+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.
    Nerede
    Bursa
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı ...com.tr ile haksız rekabet eden alan adını şikayet etmek

Selamlar,
    Konuyu web masterların yoğunluklu olduğu bir foruma da açtım ancak tatmin edici cevaplar alamadım ve hukuki boyutu dolayısıyla buraya da açmak istedim.. o yüzden firma ve alan adlarının zor duruma düşmemesi için sektörü ve alan adlarını örnek ile açıklamak istiyorum..
    örnek olarak;
    bir alan adımız var. hali hazırda sitemiz var. ziyaretçilerimiz ortalama günde 300 tekil kişi. alan adımız sektöre özel..
    Ankara'da ki tüm otomobil firmalarını tanıtıyoruz diyelim. isteyenleri ve bize ulaşanların adreslerini ücretsiz ekliyoruz. resim ve hakkında gibi yazılar isteniyorsa cûzi bir ücret karşılığında ekliyoruz. tarafsız ve her firmaya eşit koşullarda yaklaşıyoruz.
    site adımız örnek olarak;
    www.ankaraotomobilfirmalari.com olsun.

uyanık bir otomobil firması da mesela ismi "Örnek Otomobil Firması" diyelim..
    www.ankaraotomobilfirmalari.com.tr alan adını alıyor ve yalnızca kendi reklamını yapmak için kullanıyor. bu yasal mı?
    ticaret ünvanında ya da marka tescilinde belli bir bölgeyi kapsayan bu şekilde bi isim alınamaz zaten diye biliyorum. ne yapmam lazım. nic.tr'ye itiraz etmek istiyorum ancak istenen belgeler ve şikayet dilekçesi nasıl yazıcam. vs bu konuda ve haksız rekabete yol açtıkları doğru mu sizce de? diğer firmaları hiçe sayarak, ankarada tek otomobil firması kendileri gibi, yalnızca alan adıyla google da üst sıraya çıkmak için böyle bir şey yapıyorlar akıllarınca. aldıkları alan adı henüz yeni. itiraz askısında bile yok. ancak şimdiden önlem almak istiyorum.
    ankaradaki herhangi bir otomabil firması mesela ismi "örnek otomobil firması"
    www.ankaraotomobilfirmalari.com.tr diye bir site adı alabilir mi, alsa da yalnızca kendi reklamı için kullanabilir mi?

yol gösterir misiniz bu konuda bana?
    teşekkürler şimdiden.

benim gördüğüm kadarıyla;
    1-herhangi bir firma belli bir coğrafi bölgeyi temsil edecek şekilde isim alarak bunu haksız rekabet amaçlı kullanamaz.
    2-ticari ünvanında geçen isim dışında .com.tr alan adı alamaz, alsa da itiraz askısında bekletilir.
    yani bu isimde ticari bir ünvan alınamaz.. oldu da alındı diyelim alınsa dahi haksız rekabete yol açacak şekilde yalnızca kendi reklamı için kullanamaz.

.com.tr alan adı konusunda Türkiye'de yetkili .nic.tr'de politika ve kurallarda şunlar yazıyor;
    https://www.nic.tr/forms/politikalar.pdf
    14. Belgeye dayalı olarak tahsis edilen alan adları için ilgili kuruluşça “.tr” Alan
    Adı Yönetimi’ne iletilen belgeler değerlendirilirken; ilgili belgede yer alan
    marka, ticaret unvanı vb.'nin "ayırt edici" ve "esas unsurunu" oluşturan
    ibareler esas alınır. İlgili unvan veya markanın yardımcı unsurunu oluşturan ve faaliyet alanı ya da sektörü vb. tanımlayan unsurlar esas unsur olarak
    değerlendirilmez. Örneğin; "ÖRNEK Tekstil Yatırım İthalat İhracat Sanayi
    Ticaret A.Ş." ayırt edici ve esas unsuru oluşturan “ornek.com.tr” ya da
    “ornektekstil.com.tr” alan adını alabilir. "tekstil.com.tr", “ithalat.com.tr”,
    “ihracat.com.tr”, “ticaret.com.tr” alan adlarını alamaz.

18. Alan adı başvurusu yapan kuruluşların, başvurdukları belgeye dayalı tahsis edilen alan adının, resmi tescillerindeki veya tescil belgesi olarak kabul edilen 6/36 belgedeki unvanlarına uygun olması gerekmektedir. Kuruluş adının kısaltması dahi olsa, resmi tescile uygun olmayan başvurularda, başvurulan alan adına ait tescile sahip olan kuruluşlar tarafından yapılacak itirazların olumlu cevaplandırılacağı, başvuran kuruluşa başvuru sırasında bildirilir. 3. kişi ve
    kuruluşların itiraz hakkının söz konusu olabildiği bu tür alan adı tahsislerinde;
    tahsis edilen alan adı, bu tür itirazlara olanak tanınması için kamuya
    duyurulmak amacıyla 6 ay süre ile NIC-tr web sayfalarında yer alan itiraz
    askısında ilan edilir. Bu süre içinde herhangi bir itiraz gelmemesi durumunda,
    ilgili alan adı kesinleşmiş olarak tahsis edilir. Gerek 6 aylık itiraz askısı süresi
    boyunca, gerekse de itiraz askı süresi bitiminden sonra oluşabilecek herhangi
    bir itiraz, UÇK (Uyuşmazlıklar Çözüm Kurulu) tarafından değerlendirilir ve
    karara bağlanır.

22. Başvurulan ve tahsisi yapılan alan adlarının kullanımında, kişi/kuruluşun
    faaliyet alanı ile uyum gözetilmesi ilgili başvuran kişi/kuruluşun
    sorumluluğundadır. Alan adının, çağrıştırdığı bir olgu ya da kavram nedeni ile diğer kişi/kuruluşlarla haksız rekabet, kişilik haklarına saldırı, hak ihlali vb. durumların oluşmasına neden olacak içerik barındırması gibi aleni ve kararın 7/36 gecikmesinde sakınca bulduğu durumlarda DNS Çalışma Grubu alan adı erişiminin geçici olarak durdurulması konusunda yetki kullanabilir.

24. Yerleşim birimlerinin isimleri (İzmir, Rize, vb.) özel kurallarla tahsis
    edilmektedir. Bu kurallara göre, yerleşim birimleri isimleri;
    a. “.gov.tr” ikinci düzey alt alan adı olarak valiliklere ve kaymakamlıklara,
    b. “.bel.tr” ikinci düzey alt alan adı olarak belediyelere,
    c. “.pol.tr” ikinci düzey alt alan adı olarak emniyet teşkilatına,
    d. “.com.tr” ikinci düzey alt alan adı olarak, (sadece il adları için ve ilin
    tanıtımına yönelik kapsamlı portal hizmeti vermek koşulu ile)
    belediyelere verilir.

“.bel.tr” ve “.pol.tr” alanları altında yer alacak olan alan adlarının yapısı
    İçişleri Bakanlığı’nca saptanan formal isimlendirme standardına göre
    belirlenir.

Hukuki NET Güncel Haber

...com.tr ile haksız rekabet eden alan adını şikayet etmek konulu yargıtay kararı ara
    ...com.tr ile haksız rekabet eden alan adını şikayet etmek konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: .com.tr ile haksız rekabet eden alan adını şikayet etmek

Burda cezai bir yaptırım olmaz. Haksız rekabetle ilgili kanun maddeleri de boşlukta kalır. Bunu nedeni kanunlarımızın internetle ilgili durumları kapsayacak derecede modern olmamasıdır. Örneğin ünvanlarla ilgili korumalar internet sitelerinin adları için geçerli değil ticaret şirketlerinin adı için geçerlidir. Bu sebeple internette benzer adlarla açılabilecek site alternatiflerini düşünerek onlarında haklarını satın almalısınız.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: .com.tr ile haksız rekabet eden alan adını şikayet etmek

teşekkürler cevap için. firmaya cezai yaptırım uygulanmasını istemiyorum zaten. alınan alan adı iptal edilse yeterli benim için. nic.tr'ye de bilgi edinmek için form doldurdum ordan da cevap bekliyorum bakalım ne çıkacak.
    tüm firmaların reklamı yapılsa diğer firmaların hakkını yememek için ve bana rekabetçi çıksa da olur ancak bu şekilde bölgeye özel bir isimle yalnızca kendi iki firmasının reklamını yapacak..

ek: .net, .org, .com uzantıları bizimdir ayrıca. .com.tr de özel durumlar olduğu için almamıştık.
    Konu sizofren_kurbaa tarafından (27-02-2010 Saat 09:53:50 ) de değiştirilmiştir. Sebep: ek:bilgi

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    407
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: ...com.tr ile haksız rekabet eden alan adını şikayet etmek

Eğer marka tescili yapmışlarsa işin çok zor tam tersi olur sen haksız rekabet yapmış olursun.
    Marka Araştırması Yap Com.tr'yi Her Gelene Vermiyorlar. Markatescili marsa yada başvurusu sen sitelerini nasıl kurtaracağını düşün belki tescilli bir markadır ve senin verdiğin hizmet sınıfınıda kapsıyordur?

İptal Öyle Kolay Değil Adamların Tescili Varsa Boşuna Kürek Sallamış Olursun.
    Ayrıca Örnek; Ankaradugunsalonlari.com.tr alındığı zaman sadece ankara'ya hizmet vereceği yada bütün düğün salonlarını kapsayacak diye bir kural yoktur. Marka Adamın Markası ister sadece kendi firmasını tanıtır isterse reklam alır tanıtım yapar.

Nic.tr'den Aldığın Yazıda Senin Haklı Olduğunu Göstermiyor.
    Orada Farklı Şeyler Anlatıyor.

d. “.com.tr” ikinci düzey alt alan adı olarak, (sadece il adları için ve ilin
    tanıtımına yönelik kapsamlı portal hizmeti vermek koşulu ile)
    belediyelere verilir.
    ( Bu Maddede Örnek Olarak Bir İsim Verelim; Ankara.com.tr Bu İsmi Alıpta Bunda İstanbulun Tanıtımını Yapmak Zaten Saçmalık Olur.)

18. Alan adı başvurusu yapan kuruluşların, başvurdukları belgeye dayalı tahsis edilen alan adının, resmi tescillerindeki veya tescil belgesi olarak kabul edilen 6/36 belgedeki unvanlarına uygun olması gerekmektedir.
    18 Madde'ye Örneği Bir Üst Satırda Vermiş Zaten; Örneğin; "ÖRNEK Tekstil Yatırım İthalat İhracat Sanayi
    Ticaret A.Ş." ayırt edici ve esas unsuru oluşturan “ornek.com.tr” ya da
    “ornektekstil.com.tr” alan adını alabilir. "tekstil.com.tr", “ithalat.com.tr”,
    “ihracat.com.tr”, “ticaret.com.tr” alan adlarını alamaz.

Yanlışım Varsa Düzeltebilirsiniz Bildiklerimi Yazdım :D
    Konu u.karaca tarafından (27-02-2010 Saat 20:37:18 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

isim henüz yeni alınmış, bizim sitemiz ve alan adı kayıtlarımız 2007'den beri kayıtlı. o yüzden sitelerimin kurtulması ya da benim zora düşmem gibi bir durum olamaz.

marka tesciline şu an baktım, onu kayıt etmişler henüz yeni... marka tesciline itiraz edebilir miyiz peki?

senin örneğinden yola çıkacak olursak;
    İptal Öyle Kolay Değil Adamların Tescili Varsa Boşuna Kürek Sallamış Olursun.
    Ayrıca Örnek; Ankaradugunsalonlari.com.tr alındığı zaman sadece ankara'ya hizmet vereceği yada bütün düğün salonlarını kapsayacak diye bir kural yoktur. Marka Adamın Markası ister sadece kendi firmasını tanıtır isterse reklam alır tanıtım yapar.
    demişsin...ancak bu nasıl mümkün olabilir. firma adı ankara düğün salonları değil bir kere, ayrıca şahıs başvuru yapmış.. ankara iline ait düğün salonlarının tanıtımı yapılmadıktan sonra bu haksız rekabete girer ve diğer düğün salonlarının hakkı yenmiş olmuyor mu? ve "ankara düğün salonları" isminde marka tescili söz konusu olabilir mi?

Nerede
    Bursa
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

evet şurda böyle bir şey buldum;
    http://www.turkpatent.gov.tr/portal/....jsp?sayfa=281

İl adlarının yanına üretilen malın ya da hizmetin adı ya da mal veya hizmetin sektörü geldiğinde de başvuru reddedilecektir. Ayrıca, il adının ticaret unvanıyla birlikte yer aldığı başvurular da reddedilecektir.

İl isimlerinin yanına ayırt ediciliği sağlayacak bir unsurun gelmesi halinde ise bu ibareler tescil edilebilir nitelikte görülecektir.

�NKARA xxxxxxxxx ODASI� �STANBUL xxxxxxxxxxxx BİRLİĞİ� gibi başvurularda ise marka bütün olarak değerlendirilecektir.

İl adlarının ürünle özdeşleşmiş olduğu ya da belirli bir coğrafi kaynağa gönderme yaptığı durumlarda ise başvurular 7/c kapsamında da değerlendirilecek ve reddedilecektir.
    başvuru yapılmış ancak büyük oranda itiraz edilecek sanırım, takip edicem..

ankara düğün salonları ismindeki bir firma bile ankara düğün salonları isminde marka alamaz sonucu çıkıyor mevzuatta. düğün salonları bir hizmet sektörü değil mi sonuçta?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    407
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Fazlalık Oldu Yöneticiler Bunu Silerse İyi Olur. Kusuruma Bakmayın.
    Konu u.karaca tarafından (28-02-2010 Saat 23:41:25 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    407
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Düğün Salonları Kelimesinde Marka Tescili Zor Gibi.
    Ama Ankara Düğün Salonları olarak yapabilir.
    direk kelimeyi yapamazsın zaten.
    Örnek; Mobilya Kelimesini Vermezler Ama Ankara Mobilya, İstanbul Mobilya Olarak Alabilirler.

Demişsinki; firma adı ankara düğün salonları değil bir kere, ayrıca şahıs başvuru yapmış.. ankara iline ait düğün salonlarının tanıtımı yapılmadıktan sonra bu haksız rekabete girer ve diğer düğün salonlarının hakkı yenmiş olmuyor mu? ve "ankara düğün salonları" isminde marka tescili söz konusu olabilir mi?

Olabilir Tabi Neden Olmasın? Şahıs Olarakta Başvurular Yapılabiliyor. Tutupta bir firmanın markasını almıyorki adam kendisine marka yapmak istiyor. Markanın Amacı Olmayanı Yapmaktır. Markayı Aldıktan Sonrada Haksız Rekabette Siz Bulunmuş Olacaksınız Bu Konuyu İhmal Etmeyiniz. Sanırım Sizin Bu Hararetinizde Bu Sebepten Dolayı itirazda bulunan olmazda, markayı onlara verirlerse hele birde sizin sınıfı kapsıyorsa ozaman vay halinize... site isimlerinizi alamaz ama mahkeme kararı ile erişimini engelletebilirler diye duymuştum.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

evet açıkçası biraz canım sıkkın.. ancak internet üzerindeki bir arama terimi ile yola çıkıldı bu isim alınırken ve o yüzden "ankara düğün salonları" kelimesinin marka yapılması çok saçma geliyor. marka olarak tescilinin yapılması daha doğrusu. takip ediceim, dediğin gibi en fazla erişimi engellerler ve bende diğer bir firmaya itiraz etmesi konusunda ikna edersem iptal edilir. çünkü ankaradugunsalonlari.com.tr değil firma isimleri ve öyle olsa bile tescil ettirip insanlar ankara ilindeki düğün salonlarını aramak için ankara düğün salonları yazıyor googlea. ankaradugunsalonlari.com.tr ye girmek için değil. o yüzden diğer firmalara karşı haksız rekabet söz konusu, ankara ilindeki tüm düğün salonlarının reklamı yapılmadıkça

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    407
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Marka Tescilini Kimin Yaptığı Önemli Değil.
    Firma Olsun, Olmasın Hiç Farketmiyor.
    Cebinde Paran Varsa, Aklına Benzersiz Markalar Geliyorsa Sende Tescil Yapabilirsin. Sen olan ama tescil edilmemiş bir markayı tescillesen bile daha önce kullanan şahsın hiçbir hakkı olmuyor zaten o marka üzerinde.
    Yani Başvuruyu Herkes Yapar, Kabul Edilirmi Belli Olmaz, İtirazda Aynıdır Herkez Eder Ama Kabul Edilirmi Bilinmez

Editör notu: Önce hiç büyük harf kullanmazdınız şimdi bol buldunuz heralde her kelimenin başına büyük harfle başlamışsınız.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

internet alan şikayet

nic.tr itiraz

Forum