+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.

Konu: Devlet Bütçesi

Devlet Bütçesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Devlet Bütçesi

NTV'deki 'Neden' programında 'Aleviler ve Siyaset'i tartışıldı.
    Açılışta Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Turan Eser'e soruldu:

* * * Neden her seçim öncesi 'Sünniler ve Siyaset' değil de 'Aleviler
    ve Siyaset' tartışılır....?'

Eser, rakamlarla yanıtladı bu soruyu...
    Verdiği rakamlar, tartışmaya yer bırakmayacak kadar net bir tablo sergiliyordu.
    Bu rakamları yorumsuz olarak sizlerle paylaşmak istiyorum:

***Türkiye'de kaç okul var ?........... ........67. 000

***Kaç hastane var ?........... ........1. 220

***Kaç sağlık ocağı var ?........... ......... 6.300

***Peki kaç cami var ?........... ......... .85.000

Her 60 bin kişiye 1 hastane düşerken, 350 kişiye 1 cami düşüyor.

***Peki, kaç kilise var ?........... ......... .270

***Kaç cemevi var ?........... ......... .100

***Türkiye'de kaç doktor var ?........... ......... .77.000

***Peki, kaç din görevlisi var ?........... ......... .90.000

Türkiye'de her 900 kişiye bir doktor düşerken,

her 780 kişiye bir din görevlisi düşüyor.

Eğitim-Sen'e göre Türkiye'nin 200 bin öğretmen açığı var.

***Türkiye'de kaç kütüphane var?........ ......... ......1.435

***Almanya'da kaç kütüphane var?........ ......... .....11.000

***Türkiye'nin kaç kentinde devlet tiyatrosu var ?......13

*** Kaç kentte kuran kursu var?........ ......... .......81

***Bu kursların toplam sayısı kaç ?........... ......... ......3.852

***Türkiye'de 1 opera derneği var, 11 bale, 10 heykel, 18 resim, 18 sinema, 38 tiyatro derneği var.

***Peki, kaç tane 'cami yaptırma derneği' var ?........35. 000

***İçişleri Bakanlığı'nın bütçesi ne kadar ?........... ....783 trilyon

***Ulaştırma Bakanlığı'nın ?........... ........678 trilyon

***Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın ?........... ...677 trilyon...

***Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ?........... .......632 trilyon...

***Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın ?........... ........280 trilyon..

***Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın ?...249 trilyon...

***Çevre ve Orman Bakanlığı'nın ?........... ........404 trilyon...

***Sadece Sünnileri temsileden

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçesi nekadar ?........1.3 katrilyon...
    8 bakanlığın bütçesi kadar...

22 üniversitenin toplam bütçesine denk...

***Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinin yıldan yıla büyümesine bakalım:

1997'de 66 trilyon.

1998'de 119...

1999'da 180...

2000'de 270...

2001'de 302....

2002'de 553...

2003'te 771...

2004'te 1 katrilyon...

2005'te 1 katrilyon...

2006'da 1,3 katrilyon...

2007'de 2,7 katrilyon...

Bir ülke, Diyanet'e, bütün üniversitelerine ayırdığı bütçe kadar pay ayırıyor,bunu son bir yılda ikiye katlıyorsa, doktordan, öğretmenden fazla imam yetiştiriyorsa, hastane değil cami yaptırıyor, kütüphaneden çok Kuran kursu açıyorsa, o ülkenin durup bir daha düşünmesi gerekmez mi?

Hukuki NET Güncel Haber

Devlet Bütçesi konulu yargıtay kararı ara
    Devlet Bütçesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Devlet Bütçesi

Napalyon'un İspanya Kralı'na vermiş olduğu tarihe geçen cevabın aslı ise şöyledir:

Napolyon karşısında mağlup olan Kral, şöyle çıkışır: 'Siz yalnızca para, altın ve toprak elde etmek için savaşırsınız. Oysa biz, onur ve namus için savaşırız.'

Napolyon, usulca şu cevabı verir: 'Doğru söylüyorsunuz, kimin neye gereksinimi varsa, onun için savaşır.'

