9 yıl sonra ayağa kalktı

"Hayatta imkansız diye birşey yoktur" sözü Yalova'da gerçek oldu. Doktorların bile "iyileşemez" dediği 22 yaşındaki genç kız, iyileşmekle kalmadı, çalıştı, okudu, hayata dört elle tutuldu ve hukuk fakültesini kazandı.İşte Ayşe'nin mucize gibi hikayesi...

alova’da geçirdiği bir rahatsızlık sonucu vücudunu kullanamayan, doktorların iyileşmesine ihtimal vermediği 22 yaşındaki Ayşe Kısa, 9 yıl sonra ayağa kalktı ve dışarıdan bitirdiği ilköğretim ve lisenin ardından, üniversite sınavında da başarılı olarak hukuk fakültesini kazandı.
Ayşe Kısa, 1998 yılında geçirdiği rahatsızlık sonrası yatağa bağımlı kaldı. ‘Transvers miyelit’ adlı iltihabi bir omurilik rahatsızlığı teşhisi konulan genç kız, bu nedenle ilköğretim 5'inci sınıfta öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Bu esnada pek çok hastanede hastalığına çare arayan Ayşe Kısa, vücudunun hiçbir uzvunu kullanamadan yatağa bağımlı bir hayat sürdü.

Uzun süren araştırmalara rağmen bir türlü iyileşemeyen Ayşe Kısa, son olarak 2006 yılında İstanbul’daki bir doktor tarafından yoğun bir fizik tedaviye alındı. Dr. Halil Algan ve Fizyoterapist Mustafa Yığılıtaş’ın yardımlarıyla adeta bir mucize eseri ayağa kalkan genç kız yeniden yaşama dönerek bir yıllık tedavi sonrası yürümeye başladı. 11 yaşında bıraktığı eğitimine yeniden başlayan Ayşe Kısa, ilköğretim ve liseyi dışarıdan bitirdi. Annesinin sırtında ve sedyeyle geldiği sınavları teker teker geçerek Açık Lise’yi 100 tam puanla bitiren başarılı genç kız, bu yıl girdiği Öğrenci Seçme Sınavı’nda başarılı bir sonuç alarak Yakındoğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne yerleşti.

‘SEVİNCİNİ ESKİ ÖĞRETMENİYLE PAYLAŞTI’

Ayşe Kısa, ek yerleştirmeler sonrası kazandığı üniversite sınavının sevincini eski öğretmeni olan ve şu anda Yalova Lisesi Müdürü Rıdvan Acar ile paylaştı. Hastalığın bel ağrısıyla başladığını ve bir süre sonra tüm vücudundaki kasların tutulduğunu anlatan Kısa şunları söyledi:
“Bir süre sonra doktorlar, hastalığın ancak bu kadar tedavi olabileceğini söyledi. Ancak ben yılmadan araştırmaya devam ettim. 2006 yılında şu anki doktorumu buldum. Çok şükür tedaviler cevap verdi. Yoğun bir fizik tedavi geçirdim. Günde 8 saat doktorun bize verdiği hareketleri yapıyorduk. Yoğun bir uğraş sonucunda bu noktaya geldim. 2007 yılında ilk kez ayaklarımın üzerine basabildim.”.

‘HASTALAR UMUDUNU YİTİRMESİN’

Eğitimini kesmeyi asla düşünmediğini ifade eden Ayşe Kısa, kendi durumunun örnek olmasını istediğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hastalığının düzelmeyeceğine inanan insanlara bu örnek olsun. Kimse umudunu yitirmesin. Bir şeyin olmasını çok istiyorsan önce inanacaksın. ‘Bu uğurda yapabileceğim her şeyi yaptım’ diyebileceksin. Ben de öyle yaptım. O süre içinde de iyi ki umudumu kesmemişim. Açık öğretimden eğitimimi tamamladım. Evde kendim yatarak çalıştım. Yılda iki sefer sınavlara girdim. Araştırdım, bekledim, olacağına inandım.”

İlk defa girdiği üniversite sınavlarında başarılı olduğuna çok sevindiğini söyleyen Ayşe Kısa, “Bana inanamıyorlar. ‘Bu sen misin ?’ diye soruyorlar. Amacım hukuk eğitimini tamamlayarak başarılı bir hukukçu olmak” dedi.

Hürriyet / Sağlık