20 Ocak tarihinin dost ve kardeş ülke Azerbeycan için önemini bilmeyen var mı?

Aman Avcı Vurma Beni

Dünya ekonomisi küresel kriz nedeniyle “Ben yaralı ay balam yaralıyam” derken, Azerbeycan 2009 yılında büyüme de %9.3 artış kaydetti.
Bu durum karşısında birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler geçen yılı resesyonla geride bırakıp kötü gidişatlarını durduramadı.

Ekonomik krizden etkilenen ülkeler, Azerbeycan’a küresel ekonomik krizden etkilenmediği için;
“Benim gönlüm sana düştü”
Sen bu işi becerirken “Senin gönlün ay balam kime düştü?” diye sormaları gerekmez mi?

Azerbeycan’ın 2008 yılında %11’lik büyümesine karşılık %9.3 büyüme oranını bir önceki yıla göre az bulanlar olacaktır.
2009 yılı bir önceki yılla kıyaslandığında, elde edilen büyüme oranı küçümsenecek bir rakam değildir.
Aksine 2009 yılının ekonomik yapısına bakıldığında büyümede %9.3’lük veri rekor olarak bile kabul edilebilir.

Azerbeycan hükümeti ülkesinde yaptığı yatırımlarla yeni iş imkanları yaratırken, ülke halkının fakirlik oranını da %11 olarak belirtmiştir.
2003 yılı ile 2007 yılları arasında toplan %21’lik büyüme hızı ve daha sonraki yıllarda artan büyüme oranlarıyla Azerbeycan düzenli kalkınan bir ülke olduğunu göstermektedir.

“Bu dağlarda Ceylan gezer” diye dağlarda, ovalarda ceylanları ararken görülen petrol yatırımları akılcıl yatırımlar olarak düşünülse de, petrol dışında ileriye yönelik yatırımlarda bulunmak Azerbeycan ekonomisini amaçlanan hedeflere ulaştıracaktır.

“Bir taş attım çaya düştü” derken çaydan kaç çift turna uçtuğunu saymak yerine;
Azerbeycan’da var olan “Çayın Taşıyla Çayın Kuşunu Vurma” imkanlarını seferber etmek ekonomik verilerde yarınların rekorlarına hazırlanmak için doğru bir yaklaşım olmaz mı?

Azerbeycan, petrol dışı çeşitli yatırımlarının stratejilerini oluşturduğunda ekonomik krize yenik düşen ülkelere;
“Ben o yare neylemişem. O yar benden ay balam ırak gezer” deme rahatlığına kavuşmaz mı?

Erhan Yurdayüksel