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Tayfun Eyilik rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bir ülke, Diyanet'e, bütün üniversitelerine ayırdığı bütçe kadar pay ayırıyor,bunu son bir yılda ikiye katlıyorsa, doktordan, öğretmenden fazla imam yetiştiriyorsa, hastane değil cami yaptırıyor, kütüphaneden çok Kuran kursu açıyorsa, o ülkenin durup bir daha düşünmesi gerekmez mi?
    Gerekir...
    İhtiyaçtan fazla cami veya her nevi ibadet yapısı da israftır. israf ise hiç bir dinde caiz görülmemiştir. Ancak bu camilerin çoğunu halk yaptırmıştır, hayır kazanma duygularıyla. Keşke benzer duyguları camiyle işi olmayanlar da duyup okul, hastane, labaratuar, kütüphane, vakıf vs. yapımına rağbet etselerdi.
    Ancak biliyoruz ki böyle bir yer yaptırmaya ayrılacak farzı misal 5 milyonu faize yatırsa yıllık aşağı yukarı 500.000.TL kazandırır, altına, dövize veya borsada belki bi kaç misline çıkarmak mümkündür bu parayı. Böyle bir meblağı gidip hayır için harcamak herkesin harcı olmuyor.
    Devletin imkanlarının belli bir kesime daha fazla tahsis edilmesini ben de hakkaniyetli bulmuyorum ancak halk istedikçe ve rağbet ettikçe devlet ister istemez kaynak ayırmak durumunda kalacaktır. Zenginlerimiz parasını biraz inanç dışı hayır yoluna harcasalar örneğin hastaneler, kütüphaneler, okullar vs. yaptırsalar devlet mecburen buralara personel alımı yapacak vs. ödenek ayıracaktır.
    Hayır adına bir yarıştır (Mu'minun 61)bu ve bu yarışta geride kalanların şikayetleridir bunlar.
    Konu Av.Engin Oğuz tarafından (25-12-2009 Saat 20:25:24 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Engin Oğuz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Gerekir...
    İhtiyaçtan fazla cami veya her nevi ibadet yapısı da israftır. israf ise hiç bir dinde caiz görülmemiştir. Ancak bu camilerin çoğunu halk yaptırmıştır, hayır kazanma duygularıyla. Keşke benzer duyguları camiyle işi olmayanlar da duyup okul, hastane, labaratuar, kütüphane, vakıf vs. yapımına rağbet etselerdi.
    Ancak biliyoruz ki böyle bir yer yaptırmaya ayrılacak farzı misal 5 milyonu faize yatırsa yıllık aşağı yukarı 500.000.TL kazandırır, altına, dövize veya borsada belki bi kaç misline çıkarmak mümkündür bu parayı. Böyle bir meblağı gidip hayır için harcamak herkesin harcı olmuyor.
    Devletin imkanlarının belli bir kesime daha fazla tahsis edilmesini ben de hakkaniyetli bulmuyorum ancak halk istedikçe ve rağbet ettikçe devlet ister istemez kaynak ayırmak durumunda kalacaktır. Zenginlerimiz parasını biraz inanç dışı hayır yoluna harcasalar örneğin hastaneler, kütüphaneler, okullar vs. yaptırsalar devlet mecburen buralara personel alımı yapacak vs. ödenek ayıracaktır.
    Hayır adına bir yarıştır (Mu'minun 61)bu ve bu yarışta geride kalanların şikayetleridir bunlar.
    Siz bu dediklerinize kendiniz inanıyor musunuz ? Özellikle ilk paragrafına.. Cami çıkışlarında toplanan ufak yardım paralarından bahsetmiyorum gerçek anlamda camiyi yapan hayırsecerden ! bahsediyorum... Birazcık vergi konunlarını takip edip yönergeleri incelemekte yarar var...

A iş adamı okul yaptırıyor hayrına... Vergiden muafiyeti yüzde 15 azami....

B iş adamı cami yaptırıyor hayrına ... Vergiden muafiyeti yüzde yüz...

A iş adamı mehmetçik vakfına gıda yardımı yapıyor hayrına muafiyet gene 15

B iş adamı iftar sofrası kuruyor hayrına muafiyet yüzde yüz...

Yani hayrına cami yapanda iftar sofrası kuran da bu ''hayrı'' komple devletten geri alıyor... Hatta bir sürüde sahtekarlık geçenlerde ortaya çıktı... İftar sofrası için ödenen paranın beş katı fatura ile vergiden düşüldüğü... Anlayın hayrı...

Kaldıki Tayfun beyin konusu da bu değildi... En azından temeli bu değil... Halk istiyor diyede saçmalamanın da alemi yok ayrıca... Kaldı ki halkın isteyip istemediğide net değil... Bence öyle yutturuluyor din bezirganlarınca...

Soracak bir babayiğit var mı acaba halka...

100 yeni camimi yoksa bunun yerine 50 ilk okul 10 hastahane mi diye ?

Yanıtı alalım sonra ciddi ciddi tartışalım... Halk istiyor aslında '''büyük devlet adamlarının'' safsatasıdır. Hani halk herşeyin üstündedir ya o bağlamda kapı açarlar kendilerine... Ben gösteriş için hava için din sömürüsü için yapılan açılan bir çok camii den kuran kursundan bıkmış diyanet görevlisi tanırım.. Müsriflik bu ayıp derler ama sesleri çıkmaz korkarlar... Onlar halktan değil mi? Ben halktan değil miyim ? yaklaşık 15 milyon Alevi vatandaşımız da halk değil mi?

Bakın siz şunu yanıtlayın...

Komşumuz İran... Yönetim biçimi İslam
    Türkiye Yönetim biçimi Demokrasi
    Komşumuz İran Nüfus 70 Milyon ( Gerçekte yüze yakın)
    Türkiye Nüfus 70 Milyon
    Komşumuz iran Etnik din Şii Sunnii ( Alvi 1 milyon bile yok.)
    Türkiye Etnik din Sunni Alevi (14 milyon civarı alevi)
    Komşumuz İran İbadethane si camii olanlar 65 Milyon
    Türkiye İbadethanesi cami olanlar 47 Milyon
    Komşumuz İran Camii sayısı 54 bin
    Türkiye Camii sayısı 108 bin
    Komşumuz İran Kur'an kursu Tamamı devlet kontrolünde 2 bin
    Türkiye Kur'an Kursu Allah a emenet kontrol de en az 6 bin

İslam Cumhuriyeti İran la Demokratik laik sosyal hukuk devleti Türkiye'yi kıyaslayın Tayfun bey i anlarsınız...

Nerede
    TÜRKİYE
    İletiler
    474
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Devlet bütçesinin en önemli bölümü eğitim'e ayrılsa; diğer yerlere ayrılan ödenekler de azalır; cezaevleri, hastane,emniyet birimleri v.s..

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Peki şöyle bir soru sorsam cevabınız nasıl olur?
    Okul, hastane, kütüphane, vakıf vs vs yapanın elini mi tutuyorlar?
    Bakın ben gerçekten ihtiyaçtan fazla ibadethaneye karşıyım esasen din de karşıdır dedim, bu bir israftır dedim. Ancak ibadethaneye yatırılan para faize altına dövize yatırılmamış, öldükten sonra da hayır defterim açık kalsın ümidi ile elde avuçta ne varsa harcanan yetmediğinde kapı kapı dolaşılıp yardım, katkı istenen paradır.
    Vergi muafiyetlerini bilmiyorum ama vergiden düşeceğim diye gerçekten param da olsa cami yaptırmam. Topluma fayda getirecek başka bir şey yaptırırım. İçinde milletin başı kapalı kızlarının okuyamayacağı okul da yaptırabilirim belki.
    Misalleriniz güzel ama gerçekçi değil.
    A iş adamı parayı faize, altına, dövize, borsaya, paradan para getirecek her nevi yatırım aracına koyuyor. Vergi verirmi, vergiden hangi harcamaları düşer ben bilemiyorum.
    B insanı esnaftır, işçidir belki memurdur, Vergisini ister istemez verir, hayatı boyunca bi hacca gidip bi cami yaptırma ümidiyle yaşar.
    Sizin belirttiğiniz iş adamı anca Z iş adamı olabilir. Ben bunu kastediyorum. İbadethane dışında topluma yararlı yapılar yapabilir ya da gücümüz ölçüsünde katkıda bulunabiliriz. Yaptıranların önüne bu şekilde geçip geride bırakabiliriz diyorum. Yoksa parası olanın cami yaptırmasını engelleyecek gücümüz yoktur.
    Samimi olarak söylüyorum her mahalleye 2. cami bile çoktur. Cumadan cumaya, bayramdan bayrama dolan bu yapılardan daha acil ihtiyaçlar vardır.
    Konuya karşı bir yorum değil benimki biraz dikkat ederseniz ve arzu ederseniz anlayabilirsiniz.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"Camiyle işi olmayanlar" "inanç dışı hayır yolu " ne demek bilmiyorum. Umarım dil sürçmesidir. Hayır işlemek sadece cami yapmak ile mi olur. hastaneler, kütüphaneler, okullar yaptırmayı inanç dışı hayır yolu olarakmı görülüyor. Pes diyorum başka bir şey demiyorum.

"Eve lazım olan Camiye Haram"

"Komşusu aç iken Kendisi tok yatan bizden değildir"

Gözümüze gözümüze sokulan hayırlar var. Birde kimse bilmesin diye gece yarıları gizlice yemek , yiyecek dağıtanlar var.

Okullar üniversiteler yurtlar kuranlar var.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

İnanç dışı derken tam manayı tutturamadığımın farkındayım ama yazarken başka nasıl ifade ederim diye çok düşündüm bulamadım. İnanç maksatlı yapıları yani sırf inanç duygusuyla yapılan ve sadece inanca, inançlıya hizmet edecek yapıların dışında kalanları kastettim. Yoksa bir okul bin camiden daha hayırlıdır diye düşünüyorum.
    Camiyle işi olmayanlar ifadesi açık aslında, inansın inanmasın camiye gidip gelmeyen, bu yapılardan yararlanmayanları kastettim cami ve hernevi ibadet, kursları kastederek buralardan yararlanmayan varlıklı insanlarımızın belki ironik bir ifade ile daha elzem buldukları yapılar için fedakarlık gösterebilmesini diledim. Belki bu yönüyle eksik ve kusurlu bir ifade oldu camiye gitsin gitmesin herkesin topluma yararlı yapılara destek vermesi gereklidir. Ama ortada bir gerçek var, yukarıda ifade edildiği gibi dini yapılar diğer sosyal yapılardan çok hatta çok çok fazla. Yapıyı değil yaptıranı çözümlemek lazım, analizi bu noktada eleştirisel boyuta taşımak lazımdır.
    Hemen pes etmeyin sizi yakalamışken bir şey sormak isterim. TV de yılbaşı ikramiyesini alan vatandaş haberini izlerken 7.5 milyon liranın günlük faizinin 15-16 bin lira olduğu yorumu yapıldı. Şimdi bu parayı olduğu gibi faize yatırmak varken okul, hastane, kütüphane, yurt vs. yaptırmak sizce herkesin harcımıdır?
    Günlük 15-16 bin lira valla iyi para, hiç bir şey yapma çizgili pijamalarla otur tv nin karşısına, gez dolaş gününü gün et hesabına bir günde ülkedeki en yüksek maaştan belki daha fazla para yatsın. Muhteşem bir şey
    Konu Av.Engin Oğuz tarafından (05-01-2010 Saat 21:12:12 ) de değiştirilmiştir. Sebep: eksik cevap ilavesi

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Engin Oğuz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hemen pes etmeyin sizi yakalamışken bir şey sormak isterim. TV de yılbaşı ikramiyesini alan vatandaş haberini izlerken 7.5 milyon liranın günlük faizinin 15-16 bin lira olduğu yorumu yapıldı. Şimdi bu parayı olduğu gibi faize yatırmak varken okul, hastane, kütüphane, yurt vs. yaptırmak sizce herkesin harcımıdır?
    Günlük 15-16 bin lira valla iyi para, hiç bir şey yapma çizgili pijamalarla otur tv nin karşısına, gez dolaş gününü gün et hesabına bir günde ülkedeki en yüksek maaştan belki daha fazla para yatsın. Muhteşem bir şey
    Bu sözleriniz ile anlatmak istediğiniz düşüncenize yürekten katılıyorum

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Tayfun Eyilik rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu sözleriniz ile anlatmak istediğiniz düşüncenize yürekten katılıyorum
    Ayrıca hiç vergisi yok...Okul Hastene yapsa her gün devlet memurları kapısında sanki ortağı gibi...

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: