merhaba, yaklaşık birbuçuk sene önce satın almış olduğum dokuma tezgahla ilgili, geçen gün evime posta aracılığı ile Cumhuriyet Başsavcılığından 43 milyarlık ceza ödeme emri geldi.

ben makineyi yurtiçinden, bu işle uğraşan bir satıcının deposundan faturası ile birlikte satın aldım. Ancak bu kişi getirdiği bir çok makineyi usulsüz yollardan türkiye'ye soktuğu idda edilmiş ve hakkında suç duyurusu yapılmış. ancak bu zat muhtemelen yurtdışına kaçmış ve ulaşılamıyor.

fakat tamamen bu durumdan habersiz bu zatla alış veriş yapmış ben ve benim gibiler hakkında yüklü miktar para cezası ve kamu davası açılması söz konusu.

Elime geçen ödeme emri aynen şu şekilde:

4926 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Yasasının 3/a-2, 4/a-2 maddesi uyarınca hakkınızda çıkarılan 43,203 +3,5 YTL para cezasını 10 gün içinde ödediğiniz yada 10 gün içinde ödemeyi yazılı olarak taahhüt ederek bir ay içinde Gümrük Müdürlüğü veznesine ödediğiniz ve makbuzu da C. Başsavcılığımıza getirdiğiniz takdirde hakkınızda kamu davası açılmayacaktır.
Bu süreler içinde cezayı ödemediğiniz takdirde kamu davası açılacağı 4926 sayılı yasanın 34. naddesi uyarınca tebliğ olunur.

ilginç olan bahsi geçen 3/a-2 maddesi şu şekilde :

Herhangi bir eşyayı gümrük işlemine tabi tutmaksızın Türkiye 'ye ithal veya buna teşebbüs etmek.

Ben makineyi yurtiçinden, bu şahsın deposundan, durumdan habersiz olarak faturası ile satın almış olmama rağmen bu maddeyle hakkımda ödeme emri çıkarılmıştır.

Lütfen yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler.