Slmlar 7 yillik evliyim ve 3 yasinda ikizlerimiz var ve esimle bosanma asamasindayim 10 gün icinde bir arkadasimin yanina tasinacagim acil olarak bu bilgilere ihtiyacim var simdiden tskler.

1-oturum iznim ben calistigim halde esim alman vatandasi harzt4 yardim aldigi icin oturum iznini süresiz alamadim en son 3 yillik aldim dolmasina 1.5 sene kadar var,ve suan issizim arbeitsamb dan 1.5 aydir yardim almaya basladim oturum iznim ilersi icin problem olurmu,sinir disi edilme gibi bir durum olabilirmi?

2-suan issiz oldugum icin avukatlik ücreti ödeyebilecek durumda degilim bunun icin maddi anlamda bir yardim alma imkanim varmi?

3-birde hem es hemde cocuklar icin nafaka ödemem gerekiyormus,suan issiz oldugum icin ödemeyecekmisim ama ilrerde calismaya basladigimda bu oran yaklasik ne kadar olur,tamam aldigim maas oraniyla alakalidir ama suanki sartlarda ortalama 1000 euro civarinda maas aldigimi varsayarsak ne kadar nafaka ödemem gerekir.

4-suan evli gözüktügüm icin yaklasik 700 euro civarinda issizlik parasi aliyorum,tasindigim zaman tek basima yasarken ayri kira ödeyecegim icin bu oran artabilirmi?

5-Almanya ya geldigimden beri yaklasik 7 senedir calisiyordum fakat suan yukarda da belirttigim gibi yaklasik 1.5 aydir issizim,1 sene issizlik süresi dolduktan sonra is bulamassam tekrar yardim devam edermi,bide buralarda rezil rusva olmayalim bu yastan sonra.

Yeterli almancam olmadigi icin haklarim konusunda bilgi edinmek istiyorum bu konular hakkinda hatta suan aklima gelmeyen bilmem geken konular hakkinda bana bilgi verirseniz cok sevinirim.Tskler.