2006 yılında arkadaşlarımla araç kiraldık, kiralama içinde araç bedeli nispetinde senet imzalamamız gerektiği söylendi arkadaşım sirket sahibini tanıdığı için 15.000 liralık senedi imzladım arkadaşımda sentte kefil oldu. ertesi gün aracı teslim etmek için benimde başka bi işim olduğu için aracı arkadaşım teslim etmeye götürdü.ancak senedi almayı unutmuş...açıkçası yaş itibariylede 20 21 yaşlarımızda olmamamız vesenedin hükmünün ne olduğunu bilememekten kaynaklanan sebeblerden ötürüde ve hatta ilk defa senedin ne olduğunu görmemiz sebebiyle aklımıza gelmedi... 2007 yılında bu şirket sahibi cinayet işleyip hapse girince elindeki senetleri icraya vermiş dolayısıyla bizim senette icralık oldu. bu kişinin avukatı ile görüştüğümde elinde bunun gibi 9 10 kişinin senedi olduğunu benim bu işin haksız oldunu belirttiğim zamanda müvekkili olan kişinin bu olayda hak hukuk düşünecek durumda olmadını paraya en ihtiyacı olduğu zaman olduğunu söyledi. hatta dalga gecer mahiyette akılsız başınızın cezasını çekin demeye getirdi. ben tanıdığım bazı avukatlrabazı esnafa bu konuyu danıştıımda ise bunların 8 i avukat 1 araç kiralama şirketi sahibi birtüccar hepsi bu işin tek yolu kaçmak olduğunu bu işten çıkış yolunun ve ispat edebilme yolunun olmadını söyledikleri içinde 4 yıldır icranın kapıma gelmesini bekliyorum ensn1aylık çalıştığım özel bi şirkete tebligat gelmiş şimdilik 1000 tl lik dava açmışlar. benim sorum bu işten bu kadar zaman geçmesine rağmen kaçmaktan başka bi çıkış yolu varmıdır. ayrıca faiz tebliğden itibaren mi başlar... ilk icra 2007 de açılmış ve ev arkadaşıma tebliğ edilmiş ben memlekette olduğum için ancak 2 hafta sonra öğrenebildim ayrıca senedin vadesi 1 aylık..