlere PERSONEL VE AMORTİSMAN GİDERLERİ HARİÇ Devlet tarafından yapılan masraf, faizi ile birlikte ödettirilir. Bu borçlar, askerlik hizmetleri süresince tehir edilir. Sağlık sebebi dışında öğrencilikle ilişkisi kesilenler, muvazzaf subay veya astsubay olarak tekrar Türk Silahlı Kuvvetleri hizmetine alınamazlar.
    f) Astsubay hazırlama okulu öğrencilerinin okulla ilişiklerinin kesilmesi ve ilişikleri kesilenler ile ilgili diğer hususlar yönetmelikle düzenlenir.
    Astsubay meslek yüksek okullarına veya kendi nam ve hesabına fakülte, yüksek okul veya meslek yüksek okullarını bitirenlerden astsubay nasbedilmek üzere temel askerlik eğitimine alınacaklarda aranacak şartlar, bunların tabi tutulacakları seçme sınavlarına ilişkin usul ve esaslar ile temel askerlik eğitimiyle ilgili esaslar yönetmelikte gösterilir.
    Uzman jandarmalardan astsubay nasbedilenler hariç olmak üzere kendi nam ve hesabına fakülte, yüksek okul veya meslek yüksek okullarını bitirenlerden bu madde hükümlerine göre astsubay nasbedilenler, astsubay nasbedilmelerini müteakip atandıkları görevlerde bir yıllık deneme (adaylık) süresine tabi tutulurlar. Bunlardan atandıkları görevde bir yıllık deneme süresi sonunda Türk Silahlı Kuvvetlerine uyum sağlayamayan veya astsubaylığa engel hali görülenler ile deneme süresinin bitimine kadar kendi istekleri ile ayrılmak isteyenlerin Türk Silahlı Kuvvetlerinden ilişikleri kesilir ve aldıkları aylıklar dışında Devlet tarafından bunlara yapılan masraflar, kanuni faizleriyle birlikte kendilerinden tahsil olunur.
    Bu şekilde ilişiği kesilenler başka askeri öğretim kurumlarına alınamazlar ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde muvazzaf olarak istihdam edilemezler. 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu hükümleri saklıdır.
    Temel askerlik eğitiminden çeşitli nedenlerle ilişiği kesilenlerin temel eğitimde geçirdikleri süreler ile temel askerlik eğitimini müteakip astsubay nasbedilenlerden deneme süresinin bitimine kadar ayrılanların temel eğitimde ve muvazzaf astsubaylıkta gelen süreleri askerlik hizmetinden sayılır. Toplam hizmet süreleri askerlik yükümlülük sürelerini karşılayanlar askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar. Eksik hizmeti olanların bu süreleri, 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu veya 1111 sayılı Askerlik Kanunu hükümlerine göre tamamlatılır.

926 S.Y.’ın 115. Maddesinde kabul edilen değişiklik maddeye işlenmiştir;

IV - ASKERİ ÖĞRENCİLERİN İSTİFA HAKLARI:
    Madde 115 - (Değişik madde: 28/05/2003 - 4861 S.K./8. md.;Değişik madde: 09/05/2007 - 5758 S.K/md.6)
    Türk Silahlı Kuvvetleri eğitim-öğretim kurumları ile yurt içi ve yurt dışı fakülte ve yüksek okullarda öğrenim gören askeri öğrenciler;
    1) Lisans seviyesinde 4 üncü sınıfın,
    2) Ön lisans seviyesinde 2 nci sınıfın,
    3) Ortaöğretimde son sınıfın,
    Temmuz ayının son gününe kadar okul masraflarını,
    b) Fakülte, yüksek okul veya meslek yüksek okullarından mezun olup da astsubay nasbedilmek üzere temel askerlik eğitimine alınanlar, yemin ettikten itibaren astsubay nasbedilinceye kadar geçecek süre içerisinde kendilerine yapılan masrafları,
    ödemek suretiyle istifa edebilirler. Yapılan hesaplamada PERSONEL VE AMORTİSMAN GİDERLERİ HARİÇ masraflar, sarf tarihinden tahsil tarihine kadar geçen süre için kanuni faizi ile birlikte hesaplanır.
    İNTİBAK EĞİTİMİ SIRASINDA YAPILAN MASRAFLAR ÖDEMEYE DAHİL EDİLMEZ. AYRICA, İNTİBAK EĞİTİMİ SIRASINDA YAPILAN TEDAVİ MASRAFLARI İLE VEFAT EDENLERİN CENAZE MASRAFLARI DEVLET TARAFINDAN KARŞILANIR.
    926 S.Y.’ya eklenen ek geçici maddeler;

2955 SAYILI GÜLHANE ASKERİ TIP AKADEMİSİ KANUNU’ndaki değişiklik aşağıya işlenmiştir:

DİSİPLİN HÜKÜMLERİ:
    Madde 45 - (Değişik madde : 27/01/2004-5081 S.K./1.mad)
    Gülhane Askerî Tıp Akademisine bağlı yüksek öğretim kurumlarına alınan her öğrenciye disiplin notu verilir. Hangi suç ve cezalar için disiplin notundan ne miktar düşüleceği, yönetmelikte gösterilir.
    Gülhane Askerî Tıp Akademisine bağlı Tıp Fakültesi öğrencilerinin okuldan çıkma ve çıkarılmaları ile çıkarılanlar hakkında yapılacak işlemler, 926 sayılı Türk Silâhlı Kuvvetleri Personel Kanunu hükümlerine göre yapılır. Ayrıca, intibak eğitimi başlangıcından itibaren bir ay içinde askerî öğrenci niteliğini kazanamadıkları anlaşılanlar, bu konuda yürürlüğe konulacak yönetmelikte belirlenecek esaslar dahilinde okuldan çıkarılırlar.
    Lisans düzeyindeki diğer yüksek öğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerden on sekiz yaşını tamamlayanlar kendi istekleriyle, tamamlamayanlar ise velilerinin isteğiyle okuldan çıkabilirler. Aşağıdaki hallerde ise bu öğrenciler hakkında yüksek öğretim kurumundan çıkarma işlemi yapılır:
    a) Öğrenciye verilen disiplin notunu kaybedenler.
    b) Yönetmelikte belirtilecek esaslar dahilinde öğrenci niteliğini kaybettiklerine dair yüksek disiplin kurulunca haklarında karar verilenler.
    c) Süresi içinde eğitim ve öğrenimlerini tamamlayamayanlar.
    d) Sağlık kurulları tarafından verilecek raporlara dayalı olarak sağlık durumları bakımından öğrenime devam imkânı kalmayanlar.
    e) Giriş ile ilgili nitelikleri taşımadıkları öğrenim sırasında anlaşılanlar veya öğrenim süresi içinde bu nitelikleri değişenler.
    f) Öğrenim süresi içinde evlenenler.
    g) Taksirli suçlar hariç olmak üzere ağır hapis veya üç aydan fazla hapis cezasına hüküm giyenler.
    Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ile 25.7.1951 tarihli ve 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanunda belirtilen suçlar ve rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, yalan yere tanıklık, yalan yere yemin, suç tasnii, ırza geçmek, sarkıntılık, kız, kadın ve erkek kaçırmak, fuhşiyata tahrik, gayri tabiî mukarenet gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya kaçakçılık suçlarından biriyle hükümlülük halinde üçüncü fıkranın (g) bendinde öngörülen süre koşulu aranmaz.
    Tıp Fakültesi öğrencileri hariç olmak üzere, lisans düzeyindeki diğer yüksek öğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere uygulanacak disiplin cezaları ve ceza uygulanacak fiil ve haller aşağıda belirtilmiştir:
    a) Uyarma, öğrenciye davranışlarında daha dikkatli olması gerektiğinin yazı ile bildirilmesi olup, uyarma cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:
    1) Yüksek öğretim kurumu içinde uyulması gereken kurallara karşı kayıtsızlık göstermek veya düzensiz davranmak.
    2) Özürsüz veya izinsiz olarak bulunması gereken yere geç gelmek, erken ayrılmak veya terk etmek.
    3) Usulsüz müracaat veya şikâyette bulunmak.
    4) Öğrencilik sıfatına yakışmayan tutum ve davranışlarda bulunmak.
    b) Kınama, öğrenciye davranışlarında kusurlu olduğunun yazı ile bildirilmesi olup, kınama cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:
    1) Yüksek öğretim kurumu içerisinde, emir ve talimatlarla belirtilen kuralları kusurlu davranışları ile ihlal etmek.
    2) Verilen emirlerin tam ve zamanında yapılmasında; resmî belge, araç ve gereçlerin korunmasında kayıtsız davranmak.
    3) Genel ahlâk ve edep dışı davranışlarda bulunmak.
    c) İzinsizlik, öğrencinin izin zamanlarında iki ilâ on gün (dahil) arasındaki bir süre ile yüksek öğretim kurumunun dışına çıkmasının yasaklanması olup, izinsizlik cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:
    1) Yüksek öğretim kurumu içinde emir ve talimatlarla belirlenen kuralları kasıtlı olarak ihlal etmek.
    2) Yüksek öğretim kurumunun huzur, sükûn ve çalışma düzenini bozmak.
    3) Kasıt veya ihmalle verilen emirleri tam ve zamanında yapmamak.
    4) Amirlerine hâl ve hareketleri ile saygısız davranmak.
    5) Devlete ait resmî belge, araç ve gereç ve benzeri eşyayı kaybetmek, kasıtlı olarak tahrip etmek veya özel maksatla kullanmak.
    6) Bilerek doğruyu söylememek.
    7) Kurumu izinsiz terk etmek veya izin süresini geçirmek.
    8) Alkollü içecek bulundurmak veya kullanmak.
    9) Arkadaşları veya yüksek öğretim kurumunun diğer personeli arasında söz ve fiilleri ile hoşnutsuzluk yaratmak.
    10) Yasaklanan yerlere gitmek.
    11) Yasak edilen her türlü yayını okumak veya bulundurmak.
    12) Toplu şikâyet veya müracaatta bulunmak.
    13) Kopya çekmek.
    d) Yüksek öğretim kurumundan çıkarma, öğrencinin, bir daha hiçbir şekilde askerî yüksek öğretim kurumlarına alınmamak üzere öğrencilikten çıkarılması olup, öğrencilikten çıkarmayı gerektiren fiil ve haller şunlardır:
    1) Tutum ve davranışları ile yasa dışı siyasî, irticaî, bölücü, ideolojik görüşleri benimsemek veya bu gibi faaliyetlere karışmak.
    2) Uyuşturucu madde kullanmak, bulundurmak veya ticaretini yapmak.
    3) Kumar oynamak.
    4) İzinsiz dernek ve benzeri kuruluşlar kurmak veya bunlara üye olmak.
    5) Sınavlara, derslere, stajlara kendi yerine başkasını sokmak veya başkasının yerine girmek.
    6) Ders veya sınavların yapılmasına herhangi bir şekilde engel olmak.
    7) Genel ahlâka aykırı, edep dışı, yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak.
    8) Türk Silâhlı Kuvvetleri öğrenciliği sıfatına, itibar, onur ve şerefine aykırı davranışlarda bulunmak.
    Yukarıdaki sebeplerden ötürü okuldan çıkarılmalarına karar verilenler, kararın kesinleşmesine kadar Gülhane Askerî Tıp Akademisi Komutanlığı tarafından okuldan uzaklaştırılabilirler.
    Tıp Fakültesi öğrencileri hariç olmak üzere, lisans düzeyindeki diğer yüksek öğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerden, sağlık durumu nedeniyle okuldan çıkarılanlar dışında, diğer nedenler ile okuldan ayrılanlara veya ilişikleri kesilenlere, PERSONEL VE AMORTİSMAN GİDERLERİ HARİÇ kendileri için Devlet tarafından yapılan masraflar faizi ile birlikte ödettirilir.
    Gülhane Askerî Tıp Fakültesinden 926 sayılı Türk Silâhlı Kuvvetleri Personel Kanunu gereğince ve lisans düzeyindeki diğer yüksek öğretim kurumlarından bu maddede belirtilen nedenlerle okuldan çıkarılanlar veya çıkanlar, hiçbir şekilde başka askerî yüksek öğretim kurumlarına alınmazlar ve Türk Silâhlı Kuvvetlerinde istihdam edilmezler. 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askerî Memurlar Kanunu ile 1111 sayılı Askerlik Kanunu hükümleri saklıdır. Bu öğrencilerin kimlikleri; ilgili yüksek öğretim kurumlarına, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına, emniyet makamları ve kendi askerlik şubelerine alınan çıkarma kararı ile birlikte bildirilir.

GÜLHANE ASKERİ TIP AKADEMİSİ KANUNU’na eklenen ek geçici madde;

Nerede
    Ankara, Turkey.
    İletiler
    1.842
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Beklenen kanun bugünkü resmi gazetede yayımlanarak 1 maddesi hariç yürürlüğe girdi.

http://rega.basbakanlik.gov.tr/main....6/20100630.htm

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.İlknur Sezgin Temel rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Beklenen kanun bugünkü resmi gazetede yayımlanarak 1 maddesi hariç yürürlüğe girdi.

http://rega.basbakanlik.gov.tr/main....6/20100630.htm
    (İlknur Hanım sizden bir konuda bilgi rica ediyorum. Ben 2004 yılında Jandarma Astsubay Temel Kursunda eğitim gördüm. 2005 yılında astsubay olarak mezun oldum.. Fakülte mezunuyum. Üniversiteden sonra girmiştim.. 2006 yılında istifa dilekçemi verdim ve TSK'dan ayrıldım... Fakülte mezunlarının 1 yıllık deneme süresi sonunda kendi istekleri ile ayrılma hakları vardı. Ben de bu hakkımı kullandım. 2008 yılı başında yüklenme senedine istinaden 19.500 tl borç + faiz çıkardılar. Her ay düzenli olarak yatırıyorum.. Şu anda toplam borcum 13.555 tl kaldı. Personel ve amortisman gideri olarak 9.500 tl kadar bir kalem vardı.. Acaba ben de bu değişiklik kapsamına giriyor muyum.? Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler...)

ilknur hanım 23 Haziran'da yazdığım yukarıdaki yazıya yanıt vermiştiniz. İlgili kanun Resmi Gazete'de yayınlanmış. Araştırabildiniz mi acaba. Tekrar teşekkürler...

Nerede
    Ankara, Turkey.
    İletiler
    1.842
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın muskerer,
    926 sayılı kanunun 112. maddesi kanun değişikliğine giremedi ne yazık ki.
    Bu maddede yönetmeliğe yapılan atıfta, yönetmelik de bir başka yönetmeliğe atıf yapmakta, ancak aynı zamanda personel ve amortisman giderlerinin de tazminat hesabında dikkate alınacağını düzenlemekte.

Lafsi yorum yaparak bu kanunun sizi kapsamadığını düşünüyorum.
    Ancak dava zorlanırsa Yargıtay geniş yorumla (yönetmeliğin yaptığı atıfta diğer yönetmeliğin artık personel ve amortisman giderlerinden arındırılmış olabilme ihtimaliyle, ki bu çok zorlama bir yorum olur) sizi de değişiklik kapsamında değerlendirebilir.

Nerede
    Ankara, Turkey.
    İletiler
    1.842
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kanunun sadece tazminatlara ilişkin (amortisman ve personel giderlerinin iadesinden yararlanacak kişilere ilişkin) maddelerini alıntılıyorum aşağıya.

ASKERİ MAHKEMELER KURULUŞU VE YARGILAMA USULÜ KANUNU
    İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE
    DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN
    Kanun No. 6000 Kabul Tarihi: 19/6/2010

MADDE 11 – 30/5/1949 tarihli ve 5401 sayılı Askeri Öğrencilerden Başarı Gösteremiyenler Hakkında Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan "öğrencilere" ibaresinden sonra gelmek üzere ", personel ve amortisman giderleri hariç," ibaresi eklenmiştir.
    MADDE 12 – 5401 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
    "GEÇİCİ MADDE 3 – Bu maddeyi ihdas eden Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce askeri öğrencilikten çıkarılanlardan kendilerine tahakkuk ettirilen borçlarını ödemiş yahut taksitlendirmiş olanlar ile yargılamaları devam edenler veya kesin hükme bağlanmış olanlar, üç ay içerisinde müracaat etmeleri halinde 3 üncü madde hükmünden yararlandırılır."

MADDE 15 – 27/7/1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun 18 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    "a) Sağlık sebepleri dışında ilişikleri kesilenlere, personel ve amortisman giderleri hariç, Devlet tarafından yapılan masraflar, sarf tarihinden tahsil tarihine kadar geçen süre için kanuni faizi ile birlikte hesaplanarak ödettirilir."

MADDE 17 – 926 sayılı Kanunun 68 inci maddesinin ikinci fıkrasının (e) bendinin ikinci cümlesinde yer alan "kesilenlere" ibaresinden sonra gelmek üzere", personel ve amortisman giderleri hariç," ibaresi eklenmiştir.
    MADDE 18 – 926 sayılı Kanunun 115 inci maddesinin birinci fıkrasının son cümlesinde yer alan "hesaplamada" ibaresinden sonra gelmek üzere "personel ve amortisman giderleri hariç," ibaresi ve bu cümleden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümleler eklenmiştir.
    "İntibak eğitimi sırasında yapılan masraflar ödemeye dahil edilmez. Ayrıca, intibak eğitimi sırasında yapılan tedavi masrafları ile vefat edenlerin cenaze masrafları, Devlet tarafından karşılanır."
    MADDE 19 – 926 sayılı Kanuna aşağıdaki ek geçici maddeler eklenmiştir.
    "EK GEÇİCİ MADDE 89- Astsubaylıktan muvazzaf subaylığa geçirilenlerden dört yıl süreli fakülte veya yüksekokul mezunu olmayanların, bu Kanunun 37 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (2) numaralı alt bendine göre yapılan kıdem sırasındaki yeri yedek subaylardan sonra gelir.
    EK GEÇİCİ MADDE 90 – Bu maddeyi ihdas eden Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce askeri öğrencilikten ayrılan veya ilişikleri kesilenlerden, kendilerine tahakkuk ettirilen borçlarını ödemiş yahut taksitlendirmiş olanlar ile yargılamaları devam edenler veya kesin hükme bağlanmış olanlar, üç ay içerisinde müracaat etmeleri halinde 18 inci, 68 inci ve 115 inci maddelerin hükümlerinden yararlandırılır."

MADDE 23 – 17/11/1983 tarihli ve 2955 sayılı Gülhane Askeri Tıp Akademisi Kanununun 39 uncu maddesinin birinci fıkrasına üçüncü cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir.
    "Bu şekilde ödenecek harçlıklara; beşinci sınıf öğrencisi için kıdemli albay rütbesinin brüt aylığı kadar, altıncı sınıf öğrencisi için kıdemli albay rütbesinin brüt aylığının bir buçuk katı kadar ilave yapılır."
    MADDE 24 – 2955 sayılı Kanunun 45 inci maddesinin yedinci fıkrasında yer alan "ilişikleri kesilenlere," ibaresinden sonra gelmek üzere "personel ve amortisman giderleri hariç," ibaresi eklenmiştir.
    MADDE 25 – 2955 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
    "GEÇİCİ MADDE 10- Bu maddeyi ihdas eden Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce askeri öğrencilikten ayrılan veya çıkarılanlardan ödemelerini tamamlamış olanlar ile borçlarını taksitlendirenler, yargılamaları devam edenler veya kesin hükme bağlanmış olanlar, üç ay içerisinde müracaat etmeleri halinde 45 inci madde hükmünden yararlandırılır."

MADDE 30 – 28/5/1988 tarihli ve 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanununun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde yer alan "ilişkileri kesilenlere" ibaresinden sonra gelmek üzere “, personel ve amortisman giderleri hariç,” ibaresi eklenmiştir.
    MADDE 31 – 3466 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
    "GEÇİCİ MADDE 5- Bu maddeyi ihdas eden Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce askeri öğrencilikten ilişikleri kesilenlerden, kendilerine tahakkuk ettirilen borçlarını ödemiş yahut taksitlendirmiş olanlar ile yargılamaları devam edenler veya kesin hükme bağlanmış olanlar, üç ay içerisinde müracaat etmeleri halinde 5 inci madde hükmünden yararlandırılır."

MADDE 35 – 11/5/2000 tarihli ve 4566 sayılı Harp Okulları Kanununun 38 inci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan "çıkarılanlara," ibaresinden sonra gelmek üzere "personel ve amortisman giderleri hariç," ibaresi eklenmiştir.
    MADDE 36 – 4566 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
    "GEÇİCİ MADDE 3 – Bu maddeyi ihdas eden Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce askeri öğrencilikten ayrılan veya çıkarılanlardan ödemelerini tamamlamış olanlar ile borçlarını taksitlendirenler, yargılamaları devam edenler veya kesin hükme bağlanmış olanlar, üç ay içerisinde müracaat etmeleri halinde 38 inci madde hükmünden yararlandırılır."

MADDE 42 – 11/4/2002 tarihli ve 4752 sayılı Astsubay Meslek Yüksek Okulları Kanununun 31 inci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan "okuldan çıkarılanlara," ibaresinden sonra gelmek üzere "personel ve amortisman giderleri hariç," ibaresi eklenmiştir.
    MADDE 43 – 4752 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
    "GEÇİCİ MADDE 3- Bu maddeyi ihdas eden Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce askeri öğrencilikten ayrılan veya çıkarılanlardan kendilerine tahakkuk ettirilen borçlarını ödemiş yahut taksitlendirmiş olanlar ile yargılamaları devam edenler veya kesin hükme bağlanmış olanlar, üç ay içerisinde müracaat etmeleri halinde 31 inci madde hükmünden yararlandırılır."

