+ Konuyu Yanıtla
12 / 16 Sayfa İlkİlk ... 2345678910111213141516 SonSon
111 den 120´e kadar toplam 160 ileti bulundu.

Konu: Avukatların üzeri aranamaz mı?

Avukatların üzeri aranamaz mı? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Avukatların üzeri aranamaz mı?

YASAYA AYKIRI ÜSTÜ ARANAN AVUKATIN AÇTIĞI DAVADA İÇİŞLERİ BAKANLIĞI TAZMİNATA MAHKUM OLDU
    1136 sayılı Avukatlık Yasasının 58. maddesi ağır cezayı gerektiren suçüstü halleri dışında avukatın konutu ve yazıhanesi aranamaz hükmünü taşıyor.

Ankara Üçüncü İdare Mahkemesi, bir avukatın üstü ve çantasının yasaya aykırı olarak arandığı gerekçesiyle İçişleri Bakanlığını iki buçuk milyar lira manevi tazminat ödemeye mahkum etti

Mahkeme kararında, Avukat Kemal Vuraldoğan'ın, evinden bürosuna gitmekteyken miting dolayısıyla yapılan aramada, avukatlık kimliğini gösterdiği ve yasal olarak üstünün ve çantasının aranamayacağını belirmesine rağmen polislerce arandığı, bunun üzerine Vuraldoğan'ın İçişleri Bakanlığına suç duyurusunda bulunduğu ve yanıt alınamaması üzerine de tazminat davası açtığı belirtildi.

Mahkeme kararında, 1136 sayılı Avukatlık Yasasının 58. maddesinde, ağır cezayı gerektiren suçüstü halleri dışında avukatın üzerinin aranamayacağı hükmü bulunduğu belirtilerek şu görüşe yer verildi:"Kamu idareleri yürütmekle yükümlü bulundukları kamu hizmetlerini gereği gibi yerine getirmekle, bu hizmetin işleyişini sürekli olarak kontrol etmek ve hizmetin yükümlülüğünü yerine getirmemek suretiyle hizmetin kötü veya geç işlemesi, gereği gibi işlememesi idarenin hizmet kusurunu oluşturur. Dolayısıyla hizmet kusuru nedeniyle bir zarar verilmiş olması halinde belirtildiği üzere idarenin meydana gelen zararları tazmin sorumluluğu bulunmaktadır."

Ankara Barosu Başkanlığının da müdahil olarak katıldığı davanın kararında, davacı avukatın vatandaşlar önünde üst aramasına maruz kalmasının meslek onurunu zedelediği kanısına varıldığı belirtilerek İçişleri Bakanlığının iki buçuk milyar lira manevi tazminat ödemesine hükmedildiği belirtildi.

Avukatlık Yasası: Madde 58

Avukatların avukatlık veya Türkiye Barolar Birliği ya da baroların organlarındaki görevlerinden doğan veya görev sırasında işledikleri suçlardan dolayı haklarında soruşturma, Adalet Bakanlığının vereceği izin üzerine, suçun işlendiği yer Cumhuriyet Savcısı tarafından yapılır. Avukat yazıhaneleri ve konutları ancak mahkeme kararı ile ve kararda belirtilen olayla ilgili olarak Cumhuriyet Savcısı denetiminde ve baro temsilcisinin katılımı ile aranabilir.Ağır cezayı gerektiren suçüstü halleri dışında avukatın üzeri aranamaz.

Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununa ile Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun duruşmanın inzibatına ilişkin hükümleri saklıdır. Şu kadar ki, bu hükümlere göre avukatlar tutuklanamayacağı gibi hapis veya hafif para cezası da verilemez.

Kaynak http://www.istanbulbarosu.org.tr/Det...CatID=1&ID=765

Hukuki NET Güncel Haber

Avukatların üzeri aranamaz mı? konulu yargıtay kararı ara
    Avukatların üzeri aranamaz mı? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

'Polis bir asker kadar disiplinli,bir hukukçu kadar bilgili,bir anne kadar da şefkatli olmalıdır.'der önderimiz M.K.ATATÜRK.Lütfen polis tarihine kısaca bakınız.Davul zurna ile polis alımları olmuş.Sadece polis olduğu için vurulduğu dönemler olmuş.İlkokul mezunu,ortaokul mezunu derken,şimdi üniversite bitirmiş kişiler polisliği öyle ya da böyle tercih etmektedir.Tespitinizde hata olduğunu düşünüyorum.2009 yılı değerlendirmesi tam tersi yönde.Şu an kendi alanında uzmanlaşmış,bilgili,kibar,gerektiği yerde silahını,cobunu kullanan polislerin oranı teşkilat içerisinde yüzde seksenin üzerinde.Bence siz 1980 ağzı ile ve o zamanlardan kalan polis imajından bahsetiyorsunuz.Kişiliğinizi tanımıyorum ama bir hukukçu olduğunuz ihtimali ile size bu tür cümlelerin yakışmadığından dolayı sizi esefle kınıyorum.Lütfen,eleştiri yaparken daha sağduyulu olun.
    Konu Deniz Yücesan tarafından (09-12-2009 Saat 00:50:10 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Her cümlenin sonuna üç nokta(...) konulmuş.İkişerini silmek suretiyle nokta(.)ya çevirdim.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı fatihdjclub rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    polis önleme amacıyla avukatları arayabilir kimlikte sorabilir.ama denk geliyo yüzde 50 si karşı geliyo ama dediğini yutuyor sınunda aranıyo malesef.
    Mesleğinizde "POLİS" yazıyor.
    3 iletiniz var, ikisinde "sizde aşağılık psikolojisi var" yanıtını vermişsiniz.
    Bu yazıların bir polis memuruna ait olduğunu düşünmüyorum. Aldatıcı nitelikte üye bilgisi verdiğinizi düşünüyorum.
    Amacınız nedir? Yalnızca siteden atılmak istiyorsanız, zevkle. Fakat farklı bir amacınız varsa, paylaşın.

Nerede
    Kocaeli, Türkiye.
    İletiler
    269
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hukukta silahların eşitliğinden habersiz olan polis arkadaşlarımız savcının önünde düğmesini iliklerken avukatı gördü mü hemen kendisini devletin tek temsilcisi zannederek saldırgan bir tutum göstermekte malesef.

O"aşağılık" sözünü söyleyen arkadaşa iade etmekle birlikte...

Avukatlar üzerini aratmazmış, avukatlar hemen "ben avukatım" diyip üste çıkarmış.Sadece gülüyorum bunlara.

Bugüne kadar bir polisin polisin üstünü aradığına , bir polisin radara yakalanıp ceza yediğine şahit olan meslektaşım varsa söylesin ben henüz rastlamadım.Mesaj yerine ulaşmıştır umarım.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.042
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Konu başlığı avukatların yüzde ellisinde aşağılık psikolojisi var diye açılınca buna verilecek cevap ancak benim yukarıda verdiğim cevaplar gibi olur. Herkes biliyorki her meslekte sıradışı insanlar vardır. İstisnalar hariç avukatın aranamaması yasadan doğan bir durumdur. Bunu en iyi bilmesi gereken de polislerdir. Polisler bunu bilmiyorsa onlara hizmetiçi eğitimi vermesi ve öğretmesi gereken İçişleri Bakanlığı'dır.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Budamı Ofsayt ?

