+ Konuyu Yanıtla
1 / 6 Sayfa 123456 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 59 ileti bulundu.

Konu: Kredi borçları 100.000 'i geçti

Kredi borçları 100.000 'i geçti Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kredi borçları 100.000 'i geçti

Bankalara borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 103.000 olarak açıklandı geçenlerde.

Ben de bu 103.000 kişiden biriyim. Bu nedenle başıma ne gelecek diye korkarak bu sayfaları takip ediyorum.

Bankalar mortgage ve otomobil kredilerini ödeyemeyenler sebebiyle gayrimenkul zengini oldular, garajlarında bir sürü son model araba da oldu.

Şimdi bu 103.000 kişi sayesinde beyaz eşya zengini de olacaklar.

Benim merak ettiğim konu şu :

Şimdi banka avukatları evime hacze gelecek. Benden haczedecekleri eşyalar atıyorum 5.000 TL yaptı. Bu eşyaları satana kadar yeddiemin depolarda bekletecekler. Şu ortamda satabileceklerini de sanmıyorum. Bir buzdolabının 24 taksitle satıldığı bir ortamda kim gidip haczedilmiş buzdolabı alır ki.
    Yeddiemin'e ödenen para. Hacizli eşyayı satmak için yatırılması gereken harçlar v.s. Uzun lafın kısası benden aldığı 5.000 TL'lik ev eşyası Bankaya 10.000 TL daha zarara neden olacak.

Peki durum böyleyken Bankalar ev eşyası haczetmekte neden bu kadar ısrarcılar ?

Ben banka olsam: Borçlunun haczedilecek eşyası yoktur der borcu tahsil edilemeyen krediler bölümüne yazar sonra da devlete ödeyeceğim vergiden düşerim. Devlette 20 senedir ödediğim vergilere saysın borcumu.

Tabi bunları yazarken borcumu ödeyemememi haklı göstermeye çalışmıyorum. Ne yazıkki son ekonomik krizle birlikte borçlarımı ödeyemez hale geldim. Önümüzdeki 1 yıl içinde 103.000 kişi olan sayının 333.000 kişi olacağından da eminim.

Peki ne olacak memleketin hali ?

Hukuki NET Güncel Haber

Kredi borçları 100.000 'i geçti konulu yargıtay kararı ara
    Kredi borçları 100.000 'i geçti konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    TRABZON
    İletiler
    148
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kredi borçları 100.000 'i geçti

Alıntı akbuluti rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bankalara borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 103.000 olarak açıklandı geçenlerde.

Ben de bu 103.000 kişiden biriyim. Bu nedenle başıma ne gelecek diye korkarak bu sayfaları takip ediyorum.

Bankalar mortgage ve otomobil kredilerini ödeyemeyenler sebebiyle gayrimenkul zengini oldular, garajlarında bir sürü son model araba da oldu.

Şimdi bu 103.000 kişi sayesinde beyaz eşya zengini de olacaklar.

Benim merak ettiğim konu şu :

Şimdi banka avukatları evime hacze gelecek. Benden haczedecekleri eşyalar atıyorum 5.000 TL yaptı. Bu eşyaları satana kadar yeddiemin depolarda bekletecekler. Şu ortamda satabileceklerini de sanmıyorum. Bir buzdolabının 24 taksitle satıldığı bir ortamda kim gidip haczedilmiş buzdolabı alır ki.
    Yeddiemin'e ödenen para. Hacizli eşyayı satmak için yatırılması gereken harçlar v.s. Uzun lafın kısası benden aldığı 5.000 TL'lik ev eşyası Bankaya 10.000 TL daha zarara neden olacak.

Ben banka olsam: Borçlunun haczedilecek eşyası yoktur der borcu tahsil edilemeyen krediler bölümüne yazar sonra da devlete ödeyeceğim vergiden düşerim. Devlette 20 senedir ödediğim vergilere saysın borcumu.

Tabi bunları yazarken borcumu ödeyemememi haklı göstermeye çalışmıyorum. Ne yazıkki son ekonomik krizle birlikte borçlarımı ödeyemez hale geldim. Önümüzdeki 1 yıl içinde 103.000 kişi olan sayının 333.000 kişi olacağından da eminim.

Peki ne olacak memleketin hali ?
    Eşya haczi sonuçta kanunda belirtilmiş ancak bazen bu yöntem yani eşyaların fiyatı borcu karşılamasa da borcun ödenmesi için -bazen- yaptırım yolu gibi görünüyor. Seneler evvelki icra kanunu ile sorunlar pek hallolmuyor. Hazcedilemeyecek malla kapsamında yasa diyor ki 'pek lüzümlü mutfak eşyası'''hadi buyrun buzdolabı lüzümlu mu değil mi???uzar gider bu iş hocam.Allah kolaylık versin hepimize

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı akbuluti rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sanırım sizin bir cevabınız var .

İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevap belli.

Madem bana borcunu ödemedin yaşamaya hakkın yok o zaman anlayışı.
    Yoksa bir insanın kanepesini, kilimini, 57 ekran tv'sini almanın ne mantığı olabilir.

Bugün toplum sosyal patlamanın eşiğinde. Hayat hukuk kitaplarının arkasından nasıl görünüyor bilmiyorum ama benim gördüğüm manzara çok ürkütücü.

Çay parasını veremeyeceği için kahveye bile gidemeyen insanlar var çevremde.
    Fabrikalar birer birer kapatıp gidiyor. Sadece benim işyerim kapandığı için 2.300 kişi ekmeğinden oldu.

1.000 TL maaşı olana 15 milyar limit verip kanını emmeye çalışan bankaların risk yöneticileri bu durumu çoktan hesap etmişlerdir.

Bazı avukatlar bize iş çıkıyor diye ellerini ovuşturuyor olabilir. Ama şunu unutmayın. Ölmüş eşek kurttan korkmaz. Kaybedecek birşeyi kalmayan insan en tehlikeli insandır.

Bugün insanlar bu durumdaysa bunun tek suçlusu borçlular değil. Onları sistematik olarak borçlandıran ve işsiz kalınca da onu yok eden sistem de suçlu.

Alıntı Av.Tayfun Eyilik rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sanırım sizin bir cevabınız var .

İletiler
    101
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hocam ağzına sağlık..
    bütün bunlar sosyal devlet(!)anlayışının bi gereği olsa gerek
    Konu exper06 tarafından (18-11-2009 Saat 10:57:13 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    265
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

''1.000 TL maaşı olana 15 milyar limit verip kanını emmeye çalışan bankaların''

Ne güzel söylemiş, 'benim 1.000 lira gelirim var, ben bu 15.000 i yersem sonra nasıl öderim?' diye düşünmeye ne gerek var? Adam yerine koyduysa banka suçludur, öyle ya 5 yaşında çocuğa verdi bu kartı bu limitle. Sen çoluğa çocuğa verirsen gelirinin 15 katı limiti, o da hem kendisini yakar, hemde zeytinyağı gibi üste çıkıp seni suçlar. Yoksa vatandaş melek gibi masum, ne diye zorla tutuşturdun ki eline paraları? Aynı vatandaş şirketinin bir tahsilatı olsa gidip bir yerden alsa 15.000 TL tahsilat, o parayı 'ama ne yapayım zorla beni yolladılar tahsilata saydılar paraları elime.. E maaşlarda malum yedik haliyle ama bütün suç beni tahsilata parasızlık çektiğimi bile bile yollayana müdürlerde' der mi? Demez, çünkü bilirki bu adi suçtur ve aynen hapse ve felakete gider sonu.

Aslında sistemin düzeltilmesi gereken kısmı bu bence. Madem insanlar hesabını yapacak kadar sorumlu değiller, kredi kartı afları mafları kapatılmalı, tam tersine banka soymuş gibi cezai müeyyideleri oluşturulmalı. Onun oğlu bunun amcası farklı muamele görmemeli, herkes eşit bir biiçimde bu cezalara çarptırılmalı, bakın ondan sonra 'nappıyım abbiii, banka suçluuu ne diye verdi bana o kadar limitiii haaa???' diye soran oluyor mu?

Benim gibi garibanlarda yani hesabını bilenler de kın kanaat yaşamaya çalışır ki aman borçlu kapıma gelmesin, ele güne rezil olmayayım diye her gün hesap yaparlar. SOnra uyanıklara af çıkar, hem o uyanıkların içinde gerçekten çaresiz borç batağına düşenler için seviniriz, hem de uyanıklar için de kendimize şunu sorarız? 'Ulen ben niye böyle bankaların paralarını yiyip kırallar gibi yaşamadım, al işte yine af çıktı..'

Nerede
    konya, Turkey.
    İletiler
    99
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

kartların bilinçsizce kullanıldığı bir gerçek.ama daha büyük bir gerçek var ki,insanlar işsiz kaldı,üç kuruşa 12,13 saat sigortasız,servissiz,yemeksiz çalıştırılıyor.bu adamın eşi,çocuğu hastalanınca gözü hiç bir şeyi görmez.bu ödenemeyen kart,kredi sorunu zincir gibi birbirine bağlı kriterlerden oluşuyor.biri plazma tv,sıfır araba çekip ödeyemiyor,öbürü kira ,kömür,ilaç peşinde.herkesi aynı kefeye koyamayız.öncelikle hem kamuda hem özelde yaşanabilir,adaletli bir ücret sistemi yerleşmeli.

Nerede
    TRABZON
    İletiler
    148
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı İsmail Ufuk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ''1.000 TL maaşı olana 15 milyar limit verip kanını emmeye çalışan bankaların''

Ne güzel söylemiş, 'benim 1.000 lira gelirim var, ben bu 15.000 i yersem sonra nasıl öderim?' diye düşünmeye ne gerek var? Adam yerine koyduysa banka suçludur, öyle ya 5 yaşında çocuğa verdi bu kartı bu limitle. Sen çoluğa çocuğa verirsen gelirinin 15 katı limiti, o da hem kendisini yakar, hemde zeytinyağı gibi üste çıkıp seni suçlar. Yoksa vatandaş melek gibi masum, ne diye zorla tutuşturdun ki eline paraları? Aynı vatandaş şirketinin bir tahsilatı olsa gidip bir yerden alsa 15.000 TL tahsilat, o parayı 'ama ne yapayım zorla beni yolladılar tahsilata saydılar paraları elime.. E maaşlarda malum yedik haliyle ama bütün suç beni tahsilata parasızlık çektiğimi bile bile yollayana müdürlerde' der mi? Demez, çünkü bilirki bu adi suçtur ve aynen hapse ve felakete gider sonu.

Aslında sistemin düzeltilmesi gereken kısmı bu bence. Madem insanlar hesabını yapacak kadar sorumlu değiller, kredi kartı afları mafları kapatılmalı, tam tersine banka soymuş gibi cezai müeyyideleri oluşturulmalı. Onun oğlu bunun amcası farklı muamele görmemeli, herkes eşit bir biiçimde bu cezalara çarptırılmalı, bakın ondan sonra 'nappıyım abbiii, banka suçluuu ne diye verdi bana o kadar limitiii haaa???' diye soran oluyor mu?

Benim gibi garibanlarda yani hesabını bilenler de kın kanaat yaşamaya çalışır ki aman borçlu kapıma gelmesin, ele güne rezil olmayayım diye her gün hesap yaparlar. SOnra uyanıklara af çıkar, hem o uyanıkların içinde gerçekten çaresiz borç batağına düşenler için seviniriz, hem de uyanıklar için de kendimize şunu sorarız? 'Ulen ben niye böyle bankaların paralarını yiyip kırallar gibi yaşamadım, al işte yine af çıktı..'
    Sizin hiç babanız öldü mü????????

Ya da elinize 5000 liralık hastane masraf faturası tutuşturulup fellik fellik iyi günlerin dostları arayıp borç istedniz mi???

ya da hastane faturasını ödeyemeyip yeni doğan çocuğunuz hastanede kaldı mı???

Bu soruları birine bile hayır diyorsanız sizinle hangi tartışma platformunda çözüm arayacağız.

O yüzde insanları eleştirirken lütfen sınırları zorlamayın elbette borçlu olmak kimsenin isteyeceği bir durum değil ama her borçlu da keyiften borçlanmadı. Lütfen biraz saygı

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı necmi42 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    adaletli bir ücret sistemi yerleşmeli.
    Elbette ama bunda bankanın günahı ne ?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı muzo240 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sizin hiç babanız öldü mü????????

Ya da elinize 5000 liralık hastane masraf faturası tutuşturulup fellik fellik iyi günlerin dostları arayıp borç istedniz mi???

ya da hastane faturasını ödeyemeyip yeni doğan çocuğunuz hastanede kaldı mı???

Bu soruları birine bile hayır diyorsanız sizinle hangi tartışma platformunda çözüm arayacağız.

O yüzde insanları eleştirirken lütfen sınırları zorlamayın elbette borçlu olmak kimsenin isteyeceği bir durum değil ama her borçlu da keyiften borçlanmadı. Lütfen biraz saygı
    Babam ölmedi, ama çocuğum çapa da bir ay kuavöz de kaldı, ben de sağdan soldan fennik fennik para bulmaya çalıştım, ama bulamadım : kredi kartlarım da vardı ama, geri ödeyemeyeceğim bir krediyi nasıl kullanabilirim.?
    zor durumda kalmış birisi için kredi hazır para demektir, ama geri ödenmeyecek anlamına gelmez, alıp kullanırken gayet kolay ve güzel olur, ancak geri öderken zorlanırsın, çok kullandıysan ödeyemezsin,
    sen sıkıştın banka sana kredi verdi işini gördün, bunda bankanın bir suçu yok ki , kullandıysan ödeyeceksin.
    burdan şöyle bişey çıkıyor, ben çok sıkıştım, mecbur kredi kartı kullandım, Demekki kredi kartı olmasaydı, hırsızlık yapacaktın, çünkü bu duruma kadar gelmişsin ki, ödeyemeyeceğin kadar kredi kartı borcu yapmışsın.

KIsa ve öz olarak şunu söyleyebilirim.
    kredi kartı nedir ?
    kredi kartı nakit taşımamak için kullanlan bir gereç diyelim, aylık olarak normal harcamalarını yaparsın, aysonu da toplu olarak kredi kartı borcunu ödersin,
    böylelikle hem puan kazanırsın, hem faiz ödemezsin,
    gerçi bu şekil kart kullanımında banka sizi sevmez, çünkü faiz ödemiyorsunuz, banka ister ki dönem borcunu ödemesin asgari borcunu ödesin, geri kalanı faizlendirelim :D . Saygılar

+ Konuyu Yanıtla
1 / 6 Sayfa 123456 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: