+ Konuyu Yanıtla
18 / 22 Sayfa İlkİlk ... 8910111213141516171819202122 SonSon
171 den 180´e kadar toplam 216 ileti bulundu.
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Göz Derecelerim Konusunda Yardımcı Olur musunuz?

Alıntı serkanseyyar rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    kardeş çok tşk ederim ama astigmatın neden yarsı alınıyor ki
    bu forumda göz hastalıkları ile ilgili genel forumda sağlık yeteneği yönetmeliği ve diğer mesajları okursan daha ayrıntılı bilgi edinirsin. kural gereği astigmatın yarısı alınıyor.

Hukuki NET Güncel Haber

Göz bozukluğu - Askerlik Konuları burada toplanacak diğer başlıklar silinecek konulu yargıtay kararı ara
    Göz bozukluğu - Askerlik Konuları burada toplanacak diğer başlıklar silinecek konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    bursa
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Göz bozukluğu - Askerlik Konuları burada toplanacak diğer başlıklar silinecek

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
    Ancak bu bilgilerden hiç birşey anlamadım.
    Benim sağ gözüm 8 derece, sol gözüm 9,25 derece hipermetrop.
    Sağ 5 derece, sol 6 derece gözlük kullanıyorum.
    Bu derecelerle şubeye başvurmam gerekir mi?
    Gözlükle askerlik yapabilir miyim?

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Göz bozukluğu - Askerlik Konuları burada toplanacak diğer başlıklar silinecek

a-7 f-1 anlamı nedir bilen var mı?
    Konu yakamoz24 tarafından (13-11-2009 Saat 15:38:21 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba
    yukumluluk maddelerini okudugumda pek birsey anlamadim benim gozluk numaramda yok
    doktora gittigimde gozluk kullanamayacagimi belirtmislerdi makinanin verdigi oranlar

sol goz
    12,25 astigmat 2,50

sag goz
    1,25 astigmat 1,0

uzagi goremiyorum
    bu oranlar yazior bana verilen kagitta acaba askerlik durumum yazili maddelerden hangisine denk geliyor.

Nerede
    Antalya
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,

Sağ gözümde ileri derecede ambliyopi (Göz tembelliği) var, 10/1'den dahi az görüyor. (Panodaki en büyük harfleri bile okuyamıyorum sağ gözümle) Çok kalın bir camla en fazla 10/1 olarak düzeltilebiliyor.

Sol gözümde ise hafif 0,75 hipermetrop var.

Yorumları okuduğumda, "tek göz Yüzde 80'den az görüyorsa muaf olunur" deniyor fakat "tek göz tamamen kör olsa bile diğer gözde önemli bir problem yoksa alırlar önemli olan 2 gözün de bozuk olması" da deniyor, hangisi doğru bunların?

Yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden çok teşekkür ederim.

Sayglarımla,

Nerede
    ordu
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aşağıda yazacaklarım, göz tembelliği hastalığını taşıyan ve görme derecesi 0.2'nin altında olan herkersin aklına takılan sorular için aydınlatıcı olabilir.

Öncelikle doğuştan göz tembelliği hastasıyım, sağlam gözümü de kaybetmemek için 13 yıldır düzenli göz kontrollerine giriyorum.Bu süreç içinde geçirdiğim yüzlerce kontrolde doktorlar görme kaybımın tashihli (gözlükle düzeltildikten sonra) %90'ın üzerinde olduğunu tarafıma bildirmişti.

Bu şartlar altında askerlik şubeme durumumu ileterek başvurdum. Onlarca farklı doktor ve askeri hastane kontrolü sonucunda GATA'ya sevk edildim. GATA'da yapılan kontroller sonucunda heyete alındım ve ''Görme derecesi sol göz 0.2, askerliğe elverişlidir, komando ve askeri şoför olamaz'' raporu verdiler.

Arkadaşlar göz tembelliğinde görme derecesinin dünyada bilinen net, kesin objektif bir belirlenme şekli yok. VEST testi adını verdikleri, gözlerin ayrı ayrı kapatılması ile, herbir gözün tek basına calısması esnasında beyin sinir hücrelerinin gözlenmesine dayalı bir teste tabii tutuyorlar.Bo güz net görme derecesini vermiyor ancak aşağı yukarı ne kadar görme kaybınız olabileceğine dair doktorlara fikir veriyor. Burada aşağı yukarı ibaresi ise tamamen muğlak bir ifade.

Tembel olan gözün görme derecesinin net tesbiti ise ancak size harf okutulması yöntemi. İşte burada insan faktörü devreye giriyor ve askeri doktorların neredeyse tamamı sizin yalan söylediğiniz, aslında gördüğünüz önyargısına sahip.

Bilindiği gibi tembel gözler dısarıdan bakıldığında normal bir gözden farklı olmadığından, göz tembelliğine ek olarak kayma ve sekil bozukluğunuz yoksa, görme kaybınız %95 bile olsa doktorlar rapora %20 görüyor, askerliğe elverişli'' şeklinde bunu yazıyorlar.

Muayeneler sırasında beyaz gömlekli sözüm ona tanrıların sizi aşağılaması, ''yalan söylüyorsun nasıl göremezsin!!'' gibi hakaretleri, ''oku, oku sunu, bak bunu okumazsan mahkemeye veririm seni'' gibi sözlü tacizleri cabası.

Özetle, bugün (19 Ocak 2010), son 14 yıldır ilk defa bir doktor %20 gördüğümü söyledi.

Bizler zaten bu hastalığın sıkıntısını ömür boyu çekiyoruz. Ehliyette, askei okullarda, denizcilik, havacılık belgelerinde, sivil hayatta, memuriyette bu hastalık her daim karsımıza bir engel olarak cıkıyor, ama iş askerliğe gelince bizim yıllardır görmeyen gözlerimiz nasıl oluyorsa birden %20 görmeye başlıyor.

Arkadaşlar üzülerek söylemeliyim ki, göz tembelliği hastaları eğer şekil bozuklukları ve kayma gibi sorunları da yoksa görme kayıpları %95 de olsa heveslenmesin. Yasaya %80 ve üzeri kayıplar askerlikten muaftır yazmıslar ama uygulamada böyle birşey yok neredeyse.

Eğer göz tembelliğiniz varsa yalancısınızdır,
    Gözünüzde ışık algısı varsa bu durum doktorunuzun %20 gördüğünüze kanaat etmesine kafidir..

Ben gerekirse mahkeme yoluyla hakkımı arayacağım, süreci de buradan paylaşırım.

Sizlerde boş heveslere kapılmayın derim.

Nerede
    Antalya
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Gerçekten büyük saçmalık, demek ki dediğiniz gibi göz ne kadar bozuk olursa olsun basitçe azıcık ışık algısı bile varsa küüt diye "yüzde 20 görüyor" deniyor, yollanıyor...

Eh ne diyelim, burası Türkiye...

Yanıtınız için teşekkür ederim.

Nerede
    ordu
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı trident01 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Gerçekten büyük saçmalık, demek ki dediğiniz gibi göz ne kadar bozuk olursa olsun basitçe azıcık ışık algısı bile varsa küüt diye "yüzde 20 görüyor" deniyor, yollanıyor...

Eh ne diyelim, burası Türkiye...

Yanıtınız için teşekkür ederim.
    Benim durumumun münferit olduğunu düşünmek isterdim doğrusu. Kimsenin günahını da almak istemiyorum ama karşılaştığım vakalar, nette yaptığım araştırmalar sonucunda benzer vakalara nasıl yaklaşıldığına dair karşılaştığım olaylar ekseriyetle bu sekilde aksediyor.

İşin en zorlayıcı yönü de en üst askeri sağlık birimi olan GATA'nın bu yöndeki ''sarzılmaz şuuru(!)'' ve tutumu.

H ersey bir yana, ben bir ambliyopi vakasıyım, 10 gündür kapı kapı dolaştığım 4 askeri hastane ve beni muayene eden 2 pratisyen, 4 tane göz asistanı (Göz doktorluğu uzmanlık öğrencisi) ve 8 tane uzman göz doktoru ambliyopi olduğum konusunda hemfikir. Yine bu süreç içerisinde 7 standart göz muayenesi ve 9 defa da ileri tetkik göz muayenesine tabi tutuldum. Tanı yine aynı.
    Ama hiçbir doktor bana tek kelime açıklamada bulunmadı.

Ne biliyem ''gözünüzün hastalık seyri şu aşamada, şu şu riskleri tasıyorsunuz, tıbbi olarak tedavisi mümkün değil...vs'' gibi muayenelerimin sonucuna dair hiçbir şekilde bilgilendirilmedim.

Raporu elime aldığımda GATA'da göz polikliğinde doktor, öğrenci, asistan, memur kim var kim yok durumum hakkımda bilgi almaya, itiraz edeceğim bir mercii olup olmadığını öğrenmeye çalıştım. Yine muhatap alınmadım, ukalaca asağılanıp baslarından def edildim.

Zaten hasta danışma diye birşey yok. Hasta dediğin ne ki zaten, kasap için koyun neyse doktor için de o.
    En sonunda göz servisinden bir asistana yalvar yakar, kapısında 1 saat bekleyerek yuvarlak bir bilgi aldım.

O da bana yapılan beyin sinir hücreleri testinin (GATA 7 nolu oda, VEST diyorlar testin adına, kafanıza 3 farklı noktadan diyot bağlıyorlar ve ekranda belirlenen yazıya bakmanızı istiyorlar. Bu sürede beyin hücrelerinizin elektriksel dalgalanmaları kaydediliyor) görme derecemi verdiği, bu cihazın Türkiye'de sadece GATA da olduğu ve bu cihazdan cıkan sonuca göre karar verildiğini söyledi.

Benimle gelen bir çocuğa da ''tedavi ile görme %20 olmustur gibi'' gibi bir rapor verdiler. Yani arkadaslar GATA'da tıp o kadar gelişmiş ki, dünyada tedavisi olmaytan göz tembelliğini tedavi edebiliyor, beyin hücrelerinizdeki elektrik akımından görme keskinliğinizi teshis edebiliyorlar! (!)

Oradan da yılmadım GATA askeri kurula gidip yalvar yakar derdimi anlatacak birini buldum ve bir Albaya yönlendirildim. Albay'ın bana ver diği bilgi ise önemli bunu bir kenara yazın lazım olabilir:

Sağlık kurulundan aldığım rapora, bağlı bulunduğum askerlik şubesi nezdinde itiraz edebileceğimi, farklı bir hastaneye beni sevk edeceklerini, ikinci hastane de askerliğe elverişlidir derse askerliğimin kesinleşeceğini, ancak ikinci hastaneden askerliğe elverişli değildir raporu alacak olursam 3. bir hastaneye sevk edileceğimi ve buradan alınacak kararın nihai olacağını bana söyledi.

Şimdi ben bu yolu deneyeceğim. Askeri hastanelerden tashihli görme kaybı %90 üzerinde olmasına rağmen muaf raporu alamayanlar bu yolu deneyebilirler, karara itiraz süreleri 7 gün. 7 gün içerisinde itiraz etmeyenlerin itiraz hakları da kalmıyormuş.

Gelişmeler oldukça buradan paylaşacağım.

Nerede
    Antalya
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Angry Cevap: Göz bozukluğu - Askerlik Konuları burada toplanacak diğer başlıklar silinecek

Peki sağ göz sol göz farkediyor mu? Bu konuda bilginiz var mı? Yönetmelikte böyle bir şey göremedim, gerçi sanırım yönetmeliği uygulayan da yok ya da durumunuzu yönetmeliğe zorla uyduruyorlar tamamen oradaki doktorların keyfine kalmış, doktorlar kafaya takarsa kör bile olsanız ne yapar eder yüzde 20 'ye getirirler görüş keskinliğinizi tahmin ettiğim kadarıyla

Takip ediyorum, gelişmeler hakkında lütfen bizi de haberdar edin.

Teşekkürler...

Nerede
    ordu
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Göz bozukluğu - Askerlik Konuları burada toplanacak diğer başlıklar silinecek

Alıntı selçuk2121 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    slm arkadaşlar ben uzman erbaşlık sınavını kazandım mulakatı falan geçtim askeri hastaneden sağlık raporu almak için bugun gittim ancak sağ gözümde 0.75 miyop varmış branşım komando acaba bir sorun çıkarmı eğer çıkarsa ne yapmam gerekli cevap verirseniz çok sevinirim merakla bekliyorum cevaplarınızı şimdi den teşkkürler..
    dostum 1 haftalık gata serüvenimde uzman erbaşlık sınavını kazanıp rapor için gelen onlarca kişi gördüm. onlardan duyduğum; gözlük numarası olarak 0.5 derecenin yukarısını almadıkları yönündeydi. Gata da uzman erbaşlar salı günü hariç hergün göz heyetine girerek bu raporu alıyorlar.

Heyette de 2 tane düşük rütbeli (üsteğmen,yüzbaşı vs) uzman doktor oluyor. Dün, doktorlar 0.5, 0.75 numara miyop ve hipermetropları teker teker uygun değil diyerek reddetti. Oradaki uzman erbaş adayları moralmen çökmüştü ki heyet odasına bir albay girdi, oradaki doktorları ''siz ne yapıyorsunuz bu çocukların geleceğiyle oynuyorsunuz 0.5, 0.75 bırakılır mı!!'' diye bir temiz fırçaladı.

O fırçayı yiyen doktorlar 0.75'e kadar olanlara geçer raporu verdi.

Yani dostum bence göz raporuna geldiğinde hemen işlemlerini başlatma. Göz raporu alacağın yerde en az 1 gün koridorda oyalan ve doktorların tutumunu gözlemle. İçeri giren uzman erbaş adayları zaten bilgi verirler sana, birgünün sonunda hangi doktorun ne kadar insaflı olduğuna dair fikir sahibi olursun. O doktor polikliniğe girdiğinde işlemlerini başlatırsın.

Zira sınır vakalarda doktorun keyfiyet faktörü hammurabi kanunu gibi..

+ Konuyu Yanıtla
18 / 22 Sayfa İlkİlk ... 8910111213141516171819202122 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

a7 f-2 nedir

a7f2 nedir

uzman çavuş göz derecesi

tashihli görme ne demek

a7 f-1 nedir

uzman çavuş göz muayenesi

tashihli ne demek

uzman erbaş sağlık raporu göz

uzman çavuş olmak için göz derecesi

h52.2 astigmatizma nedir

http:www.hukuki.netshowthread.php6617-Goz-bozuklugu-Askerlik-Konulari-burada-toplanacak-diger-basliklar-silinecekpage18

uzman erbaş göz derecesi

A7F2

A7f2 ne demek

tashihli gorme

uzman çavuş göz sağlık şartları

h52.2 astigmatizma

h52.2 astigmatizma tedavisi

uzman erbaş göz şartlarıuzman erbaş göz bozukluğua7 f-2uzman çavuşluk göz şartlarıuzman çavuşlukta göz derecesiuzman olmak için gereken goz derecelerih52.1 miyopi nedir
Forum