+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.
    Nerede
    Ankara
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kursiyer Eğitim Sözleşmesi Kayıt İptali (düzeltildi)

Merhaba.
    Ben eğitim sözleşmesi konusunda hem bilgilenmek hem de soru sormak istiyorum.
    Eğitim kurumuna yaptığım bir kayıdı sildirebilir miyim? Daha eğitimin başlamasına 2 ay var, hiçbir şekilde kurumdan yararlanmış değilim.
    Beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.
    Konuşunca iptal etmiyorlar.

Ben ..............'ın İngilizce kursuna kayıt olmuştum.Kayıt olurken Kursu 2 Kasım'da başlatacaklarını söylediler.Kurstan ayrılanlar olduğu için tarihi 6 Ocak tarihine ertelediler.O tarihte benim için çok geç olduğundan kursa devam etmek istemediğimi söyledim ve kayıt sildirmeyi istedim.Daha eğitim başlamadı ve ben bunu söyleyince sözleşme gereği ücretin %20 sini alacaklarını ve kırtasiye masraflarınıda(Verdikleri 4 tane kitap için 400 lira istediler.Geri verebileceğimi söylediğimde ambalajını açmamanız gerekliydi dediler.
    Ama kursa kayıt olurken ambalajı açmamam gerektiğine dair bir şey söylemediler.) alacaklarını söylediler.Yani daha hiç eğitim almadan 600 TL vermek zorunda kalacakmışım.Süreyi uzattılar ve ben bu parayı ödemek istemiyorum. Ne yapabilirim?

Sözleşme aşağıda.
    9 ve 12. maddede açık açık yazmışlar olamaz ayakbastı parası
    __________________________________________________ __________________________________________________ __________________________________________

Ödeme Bilgileri: Eğitime Başlama Tarihi 02.11.2009 du Sonradan 06.01.2010 aldılar. Sözleşmede
    02.11.2009
    Sözleşme bedeli 1.900,00 TL
    Yayın ücreti 400,00 TL
    Eğitim ücreti 1.500,00 TL
    Faiz Miktarı (KDV'li) 0 TL

Ödeme Planı
    16.10.2009 1.900 TL Ödendi

KURSİYER EĞİTİM SÖZLEŞMESİ
    İşbu sözleşme eğitim alacak kişi olan ……… (kısaca”KURSİYER”) ile Cad. No Plaza /İSTANBUL adresine mukim ............... Bilgisayar ve Eğitim SÖZLEŞME KONUSU VE HÜKÜMLERİ
    1. İş bu sözleşme gereğince, ............... KURSİYER’e iş bu sözleşmede ve EK’te belirtilen kayıt ve şartlarda eğitim hizmeti vermeyi, KURSİYER de bu hizmet karşılığında EK’te belirtilen ücreti ...............’a ödemeyi kabul eder.
    2. ..............., gerekli şartları yerine getirmiş KURSİYER’e eğitiminin bitiş tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde tekrar eğitimi vermeyi taahhüt eder.KURSİYER, eğitiminin bitişinden itibaren 15 gün içerisinde yazılı başvurmuş olma koşuluyla , tekrar eğitimini, %90 devam oranına sahip olması, ödemelerini tamamlamış olması ve tekrarını alacağı konudan yapılan sınavının sonucunun 60’ın altında olması durumunda alabilir.
    3. ..............., şubelerindeki çalışma için ayrılmış bilgisayarı ve kariyer danışmanlık hizmetlerini, eğitimi süresince ücretsiz olarak KURSİYER’in yararlanmasına sunacağını taahhüt eder.
    4. ..............., gerekli koşulları sağlamış KURSİYER’e sertifika vermeyi kabul eder.KURSİYER’in tüm sertifikaları alabilmek için ödemelerini tamamlamış olması, ayrıca Katılım sertifikası için devam oranın %90 olması , Başarı sertifikası için Mezuniyet notunun 60-79 olması, Üstün Başarı Sertifikası için Mezuniyet Notunun 80 ve üstü olması gerekmektedir.
    5. KURSİYER, sözleşmesinde ücreti ayrıca belirtilmiş bir yayın (kitap, eğitim CD’si vb) teslim almış ise bu yayınların bedeli ayrıca tahsil edilir.Yayınlar hiçbir şekilde izinsiz çoğaltılamaz ve sözleşmenin herhangi bir nedeni ile iade edilemez.Kusurlu yayınlar yenisi ile değiştirilir.
    6. KURSİYER , sözleşme ile belirlenen miktardaki ücreti , eğitime devam etmese dahi EK’te belirtilen ödeme planı çerçevesinde ve tamamıyla ödemekle yükümlü oldğunu kabul ve taahhüt eder.
    7. KURSİYER imzaladığı borç senetlerinden birbirini izleyen en az iki senedini vadesi geldiği halde ödemez ise temerrüde düşer ve diğer vadesi gelmemiş senetler de muacceliyet kesbeder ve yasal işlem başlatır................tüm sözleşme bedeli tahsil edilinceye kadar eğitim hizmetini durdurma hakkına sahiptir.
    8. KURSİYER, eğitim ücretini senet ile ödemiş ise ...............’ın bu senetleri üçüncü kişilere devir, temlik ve ciro etme hakkına sahip olduğunu kabul eder.
    9. KURSİYER, eğitim başlamadan önce kurumdan ayrılmak isterse , eğitim ücretinin %80’ine karşılık gelen senet veya ücretleri kendisine iade edilerek sözleşmesi feshedilir.
    10. KURSİYER, eğitim alamayacak derecede bir sağlık sorunu ile karşılaşması halinde heyet raporunu, kamu personeli ise başka bir ile tayin durumunda tayin yazısını, ödeme güçlüğüne düşmesi halinde Kaymakamlıktan alınmış fakirlik belgesini yazılı başvurusuna eklemek kayıt ve şartıyla fesih talep edebilir.Talebin kabulü halinde toplam sözleşme bedelinden; yayın ücreti ile yazılı başvuru yaptığı tarihe kadar işlenen ders saati bedeli düşülür, geriye kalan tutardan, sözleşmenin feshinde ...............’ın kusuru bulunmadığından fesih tazminatı için kesinti yapılarak %80 ‘e tekabül eden ücret ve/veya senetleri KURSİYER’e iade edilerek sözleşme feshedilir.Yazılı olmayan ve belgelenmeyen talepler dikkate alınmaz.
    11. KURSİYER, devam etmekte olduğu sınıf mevcudunun 8 kişinin altına düşmesi halinde,...............’ın bu sınıfı uygun saat ve seviyedeki diğer sınıflar ile birleştirebileceğini veya eğitimin içeriğinden ödün vermeden eğitim süresini yeniden belirleyebileceğini kabul eder.
    12. ..............., sınıfın yeterli sayıya ulaşmasını temin amacıyla kurs başlama tarihini, sözleşmede belirtilen tarihten 90 gün sonrasına kadar erteleyebilir.
    13. KURSİYER, yangın, deprem, su baskını vb. mücbir sebeplerin oluşması durumunda ve eğitim programının gerekleri doğrultusunda, eğitim hizmetini daha kaliteli bir şekilde verebilmesi için ...............’ın e 3 aya kadar eğitime ara verebileceğini kabul eder.
    14. KURSİYER, iş bu sözleşmeyle ...............’ın iç yönetmeliklerine uymakla yükümlü olduğunu da kabul eder.Bu iç yönetmelikler Kursiyer’e EK’te adresi ve şifresi bulunan “Öğrenci Portalı” ve Öğrenci İşlerinden alınabilecek “Öğrenci El Kitabı” vasıtasıyla sunulmuştur.
    15. İş bu sözleşme ve ekleri 2 nüsha olarak taraflarca müzakere edilerek tanzim ve imza edilmiş olup taraflar birer nüshasını almıştır.Sözleşmeden doğacak uyuşmazlıklarda Şişli Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

Ve18.06.09.18

Kursiyer imza…………………… ................
    İmza………………..