MADDE 46 – Bu Kanunun;
    a) 26 ncı maddesi 1/8/2010 tarihinde,
    b) Diğer hükümleri yayımı tarihinde,
    yürürlüğe girer.
    MADDE 47 – Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bilgileriniz için çok teşekkür ederim. 3 ay içinde başvurup şansımı deneyeceğim. olmazsa dava açmayı düşünüyorum. Dava aşamasına gelirse işler beni temsil edebilir misiniz ya da İstanbul'da bu davalarla ilgilenen güvenebileceğim bir avukat önerebilir misiniz? Ankara'da değilim sorun olurmu bilemiyorum.. teşekkürler..

Nerede
    bartın
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.İlknur Sezgin Temel rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın muskerer,
    926 sayılı kanunun 112. maddesi kanun değişikliğine giremedi ne yazık ki.
    Bu maddede yönetmeliğe yapılan atıfta, yönetmelik de bir başka yönetmeliğe atıf yapmakta, ancak aynı zamanda personel ve amortisman giderlerinin de tazminat hesabında dikkate alınacağını düzenlemekte.

Lafsi yorum yaparak bu kanunun sizi kapsamadığını düşünüyorum.
    Ancak dava zorlanırsa Yargıtay geniş yorumla (yönetmeliğin yaptığı atıfta diğer yönetmeliğin artık personel ve amortisman giderlerinden arındırılmış olabilme ihtimaliyle, ki bu çok zorlama bir yorum olur) sizi de değişiklik kapsamında değerlendirebilir.
    İlknur Hanım Merhaba,

Ben de muskerer ile aynı durumda olan birisiyim, ( aynı dönemde istifa ettim, aynı tutarda borç geldi ve ben de düzenli ödüyorum )
    Siz muskerer arkadaşa cevap verirken 926 sayılı kanunun 112. maddesini baz almışsınız. Ancak bizim durumumuzda olanlar, 926 sayılı kanunun 68. maddesinin (f) bendi gereğince istifa etmektedir. 6000 sayılı kanun ile de 68. maddenin (e) bendinde düzenlemeye gidilmiş. Bu durumda da bizim gibi olanları kapsamadığını düşünüyor musunuz acaba ? Şimdiden teşekür ederim.

Saygılarımla,

f) Astsubay hazırlama okulu öğrencilerinin okulla ilişiklerinin kesilmesi ve ilişikleri kesilenler ile ilgili diğer hususlar yönetmelikle düzenlenir.
    Astsubay meslek yüksek okullarına veya kendi nam ve hesabına fakülte, yüksek okul veya meslek yüksek okullarını bitirenlerden astsubay nasbedilmek üzere temel askerlik eğitimine alınacaklarda aranacak şartlar, bunların tabi tutulacakları seçme sınavlarına ilişkin usul ve esaslar ile temel askerlik eğitimiyle ilgili esaslar yönetmelikte gösterilir.
    Uzman jandarmalardan astsubay nasbedilenler hariç olmak üzere kendi nam ve hesabına fakülte, yüksek okul veya meslek yüksek okullarını bitirenlerden bu madde hükümlerine göre astsubay nasbedilenler, astsubay nasbedilmelerini müteakip atandıkları görevlerde bir yıllık deneme (adaylık) süresine tabi tutulurlar. Bunlardan atandıkları görevde bir yıllık deneme süresi sonunda Türk Silahlı Kuvvetlerine uyum sağlayamayan veya astsubaylığa engel hali görülenler ile deneme süresinin bitimine kadar kendi istekleri ile ayrılmak isteyenlerin Türk Silahlı Kuvvetlerinden ilişikleri kesilir ve aldıkları aylıklar dışında Devlet tarafından bunlara yapılan masraflar, kanuni faizleriyle birlikte kendilerinden tahsil olunur.
    Bu şekilde ilişiği kesilenler başka askeri öğretim kurumlarına alınamazlar ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde muvazzaf olarak istihdam edilemezler. 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu hükümleri saklıdır.
    Temel askerlik eğitiminden çeşitli nedenlerle ilişiği kesilenlerin temel eğitimde geçirdikleri süreler ile temel askerlik eğitimini müteakip astsubay nasbedilenlerden deneme süresinin bitimine kadar ayrılanların temel eğitimde ve muvazzaf astsubaylıkta gelen süreleri askerlik hizmetinden sayılır. Toplam hizmet süreleri askerlik yükümlülük sürelerini karşılayanlar askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar. Eksik hizmeti olanların bu süreleri, 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu veya 1111 sayılı Askerlik Kanunu hükümlerine göre tamamlatılır.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: