Merhabalar, iş kazası mağduru olarak aklıma takılan bazı sorular var. Şuanda dava iş mahkemesinde devam etmektedir

Olayın özeti
A şirketi ihaleyle işi B şirketine veriyor. B şirketide işi C şirketine veriyor..
iş kazası C şirketinin yatakhane tabir edilen kısmında oluyor. Kaza, iş kazası olarak nitelendiriliyor ve SSK tarafından sürekli iş göremezlik geliri bağlanıyor. SSK'nın vermiş olduğu raporda iş güçü kayıbı %45 olarak belirleniyor.

Soru 1) A şirketine ( ihaleyi veren oldugu için ) ve C şirketinede (son işveren oldugu için ) avukatım tarafında dava açıldı. Uzun bir yargılama sürecinden sonra, bilirkişi raporunda 8/2 kazaya sebep olan işci, 8/6 C şirketi kusurlu olduğuna hüküm etti. Benim kazayla ilgili kusurum olmadığı anlaşıldı.

A şirketi kazanın iş sırasında olmadığı için yatakhanede olduğu için beraat etti. İş kanunu hükümlerine göre ihaleyi açan A şirketinin iş güvenliği tedbirlerinin alınmasında ihmali, kusuru varmıdır. Bu yönde mahkeme kararları varmıdır?

Soru 2) A şirketi ihaleyi B şirketine verdiğini beyan etmekde C şirketiyle anlaşmalarının olmadığını söylemektedir. Şuanda avukatım B şirketinide dava açmış bulunmaktadır B ve C şirketlerinin davalarının birleşmesi beklenmektedir.

B şirketi işi C şirketine verdiği göz önünde bulundurlursa C şirketinin yatakhanesinde çıkan kazada B şirketinin kusuru varmıdır. iş kanunu hükümlerine göre B şirketide kusurlumudur?

Soru 3) Avukatım SSK nın iş mahkemesine gönderdiği evrakta kazanılan maddi tazmınattan 150 bin tl kesilmesi hakında bir yazı oldugunu söylemektedir.

Kaza mağduru olarak bu 150 bin Türk lirasının benim kazanacagım maddi tazminattanmı düşüleceğini söylemektedir. Bu bana pek mantıklı gelmedi bu konuda beni aydınlatırmısınız.

Soru 4) İş kazaları sebebiyle devam eden mahkelemelerin, 10 yıllık zaman aşımına tabimidir. Mahkeme devam ederken dava, zaman aşımından düşebilirmi.