Bir yayınevinin yetkilisi ile romanımın yayınlanması için, yalnızca tarafların imzalarının bulunduğu bir "adi sözleşme" imzaladık. Sözleşmenin süresini (karşılıklı anlaşma ile yenilenmedikçe) üç yıl olarak belirledik. Sorun şu ki, bahse konu eserin en geç ne kadar süre içerisinde yayınlanması gerektiğine dair herhangi bir ibare koymadık. Sanırım bunun rahatlığıyla yayınevi iki aydır hiçbir girişimde bulunmadı. Böyle bir sözleşmeyi, 'yayınevi sözleşmenin süresi içerisinde istediği zaman baskıyı yapabilir' şeklinde mi yorumlamalıyız? Bu sözleşmeyi, bu durumu bahane ederek feshedersem yine de sözleşmede bahsedilen ziyanı tazmin etmekle yükümlü olur muyum? Bir de bahsi geçen süre içerisinde baskı yapılmazsa ödeneceği belirlenen telif ücretimi (belki daha da fazlasını -zira beni sözleşme ile kısıtlayarak eserime bir nevi ambargo koymuş oluyorlar-) alır mıyım?

Son bir not; sözleşme üç sayfadan ibaret. Yayınevi yetkilisi sadece son sayfayı imzalamıştı, öndeki iki sayfayı paraflamamıştı. Ben de bunu fark etmeme rağmen haklı olarak paraflamadım. Şimdi bu, sözleşmenin sadece son sayfası geçerlidir demek mi oluyor? Doğal olarak rahatlıkla ilk iki sayfayı değiştirebilirim. Aynı şey yayınevi için de geçerli.