+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 14 ileti bulundu.
    İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post Kredi kartı yeniden yapılandırma ödeyememe ve icrada mal beyanı

Ben bir bankaya olan kredi kartımı yeni yasayla taksitlendirdim ama borcumu ödeyemedim şimdi icra dairesinden yazı geldi 7 gün içinde ödemezseniz evinize hacze gelinecektir diye, Tebligatın yapıldığı ev abime ait ve bana ait hiç bir eşya bulunmuyor ama çalışıyorum ve maaşım var eve haciz gelmesini engelleyebilirmiyim? Nasıl bir mal beyanında bulunmam gerekir ve borcumu 1 ay sonra ödeyebileceğim bunun için nasıl zaman kazanabilirim?

Hukuki NET Güncel Haber

Kredi kartı yeniden yapılandırma ödeyememe ve icrada mal beyanı konulu yargıtay kararı ara
    Kredi kartı yeniden yapılandırma ödeyememe ve icrada mal beyanı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    129
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kredi kartı yeniden yapılandırma ödeyememe ve icrada mal beyanı

İlk taksiti peşin ödemek kaydıyla 4 taksite böldürebilirsiniz.Sanırım yeterli zamanı kazanmış olursunuz..

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı luca rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İlk taksiti peşin ödemek kaydıyla 4 taksite böldürebilirsiniz.Sanırım yeterli zamanı kazanmış olursunuz..
    Kaç defa taksitlendirebiliyor acaba bizde öğrenebilirmiyiz ?

İletiler
    129
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Tayfun Eyilik rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kaç defa taksitlendirebiliyor acaba bizde öğrenebilirmiyiz ?
    TAKSİTLE ÖDEME:

Madde 111 - Borçlu alacaklının satış talebinden evvel borcunu muntazam taksitlerle ödemeği taahüt eder ve birinci taksiti de derhal verirse icra muamelesi durur.

Şu kadar ki borçlunun kafi miktar malı haczedilmiş bulunması ve her taksitin borcun dörtte biri miktarından aşağı olmaması ve nihayet aydan aya verilmesi ve müddetin üç aydan fazla olmaması şarttır.

Diğer başlıktaki postunuzu da okudum, tavrınız hiç hoş değil..

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Peki yeni çıkan yasada kredi kartı borcu bir defamı yapılandırılıyor? 2. defa yapılandırma şansı yokmu?

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

TAKSİTLE ÖDEME

MADDE 111 - Borçlu alacaklının satış talebinden evvel borcunu muntazam taksitlerle ödemeği taahhüt eder ve birinci taksiti de derhal verirse icra muamelesi durur.

Şu kadar ki, borçlunun kâfi miktar malı, haczedilmiş bulunması ve her taksitin borcun dörtte biri miktarından aşağı olmaması ve nihayet aydan aya verilmesi ve müddetin üç aydan fazla olmaması şarttır.

(Ek 3. fıkra: 3494 - 9.11.1988) Borçlu ile alacaklının icra dairesinde yapacakları borcun taksitlendirilmesine ilişkin sözleşmenin devamı süresince 106 ncı maddedeki süreler işlemez. (Değişik 3. fıkra: 4949 - 17.7.2003 / m.26) Borçlu ile alacaklının borcun taksitlendirilmesi için icra dairesinde yapacakları sözleşme veya sözleşmelerin devamı süresince 106 ve 150/e maddelerindeki süreler işlemez. Ancak bu sözleşme veya sözleşmelerin toplam süresinin on yılı aşması halinde, aştığı tarihten itibaren süreler kaldığı yerden işlemeye başlar.

(Değişik 4. fıkra: 3494 - 9.11.1988) Taksitlerden biri zamanında verilmezse icra muamelesi ve süreler kaldığı yerden devam eder.

Taksitle ödemeyi ikiye ayırmak gerekir. Birincisi bu maddenin 1. ve 2. fıkrasında düzenlenen borçlunun yasal hakkından doğan taksitlendirme , ikincisi ise alacaklının kabulune bağlı olan taksit sözleşmesi ile yapılan taksitlendirmedir.

Borçlu, BORCU KARŞILAYACAK MİKTARDA MALININ HACZEDİLMİŞ BULUNMASI KOŞULU İLE alacaklı SATIŞ TALEP EDİNCEYE KADAR taksitle ödeme talebinde bulunabilir. Borçlunun bu şartlara uygun olarak taksitle ödeme talep etmesi ve ilk taksidi yatırması ile icra takibi olduğu yerde durur. Bunun için alacaklının kabulu gerekmez.

Burada çoğu kez Böyle bir taahhütte bulunulması halinde alacaklının hiç bir şey yapamayacağı yanılgısına düşülmektedir. Dikkat edilirse koşullardan biri borcu karşılayacak kadar malın haciz edilmiş olması halidir. O halde bu şart gerçekleşmediği sürece alacaklının haciz ve benzeri talepleri kabul görecektir.

Bu haller dışında ise borçlu ile alacaklı her zaman ve her şekilde taksit sözleşmesi yapabilir. Taksit sözleşmesi hacizden öncede yapılabilir. Bu durumda haciz isteme süreleri işlemez. Taraflar arasında bir taksit anlaşması yapılması sonucunda takip olduğu yerde durur ve sözleşmeye uygun olarak ödemeler yapıldığı sürece durmaya devam eder.

Taksitlerden her hangi biririn ödenmemesi halinde takip ve taksitlendirme ile duran haciz veya satış isteme süreleri kaldığı yerden devam eder.

İİK nın bu genel hükmü yanında zaman zaman özellikle de kredi kartı borçluları yönünden taksitlendirme yapma hakkı tanıyan özel ve geçici düzenlemeler yapılmaktadır. Bu düzenlemelerden yararlanacak kişiler açısından bir takım sınırlamalar getirildiği gibi, başvuru içinde sınırlamalar getirilmiştir.

Aşağıda bu kapsamda çıkartılan yasaların ilgili hükümleri aktarılmıştır. Görüleceği üzere başvuru süreleri şu an için geçmiş vaziyettedir.

O halde alacaklı ile anlaşmak şartı ile ama İİK 111 deki şartlara tabi olarak bir anlaşma yapılabilcektir.

Bu aşamada 111'e 1 ve 2 nci fıkralardaki hakların henüz kullanılmadığı, koşulların da gerçekleşmesi halinde taksitle ödeme imkanı hali hazırda vardır demek mümkün olabilir. Bu görüşü savunanlar 111/1-2 deki hakkın kullanılması için bir süre öngörülmediğini, satış talebinden önce diğer şartlar da gerçekleşmiş ise bu talepte bulunulabileceğini düşünmektedirler.

O halde geçici düzenlemeler ile yapılan bir taksit sözleşmesi uyulmaması halinde aynı düzenlemelere dayanılarak bir başvuruda bulunma hakkı yoktur. Bu halde 111/1 ve 2 deki haklarını koşullarını yerine getirmek (işleyecek faizi ve tüm ferileri de içerecek şekilde) kapak hesabı yapılıp dörtte birini de icra dosyasına yatırmak sureti ile talepde bulunulabilinir. Ancak borcu karşılayacak kadar malının haciz edilmiş olması ve bu malların satışının talep edilmemiş olması gerekir.

Yasa İİK 111 3 de belirtilen taksit anlaşmasına uyulmaması halinde 111/1 deki hakkın kullanmayı yasaklayan bir düzenleme olmadığına göre yukarı paragrafta ileri sürüren görüşler bu bölüm içinde geçerli olacaktır.

Ancak 111/1 deki hakkın kullanılması ve buna rağmen taksitlerin aksatılması halinde yeniden 111/1 deki hakkın kullanılamayacağını düşünmekteyim.

