+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 14 ileti bulundu.

Konu: Kısa dönem er dayak olayı

Kısa dönem er dayak olayı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Denizli
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kısa dönem er dayak olayı

Arkadaşlar ben İzmir'de askerliğimi yapmaktayım.Başımdan geçen olay ise;Astsubay çavuşun karşılama taburu esnasında,(yüzbaşı ve teğmen gelene kadar)denetleme taburu istemesi ve nöbetçi çavuşa görev vererek ; askere söyle kendilerinin rapor etsinler dedi.Bunun üzerine çavuş bana dokundu ben de rapor etim.Tekrar dokun bir daha rapor etsin dedi.Ben söyleyinceye kadar dokun rapor etsin dedi.Sonrasında bana sen git arkanı dön orda kendini rapor et dedi.Ben de durmaksızın rapor ettim kendimi.Sonrasında Bölük astsubayımız geldi,beni ve çok bağıran bir arkadaşı yan yana getirdi ve rapor etmemizi söyledi.Bende beni rezil etmek istediğini anladım ve son gücümle rapor ettim.Bu esnada dayak olayı ceryan etti.Kesinlikle emre itaatsizlik ya da emre itaatsizlikte ısrar etmedim(bana daha yüksek sesle ya da bağır demedi,ayrıca uzman çavuşumuza rapor ederken de aynı şekilde rapor ediyordum hep).Buradaki sorun şuymuş: Bölük astsubayında bağırmışım,kendisnde niye bağırmamışım.Bu olayı teğmenimize ilettim gerekli işlemleri yapacağını söyledi.Fakat ben sizin fikirlerinizi almak istiyorum.Mahkeme sürecini tabi ki tam olarak simüle edemeyiz ama,en azından bazı fikirleri oluşturabilirim.Şimdiden teşekkürler.

Arkadaşlar son olarak taburdaki 7 kişi de olyı görmüştür.Hepsi de gerektiğinde şahitlik yapacaklarını söylediler.

Hukuki NET Güncel Haber

Kısa dönem er dayak olayı konulu yargıtay kararı ara
    Kısa dönem er dayak olayı konulu hukuk haber
    Konu Defakto tarafından (14-03-2010 Saat 10:47:44 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kısa dönem er dayak olayı

Bu gibi olaylarda unutmaman gereken bir durumda şu,,hepimiz askerlik yapıyoruz ,,ve zamanı geliyor ufak tefek hatalardan zarar görüyoruz bu senin olayında ne olursa olsun gerekli yerlere müracat ettiğinde ilk önce arkadaş şahit dediklerin kaçaçak ,,,ve senden yaşadıklarının isbatı istenecek ,isbat edemezsen ,busefer karşı davayla ,karşı taraf sana dava açaçak,ve üstlerini suçladığın için ve mahkemeyi yalan yere oyaladığın için sen zarar göreceksin ,,üzerine düşen görev istemesende ağırlaşaçak en ufak olaydan dahi ceza alacaksın ,size verilecek kanat notu düşeceğinden,,mahkeme ilk olarak onu dikkate alacak,,sonuçta ne olursa olsun karşı tarafın ceza alması kesin olmasa bile sen ceza alacaksın ,ama arkadaşlarına güveniyorsan, sinir sistemin sağlamsa arkadaşım bunu sana bırakıyorum,,,benim tavsiyem yap askerliğini zaten kısa dönem güzel anılarını al bak ozaman kötü anıları unutacaksın,askerlik yıları yaşayacağın hayatın en ufak fakat en önemli yıllarıdır ,bu size hukuki danışmanlık değil sadece abi öğüdüdür,saygılarımla,hayırlı teskereler,

Nerede
    Denizli
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevap için teşekkür ederim.Fakat bu herif benimle önceden de uğraşıyordu.Hatta bugün gelmiş naber artist diyor bana.Bu da yetmezmiş gibi kendini rapor etmeyi öğrendin demi diyor.Bir de arkadaşların hepsi sağlam çocuklar,şahit oluruz diyorlar.Dediğim gibi bu sabah yanıma geldi,ben özür dileyecek herhalde diye beklerken hala laf ediyor.Haklıyken haksız konuma düşmemek için,kendii zor tuttum suratına geçirmemek için.

Nerede
    samsun
    İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

yapacağın işler

1.bölük komutanına yazılı olarak şikayet dilekçesi vereceksin ve dilekçende arkadaşlarını şahit göstereceksin

2. bölük komutanı mahkeme dosyasını hazırlarken arkadaşlarınında ifadesi alacak ve dosyaya koyacak
    arkadaşların burada doğru şahitlik yaparsa sorun yok

3. dosya disiplin mahkemesinde görülecek ve büyük ihtimalle askeri mahkemeye sevk edilecek

4. asker mahkeme seni döven adama ortalama 15 gün hapis cezası verecek

5. bu hapis cezasıda günlüğü 30 küsür tl den para cezasına çevrilecek ve oda 5 sene sonrasına ertelenecek

6. bu süreç ortalama 5 ay kadar sürecek

karar senin ama ben senin yerinde olsa idim sonuna kadar devam ederdim

İletiler
    40
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Defakto rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Arkadaşlar ben İzmir'de askerliğimi yapmaktayım.Başımdan geçen olay ise;Astsubay çavuşun karşılama taburu esnasında,(yüzbaşı ve teğmen gelene kadar)denetleme taburu istemesi ve nöbetçi çavuşa görev vererek ; askere söyle kendilerinin rapor etsinler dedi.Bunun üzerine çavuş bana dokundu ben de rapor etim.Tekrar dokun bir daha rapor etsin dedi.Ben söyleyinceye kadar dokun rapor etsin dedi.Sonrasında bana sen git arkanı dön orda kendini rapor et dedi.Ben de durmaksızın rapor ettim kendimi.Sonrasında Bölük astsubayımız geldi,beni ve çok bağıran bir arkadaşı yan yana getirdi ve rapor etmemizi söyledi.Bende beni rezil etmek istediğini anladım ve son gücümle rapor ettim.Bu esnada dayak olayı ceryan etti.Kesinlikle emre itaatsizlik ya da emre itaatsizlikte ısrar etmedim(bana daha yüksek sesle ya da bağır demedi,ayrıca uzman çavuşumuza rapor ederken de aynı şekilde rapor ediyordum hep).Buradaki sorun şuymuş: Bölük astsubayında bağırmışım,kendisnde niye bağırmamışım.Bu olayı teğmenimize ilettim gerekli işlemleri yapacağını söyledi.Fakat ben sizin fikirlerinizi almak istiyorum.Mahkeme sürecini tabi ki tam olarak simüle edemeyiz ama,en azından bazı fikirleri oluşturabilirim.Şimdiden teşekkürler.

Arkadaşlar son olarak taburdaki 7 kişi de olyı görmüştür.Hepsi de gerektiğinde şahitlik yapacaklarını söylediler.
    Kesinlikle isin pesini birakma arkadasim . seyit tutun arkadasin "bitir askerligini gitsin,ugrasmaya degmez" tavri yuzunden bu mahlukatlar basimiza cikiyor ve askeriyeyi babalarinin ciftligi gibi kullaniyor ( neyseki bu aralar burunlari biraz surtmeye basladi ) . Sen 4 sene universiteyi ordaki iki tane bespara etmez komutan seni dovsun diye okumadin. Unutma sen sikayet etmezsen yarin baskasini dovucek . Senin yerinde olsam sonuna kadar gider birsekilde ceza almasini saglardim . Sahitlik yapicam diyen arkadaslarin bencede korkup yan cizer ama bisekilde yan cizmelerini engelle ve neolursa olsun devam ettir ve ceza aldir o komutana . Bir arkadas para cezasina cevriliceginden bahsetti ama bellide olmaz bakarsin cevrilmez direk gidip hapis yatar , cunku askeriyede her suc para cezasina cevrilmiyor . Avukat istersen seni askeri davalarda tecrubesi olan kendi avukatimada yonlendirebilirim , yeterki o adama neyap yap cezasini cektir unutma sen oraya dayak yemeye degil " zorunlu askerlik gorevini yerine getirmeye gittin " ve sen isin pesini birakirsan sistem boyle kalicak ve senin kardesin,oglunda senin gibi dayak yicek . Kolay gelsin ..

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı delpiero rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ( neyseki bu aralar burunlari biraz surtmeye basladi) )
    Kısa dönem olsun uzun dönem olsun bir askerin başka bir asker tarafından dövülmesini şiddetle kınıyorum ve Defakto arkadaşımızı bu olayı sineye çekmeyip buralara yazması, çözüm araması nedeni ile kendisini tebrik ediyorum. Sonuna kadar hukuki mücadelenizi verin sayın Defakto.

Sayın Delpiero,
    Doğrusu yukarıda asker ve ordu için yazdığınız "neyseki bu aralar burunlari biraz surtmeye basladi" cümlesini hayretle karşıladım! Ne oldu da burunları sürtmeye başladı? Bu cümle ile ne demek istediniz, ne kasdediyorsunuz?

Askerin asla burnu sürtmez, asker hakkında yazdıklarınız yakışıksızdır.
    Konu Hakkarili Arzuhalci tarafından (14-03-2010 Saat 22:35:01 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    40
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Hakkarili Arzuhalci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kısa dönem olsun uzun dönem olsun bir askerin başka bir asker tarafından dövülmesini şiddetle kınıyorum ve Defakto arkadaşımızı bu olayı sineye çekmeyip buralara yazması, çözüm araması nedeni ile kendisini tebrik ediyorum. Sonuna kadar hukuki mücadelenizi verin sayın Defakto.

Sayın Delpiero,
    Doğrusu yukarıda asker ve ordu için yazdığınız "neyseki bu aralar burunlari biraz surtmeye basladi" cümlesini hayretle karşıladım! Ne oldu da burunları sürtmeye başladı? Bu cümle ile ne demek istediniz, ne kasdediyorsunuz?

Askerin asla burnu sürtmez, asker hakkında yazdıklarınız yakışıksızdır.
    Soyle oldu sayin Arzuhalci ; her kurumda oldugu gibi bu kurumun curuk elmalarida ayiklanmaya basladi . Artik "ben nasilsa askerim. istedigime istedigimi yaparim" mantigi bitmeye daha dogrusu "bitirilmeye" basladi . Asker askerligini , polis polisligini yani herkez gorevini ve sinirini bilmeye basladi .

Tabiki lafim genelleme degil kurumun curuk elmalarina . Nasil polisin rusvet alanlari , hirsizla isbirlik yapanlari varsa askeriyedede orayi babasinin ciftligi gibi goren , kaprisleri ugruna askerleri hapse attiran , gelen askeride parali hizmetcileri gibi goren ve istedigi askere istedigini yapma hakki goren zihniyet var . Bunu, askerligini yapan herkez kolaylikla gozlemleyebilir . Defacto arkadasada yapilan hareket bu sistemin artik iyice benimsendiginin bir isaretidir .

Askerde cep telefonu kullanan,sozlesmesini fes etmek isteyen degil bu tip eylemleri gerceklestiren komutanlarin hapislerde curumesi gerekir . Cunku asker imajini lekeleyen bu tip sahislardir ve bu tip eylemler ayyuka cikip tv lerde desifre oldugu zamanda toplumun askere olan saygi ve guvenci ister istemez yitirilmektedir . Gelinin boyutta ister kabul edin ister etmeyin asker , teror orgutu muamelesi gormeye baslamistir . Kamyonlari cevrilmekte , kalpazanlikla suclanmakta , muhimmatlarina el konmakta, karargahlari basilmakta ve kelepcelenip bir bir cezaevine atilmaktadir .

Vatandas askeri polise "ihbar" eder hale gelmistir. Bunlarin nekadari dogru ne kadari haksiz tartisilir ama ortada bir gercek varki askerin sayginligi yitirilmis ve bunada "burnu coktan surtmus olmasi gereken" ve "gorevinin sinirlarini bilmeyen" zihniyetteki curuk elmalar sebebiyet vermistir .

İletiler
    40
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

[QUOTE=Hakkarili Arzuhalci;344157]Kısa dönem olsun uzun dönem olsun
    Konu delpiero tarafından (16-03-2010 Saat 09:12:10 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    22
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sevgili delpiero ve defacto önce siz kendi yazdıklarınıza bir bakın biriniz söz konusu astsubay için ''herif '' diğeriniz ''mahlukat'' kelimelerini kullanmışsınız.sizler bu zihniyetlemi cephede omuz omuza savaşacaksınız.
    askerlik çocuk oyuncağı değil varsa o astsubayın bir hatası yazz dilekçeni görüşülsü durum.ama senin bir derdin varsa ahirette de hesap günü var unutma.

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

2001-2002 de Şemdinli asayiş komando da askerlik yaptım.Bir pazar günü asteğmen er arkadaşımızı çok kötü dövdü.Revir üsteğmen 7 gün rapor verdi.Bölük komutanımız eşinin doğumundan dolayı Vandaydı.Er arkadaşımız tim komutanını,nöbetçi subayı es geçerek ilçe jandarma komutanımız yüzbaşına direk şikayet etti.Biz asayiş komando olarak ilçe jandarmaya bağlıydık.Sabah iştima alındı ve bölük komutanımız bölüğe hitaben askeri ÖLDÜRMEDİKTEN sonra cezası yanlış hatırlamıyorsam 550 bin lira dedi.Kızgınlığı olayı yüzbaşımızın duymasıydı.Asker silsileyi takip etmemekle suç işledi dedi.Rutbelimizin bir lafı it iti ısırmaz.o an herşey bitmişti.Tabi çok babacan rutbeliler de var.Askeriyede BALİ çekmek neden suç değil.Bunun cevabını bilen varmı.?125 Askerin içinde en az 15 kişi çekerdi.Mersinli kazancımız vardı.Bölük komutanı yanında akıllı birisi olmak kaydıyla çekmesine izin verirdi.Yazacak şey bitmez ama bali konusunu askeri kanunlarda ne yazdığını bilen varsa açıklarsa memnun olurum.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kısa dönem dayak

kisa donem nöbet yönetmeliği

askerlik yasasi dayak nobet

dayak yiyen kisa donem

kisa donem asker arac kullanir mi

kisa donem asker mahkemelik olan varmi

askerde dayak yiyenler

er dayak olayı

askeri disiplin mahkemesi kisa donem asker