+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.
    Nerede
    eskişehir
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Lise 2 fen bölümü öğrencisiyim, hukuk fakültesini tercih etmek için geç mi kaldım?

Ben lise 2 öğrencisiyim Anadolu lisesinde fen bölümünde okuyorum fakat hukuk alanındaki mesleklere ilgimin olduğunu anladım ve kendime yavaş yavaş hedef belirmeye karar verdim bunda geç kaldıgımın farkındayım.
    Şimdi ben türkçe-matematik bölümüne geçmek istiyorum ve hukuk fakültesini kazanmak istiyorum acaba geçmi kaldım geç kalmadıysam meslek ile ilgili bana bilgi verirmisiniz. Mesleğinizde mutlumusunuz maaşı sizi tatmin ediyormu keşke bu işi yapmasaydım dediğiniz oluyormu zor bir meslekmi, hukuk fakültesini kazanmak için ne kadar uğraştınız?

Hukuki NET Güncel Haber

Lise 2 fen bölümü öğrencisiyim, hukuk fakültesini tercih etmek için geç mi kaldım? konulu yargıtay kararı ara
    Lise 2 fen bölümü öğrencisiyim, hukuk fakültesini tercih etmek için geç mi kaldım? konulu hukuk haber
    Konu burak2626 tarafından (10-01-2010 Saat 22:28:38 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    TÜRKİYE
    İletiler
    474
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Lise 2 fen bölümü öğrencisiyim, hukuk fakültesini tercih etmek için geç mi kaldım?

Alıntı burak2626 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben lise 2 öğrencisiyim Anadolu lisesinde fen bölümünde okuyorum fakat hukuk alanındaki mesleklere ilgimin olduğunu anladım ve kendime yavaş yavaş hedef belirmeye karar verdim bunda geç kaldıgımın farkındayım.
    Şimdi ben türkçe-matematik bölümüne geçmek istiyorum ve hukuk fakültesini kazanmak istiyorum acaba geçmi kaldım geç kalmadıysam meslek ile ilgili bana bilgi verirmisiniz. Mesleğinizde mutlumusunuz maaşı sizi tatmin ediyormu keşke bu işi yapmasaydım dediğiniz oluyormu zor bir meslekmi, hukuk fakültesini kazanmak için ne kadar uğraştınız?
    Sorunuzu okurken; bayağı bir geçmişe gittim; 25 sene öncesine...-O zamanlar tek ideal'im tıp fakültesi.. Aile mesleği ve biteviye deklare edilen tek meslek.Hemen tüm kuzenler dr. Ben de tüm hazırlıklarımı ona göre yaptım.

Sınav sonuçlarının açıklandığı gün; -İstanbul -beyoğlunda bir gazete bayi önü-o zamanlar sınav sonuçlarını gazetedeki ösym sınav numaralarımıza bakarak öğreniyorduk- Ve ben hukuk fakültesini kazanmışım..

Bir hüzün faslı..Yanımda babam olmasaydı sanırım o gün hukuk fakültesinde karar kılmazdım..Sana uygun bir meslek demişti ve çok mutlu olmuştu..

Mesleğimde mutluyum; çok güzel ve onurlu bir meslek... Maaş-gelir durumunu önemsemeyin derim.. Böyle bir meslek'te maaşlı çalışmayı mesleğin ruhuna aykırı olarak düşünüyorum. Siz idealist olduğunuz sürece başarı da arkanızdan gelecektir...
    Konu Bora Baykal tarafından (11-01-2010 Saat 11:26:16 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Konya
    İletiler
    1.366
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Lise 2 fen bölümü öğrencisiyim, hukuk fakültesini tercih etmek için geç mi kaldım?

Orta Öğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği

Alanların Belirlenmesi ve Seçimi

Madde 10 — Okul türlerine göre öğretim programlarında yer alacak alan/dallar ile bu alan/dalların hangi sınıflarda seçileceği ve alanlara kaynaklık eden dersler, okulların haftalık ders çizelgelerinde belirtilir.

Öğrenciler, ilköğretimdeki yöneltme esas ve ölçütleri de dikkate alınarak kendisinin ve velisinin görüşü doğrultusunda ilgili müdür yardımcısı, sınıf rehber öğretmeni ve rehber öğretmen tarafından ilgi, istek, yetenek ve derslerdeki başarı durumlarına göre alanlara yönlendirilir.

Yönelme veya yönlendirmede, alanlara kaynaklık eden derslerin yıl sonu notları ya da yıl sonu notlarının ağırlıklı ortalaması esas alınır.

Öğrencilerden;

a) Alana kaynaklık eden derslerin herbirinden başarılı olanlar istediği alana,

b) Alana kaynaklık eden derslerden başarısız dersi bulunup bu derslerin yıl sonu notlarının ağırlıklı ortalaması en az 2.50 olanlar o alana,

c) (a) ve (b) bentlerindeki şartları taşımayanlar, alana kaynaklık eden derslerin yıl sonu notlarının ağırlıklı ortalamasının yüksek olduğu alana

yönlendirilir.

(Değişik beşinci fıkra:12.6.2008/26904 RG) Alan seçimi, ders kesiminden itibaren Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavlarının bitimini izleyen 10 iş günü içinde yapılır. Ancak, okul yönetimince kabul edilen zorunlu ve bu Yönetmelikte belirtilen özüre dayalı hâllerde yeni ders yılının başlamasına kadar geçen sürede de şartları taşıyan öğrenciler alan seçimi ve değişikliği yapabilirler.

(Değişik altıncı fıkra:12.6.2008/26904 RG) 10 uncu sınıf sonunda;

a) Bir üst sınıfa geçen öğrenciler, ders kesiminden itibaren Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavlarının bitimini izleyen 10 iş günü içinde not şartı aranmaksızın alanını değiştirebilir. Ancak, alanını değiştiren öğrenci, yöneldiği yeni alana ait alt sınıfın görmediği alan dersleri ile gördüğü hâlde haftalık ders saati sayısı farkı bir ders saatinden fazla olan alan derslerinden sorumlu tutulur ve bu derslerden sorumluluk sınavları döneminde sınava alınır. Öğrenci, yeni alanında okutulmayan önceki alanına ait sorumlu olduğu alan derslerinden muaf tutulur. Ancak, sorumlu olduğu diğer derslerin sorumluluğu devam eder. Bu maddenin sekizinci fıkrasında belirtilen hâller dışında alan değişikliği öğrenim süresince bir defa yapılır.

b) Sınıf tekrarına kalan öğrenciler, Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavlarının bitimini izleyen 10 iş günü içinde not şartı aranmaksızın aynı sınıfı tekrar etmek şartıyla alanını değiştirebilir.

c) Mesleki ve teknik ortaöğretimde, alan/dal seçimi ve değiştirilmesiyle ilgili iş ve işlemler 3/7/2002 tarihli ve 24804 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği hükümlerine göre yapılır.

(Değişik yedinci fıkra: 19.10.2005/25971 RG) Okulda alan açılamaması veya bir alana yönelen öğrenci sayısının 8'den az olması durumunda il/ilçe millî eğitim müdürlüğünce önlem alınarak kayıtları okullarında kalmak kaydıyla öğrencilerin alan açılan okullarda öğrenim görmeleri sağlanır. Bu uygulamanın mümkün olmaması durumunda ise sayıya bakılmaksızın istenilen alan açılır veya öğrenciler istedikleri alanlardan birine yönlendirilir.

(Değişik sekizinci fıkra:12.6.2008/26904 RG) Nakli yapılan öğrencilerden geldiği okulda alanı bulunmayanlar, kendisinin ve velisinin isteği de dikkate alınarak uygun bir alana yönlendirilir. Bu şekilde alan değiştiren öğrenciler, yöneldiği yeni alana ait alt sınıf veya sınıflarda görmediği alan dersleri ile gördüğü hâlde haftalık ders saati sayısı farkı bir ders saatinden fazla olan alan derslerinden sorumlu tutulur. Yeni alanında okutulmayan önceki alanına ait sorumlu olduğu alan derslerinden muaf tutulur. Ancak, sorumlu olduğu diğer derslerden sorumluluğu devam eder.

Nakil ve geçişleri yapılan öğrencilerin alan seçimi ile hazırlık sınıfında öğrenci sayısının 12'den az olması durumunda da yukarıdaki hükümler doğrultusunda işlem yapılır.

Nerede
    TÜRKİYE
    İletiler
    474
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kazanmak için uğraşmak demeyelim; Belirli bir hedefiniz varsa sonucu alabiliyorsunuz; Hiç bir zaman iyi bir öğrenci olmadım lise son sınıf dışında.. Bazen devamsızlıklarım oldu. Dershaneler de o zamanlarda belirli yerlerdeydi..Bakırköy'de oturuyorsunuz Beşiktaş'a dershaneye gitmek zorunda kalıyorsunuz yol ve zamandan büyük bir kayıp oluyor...Yarım dönem gittim ve bırakmak zorunda kaldım..

İster hukuk ister başka bölüm;Hedefleri yüksek tutmakta yarar var sanırım.. Belirli bir süre de çok sıkı çalışmak tabi ki.. Ben de fen bölümünde okuyordum; son sene Edebiyat kısmına geçtim.. Hukuk fakültesini kazandığım dönemde; eşit ağırlıkla fakülte kazanılıyordu. Sanırım hala aynı..Sıkı bir şekilde 6-7 ay gibi özellikle sayısal konuları çalıştığımı söyleyebilirim. O zamanda yayında olan bir dergi'den çok yararlandım. Salt kitab okumak yetmiyor; Düzenli bir şekilde muhakeme yeteneğinizi çalıştırmaya yönelik sayısal'a ağırlık vermek gerekli diye düşünüyorum..
    Konu Bora Baykal tarafından (13-01-2010 Saat 14:02:33 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    44
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı burak2626 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba,
    Çocukluğumdan beri doktor olacağımı söylerken, lise 2 deyken geçirdiğim ameliyat sonrası doktorluk yapamayacağımı anladım. Ve çocukluğumdan beri sen avukat olmalısın önerilerini de değerlendirdim ve keyif alacağımı da düşünerek hukuk fakültesi tercih ettim. Tabii sayısaldan EA ya geçmem gerekti, fark dersleri için sınavlara girdim ama iyi ki yapmışım. Hukuk, seven için çok keyifli; sevmeyen arkadaşlarım lanet ediyorlar o ayrı Geometriye benziyor bence, formülleri bilip şekilde görmeye çalışmak gibi kanundaki maddeyi bilip somut olayda uygulamak.. Sayısal olmam bana avantaj sağladı, EA kökenliler fende zorlanırken, ben bu avantajı kullandım ve ekstra puan olarak yansıdı. İşte böyle..

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    165
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    1

1. Ecem' e katılıyorum. Sayısal kökenli olmak, eşitağırlıklılara karşı size avantaj sağlayacaktır. Sonuçta " sistem değişmiş olabilir iki sene öncesi için konuşuyorum " ek olarak çalışmanız gereken bölüm edebiyat. Edebiyat tamamen ezbere dayalı bir derstir ve doğru düzgün bir edebiyat kitabına 1 ayınızı vermeniz yeterlidir. İnanın fen 2 çalışmak ve çözmekten çok daha kolay olduğunu ve sınavda en hızlı çözülebilen ders olduğunu göreceksiniz.

Sonuç olarak eşit ağırlığa geçerek ders ve sınav anlamında dez avantajınız olmayacak aksine avantajınız olacak..

2. Meslek konusuna gelince.. Hukuk benim için ideal bir meslek. Ancak bunu hukuk fakültesine geçtiğimde anladım. Sonuçta lise bilgisiyle, dışarıdan bakarak sizin için neyin uygun olduğunu anlayamazsınız. "Gözlerini kapat ve ileride nerede olduğunu hayal etmeye çalış" gibi zırvalıklara da inanmayın. Lise öğrencisi 4 yıl içerisinde elli defa fikir değiştirir. Bu gayte normal.

Para konusuna gelince, bu kaygıyla hukuk seçecekseniz seçmeyin derim.. Her meslekte çok kazananlar ve hiç kazanamayanlar olur. (Hakim veya savcılardan bahsediyorsanız, aldıkları maaş sizi "tatmin" edecek seviyede değil, buna emin olabilirsiniz.) O yüzden bu, kriteriniz olmasın. Yapacağınız işi zevkle yapabilecek olmanız herşeyden çok daha önemli. Bunlar da söyleyeceklerimin ikinci boyutuydu..

Umarım kendiniz için en doğru kararı verirsiniz. Ne olursa olsun kararınızı kendiniz verin o zaman pişman olma riskiniz azalır. Ben öyle yapmıştım.

İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle yasal olarak sayısalcı olsan da hukuku seçebilirsin ve bu yeni sistemle kırılan puan eskiye oranla çok daha az olmaktai artık sayısalcı da iyi bir hukuk fakültesini rahatlıkla kazanabilmektedir.

Şu an ben lise 4. sınıf öğrencisiyim, eşit ağırlıkçıyım üç yıldır; fakat bu yeni sistem geldiği günden beri "Keşke en başında sayısalı seçseydim" diyorum çünkü sayısalcı kalmak fen bilimlerinden soğumamayı ve YGS sınavındaki 40 soruda başarı sağlıyor.Diğer türlü olunca eşit ağırlıkta fen bilimlerinden tamamen kopuk bir ders çalışma alışkanlığı ediniyorsun...

Benim tavsiyem sayısalcı devam edip edebiyatı ve coğrafyayı son yıla bırakmadan şimdiden çalışmaya başlaman doğrultusunda. Emin ol bu şekilde işin daha kolay olacak, herkesin mantığı ile hareket edip edebiyat ve coğrafya zaten ezber son yılın bazı ayları bakmam yeterli olur şeklindeki düşünce seni diğer insanların önüne geçirmez....

Sayısalcı olarak iyi bir hukuk fakültesi kazanman dileğiyle...

Nerede
    Konya
    İletiler
    364
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sanırsam bu sene sonunda eşit ağırlık alanına geçebiliyorsunuz.

Bence hiçbir şey için geç değildir, siz gerçekten istedikten sonra. Neden başaramayısınız ki! Bu süreçte elimizden bir şey gelirse biz buradayız.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    44
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ne yaptınız? bizimle paylaşır mısınız?

Nerede
    Konya
    İletiler
    364
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Ecem Irmak rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ne yaptınız? bizimle paylaşır mısınız?

Bir senesi daha var sanırım.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

mf den hukuk okunur mu

fen lisesi bölümleri

mf den hukuk kazanmak

sayısal bölümden hukuk seçilir mi

sayısal okuyup hukuk seçmekfen lisesinden hukuk kazanmak fen lisesine giden hakim olabilir mifen lisesinden avukat olunur mufen lisesinden hukuk kazanılır mıfen lisesinden hukuksayısaldan hukuk kazanmaksayısaldan hukuk kazanılır mıhttp:www.hukuki.netshowthread.php66284-Lise-2-fen-bolumu-ogrencisiyim-hukuk-fakultesini-tercih-etmek-icin-gec-mi-kaldimmf den hukukhukuk fakültesine girebilmek için lise de hangi bölüm de olunursayisaldan hukuk cikarmimf den avukat olunur muhukuk istiyorm ama mf ogrencisiyimfen lisesinin bölümlerisayısalda hukuk var mıhukuk tercihini hangi bölufen liselerinin bölümlerisayısal bölümünden hukuksayısaldan nasıl hukuk kazanılırsayısaldan eşit ağırlık mesleği seçmek
Forum