KOMPLEKS MESELESİ ÜZERİNE AÇIKLAMALAR

BASIN AÇIKLAMASI: MESLEKTAŞLARIMIZA YAPILAN SALDIRILARI KINIYORUZ

Meslektaşımız Av. Ümit ULAŞ, 29.11.2009 Pazar günü, saat 00.50 sıralarında, bir arkadaşı ile taksim Sıraselviler caddesinden geçerken, iki sivil polis memuru tarafından durdurulmuş ve kimliği sorulmuştur. Avukatlık kimliğini göstermiş ve sivil giyimli kişilerden de polis olduklarını belgeleyen kimliklerini sormuştur. Polislerden biri kimliğini çıkartmış ancak net olarak kimlik gösterilmemiştir. Bunun üzerine polis olduklarından kuşkulanıp yeniden kimliği görmek istediğini beyan etmesi üzerine “artistlik yapma ulan, yürü karakola gidiyoruz” denilerek ellerine arkadan kelepçe takılarak Taksim Polis Merkezi’ne götürülmüş, karakolda tartaklanmış, fiilen gözaltına alınmış, özgürlüğü kısıtlanmıştır.

Baroya durumun bildirmesi üzerine, Başkanlığımızca kendisine Avukat Hakları Merkezinden avukat görevlendirilmiş, görevli avukatın görüşme, rapor alınması için hastaneye sevk talebi ve hukuki girişimde bulunması kolluk biriminde engellenmiş, 04.00’a kadar hiçbir işlem yapılmaksızın bekletilmiş, serbest bırakılmasını müteakip görevli meslektaşımız ile hastaneye resmi sevk olmaksızın Taksim Araştırma ve Eğitim Merkezine gidilerek darp ve cebir raporu alınmıştır.

Aynı gün bir başka stajyer avukat meslektaşımız da Taksim Polis Karakolu’nun karşısında bir Baş komiser tarafından makul bir sebep olmaksızın kimliğinin sorulması üzerine başkaca polislerin de yardımı ile uygunsuz sözlerle yere yatırılıp elleri arkadan kelepçelenerek Taksim Polis Merkezi’ne sürüklenmiş, bu durumun kameralara yakalanmaması için özen gösterilmiş, karakolun tuvaletinde üzerine soğuk su dökülmüş, coplarla başına vurulmuş, burun kemiği tuvalet taşına çarpma nedeni ile zedelenmiş, karanlıkta ıslak bir vaziyette tuvalette bekletilmiş, sistematik işkenceye maruz bırakılmış, şikâyetçi olmaması ve hazırlanan ifadeyi imzalaması için korkutulmuş ve tehdit edilmiş, 04.30 sıralarında sırılsıklam bir vaziyette serbest bırakılmıştır.

2559 sayılı Polis Vazife ve salahiyet Kanunu’nun “durdurma ve kimlik sorma” kenar başlıklı 4/A maddesi uyarınca polis ancak bir suç ve kabahatin işlenmesini önlemek, suç işlendikten sonra kaçan faillerin yakalanmasını sağlamak, işlenen suç veya kabahatlerin faillerinin kimliklerini tespit etmek, hakkında yakalama emri ya da zorla getirme kararı verilmiş olan kişileri tespit etmek, kişilerin hayatı, vücut bütünlüğü veya malvarlığı bakımından ya da topluma yönelik mevcut veya muhtemel bir tehlikeyi önlemek amacıyla, makul bir sebebin bulunması halinde durdurma yetkisini kullanabilir. Süreklilik arz edecek fiili durum ve keyfilik oluşturacak şekilde durdurma işlemi yapılamaz. Durdurulan kişiye durdurma sebebi bildirilmeli, nazik davranılmalıdır. Kişilere polis olduğunu belirleyen belgeyi gösterdikten sonra kimlik sorabilir.

kanun hükümlerine uygun işlem yapılmadığı gibi meslektaşlarımıza neredeyse kin saiki ile davranılmıştır. Her fırsatta yargı, yargının kurucu unsurlarından olan savunmayı serbestçe temsil eden avukatlara olumsuz bakış açısının uzantısı olan bu durum, hukuka karşı saygısızlığın tezahürüdür.

Yargı görevi yapan avukat meslektaşlarımızla birlikte ülkemizde yaşayan insanlara karşı kimi kolluk birimlerinde dayak, kötü muamele ve işkence yapıldığı, giderek artan yaygın bir kanı olarak ortaya çıkmaya başlamıştır.

Hukuk devletinin temel koşulu bütün devlet işlem ve eylemlerinin hukuk kurallarına uygun olmasıdır. Hukuk devleti, insan haklarına saygı gösteren, bu hak ve özgürlükleri koruyup güçlendiren, her eylem ve işlemi hukuka uygun olan, her alanda adaletli bir hukuk düzeni kurup bunu geliştirerek sürdüren, Anayasa’ya aykırı durum ve tutumlardan kaçınan, hukuku tüm devlet organlarına egemen kılan, Anayasa ve hukukun üstün kurallarıyla kendini bağlı sayıp yargı denetimine açık olan, yasaların üstünde Yasa koyucunun da bozamayacağı temel hukuk ilkeleri ve Anayasa’nın bulunduğu bilincinden uzaklaştığında geçersiz kalacağını bilen devlettir.

Devlet faaliyetlerinin salt yasaya uygun olması da, hukuk devleti için yeterli değildir. Bu faaliyetlerin ölçülü, hukukun evrensel ilkelerine uygun ve birey hak ve özgürlüklerinin asıl olduğunu esas alan bir bilinçle yerine getirmesi gerekir. Hukuk devleti’nin öncelikli hedefi, bireylerin hak ve özgürlüklerini hukuka uygun kullanmalarını temindir. Hukukun dışına çıkan devlet yetkililerini de hukuk kuralları içerisinde etkin bir şekilde soruşturmak, bu tür hukuk dışı uygulamalara taviz vermemek, hukuk devletinin önceliklerindendir.

Bu tip olaylar koruma güdüsü ile hareket edilmeksizin ön kabullerden uzaklaşarak tespit edilip, hukuk kuralları çerçevesinde soruşturulup cezalandırılmalıdır. Bu anlayıştaki kişiler cezalandırılmaz ise, toplumun polise ve devlete olan güveni giderek zayıflayacak, hukuk devletine olan inancı kaybolacaktır. Emniyet birimlerinde hukuk dışı uygulamalar içerisinde olanlara karşı etkin bir soruşturma işlemi yapılacağını, kolluk birimlerinde hukuk dışı ve insani değerlerden uzak muamelelerin önüne geçilebilmesi için harekete geçileceğini, yapılacak etkin işlemlerle bu olaylara taviz verilmeyeceğine inanıyoruz. Böylece, asayişi, toplumun ve bireylerin tasarruf emniyetini, meskenini, halkın ırz, can ve malını korumakla görevli kılınmış Emniyet teşkilatı da töhmet altında kalmayacaktır. Çağdışı ve insanlık dışı bir muamele olan işkence ve kötü muamelenin artık ülke gündemine bir daha gelmemesini temenni ediyoruz. Aksi halde hukuk devletinden zulüm devletine dönüş başlamış olacaktır.

Hukukun örselenmeye çalışıldığı bu dönemde, Barolar olarak Avukatlık Kanunu’nun bizlere verdiği hukukun üstünlüğünü, insan haklarını ve avukatlık onurunu savunmak ve korumak görevimizi, hukukun herkese bir gün lazım olacağı ve hukukun üstünlüğüne sonsuz inancımız gereği sonuna kadar yılmadan ve korkmadan sahip çıkacağımızı, mesleğimizin onuruna ve meslektaşlarımıza karşı yapılacak olumsuz her eylem ve teşebbüs karşısında avukat ve meslek örgütü olan Baroların sert tepki göstereceğini basın ve kamuoyunun bilgisine sunarız.

İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI

Nerede
    Sömürgistan
    İletiler
    446
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Beyoğlunda onca yıl geç vakitlerde dolaştım.

Bir polis memuru yanıma gelmedi.

Trafikte araba sürerim .Ehliyetimi de sormazlar.

Yolda çevirme olur.Beni durdurmazlar.

Bakın Şu ehliyetime derim.Geç geç derler.

Polis beni adam yerine koymuyor

Bu memlekette ciddiye alınmıyorum ben.

Sayın Tayfun Eyilik de olmazsa yaşayıp yaşamadığım dan da şüphe duyacağım.

Bir o beni ciddiye alıyor.

Yazılarımı siliyor.
    Konu Erdoğan Kırcalı tarafından (07-12-2009 Saat 13:44:50 ) de değiştirilmiştir. Sebep: :DD

İletiler
    5.751
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Tanımlı Cevap: Budamı Ofsayt ?

İstanbul barosunun yaptığı açıklamaya tamamen katılıyorum. İşin ilginç tarafı İstanbul barosunun dibindeki (TAKSİM) bir emniyet biriminin bu olaylara karışması. Nedir bu? Biri talimat verdi de avukatların canını mı sıkmaya çalışıyorlar.
    Polis arkadaşlar, bir avukatın canını bir kere sıkabilirsiniz ama sizin canınız yıllarca sıkılır!
    Lütfen kanunları öğrenin ve kanunlara önce siz saygı gösterin.
    Kişi, avukatım dediğinde, önce kimliğini rica edin. Gösterirse karşınızdakinin bir savcı veya hakimden farklı bir kişi olmadığını düşünerek davranın. Avukat Suç mu işlemiş? Onun yolu da kanunda yazıyor. İfadesini de hesabını da Savcılıkta verir, siz hiç merak etmeyin. Savcıya da güvenmiyorsanız o zaman mesleğinizi terkedin. Avukatlar mesleklerinden ötürü yargılanırken Sulh ceza, Asliye ceza mahkemelerinde değil Ağır Ceza mahkemelerinde yargılanırlar. Çünkü kanun, koruma sağlarken de ceza verirken de bonkör davranmayı uygun görmüştür. Tüm dünya hukuklarında da avukatın yasal farklılıkları bu şekildedir.
    Sonuç olarak İstanbul barosunca yapılan duyuruya konu olaylar ile ilgili yapılacak yargılamada, hakimlerimizden cezanın en üst sınırından ceza vermelerini diliyorum.
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı 9.Köy rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster

Yazılarımı siliyor.
    Sizi hepimiz ciddiye alıyoruz da hangi yazınızı sildim anlamadım.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.042
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı 9.Köy rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Beyoğlunda onca yıl geç vakitlerde dolaştım.

Bir polis memuru yanıma gelmedi.

Trafikte araba sürerim .Ehliyetimi de sormazlar.

Yolda çevirme olur.Beni durdurmazlar.

Bakın Şu ehliyetime derim.Geç geç derler.

Polis beni adam yerine koymuyor

Bu memlekette Ciddiye alınmıyorum ben.

Sayın Tayfun Eyilik de olmazsa yaşayıp yaşamadığım dan da şüphe duyacağım.

Yazılarımı siliyor.
    Bizim sitemiz böyle. Herkesi ciddiye alırız. Bize sataşanı, laf atanı, hakaret etmeye yelteneni, soru sorarken bizi işçisi gibi göreni velhasıl biz herkesi ciddiye alırız.

+ Konuyu Yanıtla
12 / 16 Sayfa İlkİlk ... 2345678910111213141516 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php63893-Avukatlarin-uzeri-aranamaz-mipage15

avukatın üzeri aranabilir mi

avukatların üstü aranabilir mi www.hukuki.net

polis avukatın üstünü arayabilir mi

aracin gorunmeyen yerleri aranabilirmistajyer avukatin arabasi aranabilir miavukatlarin ustu aranmaz.kanunavukat aranir mistajyer avukat aranabilir miavukatlarin ustu aranirmiavukatların üstü aranabilir miavukatlar aranabilir mi Stajyer avukatin üstünün aranmasiavukat aranır mıstajyer avukatın üstü aranabilir mistajyer avukatların üstü aranabilir mistajyer avukatın aracı aranabilir miavukatlar nerelerde aranabilir
Forum