+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 20´e kadar toplam 20 ileti bulundu.
    İletiler
    501
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Üye olunurken istenen TC Vatandaşlık numarası sorgulaması

Kesinlikle Hukuki.net'e T.C. Kimlik No doğrulaması lazımdır. Doğrulamalı üyelik ilk kez uygulanacak bir sistem değildir. Bir çok köklü ve alanında başarılı sitede uygulanmaktadır. Ki bu bir gerekliliktir. Uzun süredir bu siteyi takip eden birisi olarak bu sitede görmekten sıkıldığım şey insanların umarsızca, kafasına göre bu siteyi tabiri caizse babalarının çiftliğiymiş gibi kullanmaları, konulmuş olan ezcümle kuralı ihlal etmek için çaba göstermeleridir. Hele bir grup vardır ki "froum" kavramının manasından habersiz olmakla, sordukları soruları aradan bir vakit geçtikten sonra "sorumu silermisiniz, konumu silermisiniz" tarzında konular açmaktadırlar.
    Hukuki neti seven birisi olarak söylemeliyim ki muhakkak T.C. Kimlik no'lu doğrulama sistemine geçilmelidir. Bugün olmazsada er geç bir gün zaruri olarak geçilecektir. En iyisi şimdiden geçilmesidir.

Bu bir fişleme değildir. Buraya verilmiş olan T.C. Kimlik No'sunun 3. kişilerin eline geçme ihtimali kişinin kaybettiği nüfus cüzdanının 3. kişilerin eline geçme ihtimali kadardır.

Hukuki NET Güncel Haber

Üye olunurken istenen TC Vatandaşlık numarası sorgulaması konulu yargıtay kararı ara
    Üye olunurken istenen TC Vatandaşlık numarası sorgulaması konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    501
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Derman Bey rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Şahsım adına böyle bir uygulamadan zerre rahatsızlığım söz konusu değildir, fakat; antidemokrat bir tutum, hele hukuk sitesinde olunca iki sefer antidemokrat. Bütün şartlı ve tececcüs içeren herşeye, inadına özgürlük neferliğini ilk önce hukukçularımız yapmalıdır! Malesef zincirleri halen kıramadık!

İnternetde (sanal ortamda) seviyessizliğin cezası; erişim yasağı koymak, ip'ini bloka etmektir. Üyelere aba altından sopa göstermek gibi gelen, vatandaşlık nosunu istemek, bütün fikirlerin özgürce paylaşıldığı FORUM denen platformda, fikir özgürlüğüne prangadır!
    Derman Bey,
    Bunun neresi anti-demokratiktir ki!? Bence bu sistem bütün üyelerin selameti için gereklidir. Aynı zamanda bu sistem, üyelerin düşüncelerini daha kaliteli bir ortamda ve parazitsiz tartışmalarını sağlayacak bir sistem olabileceğinden değil fikir özgürlüğüne pranga; fikir özgürlüğünün şahlanmasını sağlayacak bir kamçıdır.
    Sizin dediğiniz o ip-ban kalıcı bir çözüm değildir.

Nerede
    istanbul, şişli, Türkiye.
    İletiler
    1.653
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    1

Her düşünceyi ve kişiyi olduğu gibi kabul edip, kendi kurallarımıza ve düşüncelerimize benzetmemeye çalışmamız, kişiler her ne konumdan ve fikirden olursa olsun, onları topluma ve birlikteliklere kazandırmak, yasakçı ve kuralcı zihniyetlerin ortadan kalkmasına, engin bir hoşgörünün dünyaya hakim olmasına vesile olacaktır. Toplumun güzelliklerinden biri de; her çeşitten insan türünün olmasıdır!

Hukuki net'in demokratik olma, herkesin istediğini yazabileceği özgür bir platform olma çaba ve misyonunda olmaması; misyonunda olmadığı şeyleri reddediyor anlamına gelmez sanırım? Aklın ve ilmin hakim olduğu her yerde yapılan hatalar bir ise; iki hata mesabesinde itibar görür.
    Sayın Derman bey malumunuz; fikir özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmazıdır. Ancak demokrasi savunmasızlık olmadığı gibi pür hürriyet de değildir. Site olarak yazı yazmayı engelleme gibi bir düşüncemiz de yoktur. Biz site sakini diyebileceğimiz kişilere de karşı sorumluyuz. Şimdi burada birisi düşüncenizi beğenmeyip, size hakaret etse ve sizin öneriniz doğrultusunda o kişiyi IP-BAN yapsak ve fikir özgürlüğü adına o çirkin iletisine müdahale etmesek nasıl hissedersiniz? Hadi siz benim için sorun değil dediniz, çirkin iletiyi okuyan ya diğer üyeler?
    Ayrıca fikrini medeni şekilde ifade etmek isteyen insan da kamuya açıklamak istemese de bize kendilerini bir tanıtsınlar. Yok ben bir e-posta ve bir şifreyle üye olayım, atayım tutayım diye düşünenler varsa kusura bakmasınlar demokrasimiz sınırlı. Demokratik değilsiniz diyorlarsa, anladıkları budur der, demokratik değiliz deriz. Hukuki net kalitesinden siz dahil hepimiz sorumluyuz.
    Kısacası biz hukuki net olarak demokratik olmaya çalışırken aynı zamanda sizlerin içerisinde güvenle bulunduğunuz ortamı sağlamaya da çalışıyoruz.
    Ayrıca şimdiye kadar hiç bir kimse düşüncesinden dolayı ban'lanmamıştır.
    Saygılar.

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hocam selamlar,

Konu dikkatimi çekti ve bende 15 yıldır bilişim sektörüyle haşır-neşir olduğumdan görüşlerimi belirteyim dedim.

Öncelikle TC numarasının istenmesi yada istenmemesinden öte, bu sitenin barındığı hosting/datacenter ve sunucunun ne kadar güvende olduğudur. Eğer son derece güvenli ise tc numarası verilebilir ama bizlerin haberi olmadan bu sitenin database'inin (veritabanının) bir yedeği alınıp başka bir sunucuda kurulması sonucunda tüm forum aynı şekilde açılacaktır ve admin panelden tüm üyelerin TC numaralarına gayet kolay bir şekilde ulaşılabilir. Yeterki sunucuda yada sistemde bir açık bulunmaya görsün

Benim hackle ilgili sitem vardı ve vbulletin lisanslı ve son sürüm kullandığım halde sunucuya bir şekilde birileri girip veritabanıma zarar vermeyi çok kez başarmıştır. Doğrudur evet sitem "hack"e hitap ettiği için ilgi daha da fazla artacaktır ama sonuç itibariyle birileri sistemi ne kadar güvenlide olsa delip geçebiliyor yani

Şuan ne kadar güvendeyiz orası tartışılır ama "kesinlikle" diye bir kelime kullanmak her iki durum için de yanlış olur. piyasada bilirsinizki CEH (certifield ethical hacker) eğitimi artık normal türkçe matematik dersi gibi ücret karşılığında verilmekte olup gün geçtikçe bu konulara gençlerimiz tarafından merak artmaktadır. Bu doğrultuda her ne kadar güvenli bir sunucu ve site yazılımı kullanılırsa kullanılsın tc numaralarımızın pek güvende olduğunu sanmıyorum.

İyi çalışmalar, iyi forumlar..

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Lonely19 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    tc numaralarımızın pek güvende olduğunu sanmıyorum.
    Kimliğini gizleyerek bırada yazanlar için haklısınız. Ancak örneğin ben kimliğimi gizlemiyorum. Adım soyadım belli. TC Kimlik numarama ulaşmak için bu siteyi hacklemeye gerek yok. Ufak bir sosyal mühendislikle TC Kimlik numaramı hemen bulabilirsiniz. Çok gerekiyorsa ben de isteyene verebilirim

TC Kimlik numaranız, kredi kartı 3d secure şifreniz değil. Elektronik bankacılık şifreniz değil. Neden birilerinin eline geçmesinden korkulsun ki?

Nerede
    istanbul, şişli, Türkiye.
    İletiler
    1.653
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    1

TC kimlik numarasının matematiksel bir algoritma olduğunu tüm etik hackerlar ve olmayanlar çok iyi bilir. TC. kimlik numarası kişiye özel bir şifre değildir.
    Bankalar telefon üzerinden kredi kartınız ile ilgilli bir işlem yapmak istediğinizde, bir çok kişisel bilgilerinizi sorarlar: adsoyad, annenizin kızlık soyadının bazı karekterleri, doğum yeri-tarihi, en son kullandığınız yer, ekstre tutarı vs.
    Bunları sormak yerine neden sadece kimlik numaranızı sormuyorlar sizce?
    Çünkü onu isteyen her yere verdiniz zaten. Kimlik numarasının ad ve soyaddan farkı yoktur.
    Site güvenliğine gelince; bankalar, UYAP ve aklınıza gelebilecek tüm bilişim sistemleri hacklenebilir. O zaman Nüfus ve Vatandaşlık işlemleri Genel müdürlüğünün web sitesinin hacklenmeyeceğine yüzde yüz eminseniz vatandaşlık numaranızı şifre olarak kullanmaya devam ediniz.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    58
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yok çalınsa ne olur, Sitemizin huzurlu paylaşımı için, sitemiz üyelerinin hakkını korumak için, haddini bilmeyenlerin haddini bildirmek için... Başlık, bakanın bakışına göre kırk kulplu kazan olmuş, kim nasıl bakarsa baktığı kulptan tutmuş. Başta yazmış olduğum iletimin anlaşılmamış olması nedeni ile, uygulamanın yanlış olduğu yönündeki düşüncemi biraz daha açmak zorundayım:

Uygulamanın Forumda Esas Alınması Gerekenlere Tezatlığı:
    Yani, hukukçular olarak tartışma yapılan bir forumda moderatörleri, tartışmalara hem müdahil hemde katılımcı yapıyorsunuz, vatandaşlık no'su alınarak kayıt işlemi gerçekleşen üye kusur yapınca aba altından sopa, moderatör yapınca sopası kendi elinde. Katılıma üye statüsü olarak giriş yapan katılımcının ağzına kestane dikeni koyup, özgürce fikrini savun fakat ağzındaki dikene dikkat et, moderatörün ağzına ise elma şekeri yala yala konuş.

Bu uygulama ile yetkili, üyelere güvensizlik kanâatini kullanıp, her üye olan katılımcıyı potansiyel suç işleyebilir düşüncesine hakim kılarak, kendisinin ise sütten çıkmış ak kaşık katılımcı atfetmektedir. Katılımcı tarafından, forumun genel kuralları ihlal edilip, katılımcılara hakeret edilince ellerinde delil, katılımcının bizatihi kendisine bir yetkili tarafından yapılınca; sanal ortamda bulunan Hukuki Net'de filan filan yönetici. Başkasına güvensizliğini beyan eden kişi, kendisinin güvenirliliğini ispat etmek zorundadır!

Zaten herkese vatandaşlık no'sunu veriyorsunuz, bunda ne varki? i'tirazları ile ise; yerlerinin ve muhatablarının ne olduğunu bilerek, bir işini görmek için kendi insiyatifini kullanma eylemini gerçekleştiren kişilere, kendi uyguladıkları bu işlemin gayet normal, olağan bir durum gibi göstermeleri ise; münazaralarda esas alının aynı haklara sahip olmak eşitlik ilkesini gölgelemektir. İşini gördürmek için; yerini, mekanını ve muhatabını bildiği kişiye vatandaşlık no'sunu vermek başka, dipsiz kuyuya taş atmak başkadır.

Buda Uygulamanın Suça Teşvikliği:
    Bu ortamı ifsad edip, yapacağını kafaya koyan müfsid, üyelik sırasında zaten kendi vatandaşlık no'sunu değil, başkasınınkini kullanır. Vatandaşlık no'sunu kullanarak suçluymuş gibi göstermek istediği kişiyi sanık durumuna sokmak için, Cumhurbaşkanı'ndan Başbakanına kadar, yediden yetmiş herkese yumar gözünü açar ağzını. Evinde-işinde olup bitenden bihaber olan, Hukuki Net'e vatandaşlık no'su verilmiş vatandaş, bu uygulamanız yüzünden sanık durumuna düşer!

Tartışmalarının yapıldığı forum denen platformda, yapılan bu uygulamanın normal değil anormal olduğunu sizlere onlarca misallerle ifade edebilirim, lakin; aklı olan bir söz yetişir mukabilince uzun tutmak istemiyorum, yanlış içtihadlarınıza binaen başkalarının haklarını korumak için bu işi yapıyoruz derken, sanal ortamın diğer sosyal paylaşım ağlarında da, eyleminizi meşru hale getirerek başkalarına haksızlık etmiş olmayasınız? Hele birde bunu Hukuk sitesi altında yaparsanız taktir sizlerin!
    Taassub hukukçunun ayak bağıdır!

Nerede
    BURSA
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Vatandaşlık numarası

Alıntı Av.Feyz Pazarbaşı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba ve hoşgeldiniz. Şu hususlara dikkatinizi çekerim;

1- Hukuki net sitesine üye olurken verdiğiniz TC.Kimlik.No'ları ve isim GİZLİ kalır. (Bu konudaki bilgilendirme kayıt formunda yazılıdır). Dilerseniz üye profilime bakıp, TC.Kimlik numaramın olup, olmadığını kontrol edebilirsiniz.

2- Sitemiz açık kaynak mahiyetinde ve tüm internete açık bir sitedir. Özel ve gizli bir klüp değildir. Yazılan tüm yazılar ve üye adları internete yayılır. (Bu konudaki uyarılar kayıt formunda ve birçok duyuru bölümünde bulunmaktadır).

3- TC kimlik numarasını ele geçirdiğiniz bir kişiye ne yapabilirsiniz, ben de merak ettim doğrusu... Bankalarda, resmi dairelerde, sigorta şirketlerinde, kargo şirketlerinde, cep telefonu operatörlerinde, noterde, avukatınızda, doktorunuzda, muhasebecinizde ... hep TC kimlik numaranız mevcut veya sürekli veriyorsunuz. TC.kimlik numarası kanımca gizli bir bilgi değildir. Ad ve Soyadının NUMARA halidir. Ad ve soyadından dahi kimlik numarasını oluşturmanın mümkün olduğunu biliyorum.

Saygılar.
    TC kimlik numarasinin gizli bir bilgi olduğuna bende inanmiyorum açikcasi ben size tc kimlik numarami yazayim ne yapabilirsiniz bende merak ediyorum?

İletiler
    5.751
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Yok çalınsa ne olur, Sitemizin huzurlu paylaşımı için, sitemiz üyelerinin hakkını korumak için, haddini bilmeyenlerin haddini bildirmek için... Başlık, bakanın bakışına göre kırk kulplu kazan olmuş, kim nasıl bakarsa baktığı kulptan tutmuş. Başta yazmış olduğum iletimin anlaşılmamış olması nedeni ile, uygulamanın yanlış olduğu yönündeki düşüncemi biraz daha açmak zorundayım:

Uygulamanın Forumda Esas Alınması Gerekenlere Tezatlığı:
    Yani, hukukçular olarak tartışma yapılan bir forumda moderatörleri, tartışmalara hem müdahil hemde katılımcı yapıyorsunuz, vatandaşlık no'su alınarak kayıt işlemi gerçekleşen üye kusur yapınca aba altından sopa, moderatör yapınca sopası kendi elinde. Katılıma üye statüsü olarak giriş yapan katılımcının ağzına kestane dikeni koyup, özgürce fikrini savun fakat ağzındaki dikene dikkat et, moderatörün ağzına ise elma şekeri yala yala konuş.

Bu uygulama ile yetkili, üyelere güvensizlik kanâatini kullanıp, her üye olan katılımcıyı potansiyel suç işleyebilir düşüncesine hakim kılarak, kendisinin ise sütten çıkmış ak kaşık katılımcı atfetmektedir. Katılımcı tarafından, forumun genel kuralları ihlal edilip, katılımcılara hakeret edilince ellerinde delil, katılımcının bizatihi kendisine bir yetkili tarafından yapılınca; sanal ortamda bulunan Hukuki Net'de filan filan yönetici. Başkasına güvensizliğini beyan eden kişi, kendisinin güvenirliliğini ispat etmek zorundadır!

Zaten herkese vatandaşlık no'sunu veriyorsunuz, bunda ne varki? i'tirazları ile ise; yerlerinin ve muhatablarının ne olduğunu bilerek, bir işini görmek için kendi insiyatifini kullanma eylemini gerçekleştiren kişilere, kendi uyguladıkları bu işlemin gayet normal, olağan bir durum gibi göstermeleri ise; münazaralarda esas alının aynı haklara sahip olmak eşitlik ilkesini gölgelemektir. İşini gördürmek için; yerini, mekanını ve muhatabını bildiği kişiye vatandaşlık no'sunu vermek başka, dipsiz kuyuya taş atmak başkadır.

Buda Uygulamanın Suça Teşvikliği:
    Bu ortamı ifsad edip, yapacağını kafaya koyan müfsid, üyelik sırasında zaten kendi vatandaşlık no'sunu değil, başkasınınkini kullanır. Vatandaşlık no'sunu kullanarak suçluymuş gibi göstermek istediği kişiyi sanık durumuna sokmak için, Cumhurbaşkanı'ndan Başbakanına kadar, yediden yetmiş herkese yumar gözünü açar ağzını. Evinde-işinde olup bitenden bihaber olan, Hukuki Net'e vatandaşlık no'su verilmiş vatandaş, bu uygulamanız yüzünden sanık durumuna düşer!

Tartışmalarının yapıldığı forum denen platformda, yapılan bu uygulamanın normal değil anormal olduğunu sizlere onlarca misallerle ifade edebilirim, lakin; aklı olan bir söz yetişir mukabilince uzun tutmak istemiyorum, yanlış içtihadlarınıza binaen başkalarının haklarını korumak için bu işi yapıyoruz derken, sanal ortamın diğer sosyal paylaşım ağlarında da, eyleminizi meşru hale getirerek başkalarına haksızlık etmiş olmayasınız? Hele birde bunu Hukuk sitesi altında yaparsanız taktir sizlerin!
    Taassub hukukçunun ayak bağıdır!
    Fikirlerinize katılmıyorum. Ben hariç (admin) tüm yöneticilerimizin rumuz değil gerçek adlarıyla yazdığının farkında mısınız? Adı sanı belli, bulunması sanırım en fazla 5 dk. alacak kişilerin artık kimseye ispat edecekleri bir husus yoktur. Ayrıca üyelerin rumuz ile yazılmasına müsaade edildiğine de dikkatinizi çekerim.

Sitemizin "istediğini, istediğince söyleyebilirsin" şeklinde bir sloganı yoktur. Ancak kurallarımız neyse ona uygun olmak şartıyla dilediğini söyleyebilir. Hukuki.net'e yazı yazmak bir HAK değildir.

Suça teşvik demekle sitemizi alalede forum siteleriyle karıştırdığınızı düşünüyorum. Siz şu anda suça konu bir işlem yaparsanız elimizde bir TC.kimlik numaranız olması, olmamasından iyidir. İsteseniz IP adreslerinizi kaydetmeyelim, isteyen dilediğince kirletsin siteyi. Ama sonra, "şu üye bana küfür etti, şu üye benim için değerli olan şu manevi değerlere hakaret ediyor" diye serzenişte bulunmayın. Şu anda bir kişi hakkında Atatürk'e hakaretten dolayı kovuşturma yapıldığını (aynı fiili 4-5 kere tekrarlaması nedeniyle) ve bunun için IP numarasının yeterli olduğunu da söylemeliyim. TC kimlik numarasını IP numarasının doğrulayıcısı olarak kullanabiliriz.
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben daha öteye gitmek istiyorum, T.C. aldınız hadi anlayışla karşılıyorum forum düzeni adına(ki aslında cep telefonu bile istemeniz bunu sağlardı ya neyse) peki özel forumlarda istedikleriniz neler öyle? Bir internet sitesine neden bu kadar fazla bilgi vermeliyim ki?

Sonra gizli tutulacak diyorsunuz, sizi tanımıyorum ama hadi size karşı güvenim sonsuz diyeyim. Kullandığınız sistem demir kasa değil ki, bir web yazılımı üstelik tüm web yazılımları gibi düzenli olarak açıkları bulunan bir şey.

Yani demek istediğim, Facebook kullanmaktan bile çekinmek gerekirken buradan neden çekinmeyelim?

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

uye olurken tc istenmesi

Forum