Merhaba arkadaslar,
1961 dogumlu Almanyada yasayan cifte vatandasim. 1995 senesinde bedelli askerlige basvurarak, Konsolosluk tarafindan gerekli evraklarlan birlikte doktor raporuda talep edildi. Cesitli rahatsizliklarimdan dolayi, ( 1. Belkemiginde burkulma, L4/5S1 Disk kaymasi, 2. Mide patlamasi ameliyat sonrasi kronik gastrit, 3. Kronik Astma Bronchiale, 4. Dirsek sinir uclarindan ameliyat ve sonrasi iltihap, iki dirsekte, 5. Yüksek polialerji, 6. Depresyon gecirdigimden dolayi, su anda piskolojik tedavi.)
Alman doktorlari tarafindan cürük raporu verilip ayrica Alman kaymakamligi tarafindanda tastiklendirildi. Buna ragmen Camlica gögüs hastaliklari hastanesine sevk edilerek muayine edilmem talep edildi. Muayine olmaya gitigimde beni hastanede bir kac kan talilleri yaparak, ciddi bir muayine etmeden benden talep edilen raporlari hatirlattigimda, `` onlar burada gecmez´´ diye azarlayip, ertesi yila biraktilar. 1996 yilinda tekrar gelerek yine ayni sekilde, rahatsizliklarimi hic ciddiye almiyarak, askerlige elverislidir karari verildi, bunun üzerine hemen Almanyaya döndüm ve 2003 senesine kadar tutuklanma korkusundan vatanima gelemedim.
2003 senesinde tekrar konsolluga basvurdum. Konsolos bana bilmedigim itiraz hakkimi hatirlatarak, itiraz hakkimi gecte olsa kullanmami önerdi . Bu öneriye uyarak, son verilen karara itiraz etim ve itirazim Kabul edildi, buradan istenilen yeni raporlarlan birlikte, bagli oldugum Kartal Askerlik subesine bas vurarak, sayin Albay Erdal Ekmek tarafindan, sanki yapay ve kasti bir durum olusturuyorcasina önyargili asagilayici bir tavirla tekrar Istanbul gümüssuyu asker hastanesine sevk edilldim.

Burada ise rahatsizliklarimi son derece yasiyor olmama ragmen, tek bir doctor tarafindan muayine bile edilmeden röntgen talebinde bulunuldu. Ancak röntgenime ve talep edilen yanimdaki raporlarin hic birine bakmadan, benzer ön yargili ve kücümseyen tavurlarla Sayin Dr. Ali Kutlu ( Tabib Yüzbasi) tarafindan “ askere elverislidir” belgesi verilerek biz senin gibileri cok gördük sende birsey yok git teslim ol diyerek gönderildim ve aninda ayni gün tekrar Almanyaya döndüm.

2009 da tekrar Konsolosluga basvuruda bulunup, dövizli askrligin cezali olarak Kabul edildi, bu kayitlarlan birlikte benden tekrar doctor raporlari talep edildi, doktorlarin cürük raporlarina vermesine ragmen islemleri bitirip, talep edilen ücreti ödiyerek, 2010 Nisan ayinin birinde teslim olacagim.

TSK nin bu haksiz tutumundan dolayi, mücadelemi hukuki yollardan sonuna kadar kullanmakta kararliyim. Bana bukonuda asagidaki sorularimi yanitliyarak, aydinlatici bilgiler verip bana yardimci olabilirseni cok sevinirim, hepinize simdiden cok tesekkürler.

1. Cifte vatandaslarin yurt disinda yapilan askerligi TSK tarafindan Kabul ediliyor, TSK tarafindan talep edilen yurtdisindaki Raporlar ise kabul edilmiyor. Eger Kabul edilmiyecekse, neden talep edip vatandasa bu raporlari aldirip, tercümelerini yapritip tekrar kaymakamliktan tastik ettirip bukadar eziyeti cektiriliyorlar?
2. Askerligim sirasinda, bu hastaliklarimdan dolayi basima herhangi hayati cidi bir sorun olusursa, bunun sorumlusu kimdir.
3. Bu yapilan haksizliga karsi, ne yapmaliyim, nereye ve kimelere basvurabilirim.