14 Mart 2003 - Tarihinde yayınlanan 4822 sayılı TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN 'un

GEÇİCİ MADDE 1.- Bu Kanunun yayımından önce borçlunun temerrüdü nedeniyle ödenmeyerek icra takibi aşamasına gelen veya icra takibine konu edilen kredi kartı borçları, temerrüt tarihindeki ana paraya, yıllık yüzde elliyi geçmemek üzere gecikme faizi uygulanmak suretiyle oniki eşit taksitte ödenir.

Kredi kartı borçları nedeniyle gerçekleştirilen her türlü takip, yukarıda yer alan hükme göre ilk taksidin ödenmesiyle durur ve son taksidin ödenmesiyle birlikte tüm sonuçlarıyla ortadan kalkar.

Bu madde hükümleri, tüketicinin kredi verene, Kanunun yayımı tarihinden itibaren otuz gün içinde yazılı müracaat etmesi halinde uygulanır.

5464 sayılı BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI KANUNU
    Kabul Tarihi: 23 Şubat 2006
    Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 1 Mart 2006 - Sayı: 26095

GEÇİCİ MADDE 4- Bu Kanun'un yürürlüğe girdiği tarih itibariyle, kendisine dönem sonu borcunun ödenmesi için ihtar çekilmiş veya haklarında icra takibi başlatılmış ya da 31/1/2006 tarihine kadar temerrüde düşmüş olan kredi kartı borçluları, altmış gün içerisinde ilgili kredi kartı veren kuruluşa veya avukatına yazılı olarak, güncel tebligat adresi de belirtmek suretiyle müracaat ederek, borçlarını taksitle ödemek istediklerini beyan etmeleri halinde, düzenlenecek ödeme planını imzalamaları ve ilk taksiti de peşin ödemeleri şartıyla kendisine bildirilen son dönem borcu tamamen tahsil edilinceye kadar yıllık % 18 faiz oranı üzerinden hesaplanacak borç tutarını; icra takibine konu olmuş ise takip, dava masraf ve harçları, vekalet ücreti ile birlikte onsekiz eşit taksitte ödeme hakkına sahip olurlar.

Temerrüt tarihindeki ana para borcu kart çıkaran kuruluş tarafından kart hamiline o tarihte gönderilen son dönem borcunda belirtilen toplam borç tutarıdır.

Kredi kartı borçlusunun bu maddenin birinci fıkrasına uygun olarak alacaklıya müracaat etmesi ve yapılan ödeme planı doğrultusunda taksit tutarlarını ödemesi şartıyla, halihazırda yapılmış işlemler baki kalmak kaydıyla icra işlemleri durur, İcra ve İflas Kanunu'nda belirtilen süreler işlemez.

Kredi kartı borçlusu bu ödeme planına karşı ancak, plan doğrultusunda ödeme yapmak ve ödemelere devam etmek koşulu ile itiraz yoluna başvurabilir.

İşbu geçici madde kapsamında yeniden yapılandırılan borçlarda, borçlunun yapılandırma öncesi dönemde borca vaki itirazları ortadan kalkar. Ödeme planı uyarınca son taksitin de vadesinde ödenmesi üzerine icra takibi sona erer.

Taksitlerden herhangi birinin vadesinde ödenmemesi halinde bu madde ile sağlanan haklar ortadan kalkar ve bu Kanun'un 26 ncı maddesinde belirtilen gecikme faizi üzerinden mevcut icra takip işlemlerine devam edilir.

İşbu geçici madde Kanun'un yürürlüğe giriş tarihinden önce yapılmış ödemeleri geri isteme hakkı vermez.

KANUN NO: 5915
    BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN
    Kabul Tarihi: 24 Haziran 2009
    Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 7 Temmuz 2009 - Sayı: 27281

GEÇİCİ MADDE 5 - (Ek : 5915 - 24.6.2009 / m.2) 31/5/2009 tarihi itibarıyla, kart çıkaran kuruluşlarca ya da varlık yönetim şirketlerince, kendisine ödeme için ihtar çekilmiş veya haklarında icra takibi başlatılmış ya da 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 53 üncü maddesi uyarınca Kurulca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde üçüncü, dördüncü veya beşinci grup krediler ve diğer alacaklar içerisinde sınıflandırılmış kredi kartı borcu bulunan kart hamilleri Kanunun yayımı tarihinden itibaren altmış gün içerisinde ilgili kredi kartını çıkaran kuruluşa ya da kuruluşun avukatlarına veya 5411 sayılı Bankacılık Kanunu kapsamında faaliyet gösteren varlık yönetim şirketine ya da ilgili şirketin yetkilendirdiği temsilcilerine yazılı olarak, güncel tebligat adreslerini de belirtmek suretiyle müracaat ederek, ikinci fıkrada belirlenen usule göre hesaplanacak borçlarını üçüncü fıkradaki koşullardan birine göre ödemek istediklerini beyan etmeleri halinde, düzenlenecek ödeme plânını imzalamaları şartıyla, icra takibine konu olmuş ise takip, dava masraf ve harçlarını ve nispi kanuni vekalet ücretinin yüzde yirmibeşini de kabul edilen plan çerçevesinde ödeme hakkına sahip olurlar.

31/5/2009 tarihi itibarıyla, kart hamiline ödenmesi için ihtar çekilen veya hakkında icra takibi başlatılan kredi kartı ana para ve faiz borcu ya da kart hamilinin anılan tarih itibarıyla 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 53 üncü maddesi uyarınca, Kurulca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde üçüncü, dördüncü veya beşinci grup krediler ve diğer alacaklar içerisinde sınıflandırılmış bulunan kredi kartı ana para borcu ile bu hesaplarda sınıflandırılma tarihine kadar işletilmiş bulunan faiz borcu 31/5/2009 tarihine kadar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca üç aya kadar vadeli ağırlıklı ortalama mevduat faiz oranı esas alınarak ilan edilecek aylık endeks katsayısı ile çarpılmak suretiyle ödeme planına esas borç tutarı hesaplanır.

İkinci fıkraya göre hesaplanan ödeme planına esas borç tutarının müracaat tarihinden itibaren otuz gün içerisinde defaten ya da taksitler halinde ödenmesi durumunda herhangi bir ilave borç hesaplamasına gidilmez. Ancak, ödeme planına esas borcun vadeli olarak ödenmesinin talep edilmesi halinde aylık eşit taksitler şeklinde ödenecek borç tutarı;

a) 6 aylık vade için 1,04,

b) 12 aylık vade için 1,08,

c) 24 aylık vade için 1,18,

d) 36 aylık vade için 1,26,

ile çarpılarak hesaplanacak tutarın ay sayısına bölünmesi suretiyle hesaplanır. Vadeli ödemelerde ilk taksit peşin olarak ödenir.

Kredi kartı borçlusunun bu maddenin birinci fıkrasına uygun olarak alacaklıya müracaat etmesi ve yapılan ödeme planı doğrultusunda taksit tutarlarını ödemesi şartıyla, halihazırda yapılmış işlemler baki kalmak kaydıyla icra işlemleri durur, İcra ve İflas Kanununda belirtilen süreler işlemez.

Kredi kartı borçlusu bu ödeme planına karşı ancak, plan doğrultusunda ödeme yapmak ve ödemelere devam etmek koşulu ile itiraz yoluna başvurabilir.

Bu madde kapsamında yeniden yapılandırılan borçlarda, borçlunun yapılandırma öncesi dönemde borca vaki itirazları ortadan kalkar. Ödeme planı uyarınca son taksitin de vadesinde ödenmesi üzerine icra takibi sona erer.

Altı aylık vade de dahil olmak üzere kabul edilen taksit planına göre, bir yıl içerisinde 3 taksitin vadesinde ödenmemesi halinde bu madde ile sağlanan haklar, ilgili kart çıkaran kuruluşça ya da varlık yönetim şirketince ortadan kaldırılabilir ve bu Kanunun 26 ncı maddesinde belirtilen gecikme faizi üzerinden mevcut icra takip işlemlerine devam edilebilir.

Bankaların kredi kartı alacaklarını temlik almış olan varlık yönetim şirketleri de kredi kartı borçlularının talebi halinde, bu madde gereğince işlem yapmak zorundadırlar. Temlik alacaklıları da bu madde kapsamındaki alacaklarıyla ilgili olarak bankaların yararlandıkları harç muafiyetlerinden yararlanırlar.

Bu madde, Kanunun yürürlüğe giriş tarihinden önce yapılmış ödemeleri geri isteme hakkı vermez.

Nerede
    NEVŞEHİR
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar,babamın yaşamış olduğu maddi sıkıntılardan dolayı 3 ayrı bankaya olan kredi kartı borcunu ödeyemedik ve yapılandırma hakkımızı kullandık meblağlar aşırı derecede yüksek olduğu için yapılandırma taksitlerini ödemede de aksaklıklar yaşamaya devam ettik çünkü işini kaybetmişti.Ve bugün bir banka telefon açıp taksit miktarını ödemememiz durumunda taksitlendirme işleminin son bulacağını geriye kalan 19 taksitin peşin olarak temin edileceğini bildirdi ama bizim ne ödeyebilecek gücümüz ne de haczedilecek bir malımız var.Babama hapis kararının çıkmasından çok korkuyorum acaba tekrar yapılandırma hakkımız var mıdır 5 kez yapılandırma hakkı verildi diye bir haber okumuştum ne yapmam gerekiyor ne olur birileri yardımcı olsun babam şuurunu yitirmiş kendini kaybetmiş durumda ne olur biri bir akıl versin

Nerede
    istanbul, üsküdar, Turkey.
    İletiler
    52
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sayın tayfun bey emeğinize sağlık.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    2
    Dosya Yükleme
    0

kredi kartı borcundan dolayı babanız hapise girmez gönlünüzü rahat tutun.

Nerede
    mugla
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba; bazı ekonomik sorunlardan dolayı garanti kredi kartımı ödeyemedim yapılandırma yaptı banka 12 ay lık sürede asgarilerini ödeyerek bu 12 ay bitti sonra birkaç ay asgarileri ödeyerek idare ettim ama şu an yine 48 günlük gecikmeye girdim yeniden 2.kez yapılandırma yaparlar mı ne ödeyemem durumunda ne gibi sorunlar yaşarım. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

http:www.hukuki.netshowthread.php70806-Kredi-karti-yeniden-yapilandirma-odeyememe-ve-icrada-mal-beyani

kredi kartı yapılandırma gecikmesi

kredi kartı yapılandırma taksit gecikmesi

yapilandirilan kredi gecikmesi

isbankasi k karti yapilan avukatta

kredi karti yapilandirma gecikmesi

borcumu odeyemiyorum mal beyani

garanti yapılandırma telefon

kredi kartı yeniden yapılandırma ödeyememe

kredi karti yapilandirma yasasi

kredi kartı yapılandırma garanti

iş bankası yapılandırma telefon

yapılandırma düzenlenen krediborcu tekrar yapılandırılırmı

kredi kartımı yapılandırdım ödeyemiyorum

kredi kartı borcu 3 kere taksitlendirme yapilirmi

taksitlendirilmis kredi kartı ödemesi gecikirse ne olur

iş bankası kredi kartı borcu 3. kez yapılandırılir mi

YAPILANDIRMA AKSARSA NE OLUR

kredi kartimi 2. kez yapilandirmak istiyoru

kredi karti borcu yapilabdirma bozulma nedeni

kredi kartı borcu yapılandırma yasasıkredi kartı borcumu yapılandırmak istiyorumkredi karti borcu kac defa taksitlendirilirgaranti kart yapilandirmayapilandirdigim kartimin butun borcunu kapatirsam
Forum