Merhabalar, Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.
Benim durumumda bayağı karışık gözüküyor ama çevremde bilen bir insan olmadığı için maalesef kafam allak bullak ve çıkmazdayım.
Bilen bir dostumuzun yardım etmesi temennisi ile durumumu izah edeyim.
20.12.1986 doğumluyum.Kütüğüm Eskişehir'e bağlı. Sizin açıklamalarınıza göre 20 yıl sonra 1 Ocak 2006'da yoklamaya girmem gerekirdi.(Bunu bile sizden yeni örendim)
Ancak bana ne 2005,ne 2006 hiç bir zaman yoklama...vs. gelmedi.
09.10.2006 AÖF girişli gözüküyorum. Aöf sitesinde öyle gözüküyor. Fakat sizlerinde bildiği ancak benim yeni yeni öğrenmeye başladığım, iki yıl üst üste kalınması durumunda tecilin devam etmeyeceği konusu benim de başıma geldi ve şu an 1.sınıfın 3.tekrarı gözüküyor aöf büro hizmetleri sayfasında.
Ve önümüzdeki hafta 3 dersten bütünlemelere gireceğim, geçersem 2.sınıf olacağım.
Fakat bir kaç gündür koşturmaca içersinde, Eskişehir askerlik bürosunu arayarak durumum hakkında bilgi almak istedim, oradaki yetkili arkadaşlar gayet iyi bir şekilde,
"Yoklama kaçağı gözüküyorsunuz, bulunduğunuz ilin askerlik şubesine gidip 4 adet vesikalık foto,n.cüzdan fotokopisi...vs. ile başvurarak 2 sene tecil hakkımı kullanmak istiyorum deyin" dediler. Ancak Denizli'deki şubeme gittim ve AÖF den kayıt sildirip ilişiği yoktur kağıdı getirin dedi memur bayan!
Merak ettiğim bazı önemli sorular :
1- AÖF ile ilişiğimi kesip gitsem, Hadi sen hazır askersin diyip beni alırlarmı yada kötü bir muamele görürmüyüm?
2- Zaten 3 tanecik versim kaldı, bunlardan 1 tanesini versem ( bütünleme sınavı önümüzdeki hafta yapılacak) 2. sınıfa sorumlu geçerim ve bu durumda AÖF den dolayı yapılan tecilim devam edermi?
2.a- Şayet okula giriş tarihim 09.10.2006 gözüktüğüne göre, okul normal bir şekilde devam etmiş olsa 7 sene sonrasına kadar tecilimin devam etme şansı olduğunu duymuştum, tecil bitişi 09.10.2014 mü olur ?
3-Yada normal şartlar gözönüne alındığında, 2.sınıfa geçmiş olsam ve tecilim devam etse bile okul bitmeden tecilimi bozarlarmı?
4-Kötü bir ihtimal olsa bile, Eskişehir askerlik şubemin söylediğinin doğruluğuna inanarak, yoklama kaçağı durumunda olduğumu düşünerek, AÖF den kaydımı sildirsem ve, 2 yıllık tecil hakkımı kullansam, AÖF de 2.kez üst üste kaldığım hangi tarih baz alınır? ve 2 yıllık tecilim hangi tarihe kadar uzayabilir, yada şu an o iki yıllık tecil döneminin ne kadarlık süresi içersinde bulunuyor olabilirm?
5- Şayet herşey imkansız olurda, AÖF den kayıt sildirerek önümüzdeki ÖSS ye girsem (yaklaşık 1 sene var daha öss ye, o zamana kadar tecilim devam edermi onu bile bilmiyorum) ve yeniden farklı bir AÖF bölümüne kayıt yaptırsam, Askeriye bana Okuldan dolayı yeni bir tecil hakkı gerçekten tanıyormu? Yaş daha 29 olmadı...

NOT : Burdaki tüm amacım, maddi imkansızlıklar ve ailevi sorunlar nedeniyle şu an askere gitmemin herşeyi allak bullak edeceğinden dolayı.
Şayet herşey yolunda gider de, okulumu bitirinceye kadar askeriye ile bir ilişiğim olmazsa, Allah'în izniyle kısa dönem asteğmenlik veya Uzun dönem maaşlı asteğmenlik yapmayı planlıyorum. Şartlar elverirse orda kalmayı bile planlıyorum. Amacım askerden kaçabildiğince kaçabilmek değil !!!!! Üniversite diplomamı alarak Allah nasip ederse uzun veya kısa dönem asteğmen olabilmek.
Şimdiden vereceğiniz değerli cevaplar için çok teşekkür ederim.
Acil yardımlarınızı bekliyorum.
Saygılar ve Sevgiler...