merhabalar,
başımdan geçen bir olay hakkında fikirlerinizi almak istiyorum.
13 eylül 2009 tarihinde görev için erzincan'dan doğubayazıt'a gitmek üzere yola çıktım. aracım erzuruma 50 km kala arıza yaptı ve çalışmadı. çekici vasıtasıyla en yakın r*** servisi olan erzurum doğumak renault servisine çektirdim. günlerden pazar olduğu için servis kapalıydı ertesi gün 8 de gelmemi söylediler. ertesi gün gittim. arızanın ne olduğunu sordum. bilmediklerini subab kesmiş olabileceğini motoru sökmeleri gerektiğini söylediler. nekadar masraf
tutacağını sordum bana 2000 lira civarı dediler. tamam dedim. o gün akşama kadar motoru sökemediler. benim görev başına dönmem gerektiğini söyledim sorun olmadığını benim gitmemi onların engeç cuma gününe arabayı teslim edeceklerini beni telefonla haberdar edeceklerini söylediler. ben gönül rahatlığı içinde doğubayazıta döndüm. perşembe akşamı beni aradılar. arabada sorun olduğunu. motoru değiştirmemiz gerektiğini söylediler. ne kadar tutar dedim: 11.000 tl dediler. (piyasa fiyatı 15-16000 olan bi araba için saçma bir fiyat) yada motoru rektefe edelim dediler 4000tl civarı dediler. ben kalsın motoru toplayın cumartesi sabahı gelip aracı ankaraya göndereceğimi söyledim. cumartesi günü gittiğimde motor toplanmamıştı. çağırdığım nakliyeci daha fazla bekleyemeyeceğini söyleyerek gitti. bu sırada servis yetkilileri benimle konuşmak istediklerini söylediler. fiyatta anlaşmaya calıştık. sözde işçilik fiyatlarından kırıp 3000 tl ye anlaştık. önümüz bayram haftasıydı. bana bayramdan sonraki cuma gel al dediler. ben tekrar doğubayazıta döndüm. bayramdan sonraki cuma günü bilet almak üzere otogara gidiyordum ki servisten aradılar. sorun olduğunu parçalardan birini bulamadıklarını söylediler. parça piston sekman takımı. bana yan sanayii fiyatı verdiklerini
(300 tl hesaplamışlar) onuda bulamadıklarını istersem orjinalini getirtebileceklerini onunda fiyatının 1300 tl olduğunu indirim yapacaklarını arada 800tl daha fark ödeyerek takabileceklerini, yok istemezsem aracı alıp başka yerde yaptırabileceğimi söylediler. ben bekleyin haber vereceğim dedim. bursada bir parçacı ardım ve fabrikadan orjinal parçayı 450tlye aldım, yolladım bunu takın dedim. parça ellerine salı günü geçti. cuma-cumartesi aracı alabileceğimi söylediler. cumartesi sabahı erzuruma gittim. aradığımda motoru topladıklarını akşam üstü hazır olacağını söylediler. öğleden sonra 3 gibi aradığımda ustaya sorup ne zaman çıkacağını bana bildireceklerini söylediler. saat 4 te sorun olduğunu enjektörlerden birinin çalışmadığını söylediler. servise gittim. ellerinde enjektör olmadığını sipariş verirlerse çarşamba günü gelebileceğini söylediler. ben motoru toplayın bugün bu aracı çıkaracağım dedim. toplamaya başladılar. saat 19 gibi yine bir problem olduğunu aracın devirdaim yapmadığını pompayı değiştirmeleri gerektiğini söylediler. tamam dedim. saat 20 gibi toplayabildiler.20:30 gibi deneme sürüşü yaptılar. hesabı ödemeye gittim. karşıma ilkbaşta söylenmeyen birsürü şey çıkardılar. keçeler, bujiler, saplamalar, şanzuman yağı vs... 400 tl daha masraf
söylediler. parçalardan birini ben gönderdiğim için ki kendi hesapladıkları yan sanayi fiyatını düşürdüler 300 tl, 3100 tl daha istediler. enson 3000tl ye arabamı tekleye tekleye 21inci günde aldım. onlara kalsa en az 1 hafta daha
oradaydı. değiştirdikleri parçaları bir kutuda teslim ettiler. parçaları bir tamirciye gösterdim bazı parçaların sağlam olduğunu değiştirmeyebileceklerini söyledi. neyse dedim. dahada önemlisi devirdaim pompasının sökülürken
çekiçle zorlandığını buyüzden arıza yapmış olabileceğini söyledi. ve kutunun içine yanlışlıkla attıkları kırık enjektörü gösterdi. onuda sokerken kırdıklarını söyledi. motoru toplarken 3 nolu enjektörü kırmışlar, yerine arızalı bir
enjektör takarak beni onuda değiştirmeye zorladılar. allahtan kırık enjektörü kutuya atmışlar. birde motoru sökeken motor kulak kapağını kırmışlar. sorduğumda orası zaten kırıktı dediler. sağlam civataları bile değiştiren adamlar kırık parçayı değiştirmeden takmışlar... ne kadar inandırıcı. şimdi soruyorum.
bu nasıl iş. hadi arızalı parçaları anladım ama sağlam parçaları bozup-kırıp sanki bunlarda daha önce arızalıymış gibi davranmak ve kendi hatalarının ve beceriksizliklerinin hesabını bana ödetmek ne anlama geliyor. konuyu önce
sizinle paylaşmak istedim. servisi mahkemeye vermeyi düşünüyorum, nasıl bir yol izlemeliyim, neler yapabilirim, sizlerin bu konu hakkındaki görüş ve tecrübeleri nelerdir? teşekkürler.