+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.

Konu: Eurovision'a Kürtçe şarkı olabilir

Eurovision'a Kürtçe şarkı olabilir Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Konya
    İletiler
    1.366
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Eurovision'a Kürtçe şarkı olabilir

Bakan Günay: "Daha önce İngilizce parçalarla katıldık. Bir Kürtçe parçayla da katılabiliriz."

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Şivan Perwer’i yurda getirmek için kolları sıvadı. Başbakan’ın bilgisi dahilinde Perwer’in yakınlarıyla görüşen Günay, Almanya’ya giderek ünlü sanatçıyı ikna etme girişiminde bulunabileceğini söyledi. Günay, “Almanya’ya gidersem, bizzat kendisiyle görüşme ihtimali; ihtiyacı doğabilir. Karşılıklı iyi mesajlar gelip gidiyor. Bunu yüz yüze dönüştürebiliriz. Gelişmeler olumlu. Birkaç şarkısını dinledim; çok güzel gerçekten” dedi ve ekledi: “Şivan Perwer gelmek istiyorsa buna hiçbir engel olmadığını defalarca söyledim. Yani gelmeye kalktığı anda, Adana, İstanbul veya Ankara’da nerede konser verecekse bende gidip en ön
    sırada izlemeye talibim. Devlet olarak, bu psikolojik duvarların yıkılması
    gerektiğini düşünüyoruz. Bundan sonra iyi niyetli karşı adımları bekliyoruz. Bizim uzattığımız el samimidir.” Günay şu açıklamaları yaptı:

PSİKOLOJİK ENGELLER VAR

Yurtdışında bulunan kişilerin gelmesi konusunda yasal engeller yok, psikolojik engeller var. Devletin bazı kurumları, bu psikolojik engelleri yasal engellerden daha zor aşıyor. Bu bir süreç meselesidir. Her zaman söylüyorum: Hukuk hayatı daha arkadan takip eder. Hukuk da kendisini biraz bu konulara uydurmaya çalışacak. Bir iyileşme başladı.

KÜRTÇE ŞARKIYLA EUROVİSİON

Müzik seçimi konusunda o kadar iddialı olduğumu söyleyemem. Ama niye
    olmasın? Daha önce İngilizce parçalarla Eurovision’a katıldık. Bir Kürtçe parçayla da katılabiliriz. Ama katılacak parçanın evrensele çıkabilecek bir müzik kalitesini taşıyor olması gerekir. Bu da seçici kurulun bileceği iştir.

“GÜNEŞ’İ GÖRDÜM” OSCAR’I GÖRECEK Mİ?: Umarım iyi sonuçla döneriz. Temennim o yönde. Çok isterim Oscar ödülünü almasını.

‘MEM Ü ZİN AÇILIMI’ YOLDA: Ahmedi Hani’nin ‘Mem Ü Zin’ eserini yayınlamaya hazırlanıyoruz. Elimizde tıpkı baskı yapacağımız orijinal bir baskı henüz yok, tıpkı baskıyı bulur bulmaz hemen basacağız.

HACI BEKTAŞ KİTABI: Alevi- Bektaşi kültürü üzerine ciddi bir çalışma yapıyoruz. Yıl sonuna kadar yayınlayacağımız kitaplar arasında Hacı Bektaş kitabı da yer alıyor.

MADIMAK: Madımak konusunda maalesef bir gelişme yok. 4 Eylül’de Sivas’a gittim. En azından bir “anı evi” yapılmasını istedim. Ama otelin sahibi,
    “binanın tümünü satıyorum” diye tutturdu. Birileri iyi niyetle bir şey yapmaya çalışıyor. Birileri fırsatçılığa çeviriyor. “Marka değeri yüksek” diye ilan verdi. Söyleyecek söz bulamıyorum.

KAYA VE NÂZIM’IN MEZARI GELECEK Mİ?:
    Böyle bir talep yok. Hem Nâzım hem Ahmet Kaya konusunda defalarca aileler böyle taleplerinin olmadığını söylediler.

http://www.haberturk.com/haber.asp?i...&dt=2009/10/15

Hukuki NET Güncel Haber

Eurovision'a Kürtçe şarkı olabilir konulu yargıtay kararı ara
    Eurovision'a Kürtçe şarkı olabilir konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Eurovision'a Kürtçe şarkı olabilir

Alıntı Gökhan Kartal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bakan Günay: "Daha önce İngilizce parçalarla katıldık. Bir Kürtçe parçayla da katılabiliriz."

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Şivan Perwer’i yurda getirmek için kolları sıvadı. Başbakan’ın bilgisi dahilinde Perwer’in yakınlarıyla görüşen Günay, Almanya’ya giderek ünlü sanatçıyı ikna etme girişiminde bulunabileceğini söyledi. Günay, “Almanya’ya gidersem, bizzat kendisiyle görüşme ihtimali; ihtiyacı doğabilir. Karşılıklı iyi mesajlar gelip gidiyor. Bunu yüz yüze dönüştürebiliriz. Gelişmeler olumlu. Birkaç şarkısını dinledim; çok güzel gerçekten” dedi ve ekledi: “Şivan Perwer gelmek istiyorsa buna hiçbir engel olmadığını defalarca söyledim. Yani gelmeye kalktığı anda, Adana, İstanbul veya Ankara’da nerede konser verecekse bende gidip en ön
    sırada izlemeye talibim. Devlet olarak, bu psikolojik duvarların yıkılması
    gerektiğini düşünüyoruz. Bundan sonra iyi niyetli karşı adımları bekliyoruz. Bizim uzattığımız el samimidir.” Günay şu açıklamaları yaptı:

PSİKOLOJİK ENGELLER VAR

Yurtdışında bulunan kişilerin gelmesi konusunda yasal engeller yok, psikolojik engeller var. Devletin bazı kurumları, bu psikolojik engelleri yasal engellerden daha zor aşıyor. Bu bir süreç meselesidir. Her zaman söylüyorum: Hukuk hayatı daha arkadan takip eder. Hukuk da kendisini biraz bu konulara uydurmaya çalışacak. Bir iyileşme başladı.

KÜRTÇE ŞARKIYLA EUROVİSİON

Müzik seçimi konusunda o kadar iddialı olduğumu söyleyemem. Ama niye
    olmasın? Daha önce İngilizce parçalarla Eurovision’a katıldık. Bir Kürtçe parçayla da katılabiliriz. Ama katılacak parçanın evrensele çıkabilecek bir müzik kalitesini taşıyor olması gerekir. Bu da seçici kurulun bileceği iştir.

“GÜNEŞ’İ GÖRDÜM” OSCAR’I GÖRECEK Mİ?: Umarım iyi sonuçla döneriz. Temennim o yönde. Çok isterim Oscar ödülünü almasını.

‘MEM Ü ZİN AÇILIMI’ YOLDA: Ahmedi Hani’nin ‘Mem Ü Zin’ eserini yayınlamaya hazırlanıyoruz. Elimizde tıpkı baskı yapacağımız orijinal bir baskı henüz yok, tıpkı baskıyı bulur bulmaz hemen basacağız.

HACI BEKTAŞ KİTABI: Alevi- Bektaşi kültürü üzerine ciddi bir çalışma yapıyoruz. Yıl sonuna kadar yayınlayacağımız kitaplar arasında Hacı Bektaş kitabı da yer alıyor.

MADIMAK: Madımak konusunda maalesef bir gelişme yok. 4 Eylül’de Sivas’a gittim. En azından bir “anı evi” yapılmasını istedim. Ama otelin sahibi,
    “binanın tümünü satıyorum” diye tutturdu. Birileri iyi niyetle bir şey yapmaya çalışıyor. Birileri fırsatçılığa çeviriyor. “Marka değeri yüksek” diye ilan verdi. Söyleyecek söz bulamıyorum.

KAYA VE NÂZIM’IN MEZARI GELECEK Mİ?: Böyle bir talep yok. Hem Nâzım hem Ahmet Kaya konusunda defalarca aileler böyle taleplerinin olmadığını söylediler.

http://www.haberturk.com/haber.asp?i...&dt=2009/10/15
    B.kunu çıkarmak dedikleri bu olsa gerek!?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.640
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Eurovizyona Kürtçe şarkı polemiği de şunun bir parçası; Kürt kökenli vatandaşlarımız "herşeyde özgür ve eşitsiniz" denildikten sonra ertesi sabah kalkacaklar ve şunu soracaklar; "Eee bu açılım sayesinde ne değişti?"... Cevap; hiçbirşey... Açılım ve sanki ayrı bir toplum imiş konuşanlar aslında kendilerine yontmaya çalışan bir gurup. Siyaset yapıp, kendine ayrıcalık sağlamaya çalışanların, Kürtlere ayrıcalık tanıyacağım kandırmasıyla ün ve rant elde etme amacındandan başka birşey değil. Şimdiye kadar Kürtçe müzik dinlediler, dillerini konuştular, Türkiye Cumhuriyetinin her eğitim kurumunda okudular, Meclise girdiler, Başbakan oldular, Sermaye sahibi olup fabrikalar kurdular. Bu söylediklerim yeni oldu sanmayın, uzun yıllardır zaten olanlar. Bunlar açılım şurubundan önce zaten vardı. Kim onlara dur dedi ki? HİÇ KİMSE demedi, demez de, dememeli de.

DİN, DİL, IRK ... Bunlar evrensel değerler. Bir kesimin, zümrenin, bir partinin malı olamayacak, insanın varolmakla zaten sahip olduğu insani değerler...
    Haydi bakın bakalım kim hangi değeri sahiplenmiş, ona ipotek koymuş?

Din --> AKP ve Saadet partisi
    Irk --> DTP (Kürtçülük) - MHP (Türkçülük) - AKP (Fırsat buldukça hem Kürt, hem Alevi, hem Türkçü olur, hiç farketmez yeterki oy alsın. Global ırkçılık gibi birşey. Bir gün soylar, ırklar bir bakacaklar ki hepsi ayrı parti veya guruplar oluşturmuşlar, ne farketti diyecekler. Birilerinin sayelerinde yüceldiğini görecekler.) ...
    Gerisini siz yazın, içim bunaldı bu saçmalıklardan...

Aklıma güzel şeyler gelmişken Mem u zin nedir diye merak edenlere MEM U ZİN çok güzel bir kitaptır ve bence bir sanat eseridir. Kerem ile Aslı gibi bir aşk hikayesine dayanır. Bende eskiden beri bulunan bu kitabın bir sayfasında Türkçe, yan sayfasında ise Kürtçe olarak anlatılmaktadır.

Nerede
    Turkiye
    İletiler
    1.350
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İngilizce ile katılım oluyor da neden Kürtçe ile olmasın?

Sonuçta ülkemizde konuşulan bir dil ve o da kültürümüzün bir parçası. Bu kadar itici görmemiş olsaydık bu duruma da gelmezdik. Kime ne AKP nin icraatlerinden, neredeyse AKP yarattı bu dili denilecek.

Hep aynı dillerle katılmaktansa, farklılık daha çok şansı arttıramaz mı?

Naim Süleymanoğlu' na ne için Türk vatandaşlığı verilmişti?

Tamam biz bu dile tenezzül etmeyelim, ancak ve ancak inkar ettik şu zamana kadar... Varsın komşu ülkeler katılsın Kürtçe ile, biz de ağzımız açık bakalım, çok gerekliydi sanki değil mi? Püfff...

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"Türkçe Tartışma Topluluğu" başlıklı foruma zamanında aşağıdaki mesajı eklemişim.

Ne güzel bir tartışma konusu...

Sertap Erener İngilizce söylediği şarkı ile Eurovizyon 1.' si oldu. Beste harikaydı. Bestenin ve Eurovizyon değerlendirme sisteminin (telefonla oylama-malum Avrupa'daki vatandaşlarımız) bu başarıda büyük payı var. Bu yıl da "shake it up şekerim" ile şans arıyoruz. Beste, " every way that I can" kadar başarılı da değil.

Eurovision Şarkı Yarışması'nın elli yıla yakın bir geçmişi var. Üye ülkelerde pop müzik alanında üretimi desteklemek, televizyon kanalları arasında program alışverişini sağlamak, ülkeler arasındaki teknik bağlantıları kontrol etmek ve geliştirmek ve hepsinden önemlisi ortak bir kültür ortamı sağlamak gibi amaçları olan yarışma, ilk kez 1956 yılında İsviçre'de düzenlendi ve o zamanlardan bugüne kadar aralıksız olarak devam ediyor.

Biz sanırım ortak kültür ortamı sağlamak konusunu ortak dil sağlamak olarak algıladık. Yarışmaya gerektiğinden fazla önem atfettik. Ortak kültür ortak dil demek değildir. (hele Avrupa'da konuşulan 10'larca dil dikkate alınırsa) Ülke tanıtımına katkı dışında bence hiçbir işlevi olmayan bir şarkı yarışmasında zengin dilimizi (ve zaman zaman kültürümüzü- Bkz. "Opera" adlı şarkı) bir kenara bırakarak alacağımız sonuçlar gündelik başarılardır, ancak dil mirasına, ulus olma harcına önemli darbelerdir diye düşünüyorum. 1975'den beri yarışmayı takip ederim, resmi dili/dilleri dışında bir dil kullanarak bu yarışmaya katılan bir ülke görmedim. Bizimki biraz da kısa vadeli neticeler getiren şark kurnazlığı ama uzun vadede olumsuz etkilerini görmeyiz umarım. Eskilerin kaba bir tabiri vardır bu durumlar için, buna "Türk kaşığı ile İngiliz b.ku yemek" derler, ne diyelim , şu duruma da cuk diye oturuyor.

TDK 'nun tartışmasında bizzat bulunamayacağımdan görüşlerimi buradan açıklama gereği duydum.

Selamlar,

Kürtçe'nin serbestçe kullanılmasından yanayım. Zaten son yasal düzenlemelerle bu serbestlik sağlanmış durumda. Zaman zaman karşısına bürokratik engeller çıkarılsa da, Kürtçe sürekli yayınlar azımsanmayacak bir sayıda... Devlet eliyle yapılan yayına (TRT Şeş) karşı çıksam da, özel televizyon ve radyolardan Kürtçe yayın yapılmasının da yakın olduğunu düşünüyor ve yapılacak böyle bir yasal düzenlemeyi destekliyorum.

"Eurovizyon'a İngilizce şarkı ile katıldık, şimdi neden Kürtçe şarkı ile katılmayalım" önermesi zamanında yapılan bir yanlışın bugün yeni bir yanlışı aklamasıdır ki, bu yarışmaya İngilizce şarkı ile katılmayı zamanında ne kadar yanlış görüyorsam, bu diğer diller, dolayısıyla Kürtçe için de geçerlidir. Seneye Lazca, diğer sene Arapça, ya diğer sene?

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: