+ Konuyu Yanıtla
1 / 11 Sayfa 1234567891011 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 106 ileti bulundu.

Konu: Tek tokat atmak boşanma sebebi olur mu?

Tek tokat atmak boşanma sebebi olur mu? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    61
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Tek tokat atmak boşanma sebebi olur mu?

Kısa ve öz: Kadının sinirden delirdiği bir anda kadının çılgınlık yapmaması için kocası tek tokat atsa, bu tokat boşanma sebebi olur mu?

Kadın şiddetli bir tartışma sonrası gece yarısı arabayla dışarı cıkacağını söyleyip dışarı çıkarken bu girişimine tepki ve belki durdurmak üzere evliliğimizdeki ilk tokadı attım.

Ancak herkesin bildiği üzere tokadın çeşitleri vardır. Karşı tarafı yere serebilecek kadar sert yumruk gibi tokat ta vardır, sadece tepki ve kendine getirme amaçlı tokat ta vardır.

Benim attığım tokat bu şekilde sadece kendine getirme amaçlıydı ve ancak yanakta hissedilecek sertlikteydi.

Eşim bu tokattan sonra seninle zaten boşanmayı kafamdan geçiriyordum, bu tokattan sonra kesin boşanmak istiyorum dedi.

Boşanma davası açsa ve böyle bir tokadı da gerekçeleri arasında gösterse hukuki açıdan ne kadar etkisi olur, onu merak ettim.

Bu arada kendim eşimi seviyorum ve boşanmayı aklımdan dahi geçiremiyorum.
    Son zamanlarda Türkiyede boşanma vakalarında artış var deniyor, anlattığımbu sorunu yaşadıktan sonra bu artışa pek şaşırmıyorum gerçekten...

Hukuki NET Güncel Haber

Tek tokat atmak boşanma sebebi olur mu? konulu yargıtay kararı ara
    Tek tokat atmak boşanma sebebi olur mu? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Tek tokat atmak boşanma sebebi olur mu?

Alıntı inkaya rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kısa ve öz: Kadının sinirden delirdiği bir anda kadının çılgınlık yapmaması için kocası tek tokat atsa, bu tokat boşanma sebebi olur mu?

Kadın şiddetli bir tartışma sonrası gece yarısı arabayla dışarı cıkacağını söyleyip dışarı çıkarken bu girişimine tepki ve belki durdurmak üzere evliliğimizdeki ilk tokadı attım.

Ancak herkesin bildiği üzere tokadın çeşitleri vardır. Karşı tarafı yere serebilecek kadar sert yumruk gibi tokat ta vardır, sadece tepki ve kendine getirme amaçlı tokat ta vardır.

Benim attığım tokat bu şekilde sadece kendine getirme amaçlıydı ve ancak yanakta hissedilecek sertlikteydi.

Eşim bu tokattan sonra seninle zaten boşanmayı kafamdan geçiriyordum, bu tokattan sonra kesin boşanmak istiyorum dedi.

Boşanma davası açsa ve böyle bir tokadı da gerekçeleri arasında gösterse hukuki açıdan ne kadar etkisi olur, onu merak ettim.

Bu arada kendim eşimi seviyorum ve boşanmayı aklımdan dahi geçiremiyorum.
    Son zamanlarda Türkiyede boşanma vakalarında artış var deniyor, anlattığımbu sorunu yaşadıktan sonra bu artışa pek şaşırmıyorum gerçekten...
    Eşiniz bu tokat olayından sonra şikayetçi oldumu, karakolda tutanaklar tutuldumu, adli tıbba gidildimi..
    Gidilmedi ise boşanma davası açacak olursa sağlam nedenler bulmak zorunda, şiddettli geçimsiliği ispat etmeli tanık beyanları ve deliller ile.
    Yada sizinle anlaşma yoluna gitmeli, yada evi terketmeli ki siz terk nedeni ile boşanma davası açabilesiniz..
    Rahat olun az kafasını dinlesin düzelecektir.. Geçmiş olsun.. İyi bayramlar
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

İletiler
    61
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı dardayım rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Eşiniz bu tokat olayından sonra şikayetçi oldumu, karakolda tutanaklar tutuldumu, adli tıbba gidildimi..
    Gidilmedi ise boşanma davası açacak olursa sağlam nedenler bulmak zorunda, şiddettli geçimsiliği ispat etmeli tanık beyanları ve deliller ile.
    Yada sizinle anlaşma yoluna gitmeli, yada evi terketmeli ki siz terk nedeni ile boşanma davası açabilesiniz..
    Rahat olun az kafasını dinlesin düzelecektir.. Geçmiş olsun.. İyi bayramlar
    Temenniniz için teşekkürler.

Tokatı zaten kabulleniyorum ve k.peder, annem, vs. herkese kendim de söyledim çünkü o durumda eşimin arabayla dışarı çıkması belki bir trafik kazasına yol açacak ve fazladan can/mal kaybına da yol açacaktı, kim bilir... Gecenin o yarısında ev kapının hemen arkasında çıkmaması için ikna etmeye çalışarak komşulara sesimizin duyulmasındansa bir tokatla kendine getirmek istedim. O anda seçeneğim pek yok gibiydi. Aleyhime kullanabileceğini tahmin ettiğim halde öyle yapmanın iyi olacağını düşündüm ve nitekim tokattan sonra ayakkabılarını giymeyi bırakıp evde kaldı. Eşim psikiyatr tedavisi dahilinde ilaç alıyor ve aramız o yüzden de bozuk. Çünkü aldığı ilaçlardan sonra benden nefret ettiğini ve beni pek görmek istemediğini söylemeye başlamıştı.

Tokatla ilgili olarak şikayetçi olması, karakol ve adli tıp söz konusu değil.

Şiddetli geçimsizlikten ziyade eşimin kendi durumu pek parlak degil. Psikyatr tedavisi altında sert çıkışlar yapabiliyor.

Anlaşarak ikimiz evimizden çıktık ve bir aydır ailelerimizin yanında kalıyoruz.

Bu durumda ya gerçekten dava açıp benimle ilgili söylediklerini icra etmeye çalışacak ya da dediğiniz gibi hiçbirşey yapmadan kafasını dinleyip düzelecek.

Dava açmadığı takdirde 3-4 ay kadar birbirimizi arayıp sormadan zaman geçmesini bekleyeceğim, belki o zaman nefreti geçebilir diye düşünüyorum. Hoş; kadın bir kere seni istemiyorum dedi mi o iş bitmiştir diyen arkadaşlarım da var ama yine de ümitli olmak zorundayım.

Size de iyi bayramlar.
    Konu inkaya tarafından (21-09-2009 Saat 14:22:06 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Mesaj

İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tek başına tek bir tokat boşanma sebebi olmaz ama eşim çok sinirli diyorsunuz.Ben olsam ayrılırım çok sinirli biriyle yaşamak zor hele ki erkekler kendilerine eşleri ya da sevgilileri tarafından bağrılmasını kabul edemezler,kimi sizin gibi tokatla karşılık verir kimi hiçbişey yapmaz kılıbıktır kimi de ben gibi ayrılır(gerçi ben çok önemsiz şeylere deli gibi sinirlenen ve bana bağaran bir sevgilimden ayrılmıştım ilk seferinde yaşamadığım için anlamamıştım ama 2-3 olunca ve kalbim de kırılınca terkettim,en son bağarmasından sonra ben de zıvanadan çıkmıştım ben de ilk defa bağardım ve üstüne yürüyüp hafif itmiştim ertesi gün de terketmiştim zaten.Tabi kişilik meselesi ben kavgayı gürültüyü sevmem,kimisi de kavgayla beslenir aşırı sinirinden rahatsız olmuyorsanız yani ona rağmen evliliğe devam edebilecekseniz boşanmayın derim.Boşanmasanız da o tokat yarın öbürgün bence dayak olacak sinirlenmeye karşı siz de tepkisiz kalamayacaksanız bence pek de sağlıklı değil,hem kendinizi hem de birbirinizi tüketeceksiniz.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tokatın çeşitleri şeklinde bir ayrım hukuken mümkün değildir. Yumruğun da aparkat, kroşe gibi çeşitleri hukuken farklı ayrımlara tabi tutulmamaktadır.

Sağlık raporu veya şahitle kanıtlandığı takdirde şiddet uygulayan eşe karşı boşanma davası açılabilir.

İletiler
    61
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı unbelievable rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Tek başına tek bir tokat boşanma sebebi olmaz ama eşim çok sinirli diyorsunuz.Ben olsam ayrılırım çok sinirli biriyle yaşamak zor hele ki erkekler kendilerine eşleri ya da sevgilileri tarafından bağrılmasını kabul edemezler,kimi sizin gibi tokatla karşılık verir kimi hiçbişey yapmaz kılıbıktır kimi de ben gibi ayrılır(gerçi ben çok önemsiz şeylere deli gibi sinirlenen ve bana bağaran bir sevgilimden ayrılmıştım ilk seferinde yaşamadığım için anlamamıştım ama 2-3 olunca ve kalbim de kırılınca terkettim,en son bağarmasından sonra ben de zıvanadan çıkmıştım ben de ilk defa bağardım ve üstüne yürüyüp hafif itmiştim ertesi gün de terketmiştim zaten.Tabi kişilik meselesi ben kavgayı gürültüyü sevmem,kimisi de kavgayla beslenir aşırı sinirinden rahatsız olmuyorsanız yani ona rağmen evliliğe devam edebilecekseniz boşanmayın derim. Boşanmasanız da o tokat yarın öbürgün bence dayak olacak sinirlenmeye karşı siz de tepkisiz kalamayacaksanız bence pek de sağlıklı değil,hem kendinizi hem de birbirinizi tüketeceksiniz.
    Yanıt için teşekkürler.

Evet bence de tek tokadı, hele öyle bir durumda boşanma sebebi saymak çok zor. Buna rağmen öyle yapmasaydım diye de düşünüyorum. İnsanlar ne kadar tahammülsüz. Elim kırılsaydı da atmasaydım diyorum. Nasıl attığımı bilmiyorum. Sevecek okşayacak el, onu yapamayınca tokat atabiliyor demek.

Eşim de kavga gürültüyü sevmeyen birisi. Ben daha alışığım. İlkokuldan başlayarak 18 yaşıma kadar tokatla muhatap oldum ancak onun acısını cıkaran biri de değilim.

Onun aşırı sinirinden rahatsız olmuyorum. Kaldı ki sinirlenmesine yol açan baş etken benim. O yüzden de sinirlenmesini anlayışla karşılayabiliyorum. Fakat tokattan sonra sol elindeki evlilik yüzüğünü de çıkartıp ayakkabı dolabının üzerine koydu ve 1 aydır orada duruyor. bayram geldi ben k.pederlere ve babaannesine gittim bayramlaştım o annemi aramadı bile. Yani olayı kafasında bayağı bitirmiş durumda ve asıl üzücü olan şey bu. Yoksa sinirlensin, hatta bana tokat yumruk atsın önemli değil.

Bugünkü tokadın yarın öbürgün dayağa dönüşmesine ihtimal dahi vermiyorum cunku öyle tartışmalar oldu ki, ama yine de o raddeye gelecek hakaret ve eylemler olmadı yani herşeye rağmen yaşadığımız sorun hala daha cok ileri aşamada değil. Bir de kendisini gerçekten seviyorum. Ellerimle onu sadece okşamak, sarılmak isterim. Sarılmak istediğimde beni itiyor ve laf atmaya devam ediyor. Ona rağmen sevmeye devam ediyorum.

Ne yapacağımı bilmediğimden bayram sonrası en az 3-4 ay hiç görüşmeden kendi işlerime bakarak onun da kendi işlerine bakmasını sağlayarak durumun düzelmesini ümit ediyorum...
    Konu inkaya tarafından (21-09-2009 Saat 16:07:25 ) de değiştirilmiştir. Sebep: anlam açıklığı

İletiler
    61
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Emrah Yavuzcan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Tokatın çeşitleri şeklinde bir ayrım hukuken mümkün değildir. Yumruğun da aparkat, kroşe gibi çeşitleri hukuken farklı ayrımlara tabi tutulmamaktadır.

Sağlık raporu veya şahitle kanıtlandığı takdirde şiddet uygulayan eşe karşı boşanma davası açılabilir.
    Yorum için teşekkürler.

Olaya hukuki açıdan bakış böyle diyor demek.

Fakat tek tokadın hemen "şiddet" kapsamına sokulacağını pek beklemiyorum.

"şiddet" deyince aklıma bayağı bir kavga/dayak/yumruk atma geliyor. Tek tokat bu ve yanağı kızartmayacak kadar yumuşak. Şahit yok, inkar da yok.

Ancak burada asıl mühim nokta eşim tokat olayı olmadan önce de "senden boşanmak istiyorum" diyordu. Tokattan sonraysa "artık kesinlikle boşanacağım" diyor. Yani tokadı çok güzel bir bahane olarak kullanmak ve asıl amacını yani boşanma isteğini tokat olayının ardına gizlemek istiyor. Böylece belki boşanma davasında cok daha haklı görüneceğini hesaplıyor. Hukukun böyle hesaplara karşı adaleti sağlayacağına inanıyorum.
    Konu inkaya tarafından (21-09-2009 Saat 16:06:30 ) de değiştirilmiştir. Sebep: açıklık

İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yorum için teşekkürler.

Olaya salt hukuki açıdan bir bakış böyle diyor demek. Yanlız buradaki tek tokadı kendim de inkar etmiyorum zaten.

Fakat kolayca "şiddet" kapsamına sokulacağını da beklemiyorum.

"şiddet" deyince aklıma bayağı bir kavga/dayak/yumruk atma geliyor. Tek tokat bu ve yanağı kızartmayacak kadar yumuşak. Şahit yok, inkar da yok.

Ancak burada asıl mühim nokta eşimin tokat olayı olmadan önce "senden boşanmak istiyorum" diyordu. Tokattan sonraysa "artık kesinlikle boşanacağım" diyor yani tokadı çok güzel bir bahane olarak kullanmak istiyor. Asıl amacını, yani boşanma isteğini tokat olayının ardına gizlemek istiyor. Böylece boşanma davasında cok daha haklı görüneceğini hesaplıyor. Hukukun böyle hesaplara karşı adaleti sağlayacağına inanıyorum.
    Ben de hukukçuyum o avukat arkadaşımın yorumu, sadece tek bir tokat boşanma sebebi olmaz.Şöyle ki çiftler 1 yıldır evli mesela hiçbir sorun da yok birgün tartışıyorlar ve erkek ya da bayan diğerine bir tokat atıyor.Sadece bu tokat nedeniyle açılan boşanma davası reddedilir.

Hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış

MADDE 162.- Eşlerden her biri diğeri tarafından hayatına kastedilmesi veya kendisine pek kötü davranılması ya da ağır derecede onur kırıcı bir davranışta bulunulması sebebiyle boşanma davası açabilir.

Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her hâlde bu sebebin doğumunun üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.

Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

Tek bir tokat pek kötü davranışa(kötü davranış olabilir)ve ağır derecede onur kırıcı davranışa girmez ve evlilik birliğini de temelinden sarsmaz sadece tek bir tokat nedeniyle açılan davayı hakim ilk celsede reddeder,öte yandan tek bir tokat pek tabi evlilik birliğini de temelinden sarsmaz.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Eşinizi tanımam, sizi tanımam. Boşanma davası açılmış mı, dosya neleri ihtiva ediyor bilmem. Dolayısıyla yazılarım geneli kapsamakta, özeli ilgilendirmemektedir. İlgili somut olay için avukatınıza danışmanız gerekmektedir. Ayrıca eşlerin birbirine karşı terbiye verme yükümlülüğü yoktur, velinin çocuğuna karşı sorumlulukları kıyasen eşler arasında uygulanamaz.

İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yalnız sinirlenmesine ben sebep oluyorum demişsiniz,siz sebep oluyorsanız zaten ortada bir geçimsizlik var ve bu başlı başına bir boşanma nedeni tokadı bahane etmesinin önemi yok,şiddetli geçimsizlik var ve eşiniz tabiki boşanailir bu durumda sizden anladığım kadarıyla siz onun tokat nedeniyle dava açacağını düşünüyorsunuz ama zaten öyle bi dava açmaz,sizin sinir etmelerinizi de öne sürecektir,tokadı belirtmese bile boşanmanız çok olası.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 11 Sayfa 1234567891011 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

eşim bana tokat attı ne yapmalıyım

https:www.hukuki.netshowthread.php61234-Tek-tokat-atmak-bosanma-sebebi-olur-mupage11

kocam tokat atti

kocam bana tokat atti

esim bana tokat atti ne yapmaliyim

kocaya tokat atmak

eşime tokat attım

esim bana tokat atti

evlilikte ilk tokat

kocama tokat attim

kocam tokat

dayak boşanma sebebimi

eşime ilk defa tokat attim ve baristik ceza alirmiyim

islamda kocaya tokat atmak

tokat atmak boşanma

https:www.hukuki.netshowthread.php61234-Tek-tokat-atmak-bosanma-sebebi-olur-mu

islamiyette kadinin erkege tokat atmadikanunen kadina tokat atmakkadinin kocasina tokat atmasikocanin esine tokat atmasikocam bana tkocaya tokat atmatek tokat bosanma icin neden olabilir miesime bir tokat attimesim bana tokat atti ne yapmaliyim oma karsi
Forum