2005 yılında Türkiye'nin en büyük bankalarından birinden konut kredisi ile daire satın aldık. Bu sene tesadüf eseri satın aldığımız dairenin birden çok nedenden dolayı aslında krediye uygun olmadığını öğrendik. Nedenlere gelince; oturduğumuz daire fiziki olarak 11 numara, tapuda bize ait olan daire 9 numara, şu anda oturduğumuz daire ise projede 5 ve 6 numaralı dairelerin birleşiminden oluşuyor. Bu ilk nedendi. Diğerlerine gelince bina 19 daireden oluşuyor, projeye göre ise 12 daire yani 7 daire kaçak. Ayrıca bina ruhsatsız olarak inşaata başladığı ve kaçak daireleri olduğu için yıkım kararı almış. Ve komik ama gerçek biz bu daireyi konut kredisiyle aldık ve üstüne üstlük banka tarafından ekspertiz yapıldı. Krediyi aldığımız esnada banka bu problemlerin birinden bahsetseydi biiz budaireyi satın almazdık. Şuan oturduğumuz daire 115 m2 ancak tapu sahibi gözüktüğümüz daire 90 m2. Her açıdan zarardayız. Hem yanlış daire, hem daha küçük m2, hem de yıkım kararı. Size soruyorum bu durumda suç kimde? Bankaya güvendiğimiz için bizde mi?
Ayrıca bizimle birlikte karşı dairemizde oturan komşumuzda mağdur oldu. Neden mi? Biz daireyi satın alırken banka bize tapuda bir hisse daha gözüktüğünü bu hisseninde karşı komşuya ait olduğunu belirtti. Satıcı durumu komşuya aktarmış. Komşumuzda bir yanlışlık olduğunu düşünerek hisseyi devretmiş. Halbuki o hisse komşumuzun apartmanda sahip olduğu tek şeymiş. Şu anda hiçbirşeye sahip değil. Çünkü 12 tapu ve 19 daire var. Evinde oturuyor ama başkasının üzerine. Bunu da daha yeni öğrendik.
Bu garip durumlar sonucunda bize yol göstermenizi rica ediyorum. Bankaya ve ekspertiz firmasına dava açmak istiyorum. Çünkü 30 yıllık emek heba olmuş durumda. Ve bir daha aynı şartlarda bir eve sahip olma şansımız sıfır. Tazminat davası açabilir miyim? Yardımlarınızı bekliyorum. Gerçekten çok zor durumdayım.