+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 18´e kadar toplam 18 ileti bulundu.

Konu: Fotokopi Diploma Sureti

Fotokopi Diploma Sureti Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    KONYA
    İletiler
    203
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Fotokopi Diploma Sureti

Fotokopinin delil olup olmayacağı tartışmasından öte aslında atlanan bir nokta var İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne verdiğiniz o sahte evrakdadır. O verdiğiniz belge sonuçta aldatmaya yönelik bir eylem. Durum aleyhinize görünüyor. Bu sahte evrak soruşturma dosyasında mevcut olmalıdır.

Hukuki NET Güncel Haber

Fotokopi Diploma Sureti konulu yargıtay kararı ara
    Fotokopi Diploma Sureti konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Cevap: Fotokopi Diploma Sureti

Alıntı yaren_34 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sahtecilik suçunun teşkili için belgenin resmi belge olması şart değildir. Buna binaen, belgede yaptığınız tahrifatın size geri dönüşünün olmayacağını ya da davayı kayıpsız atlatacağınızı düşünmeniz hata olur. Bu benim kişisel görüşüm, herşey hakimin takdirine ve delilin durumuna bağlıdır.
    Sanırım derdimi tam olarak anlatamadım ya da anlamamkta ısrarcısınız. Bahsettiğiniz tarz da bi düşüncem tabiki yok. Hatalıyım çünkü. Sadece kanun yönünden durumumu az çok sizlerin de yardımıyla değerlendirmeye çalışıyorum. Yani bahsettiğim sorulara hala net bir cevap alabilmiş değilim tarafınızdan. Eğerki bu konuda bilginiz yoksa lütfen beni de yanlış yönlendirmeyin olur mu.
    4. ye tekrar soruyorum ben anlaşılması için; Konuya ait belgenin onaysız fotokopi olması, aslının olmaması gibi hususlar değerlendirildiğinde durum ne olur gibi sorulara cevap arıyorum. Bu konu hakkında bulduğum yargıtay kararlarını ekliyorum. okuyup ona göre dğerlendirirseniz sevinirim sayın yaren_34.. Teşekkürler

T.C.

YARGITAY

CEZA GENEL KURULU

E. 2007/11-245

K. 2007/264

T. 4.12.2007

• RESMİ EVRAKTA SAHTECİLİK ( İdari Görevin Gerektirdiği Araştırma Yapılması Halinde Belgenin Sahteliği Anlaşılabilir İse Suçun Oluşmadığı )

• SUÇA KONU BELGENİN ALDATMA YETENEĞİNİN BULUNUP BULUNMADIĞI ( İdari Görevin Gerektirdiği Araştırma Yapılması Halinde Belgenin Sahteliği Anlaşılabilir İse Resmi Belgede Sahtecilik Suçunun Oluşmadığı )

• BELGENİN SAHTELİĞİ ( İdari Görevin Gerektirdiği Araştırma Yapılması Halinde Belgenin Sahteliği Anlaşılabilir İse Resmi Belgede Sahtecilik Suçunun Oluşmadığı )

