merhaba,
şaşılık ve amblyopi rahatsızlığım nedeni ile
son yoklamamda ki muayenemde; "askerliğe elverişlidir, komando olamaz" raporu verdiler.
jandarma olarak acemiliğimi bitirdim. usta birliğimde komando yaptılar. raporum var dedim dinlemediler. sonuç olarak komando oldum. daha sonra sevk istedim önce diyarbakır asker hastanesine sevk ettiler. oradaki askeri tabip, "sen askerlik yapamazsın, ileri tetkik ve hakkında karar verilmek üzere ankara gataya sevk ediyorum" dedi. gataya gittim. gatada muayene eden doktor bir takım testler uyguladıktan sonra başka bir doktora yönlendirdi. bu doktor ise testlerin sonucu olumsuz olmasına rağmen yeniden "askerliğe elverişlidir, komando olamaz" raporu verdi. "ben komandoyum zaten nasıl olacak bu durum, ayrıca nişan alan gözüm den rahatsızım( %90 civarında görmüyor) " dedim. o da bana : "biz oraya kod olarak yazdık senin bişey bilmene gerek yok, birliğine geri dön" dedi.

sormak istediğim;
1- gata nın raporuna itiraz hakkım varmı? varsa sonucu nasıl değiştirir? izlememiz gereken yol nedir?yani bana rahatsızlığımdan dolayı elverişsizdir raporu vermeleri gerekli. sağlık yönetmeliğinde ayan beyan izah edilmiş.
2- Gatanın raporuna itirazım kabull edilirse beni hangi hastanelere gönderirler? tekrar muayene gitmem ne kadar sürer (itirazın değerlendirilmesi, cevabı vs.)
3- verilen bu komando olamaz raporu ile birliğimin değiştirilmesi sözkonusu olabilirmi?

bilgisi, fikri olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

6 aydır adamları görmediğime inandıramadım. makinalara testlere sokuyolar, onun sonucunada inanmıyolar. bu hastalığı olanlar benim sıkıntımı daha iyi anlarlar. hele gitmemiş olanlar varsa ne yapıp ne edip alın raporunuzu. bu vatan hainliği değil. sıkıntınız çok fazla olur. nişan aldığım göz %90 görmüyor, adam bana nası vuramazsın hedefi, bilerek vurmuyorsun diyor. komando attığını vuracakmış, boş geçmeyecekmiş. yahu diyorum raporum var benim, ben anlamam diyo ))