Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler.

01 Kasım 2009 tarihinde kiracısı olduğum dairenin kontratı bitiyor. Ev sahibim biraz paracı maalesef. 10 yıllık kiracı olmama rağmen her sene kira kontratı yapıyoruz ve her sene kontrat tarihinden önceki tarihli tahliye taahütnamesi imzalatıyor (geçen seneki taahütnamesinde evi boşaltma tarihi olarak: 31.10.2009 yazdırdı, taahütnameyede 01.08.2009 tarihini attırdı). Ancak geçen sene imzaladığım taahütnamenin bir örneği de ben aldım ve aynı gün (27 Ekim 2008) notere giderek tarih tespiti yaptırdım.

Buna göre;
1- Bu seneki kira artış oranında anlaşmazlık yaşamamız durumunda ben üfe tüfe oranında artış yapacağım. Kabul etmez ve mahkemelik olursak bu taahütnameye benim tarih tespiti yaptırmam bir işe yarar mı?

2- Bu seneki artışı görüşmek üzere 15 Ekim 2009 tarihinde karşı karşıya geleceğiz. Artış oranı bana uygun olmaz ise evi boşaltacağımı söyleyeceğim. Yeni kira dönemi 01 Kasım 2009 olduğuna göre 15 Ekim 2009 evi boşaltacağımı söylemem için geç bir tarih midir? Evi boşaltmak için yasal olarak ne kadar sürem vardır?

3- Evi boşaltacağımı sözlü olarak bildirmem yeterli mi yoksa yasal bir yol mu izlemeliyim. Bu yasal yol nedir?

4- Evi boşaltmadan önce aramızda hiçbir alacak verecek olmadığına (kira,elektrik,su,aidat, vs) bir yazı almak istiyorum. Bunu noter aracılığı ile mi yapmamız gerekir?

teşekkür ederim.