+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 16´e kadar toplam 16 ileti bulundu.

Konu: Nafaka artırma talebi

Nafaka artırma talebi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Nafaka artırma talebi

3.HD Esas: 2005/7842 Karar: 2005/8204 Karar Tarihi: 19.07.2005

Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 25.11.1992 tarih ve 1992/2–548 E. ve 1992/710 K. Sayılı kararı gereğince "Açık öğretim de okuyan çocukta yardım nafakası isteyebilir".
    Somut olayda, davalı babanın ekonomik durumunun çok iyi olduğu, davacının kız çocuğu olup, halen eğitimine devam ettiği anlaşılmakla, hakkaniyet esaslarına uygun bir nafakaya hükmedilmesi gerekirken, yanlış gerekçeler ile davanın reddine karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3.HD Esas: 2004/5725 Karar: 2004/5712 Karar Tarihi: 27.05.2004

Somut olayda; Davacının Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi (Açık Öğretim) bölümünde öğrenci olduğu mevcut belgelerden anlaşılmaktadır. Çocuğun Yaygın (açık) veya Özgün öğretimde öğrenci olması yardım nafakası istemesine engel hal değildir.

Davacının iş bulduğu ve işle öğrenimi bir arada yürütebileceği de kanıtlanmamıştır. Her ne kadar davacı reşit ve sağlıklı olması sebebiyle çalışabilir konumda ise de, davanın açıldığı gün itibariyle işsiz olduğu sabittir. Günün ekonomik koşulları dikkate alındığında da davacının iş bulma imkânı oldukça güçtür. Ayrıca, okuduğu okulu süresinde bitirebilmesi için eğitim dışında bir işle uğraşmaması da gereklidir. Mevcut şartları gereği davacı çocuğun <yoksulluk içinde> bulunduğunun kabulü zorunludur.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3.HD Esas: 2004/5968 Karar: 2004/5883 Karar Tarihi: 01.06.2004

Davacı Vedat'ın Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 2. Öğrenimde okuduğu anlaşılmaktadır. Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 25.11.1992 tarih ve 1992/2–548–710 s. kararında açık öğretim fakültesinde okunması dahi yardım nafakası istenilmesine engel bir durum olarak kabul edilmemiştir.

O sebeple mahkemece davacının ikinci öğretimde okuyor olması sebebiyle çalışma imkânının bulunduğu gerekçesiyle davanın reddedilmiş olması doğru değildir.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3.HD Esas: 2004/9535 Karar: 2004/10483 Karar Tarihi: 05.10.2004

Açık Öğretim Lisesinde halen kayıtlı öğrenci olan reşit çocuk eğitimi devam ettiğine göre (TMK md.364/son, md.328) davalı babasından yardım nafakası isteyebilir. Bunun için öğrencinin süresinde okulunu bitirmesi ya da devamsızlıkta bulunması gibi özel koşullar öngörülerek istemin reddi usul ve kanuna uygun bulunmamıştır.
    Ayrıca, çalışabilir yaş, sağlık ve güce sahip olunması, somut olarak iş bulunarak çalışıldığı ve böylece gelir sahibi olunduğu dolayısı ile yoksulluğu da ortadan kaldırdığı anlamına da gelmediğinden bu gerekçeyle de yardım nafakasının reddedilmesi doğru görülmemiştir.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    3.HD Esas: 2003/13807 Karar: 2003/13688 Karar Tarihi: 18.11.2003

Somut olayda; her ne kadar davacı reşit ve sağlıklı olması, ayrıca okula devam zorunluluğu bulunmaması nedeniyle çalışabilir konumda ise de, davanın açıldığı tarih itibariyle işsiz olup öğrenim sürecide devam etmektedir. Mevcut bir işin varlığına rağmen çalışmadığı da savunulup kanıtlanmış değildir. O halde hiçbir geliri bulunmayan ve öğrenci olan çocuğuna baba yardım etmekte yükümlüdür.

Hukuki NET Güncel Haber

Nafaka artırma talebi konulu yargıtay kararı ara
    Nafaka artırma talebi konulu hukuk haber
    Konu denizblk tarafından (18-09-2011 Saat 22:36:59 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

) inanın çok mutlu oldugumun ifadesini anlatamam neden derseniz malum insanlar ve bakış açılarımız olmasa hep uzak bakıyoruz yardımcı olma yönlendirme noktasında size gerçekten teşkkr edrim.ve çocukların yardım nafakası alma konusunda es geçmeyecegim. çocukları yönlerdirecegim oglumun biriside 20 yaşında 10 günlük oldu askere gönderdim Allahım bize bagışlasın kavuştursun inş..oglumda para istiyor askerde yemeklerini yiyemedignden bende dedim oglum babayı ara durumunu anlat iste die ama...malisef çocuklar hep uzak manevi bag kopuk ve hep korktukları çekindikleri için sadece anneye derdini açıyorlar..Ben bulundugum yere asker yardı mı almak için kaymakamlıga müracat etmem gerekmiş en kısa günde onu yapmak için gidecegim..malum bu ayaklarım ve rahatsızlıgım olmasa çokkk şeyler var yapılacak ama ....hayırlısı olsun.sayın degerli kardeşim..konu ile ilgili bilgilendirdiniz. çok memnun oldum...özel şeyler gizlide kalsada yaşananları Sadece Allah biliyor..kimse anlamasada..önemli degil.yaşama gerekliligi unutulmadan yaşamaya devam ediyoruz.Elbet gün dogmadan neler dogar..Bizim içinde dogacak güneşi bekleriz...

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yukarıdaki yargıtay içtihatlerini reşit olan çocuğunuz YARDIM NAFAKASI DAVASINDA kullanabilir. Çocuğunuz okuduğu için YARDIM NAFAKASI bağlanacaktır.

Yardım nafakası davasını çocuğunuz yarın açtı diyelim. Hakim ise nafaka kararını 3 ay sonra karar verdi diyelim. Dava açılış tarihinden itibaren birikmiş YARDIM NAFAKASI hakkı var.

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

çok teşekkr ederim degerli üye kardeşim.bu bilgileride çocuklara bildirip gerekli işlemi yapmaları için yönlendirecegim.bu yardım nafakası ne kadar alabilrler??? ve benim almış oldugum nafakayı güya düşürmek isterlermiş eşi ile çocukların babası beyfendi böle bir hakları nasıl olur?..ve benim artırma talebime ters tepki yapıpta bütün hakkımı nafakamı keser die biraz kafama takıldı ama nasıl olur bilemem..ve birde mahkemenin vermiş oldugu kararda yazılı degil sanırım ama her yıl enflasyona göre artırması gerekiyordu ama atrırma yapmadı ve ben bu geriye dönük üç yılın farkınıda almak istesem alabilirmiyim?.artırma talebi ücreti yani 300 tl ye nekadar artırma hakkım var isteyebilirim.malum ev kira elktrk su fatura egtm giyim vs...yetmiyor bunları göz önüne alıpta degerlendirebilirmiyiz? sizi yordugumun farkındayım ama inanın çok mutlu oldum çok teşekr ederim vakit ayırıp bilgilrndirdiginz için Allah razı olsun..

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Nafakanızı ne kadar isteyeceğinize ben karar veremem. Ama en az 500 isteyin derim. Siz 500 istersiniz ama hakim 450 bağlar orasını bilemem. Yada 600 istersiniz, 500 bağlar bilemem. Nafaka artırım davasını açtığınız tarihten itibaren geçerli olacaktır yeni nafakanız. Tabi hakim kararda aksini belirten birşey yazdırmazsa. Hukuksal konuları sizin anlamanız zor.

Nafakanın indirilmesini eski eşiniz talep edebilir ama ben indirileceğini hiç sanmıyorum. Hele ki böylesi iş yaparken hiç sanmam. İStediği kadar 2. eşinin üstüne yapsın, kazancını değiştirmez. Kredi kartı filan kullanıyorsa aylık harcaması kredi kartına yansır. Neyse bu konulara kafanızı takmayın. Avukatınız halleder.

Boşanma ilamınızda eğer yıllık artış miktarı yazıyorsa, boşanma ilamınızla beraber icra dairesine başvurup geriye dönük farkları talep edebilirsiniz. Hemde Faizi ile beraber. Ama yine belirtiyorum bu konuda kesinlikle avukat tutmalısınız. Adli yardım linkinde ne yapmanız gerektiği yazıyor. Çalışmadığınız için ve maddi durumunuz olmadığı için bulunduğunuz ildeki barodan ücretsiz olarak avukat talep edebilirsiniz. İlgili linki okuyunuz.

Bunun haricinde yine bir bilgi vereyim. Diyelim ki reşit olan çocuğunuz dershaneye gidiyor. Dershaneye gitmesi YARDIM NAFAKASI alma hakkına yine sahiptir. Bunu az önce yukarıdaki yargıtay içtihatlerini bulduğum sayfada okudum. Bilginiz olsun.
    Konu denizblk tarafından (18-09-2011 Saat 23:14:46 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    82
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Geçmiş olsun. üzüldüm durumunuza.
    Nafaka artırırımı talep edebilirsiniz.

Çocuklar şayet hastalanırsa babalarından olan bağkur veya ssk hangisi ise ondan faydalanabilirler.

Kira durumu ise evet zordur. 300 TL ile geçinmek zaten imkansız. Hepside kiraya gidiyor diyorsunuz. o 300 TL zaten anca çocuklar içindir. Biraz az nafaka alıyorsunuz.

Peki sizde baba - anne yokmu onların evinde kalsanız ?
    Veya bir işe girip çalışsanız , merak etmeyin o 300 TL siz çalıştınız diye eksileceğini sanmıyorum çünki zaten o çocuklara baktığınız için veriliyordur. Siz çalışsanız bile o nafakayıda kaybedeceğinizi sanmıyorum.

Ortada sanırım ikinci eş olayı var.

Çocuklarda büyük olanı varsa çalışmaya başlayabilirler. Çalıştıktan sonra bulunduğunuz yerden tokiden ev talebinde bulunabilir 100 TL peşin , 100 - 200 TL taksitle ödeyebilirsiniz. Uzun zaman sonra ev sizin oluyor.

Normalde 50 - 100 bin olan daireleri yoksul olanlara ve alt gelir gruplarına daha imkanlı satışını yapıyorlar.
    Ona göre şartları var tabi. Alım satım amacı ile almamak , başvuran ailenin oturması

http://www.toki.gov.tr/

Bu esnada çocuklarda çalışırsa kazandıkları ile bulunduğunuz ilin 10-15 sonra gelişebilelecek yerlerinden ucuza 200 metre kare bir arsa alsınlar. Elbet oralarda zamanla imar gelir ve güçleri yeterse kendileri ev yapıp otururlar , yapamazlarsa güçleri 4 daire yapmaya yetmezse o zamanın müteahhitlerine verip 2-3 daire alabilirler.

Kiracılıkta gerçekten zor. Ülkemizde 3,500.000 kiracı var . Bu zamanda zaten tokide olmasa babadan da bir şey yok ise bir insanın 1.000 TL maaşla bile kenara para koyup ev sahibi , daire sahibi olması imkansız.

Şimdinin zaten ağaoğlu gibi firmalarıda onu yapıyor.
    Toplasan 130 metreye - 150 metrelik = 20.000 metre karelik arazileri zamanında ilin gelişmesi az olan yerlerden metrekaresi şimdinin parası ile 50 TL sına alıyorlar. Toplamda 20.000 tl gibi şimdinin parasını veriyorlar. Bu şekilde topluyorlar daha sonra arsa stokları artınca ve aradan da 15-20 yıl geçince her tarafta binalar yükselmeye başlayınca bunlarda buralara yüksek binalar dikiyorlar. Şimdinin parası ile o arsaların metrekaresi olmuş 2.500 TL . Niye insanlar çoğaldı nüfus arttı. Her şehirde bu hızla artmaz ama bazı şehirlerde bellidir artış miktarları.

Zamanında bizim babada almış arsa onun üstüne biz ev yaptık , sonra bizlerde gelişmekte olan yerlerden arazi , arsa aldık. 15-20 sene sonra elbet oralarada imar gelir değerlenir bizim çocuklarımız gider oralara ev yaparlar , güçleri yetmezse kat karşılığı müteahhite verirler. Müteahhitler şimdi o yerlere imar olsa bile kat karşılığı bina yapmazlar ama 15-20 sene sonra yaparlar. Çünki satılır bilirler.

Yoksa diğer şartlarda aylık 1.000 TL ile hem şehirde yaşayıp kiracı olup ev sahibi olmak çok zor. Babadan - anadanda bir şey yok ise tokide yoksullara , alt gelir grubuna ev yapmaya devam etmez ise hep kiracı olarak kalırlar.

Babalarıda pislik yapmasın artık tamam sizden ayrılmış olabilir ayrı eş tutmuş olabilir siz onu o sizi defterden silmiş olabilir ama en azından çocukları düşünsün o geleceğe yönelik 10-15 sene içinde gelişmeye müsait bir yerden arsa alsın ve çocuklarada versin derim.

Çocuklar erkek ise onlarda ileride evlenecekler , ev lazım.Bir süre kirada oturup daha sonra oraya ev yaparlar.

Baktılar hiç bir şey olmazsa köye geri dönüp oralardan ucuza tarlalar alıp kerpiçten ev yapıp odalar yapıp oturmak lazım. Çiftçilik , hayvancılık yapmak lazım.

Konuyu biraz dağıttım . durumunuza gerçekten üzüldüm. Siz dediğim gibi nafaka artırımı talebinde bulunun derim.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar: