21.11.2006 tarihinde 12 daireli bir apartmanın zemin kat + bodrum katı (ters dubleks) 71 m2 (1+1) bir dairesi için sözleşme imzaladık ve parasını da peşin ödedik.

müteahhit daireleri 2007 yılında tamamladı ve sahiplerine teslim etti. aynı yıl oturmaya başladık. 20.09.2007 tarihinde kat irtifakı tapumuzu teslim etti. ancak iskan belgesini almadan, başka işlerini gerekçe göstererek Almanya’ya kesin dönüş yaptı.

elektrik, su gibi aboneliklerimiz şantiye aboneliği göründüğünden faturalarımız iki katı gelmekteydi. bunun üzerine apartman yönetimi müteahhit adına iskan belgesine baş vurup 12 daireli apartmanın 21.10.2008 tarihinde genel iskan belgesini aldılar. iskan harcı olarak kendi aralarında 36.000 tl. toplayarak ödediler.

iskan harcı olarak ödenen 36.000 tl’yi tüm daire sahiplerine eşit olarak bölmek istiyorlar ve bizden 3000 tl istiyorlar. ancak onların daireleri 124 m2 benim dairem ise 71 m2. Apartman yönetimine iskan belgesini almak müteahhidin işi iken, mağdur olan biz olduğumuz için ve iskan belgesini daire sahipleri ceplerinden ödediği için üzerimize düşeni ödeyeceğimizi ancak, benim dairem onların dairesinin yarısı kadar olduğu halde onlarla aynı parayı ödemem adil olmadığından. 1500 tl. den fazla ödemeyeceğimi söyledim. bunun üzerine apartman yönetimi hakkımda dava açıp icra yolu ile 3000 tl.yi almakla tehdit ediyorlar.

Sorum:
1- apartman yönetimi iskan harcı için beni icraya verebilir mi?
2- verirse neye istinaden verir.