5237/m. 204

ÖZET : Sanık, resmi belgede sahtecilik suçundan yargılanmıştır. Uyuşmazlık, suça konu belgenin aldatma yeteneğinin bulunup bulunmadığı noktasında toplanmaktadır. Dosya kapsamından, sanığın yurt dışındaki bir üniversiteden aldığı diploma için denklik işlemi yapılmasını talep ettiği ve neticede denklik belgesi verildiği, daha sonradan söz konusu diplomanın sahte olduğunun tespit edildiği anlaşılmaktadır. Başvuru tarihinde yürürlükte olan bu husustaki yönetmeliğe göre, belgelerin orijinal olup olmadığının araştırılması zorunludur. Bu araştırma ise belgeyi veren kurum nezdinde yapılabilir. Somut olayda, bu hususta bir inceleme yapılmamıştır. İnceleme yapılmış olsaydı, suça konu diplomanın sahte olduğu kolaylıkla anlaşılacak, denklik belgesinin verilmesi de söz konusu olmayacaktı. İdari görevin gerektirdiği araştırma yapılması halinde belgenin sahteliği anlaşılabilecek ise bu durumda belgenin aldatıcılık niteliğine sahip olduğu kabul edilemez. Açıklanan nedenlerle resmi belgede sahtecilik suçundan dolayı berat kararı verilmesi usul ve yasaya uygundur.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.O.Murat Uçak rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Fotokopinin delil olup olmayacağı tartışmasından öte aslında atlanan bir nokta var İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne verdiğiniz o sahte evrakdadır. O verdiğiniz belge sonuçta aldatmaya yönelik bir eylem. Durum aleyhinize görünüyor. Bu sahte evrak soruşturma dosyasında mevcut olmalıdır.
    Sayın O.Murat,
    Eklediğim benzer bir olaydaki yargıtay kararında da, "Somut olayda, yetkililerce bu hususta bir inceleme yapılmamıştır. İnceleme yapılmış olsaydı, suça konu diplomanın sahte olduğu kolaylıkla anlaşılacak, denklik belgesinin verilmesi de söz konusu olmayacaktı. İdari görevin gerektirdiği araştırma yapılması halinde belgenin sahteliği anlaşılabilecek ise bu durumda belgenin aldatıcılık niteliğine sahip olduğu kabul edilemez. Açıklanan nedenlerle resmi belgede sahtecilik suçundan dolayı berat kararı verilmesi usul ve yasaya uygundur diye bir karar verilmiş. Az çok benim durumuma benzemektedir. Başvuru sırasında gerçeği araştırlmayıp sadece fokotopi almak yeterli göülmüştür. Aslı istenseydi (ki zaten ok ) belgenin sahte olduğu anlaşılacaktır. Bu konudaki görüşlerinizi alabilirmiyim acaba. Teşekkürler

Nerede
    KONYA
    İletiler
    203
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Belgenin fotokopya olması sizin lehinizedir evet ama sunulmuş onulan belgenin nasıl düzenlendiğini görmeden daha doğrusu hakkınızda açılacak davanın size hangi suç isnad edilerek açılacağıni bilmeden yapacağımız yorumlar afaki kalır . Mesela belgede sizin aslı gibidir diye bir şerhniz varmı, Hakkınızda her ne kadar resmi belgede sahtecilik suçu oluşmuyorsada yalan beyanınızla haksız bir menfaat elde etmiş ve idareyi yanıltmış olduğunuzdan dolayı farklı kanun maddeleriyle size bir suç isnad edilebilir. Ama başta da dediğim gibi dosyanızı görmeden iddianamede ne yazdığını bilmeden yapılacak yorumların hepsi havada kalır. Önce ne ile suçlandığınız kesinleşmeli.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.O.Murat Uçak rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Belgenin fotokopya olması sizin lehinizedir evet ama sunulmuş onulan belgenin nasıl düzenlendiğini görmeden daha doğrusu hakkınızda açılacak davanın size hangi suç isnad edilerek açılacağıni bilmeden yapacağımız yorumlar afaki kalır . Mesela belgede sizin aslı gibidir diye bir şerhniz varmı, Hakkınızda her ne kadar resmi belgede sahtecilik suçu oluşmuyorsada yalan beyanınızla haksız bir menfaat elde etmiş ve idareyi yanıltmış olduğunuzdan dolayı farklı kanun maddeleriyle size bir suç isnad edilebilir. Ama başta da dediğim gibi dosyanızı görmeden iddianamede ne yazdığını bilmeden yapılacak yorumların hepsi havada kalır. Önce ne ile suçlandığınız kesinleşmeli.
    Syn O.Murat; Şu an için iddianameyi bende bilmiyorum ve 15 ay geçmesine rağmen herhangi bir bilgide ulaşmadı henüz ne bana ne de avukatıma. Sorduğunuz detayları belirtmek isterim yorumlarınızın daha sağlıklı olabilmesi için;
    --Belgenin üzerinde harhangi bir aslı gibidir ibaresi yer almamaktadır. Belge, asıl bir lisans diploması fotokopi üzerine bilgisayarda çıkartılan isim, soyisim, belge no, fakülte adı ve bölüm ibareleri yapıştırılarak tekrar bir fotokopi çekilerek elde edilmiştir. Ve başvuru esnasında aslı istenmemiştir. İdareler normalde bildiğim kadarıyla aslını görmek zorundalar fotokopi de olsa evrak almak için ama istenmedi hiç.
    --Diğer anlamda normal şartlarda da önlisans diplomamla aynı göreve verilebiliyordum fakat belirttiğim gibi öncelik sıralamasında sıra gelmez diye düşündüm.
    Henüz iddianameyi bizde bilmediğimiz için sadece durumum hakkında az da olsa bilgi bulmaya çalışıyorum sizler sayesinde. Yukarıda belirttiğim bilgilere göre düşünceniz nedir Syn O.Murat?

