FİBROMİYALJİ SENDROMU

Modern çağın hastalıkları arasında ilk sıralarda yerini alan Fibromiyalji ye iş hayatında yer alan kadınlar,erkeklere oranla yedi kat fazla yakalanmaktadır.Tanıdığım çalışan hanımlarda,rahatsızlanma sıklığını farettiğimden,Fibromiyalji Sendromundan bahsetmenin faydalı olacağını düşündüm.

Hanımlarda rastlanma sıklığı fazla,ancak erkekler ve hatta çocuklarda da görülebilmektedir. Ailemizde eş ,dost,arkadaşlarımızda şu yakınmalara mutlaka rastlamışızdır :"hertarafım ağırıyor","sabah uyanınca,yorgun uyanırmı insan,hiç uyumamış gibiyim","kendimi çok yorgun hissediyorum",vs.gibi.
fibromiyalji ye ağrı sendromuda diyebiliriz.bel,baş,boyun,eklemler,sırtta hissedilen ağrılar,yoğun yorgunluk hissi,konsantrasyon güçlüğü,uyku bozuklukları,stresli,gergin ruh hali hastalığın önemli yakınmalarıdır.

Tedavisi mutlaka hekim kontrolünde yapılan ilaç,fizik tedavi ,bazen psikolojik yardım.beslenme desteği,spor yapmak,ve endişelerimizden arınmak gibi yöntemlerdir.

Kız kardeşim bu rahatsızlığa yakalndığında bir kaç ay ne olduğu konusunda MR ve TOMOGROFİLER çekildikten sonra fibromiyalji tanısı kondu.Gerçekten kötü günler yaşamıştık.bilinmesi gereken önemli nokta,hayatı tehdit eden, sakatlık yapan bir hastalık olmasa da, ağrı ve yorgunluk nedeniyle yaşam kalitesini bozabilen, iş gücünü azaltabilen gerçek bir hastalık olduğudur.

Fibromiyalji ye modern çağın rahatsızlığı denmesindeki neden de bence :teknojiye bağımlı olarak yaşamamız ,spor yapılmaması,beslenmeye önem verilmemesi,iş hayatındaki gergin saatler,ufak meselelerin bile kafaya takılarak endişeci ve karamsar bir toplum olmamızdan kaynaklanabilir diye düşünüyorum.

Yine hanımların risk grubunda olduğunu hatırlatır,yakınmalardan birkaçını hisseden hanımların hekime başvurararak Fibromiyalji risk testi yaptırmalarını tavsiye ederim.

Herşeyin başı sağlık olduğundan tüm üyelere sağlıklı mutlu günler dilerim.