Hukuki NET Güncel Haber

Kursiyer Eğitim Sözleşmesi Kayıt İptali (düzeltildi) konulu yargıtay kararı ara
    Kursiyer Eğitim Sözleşmesi Kayıt İptali (düzeltildi) konulu hukuk haber
    Konu Kayıt tarafından (15-12-2009 Saat 13:35:16 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kursiyer Eğitim Sözleşmesi Kayıt İptali(düzeltildi)

Özel Öğretim Kurumları Öğrenci Ücretleri Tespit Ve Tahsil Yönetmeliği'nin aşağıdaki maddesine göre;

Ücretlerin iadesi

Madde 10-Aşağıda belirtilen sebeplerden biri veya birkaçı dolayısıyla kurumdan ayrılan öğrencilerin ayrılış tarihinden sonraki aylara, günlere ve saatlere isabet eden ödenmiş ücretleri iade edilir.

a)Öğrencinin il içinde veya il dışında başka bir kuruma naklolması,

b)Öğrencinin sağlık sebebiyle kurumdan ayrılması,

c)Kanun'un 15 inci ve 16 ıncı maddelerine göre kurumun kapatılması,

d)Kurumların öğretime başlamasından önceki bir tarihte öğrencinin herhangi bir sebeple kurumdan ayrılması ve ayrılmak için müracaat etmesi,

e)Öğrenci velisinin öğrenciyi kurumda okutamayacak duruma düştüğünü gösterir resmi makamlardan alacağı belgelerle tevsik etmesi,

gerekir.
    Sözleşme şartlarıyla yönetmelik hükmümleri kaldırılamaz yazılmış ama nedir anlayamadım.
    Konu Kayıt tarafından (15-12-2009 Saat 18:53:21 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Kayıt rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Özel Öğretim Kurumları Öğrenci Ücretleri Tespit Ve Tahsil Yönetmeliği'nin aşağıdaki maddesine göre;

Ücretlerin iadesi

Madde 10-Aşağıda belirtilen sebeplerden biri veya birkaçı dolayısıyla kurumdan ayrılan öğrencilerin ayrılış tarihinden sonraki aylara, günlere ve saatlere isabet eden ödenmiş ücretleri iade edilir.

c)Kanun'un 15 inci ve 16 ıncı maddelerine göre kurumun kapatılması,

d)Kurumların öğretime başlamasından önceki bir tarihte öğrencinin herhangi bir sebeple kurumdan ayrılması ve ayrılmak için müracaat etmesi,

e)Öğrenci velisinin öğrenciyi kurumda okutamayacak duruma düştüğünü gösterir resmi makamlardan alacağı belgelerle tevsik etmesi,

gerekir.
    Sözleşme şartlarıyla yönetmelik hükmümleri kaldırılamaz yazılmış ama nedir anlayamadım.
    Sözleşmeyi imzalamadan da kursa kayıt yapmıyorlar çok saçma.Ayakbastı parası

Bununla ilgili çok konu var ama net bir şey yok galiba.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Konu üç gündür aktif.
    Malesef bir şey bulamadım ben.
    Bilgisi olan var mı?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI ÖĞRENCİ VE KURSİYER ÜCRETLERİ TESPİT VE TAHSİL YÖNETMELİĞİ

MADDE 9 – (1) Aşağıda belirtilen sebeplerden bir veya birkaçının oluşması hâlinde kurumdan ayrılanların, ayrılış tarihinden sonraki aylara, günlere ve saatlere isabet eden ödenmiş ücretleri iade edilir.

(2) Ücretlerin iade edilebilmesi için;

a) Okullarda, öğrencinin başka bir kuruma nakli,

b) Sağlık raporu alarak öğrenci ve kursiyerin sağlık sebebiyle kurumdan ayrılması,

c) Kurumun kapanması,

ç) Kurumun eğitim-öğretim ortamının olumsuz yönde değiştiğinin tespit edilmesi,

d) Kurumların öğretime başlamasından önceki bir tarihte veya öğretim süresi altı aydan fazla olan kurumlarda öğretime başlanmasından bir ay sonra öğrenci ve kursiyerin herhangi bir sebeple kurumdan ayrılması ve ayrılmak için müracaat etmesi,

e) Kursiyer ve öğrenci velisinin, öğrenci ve kursiyerin kurumda okutamayacak duruma düştüğünün, resmî kurumlarca belgelendirilmesi

gerekir.

(3) Kurumlara yeni kaydolan öğrenci ve kursiyerlerden; ilköğretim ve ortaöğretim okullarında öğretim yılı, diğer kurumlarda dönem başlamadan ayrılanlara, ödemiş oldukları ücretin yüzde sekseni iade edilir.

(4) Eğitim-öğretim başladıktan bir ay sonra ayrılanlardan bir aylık ücreti alınır, ücretin geri kalan kısmı iade edilir.

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI ÖĞRENCİ ÜCRETLERİ TESPİT VE TAHSİL YÖNETMELİĞİ

Ücretlerin iadesi

c)Kanun’un 15 inci ve 16 ıncı maddelerine göre kurumun kapatılması,

gerekir.

f)Okulların ilkokul birinci sınıfları ile hazırlık sınıflarına (Hazırlık sınıfı bulunmayan okullarda birinci sınıflarına) yeni kaydolan öğrencilerden, öğretim yılı başlamadan ayrılanlara, ödemiş oldukları ilk taksidin % 80’i iade edilir.(90/20505)

Bunlara göre ücret iadesi oluyor.

Sorum sözleşme şartlarıyla ile yönetmelik hükümleri kaldırılıyor mu?
    Konu Kayıt tarafından (16-12-2009 Saat 12:29:41 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

TÜKETİCİ SÖZLEŞMELERİNDEKİ HAKSIZ ŞARTLAR HAKKINDA YÖNETMELİK

13 Haziran 2003 Tarihli Resmi Gazete

Sayı:25137

Sanayi ve Ticaret Bakanlığından:

Tüketici Sözleşmelerindeki Haksız Şartlar Hakkında Yönetmelik

Amaç

Madde 1 — Bu Yönetmeliğin amacı, tüketici sözleşmelerinde yer alan, tüketici aleyhine haksız şartların tespitini ve bu şartların tüketiciyi korumaya yönelik olarak denetlenmesini sağlamaktır.

Kapsam

Madde 2 — Bu Yönetmelik, taraflardan birisini tüketicinin oluşturduğu tüketici sözleşmelerinde satıcı, sağlayıcı veya kredi veren tarafından tek taraflı olarak ve dürüstlük kurallarına aykırı biçimde konulmuş her türlü haksız şartı kapsamaktadır.

Dayanak

Madde 3 — Bu Yönetmelik, 23/2/1995 tarih ve 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 31 inci ve 4822 sayılı Kanunla değişik 6 ncı maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar

Madde 4 — Bu Yönetmeliği uygulanmasında;

a) Bakanlık: Sanayi ve Ticaret Bakanlığını,

b) Bakan: Sanayi ve Ticaret Bakanını,

c) Genel Müdürlük: Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğünü,

d) Haksız Şart: Satıcı, sağlayıcı veya kredi verenin tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşullarını,

e) Mahkeme: Tüketici mahkemesini,

f) Satıcı: Kamu kurum ve kuruluşları da dahil olmak üzere ticari veya mesleki faaliyetleri kapsamında tüketiciye mal sunan gerçek veya tüzel kişileri,

g) Sağlayıcı:Kamu tüzel kişileri de dahil olmak üzere ticari veya mesleki faaliyetleri kapsamında tüketiciye hizmet sunan gerçek veya tüzel kişileri,

h) Kredi veren:Mevzuatları gereği tüketicilere nakit kredi vermeye yetkili olan banka, özel finans kuruluşu ve finansman şirketlerini,

ifade eder.

Haksız Şart

Madde 5 — Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir.

Sözleşmenin bütün olarak değerlendirilmesinden, standart sözleşme olduğu sonucuna varılırsa, bu sözleşmedeki bir şartın belirli unsurlarının veya münferit bir hükmünün müzakere edilmiş olması, sözleşmenin kalan kısmına bu maddenin uygulanmasını engellemez.

Bir satıcı, sağlayıcı veya kredi veren, bir standart şartın münferiden tartışıldığını ileri sürüyorsa, bunu ispat yükü ona aittir.

İşbu Yönetmeliğin ekinde, yol gösterici mahiyette ve sınırlayıcı olmamak üzere haksız olarak kabul edilebilecek şartlar listesi yer almaktadır.

Sözleşme Şartlarının Haksızlığının Değerlendirilmesi

Madde 6 — Sözleşme şartlarının tüketicinin anlayabileceği şekilde açık ve anlaşılır dille yazılmış olması gerekir.

Bir sözleşme şartının haksızlığı değerlendirilirken, sözleşme konusu olan mal veya hizmetin niteliği, sözleşmenin yapılmasını sağlayan şartlar ve/veya onun bağlı olduğu sözleşmelerin tüm şartları dikkate alınır.

Şartların haksızlığının taktirinde, bu şartlar açık ve anlaşılır bir dille kaleme alınmış olmak koşuluyla, gerek sözleşmeden doğan asli edim yükümlülükleri arasındaki, gerekse mal veya hizmetin gerçek değeri ile sözleşmede belirlenen fiyatı arasındaki dengeye ilişkin bir değerlendirme yapılamaz.

Sözleşmede yer alan bir şartın ne anlama geldiği hukukun yorum yöntemleriyle belirlenemiyorsa, tüketici lehine olan yorum tercih edilir.

Haksız Sözleşme Şartları Karşısında Tüketicinin Hakları

Madde 7 — Satıcı, sağlayıcı veya kredi veren tarafından tüketici ile akdedilen sözleşmede kullanılan haksız şartlar batıldır. Yok sayılan bu hükümler olmadan da sözleşme ayakta tutulabiliyorsa sözleşmenin geri kalanı varlığını korur.

Yargısal Denetim

Madde 8 — Meşru menfaati olan gerçek veya tüzel kişiler, genel olarak kullanılmak üzere hazırlanmış standart sözleşmelerde yer alan haksız şartların kullanılmasının önlenmesi için dava açabilirler. Bu hallerde mahkeme, önleme için gerekli tedbirlere hükmeder.

Yürürlük

Madde 9 — Bu Yönetmelik 14/6/2003 tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

Madde 10 — Bu Yönetmelik hükümlerini Sanayi ve Ticaret Bakanı yürütür.

EK

Beşinci Maddenin Son Fıkrasında Anılan Türden Haksız Şartlar

a) Aşağıda yer alan sonuçları hedefleyen veya bu sonuçları doğuran şartlar haksız şarttır.

1) Tüketicinin, satıcı, sağlayıcı veya kredi verenin yapma veya yapmama şeklinde bir fiili sonucu hayatını kaybetmesi veya maddi zarara uğraması halinde, satıcı, sağlayıcı veya kredi verenin yasal sorumluluğunu kaldıran veya sınırlayan şartlar,

2) Satıcı, sağlayıcı veya kredi verenin sözleşmeden kaynaklanan yükümlülüklerinden birisini kısmen veya tamamen ifa etmemesi veya ayıplı ifa etmesi halinde, tüketicinin satıcı, sağlayıcı veya kredi verene veya bir üçüncü şahsa yöneltebileceği taleplerini, herhangi bir alacağını satıcı, sağlayıcı veya kredi verene karşı var olan bir borcuyla takas etme hakkı dahil, bertaraf eden ya da ölçüsüz şekilde sınırlayan şartlar,

3) Satıcı, sağlayıcı veya kredi verenin, sadece kendisi tarafından belirlenen koşullarda edimini ifa edeceği, buna karşılık tüketicinin her halde ifa ile yükümlü tutulduğu şartlar,

4) Tüketicinin sözleşmeyi kurmaktan veya ifa etmekten vazgeçmesi hallerinde satıcı, sağlayıcı veya kredi verene, tüketicinin kendisine ödediği bedeli muhafaza etme hakkı tanıyan, ancak satıcı, sağlayıcı veya kredi verenin aynı türden davranışları için tüketiciye benzer bir tazminat hakkı tanımayan şartlar,

5)Yükümlülüklerini yerine getirmeyen tüketiciyi, ölçüsüz derecede yüksek bir tazminatla mükellef kılan şartlar,

6) Satıcı, sağlayıcı veya kredi verene sözleşmeyi özgürce fesh etme hakkı tanıyan, ancak tüketiciye aynı hakkı vermeyen şartlar ile, satıcı, sağlayıcı veya kredi verene fesih hakkını kullanmasına rağmen, henüz ifa etmediği edimler karşılığı almış olduklarını muhafaza etme hakkı veren şartlar,

7) Satıcı, sağlayıcı veya kredi verene haklı sebeplerin varlığı dışında süresiz bir sözleşmeyi her hangi bir uyarıda bulunmaksızın fesh etme hakkı tanıyan şartlar,

8) Süreli bir sözleşmenin, tüketicinin aksine bir beyanı olmaması halinde kendiliğinden uzatılmış sayılacağını öngören ve tüketicinin sözleşmeyi uzatmama yönündeki iradesini beyan etmesi için sözleşmenin sona ereceği tarihten aşırı derecede uzak bir tarih saptayan şartlar,

9) Tüketicinin, sözleşmenin kurulmasından önce fiilen bilgi sahibi olamayacağı sözleşme şartlarını, aksi ispat edilemeyecek şekilde kabul ettiğini gösteren şartlar,

10) Satıcı, sağlayıcı veya kredi verenin sözleşme şartlarını tek taraflı olarak ve sözleşmede belirlenmiş olan önemli sebeplerden bir olmaksızın değiştirebileceğine ilişkin şartlar,

11) Satıcı, sağlayıcı veya kredi verenin, teslim edilecek olan malın veya ifa edilecek olan hizmetin niteliklerini tek taraflı olarak ve haklı bir sebep olmaksızın değiştirebileceğine ilişkin şartlar,

12) Satıcı, sağlayıcı veya kredi verenin, semeni, ifa anında tespit edeceğini veya yükseltebileceğini öngören ve tüketiciye nihai fiyatın, sözleşmenin kurulması anında tespit edilen fiyata nazaran çok yüksek olması halinde sözleşmeden dönme hakkı tanımayan şartlar,

13) Satıcı, sağlayıcı veya kredi verene, teslim edilen malın veya ifa edilen hizmetin sözleşme koşullarına uygun olup olmadığını tespit etme hakkı veya bir sözleşme şartının nasıl yorumlanacağı konusunda münhasır yetki veren şartlar,

14) Satıcı, sağlayıcı veya kredi verenin temsilcileri tarafından üstlenilen sorumlulukları yerine getirme yükümlülüğünü sınırlandıran veya bu yükümlülüğü belli bir şekil şartına uyulmuş olmasına bağlıyan şartlar,

15) Satıcı, sağlayıcı veya kredi verenin yükümlülüklerini yerine getirmemesine rağmen tüketicinin bütün yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda olduğuna ilişkin şartlar,

16) Satıcı, sağlayıcı veya kredi verene, tüketici açısından teminatların azalması sonucunu doğuracak olmasına rağmen, tüketicinin onayını almadan, sözleşme ilişkisini devretme hakkı veren şartlar,

17) Tüketicinin mahkemeye gitme veya başka başvuru yollarını kullanma imkanını ortadan kaldıran veya sınırlandıran, özellikle onun hukuki düzenlemelerde öngörülmemiş bir hakeme müracaatını öngören, gösterebileceği delilleri ölçüsüz derecede sınırlandıran veya mevcut hukuki düzen uyarınca diğer tarafta olan ispat külfetini ona yükleyen şartlar.

b) (7), (10) ve (l2 nci) alt bentlerin uygulama alanı

1) (7 nci alt bent,) finans hizmetleri ifa edenlere süresiz bir sözleşmeyi tek taraflı ve önemli bir sebebin varlığı halinde süre vermeksizin feshetme hakkını tanıyan şartlara engel değildir, yeter ki sağlayıcının, bu durumdan tüketiciyi derhal haberdar etme yükümlülüğü bulunsun.

2) (10 uncu alt bent,) finans hizmeti ifa edenlere, tüketici tarafından ödenecek veya tüketiciye ödenecek faiz oranlarını veya finans hizmetlerinin diğer bütün masraflarının bedelini haklı sebeplerin varlığı halinde önceden bildirmeksizin değiştirme hakkı veren şartlara engel değildir, yeter ki sağlayıcının, bu durumdan tüketiciyi derhal haberdar etme yükümlülüğü ve tüketicinin sözleşmeyi derhal feshetme hakkı bulunsun.

(10) uncu alt bent ayrıca, meslek sahibine, süresiz bir sözleşmenin hükümlerini tek taraflı olarak değiştirme hakkı tanıyan şartlara engel değildir, yeter ki sağlayıcının bu durumdan tüketiciyi vaktinde haberdar etme yükümlülüğü ve tüketicinin sözleşmeyi feshetme hakkı bulunsun.

3) (7), (10) ve (l2 nci alt bentler) aşağıdaki işlemlere uygulanmazlar:

- Fiyatı borsa kotasyonuna veya endeksine veya sermaye piyasasındaki kur oynamalarına bağlı olarak, sağlayıcının müdahalesi olmaksızın değişebilen menkul kıymet, finansal araç veya diğer mal ve hizmetlere ilişkin işlemlere.

- Yabancı paranın alımına veya satımına, yabancı para değeri üzerinden seyahat çekleri veya milletlerarası posta havalelerine.

4) (l2 nci alt bent,) hukuka uygun olmaları ve fiyat değişikliği yönteminin içinde açıkça tanımlanmış olması koşuluyla fiyat endeksi şartlarına engel değildir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Madde 7 — Satıcı, sağlayıcı veya kredi veren tarafından tüketici ile akdedilen sözleşmede kullanılan haksız şartlar batıldır. Yok sayılan bu hükümler olmadan da sözleşme ayakta tutulabiliyorsa sözleşmenin geri kalanı varlığını korur.

Kursiyer Eğitim Sözleşmesi

9. KURSİYER, eğitim başlamadan önce kurumdan ayrılmak isterse , eğitim ücretinin %80’ine karşılık gelen senet veya ücretleri kendisine iade edilerek sözleşmesi feshedilir.
    12. ..............., sınıfın yeterli sayıya ulaşmasını temin amacıyla kurs başlama tarihini, sözleşmede belirtilen tarihten 90 gün sonrasına kadar erteleyebilir.

Benim durumum.

Ben ..............'ın İngilizce kursuna kayıt olmuştum.Kayıt olurken Kursu 2 Kasım'da başlatacaklarını söylediler.Kurstan ayrılanlar olduğu için tarihi 6 Ocak tarihine ertelediler.O tarihte benim için çok geç olduğundan kursa devam etmek istemediğimi söyledim ve kayıt sildirmeyi istedim.Daha eğitim başlamadı ve ben bunu söyleyince sözleşme gereği ücretin %20 sini alacaklarını ve kırtasiye masraflarınıda(Verdikleri 4 tane kitap için 400 lira istediler.Geri verebileceğimi söylediğimde ambalajını açmamanız gerekliydi dediler.
    Ama kursa kayıt olurken ambalajı açmamam gerektiğine dair bir şey söylemediler.) alacaklarını söylediler.Yani daha hiç eğitim almadan 600 TL vermek zorunda kalacakmışım.Süreyi uzattılar ve ben bu parayı ödemek istemiyorum. Ne yapabilirim?

Ödeme Bilgileri: Eğitime Başlama Tarihi 02.11.2009 du Sonradan 06.01.2010 aldılar. Sözleşmede
    02.11.2009
    Yayın ücreti 400,00 TL

Ödeme Planı

Sonuç nedir?
    Konu Kayıt tarafından (16-12-2009 Saat 12:08:26 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Kayıt rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster

Kursiyer Eğitim Sözleşmesi

Benim durumum.

02.11.2009
    Yayın ücreti 400,00 TL

Ödeme Planı

Sonuç nedir?
    Ben mi haksızım?Bunu anlayabilsem o da yeter.Ayakbastı parası vermiş gibi oluyorum.
    Vermeliler mi?
    Sizin görüşleriniz de benim için önemli.
    Kendim yazıp cevaplıyorum öyle. Biraz sert bir dille yazdım ama durum böyle.
    Kırtasiye ücretleri içinde kitapları toplu halde ambalajlamışlardı.Sadece ambalajı açıldığı için geri alamayız diyorlar.Ambalajını açma diye bir şey bile söylemediler.Dört tane kitabı toplayıp paketlemişler.Kitabevlerinde öyle değil o kitaplar.Oysaki o kitapları kurs yeri o şekilde ambalajlamış.Normali öyle değil zaten.Bildiğiniz kitap.Normal bir şekilde satılıyor.Sayfalarına bakabiliyorsunuz, yazılarını görebiliyorsunuz yani.Yayında da kusur olabilir açılıp kontrol edilebilir.Ya da nasıl bir şey diye bakılabilir bence.Ambalajla bu sebepten süslemek çok saçma.
    Sizin görüşlerinizde benim için önemli.Cevap yazabilirsiniz.

Bu siteyi bunları araştırmaya çalışırken gördüm.Gerçekten güzel bir site olmuş.
    Oluşturan herkese teşekkürler.
    Konu Kayıt tarafından (16-12-2009 Saat 14:05:53 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu durumda yönetmelik hükümleriyle sözleşme çelişmiş oluyor.
    Eğitim başlamadan önce kurstan ayrılabilinir.
    Kurs yerindeki kurulun görüşüde önemliymiş tabi...
    Ama sözleşmenin 5,9 ve 12. maddeleri bunu imkansızlaştırmış.
    Kendim yazıp cevaplıyorum ama ben yine de yazayım istedim.
    Kurs yeriyle sorunumu hallettim.
    Cevap yazabilirsiniz.
    Hoşça kalın.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

300 üstünde okunma 0 yanıt.
    neyse boşverin.
    Kursiyer eğitim sözleşmeleri böyledir zaten.Hak aramak zaten gereksiz geldi bir anda...
    Sözleşme saygılar.
    Okuyanlar saygılar.
    SEVGİLERLE...
    HOŞÇA KALIN.
    Not Başlığı değiştirmeme rağmen sanırım googleda farklı bir şekilde çıkıyor.Konu silinebilir.Hatta silinsin gitsin boşverin.
    Konu Kayıt tarafından (20-12-2009 Saat 20:59:16 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ozel egitim kurs sozlesme iptali

egitim sozlesmesi iptali

ozel egitim kurumlari egitimdem vazgecme sozlesme tek tarafli fes

tuketici haklari egitim kurumu sozlesme feshi

inglizcs kurs yeri sozlesme iptali

tuketici haklarinda egitim kurumundan sozlesme alma

http:www.hukuki.netshowthread.php64904-Kursiyer-Egitim-Sozlesmesi-Kayit-iptali-duzeltildi

sozlesme bozma egitim sozlesmesi internetden

kurs kur

kurs iptali karar

kariyer egitim kayıt sildirme

bilisim egitim sozlesme iptali

Kariyer eğitim kurumları sözleşme iptali

kursiyer iptal hakları

eğitim sözleşmesi feshi

nazar egititim kursu kaydini sildirmek

KURSİYER KAYIT SÖZLEŞMESİ

https:www.hukuki.netshowthread.php64904-Kursiyer-Egitim-Sozlesmesi-Kayit-iptali-duzeltildi

Forum