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Fotokopi yazılı bir belge değildir. Ceza hukuku açısından da bu mahiyete gelmeyeceğini ve delil olarak kabul edilmeyeceğini tahmin ediyorum. Bu sebeple belge sayılmadığı için de özel belge de ya da resmi belge de sahtecilik suçunun oluşmayacağı kaanaatindeyim.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Avukat arkadaşlar;
    Bahsettiğim olayla ilgili, Resmi belgede sahtecilik ve Kamu Kurumlarını dolandırmaktan dava açıldı ve halen devam etmekte. En son hakim devletin zarar ettiğini düşünerek iddianamedeki toplam çalıştığım sürede kazandığım parayı faziyle ödemem konusunda ek süre verdi. İşin garip tarafı normal diplomamla çalıştığım sürede kazandığım miktarlarda geri istenmekte. Nasıl bir yol izlenmeli? Değerli görüşlerinizi bekliyorum. Teşekkürler

Nerede
    istanbul
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın hukukçu arkadaşlar. Konuyla ilgili acil görüşlerinize ihtiyacım var. Bilgi paylaşımında bulunursanız eğer çok sevinirim.
    Yukarıda bahsetmiş olduğum konu ile ilgili, 2 hafta sonra karar duruşması yapılacaktır.
    Son durum ise; hakim bey iddianamede belirtilen çalıştığım sürelerdeki kazançların yatırılmasını istemişti ceza indirimi için. 2 ayrı Milli Eğitim Müdürlüğünde çalıştım. Aslı olmayan diploma ile çalıştığım sürelerdeki, hesaplanan miktarı ödedim. Fakat İlk 3 yıl çalıştığım milli eğitimde, kendi önlisan diplomamla çalışmama rağmen, o sürelerdeki kazançlarımında ödenmesini istemiş Hakim bey. Avukatımız ilk 3 yıl farklı milli eğitimdeki çalışmalarımda normal kendi belgelerim ile çalıştığımı, bunda bir usulsüzlük olmadığını, gerekirse bakanlığa tekrar dilekçe yazılarak bunun tekrar araştırılmasını belirterek o yılları yatırmadığımızı belirtmiş fakat Hakim bey bunu kabul etmeyerek o yıllarında yatırılması gerektiğini belirterek 2 haftalık bir süre daha vermiş ve son celsede karar verilecek. Açılan ve birleştirilen 2 davadan, resmi belgede sahtecilik suçundan ceza almayacağımızı, suçun oluşmadığını fakat resmi kurum ve kuruluşları dolandırmaktan ceza alacağımızı hakimle olan diyolaglarından avukatım bu şekilde yorumlamakta.
    Değerli hukukçu arkadaşlar. Bu aşamada O bahsedilen miktarıda ödemelimiyim sizce ya da nasıl bir yol izlenmeli? Çünkü 3 ila 7 yıl arasında bir ceza istenmekte hakkımda. Bu konuda görüş bildirirseniz eğer çok sevinirim.
    Şimdiden herkeze teşekkürler.
    Bu aşamada

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

diploma sureti

diploma sureti ne demek

diploma sureti nedir

fotokopi cekerken suret ne demek

sahte diploma fotokopisi cezası

diplomamı bos fotokopisi

sahte diploma cezası www.hukuki.net

sahte belge düzenleme diploma fotokopi dibloum.dofotokopisahte diploma fotokopisisahte diploma kullanmanın cezası www.hukuki.netsahte diploma fotokopihttps:www.hukuki.netshowthread.php65572-Fotokopi-Diploma-Sureti&page=2
Forum