+ Konuyu Yanıtla
5 / 5 Sayfa İlkİlk 12345
41 den 47´e kadar toplam 47 ileti bulundu.

Konu: Eşitim, eşitiz eşitsiniz

Eşitim, eşitiz eşitsiniz Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    613
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Eşitim, eşitiz eşitsiniz

Abbas bey,
    Size kesinlikle saygısızlık etmek istemiyorum. Ancak ne sınav Baki Kuru hocanızın girdiği sınav ne lise onun gittiği lise. Tabi bunu bilmek öğrenmek olanağı olmayabilir. (!) Ancak Baki hoca kaç yıl dershaneye gitmiştir acaba? Genel lise mezunlarının dahi 1-2 yıl dershaneye gitmeden kazanamadığı sınavı dar gelirli aile çocukları meslek lisesine gidip nasıl kazanacaklar? Bu sınıf farklılıklarını kaldırma tezinizi hiç bir yere oturtamadım açıkçası. Yanlış mı anladım acaba? Dar gelirli aile çocuğu Ali meslek lisesine gidiyor. Sonra birden aileye piyangomu çıkıyorda bu Ali 2000 liradan başlayan dershane ücretlerini ödeyipte dershaneye gidiyor? Yoksa hiç görmediği dersleri kendisi mi çalışıp anlıyor. Lütfen ama. Sistemimizi bende yerden yere vuruyorum ama o kadarda değil. Bu güncel programıyla meslek lisesini bitirip güncel sınavı kendi kendine kazanacak kadar zeki öğrencilerimiz için sistemimizin azımsanamayacak olanakları vardır. Tabi ben meslek liseleriyle meslek liselerini kastediyorum. Tevhidi tedrisat kanunun arkasından dolanan imam hatipleri değil.

Bu arada üzülerek belirtmek zorundayım ki meslek liselerimize devam eden öğrenciler varsaydığınız gibi dar gelirli aile çocukları değildir. Ah Abbas bey ah. Nerde o eski günler. Dar gelirli aile çocukları meslek lisesine gitmek bir yana sekiz yılı zor tamamlıyor artık. Çalışan çocuk nüfusumuz gittikçe artıyor.
    Niçin mesleki eğitimi bu denli küçümsediğinizi ise anlayamıyorum. Akademik ağırlığı olmayan mesleklerde daha fazla yaratıcılık ve gelişme fırsatı olduğunu görmezden gelmeniz herhalde içinde bulunduğunuz sosyal sınıfla ilgili.

Saygılarımla.

Hukuki NET Güncel Haber

Eşitim, eşitiz eşitsiniz konulu yargıtay kararı ara
    Eşitim, eşitiz eşitsiniz konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Danıştay'dan YÖK'ün itirazına ret

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) farklı katsayı kararının yürütmesinin durdurulmasına yaptığı itirazı, değişik gerekçeyle oy çokluğuyla reddetti.

İstanbul Barosu ile bir öğrenci velisinin, YÖK'ün 17 Aralık 2009 tarihli kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açtığı davada Danıştay 8. Dairesi, YÖK kararının üç maddesinin yürütmesini durdurmuş, bir maddesinin yürütmesinin durdurulması istemini reddetmişti.

Daire, YÖK kararının ''Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı'nın (AOBP) 0.15 ve 0.13 katsayıları ile çarpılmasını'' öngören ikinci, ''öğretmen lisesi ve meslek lisesi mezunu olanların kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde ilgili ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının 0,05 ile çarpımı sonucunda bulunan puanın toplam puana ayrıca ekleneceğini'' öngören üçüncü ve ''Meslek Yüksek Okullarının sınavsız geçişten boş kalan kontenjanlarına açık öğretim programlarına ve meslek liselerinin devamı niteliğindeki lisans programlarına Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) puanları esas alınarak yerleştirme yapılacağını'' düzenleyen dördüncü maddesinin yürütmesini durdurmuştu.
    Danıştay 8. Dairesi, YÖK kararının, ''Türkiye genelinde ilk bin kişi arasına giren adayların yerleştirme puanı hesaplanırken alan içi katsayı oranının uygulanmasına'' ilişkin 6. maddesinin ise yürütmesinin durdurulması istemini oy çokluğuyla reddetmişti.

Daire kararının yürütmenin durdurulmasına ilişkin kısmına davalı YÖK Başkanlığı, yürütmenin durdurulmasının reddine ilişkin kısmına ise davacı öğrenci velisi karşılıklı olarak itiraz etti.
    Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun, YÖK'ün itirazını 15'e karşı 14 üyenin oyuyla reddettiği öğrenildi.
    Kurul, öğrenci velisinin 6. maddeye ilişkin itirazını kabul ederek, maddenin yürütmesini durdurdu. Kurulun bu kararı ise 27'ye karşı 2 üyenin oyuyla aldığı belirtildi.

Kurulun, Danıştay 8. Dairesinin yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararının gerekçesinin bazı bölümlerine katılmadığı ve değişik gerekçeyle YÖK'ün itirazını reddettiği öğrenildi. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun gerekçesi önümüzdeki günlerde yazılacak.

http://www.sabah.com.tr/Gundem/2010/02/18/itiraza_ret

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Danıştay'ın katsayı kararının gerekçesi

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun, YÖK'ün farklı katsayı kararının yürütmesinin durdurulmasına yapılan itirazı ret gerekçeleri belli oldu. Gerekçede, "İdarenin yeni sisteme göre bir katsayı oranı belirlerken geçmiş uygulamaları da dikkate alması ve yargı kararları ile ortaya konulan ilke ve esasları da gözetmesi gerekmektedir" denildi.

Kurulun, 14'e karşı 15 üyenin oyuyla aldığı kararın gerekçesinde, üniversiteye girişte Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı'nın (AOBP) 0.15 ve 0.13 çarpılmasının öngörüldüğü hatırlatıldı.

Böylece bir önceki, yani 21 Temmuz 2009 günlü YÖK Kararı hakkında verilen yürütmenin durdurulması kararı ile alan içi, alan dışı tercihte farklı katsayı uygulamasının kaldırılamayacağının ortaya konulması üzerine dava konusu karar ile yeni bir düzenleme getirildiği ve adayların mezun olduğu alan, bölümle ilgili veya bu alan, bölümle ilgili olmayan tercihlerde uygulanacak katsayı farkının 0.02 olarak belirlendiği kaydedildi.

YÖK'ün 21 Temmuz 2009 günlü kararının, Danıştay 8. Dairesince yürütmesinin durdurulduğu ve karara yapılan itirazın Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunca reddedildiği anımsatılan gerekçede, bu nedenle idarenin bu konuda yeniden bir düzenleme yapabileceği vurgulandı.

"Ancak, bir yargı kararı üzerine ortaya çıkan hukuki boşluğun doldurulması için idarece yapılacak yeni düzenlemede yargı kararında yer alan ve hükme esas olan gerekçelerin dikkate alınması gerekir" denilen gerekçede, Kurulun, 21 Temmuz 2009 tarihli YÖK kararının yürütmesinin durdurulmasına yapılan itirazın reddi gerekçelerine yer verildi.

Gerekçede, kurulun bu gerekçesi karşısında, dava konusu düzenlemelerin bu karara ve gerekçesine uygun olup olmadığı, yeni düzenleme ile getirilen katsayı farkının ölçülülük ilkesine, eğitimin örgütleniş biçimindeki bütünlüğe uygun olup olmadığı, alan, bölüm, mesleki eğitim ve genel lise eğitimi gibi ayrımları dikkate alıp almadığının tespit edilmesinin gerekli olduğu belirtildi.

Dava konusu düzenlemeyle getirilen katsayı farkının, adayların alan içi ve alan dışı tercihleri arasında en fazla 10, en az 2 puanlık bir fark oluşturacağı görüldüğü ifade edilen gerekçede, "Esasında dava konusu düzenlemenin 2. maddesi ile getirilen katsayı farkının yargı kararlarını tam anlamıyla karşılamadığının ve ölçülülük ilkesine uygun olmadığının davalı idare tarafından da zımnen kabul edildiği savunmasından anlaşılmaktadır" denildi.

YÖK'ün savunması

Davalı YÖK'ün gönderdiği savunmasında, katsayı farkının yargı kararı ile ortaya konulan gerekçelere aykırı olduğu gerçeğini bu şekilde izah etmeye, kanıtlamaya çalıştığının görüldüğü belirtilen gerekçede, şu tespitler yapıldı:

"Ancak, davalı idarenin bu savları hukuken geçerli bilimsel verilere dayanmadığı gibi, 0.15 - 0.13 katsayı oranının önceki yargı kararları ile ortaya konulan alan, bölüm yönlendirmesi amacını sağlamaya yönelik ve etkili olduğu da hukuken geçerli bilgi ve belgelere dayanılarak kanıtlanamamaktadır. İdarenin yeni sisteme göre bir katsayı oranı belirlerken geçmiş uygulamaları da dikkate alması ve yargı kararları ile ortaya konulan ilke ve esasları da gözetmesi gerekmektedir.

Sonuçta, dava konusu düzenlemenin 2. maddesindeki düzenleme ile ölçülülük ilkesine uygun olarak bir katsayı belirlemesi yapılmadığı, 0,02 puanlık katsayı farkının yargı kararlarını biçimsel olarak uygulamaya yönelik ve sembolik nitelikte olduğu ve bu haliyle eğitim sisteminin örgütleniş biçimini bozabilecek nitelikte olduğu sonucuna varıldığından, dava konusu düzenlemenin 2. maddesinde amaç yönünden hukuka uyarlık görülmemiştir."

İlk bin kişi arasına giren adaylara ek puan verilmesi

Gerekçede, YÖK kararının, Türkiye genelinde ilk bin kişi arasına giren adayların yerleştirme puanı hesaplanırken, Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı'nın tercih edecekleri bütün programlar için, alan içi katsayı değerinin 0.15 olarak kullanılacağı kuralına yer verildiği anımsatıldı. 2547 sayılı Yükseköğretim Yasası'nda öğrencilerin ortaöğretimdeki başarı durumlarının sınav sonucuna ya da yükseköğretim kurumuna yerleştirme işlemine nasıl yansıtılacağının belirlendiği kaydedilen gerekçede, sınav sunucunda belli bir başarı düzeyine erişenlere yönelik herhangi bir kural ve istisnaya Yasa'da yer verilmediği belirtildi.

Gerekçede, "Bu uygulama mesleki eğitim, genel lise eğitimi, alan/bölüm gibi ayrımlardan hareketle farklı katsayı uygulamasının gerekliliğine işaret eden yargı kararlarına ve eşitlik kuralına da aykırılık oluşturmaktadır. Ayrıca, Yükseköğretime Geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavı'nda birçok puan türünün bulunduğu ve her puan türünde ilk bine giren öğrenci sayısının bu kuraldan yararlanabileceği göz önüne alındığında, bu uygulamanın mevcut haliyle dava konusu düzenlemenin 6. maddesinde belirtilenden daha fazla sayıda adayı kapsayacağı açıktır. Kaldı ki puan türü artırıldığı takdirde buna bağlı olarak uygulamanın kapsamının daha da genişleyebileceği anlaşılmakta, dolayısıyla kesin sınırları bulunmayan ve ileriye dönük olarak kapsamı genişletilebilecek nitelikte bir düzenleme getirildiği görülmektedir. Bu itibarla, dava konusu düzenlemenin 6. maddesinde de hukuka uyarlık görülmemişti" denildi.

Kurul çoğunluğunun kararına katılmayan 14 üyenin karşı oy gerekçesinde, katsayı farkı uygulamasının alan, bölüm yönlendirmesinde kullanılan bir araç olduğu, bu nedenle katsayı farkı getirilmesinin hukuka aykırı olmadığının kesinleşen yargı kararları ile ortaya konulduğu belirtildi.

YÖK'ün 21 Temmuz 2009 tarihli kararı ile getirilen yeni sınav sistemiyle birlikte katsayı farkının eşitlenmesi üzerine açılan davada, katsayı farkının kaldırılmasının yürütmesinin durdurulduğu ve bu karara karşı yapılan itirazın da reddedildiği anımsatıldı.

Karşı oy gerekçesinde,"Bu nedenle, gelinen noktada 21 Temmuz 2009 tarihli kararla getirilen yeni sınav sisteminde de yükseköğretime giriş sınavında alan içi ve alan dışı tercihlerde katsayı farkının bulunması gerekliliği tartışmasızdır. Ancak, katsayı farkının kaldırılmasına ilişkin bir önceki düzenlemenin yürütülmesinin durdurulması üzerine dava konusu düzenleme ile alan dışı tercihlerde farklı ve daha az, alan içi tercihlerde ise daha fazla bir katsayı uygulanması öngörülerek katsayı farkının bulunması noktasında yargı kararının uygulandığı görülmektedir" denildi.

Karşı oy gerekçesinde, yeni belirlenen katsayı oranlarının, Milli Eğitim Temel Yasası'nın amacına, yargı kararları ile ortaya konulan ilkelere uygun olup olmadığının, yeni getirilen sınav sisteminin bütünlüğü içinde ve sistemin katsayı dışındaki özelliklerinin de dikkate alması suretiyle değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Katsayı farkını kaldıran 21 Temmuz 2009 günlü YÖK kararı ile ayrıca getirilen iki aşamalı ve birçok puan türünden oluşan sınav sistemine karşı açılmış bir dava bulunmadığı belirtilen gerekçede, bu yeni sisteme yönelik verilmiş bir yargı kararı bulunmadığı, bu nedenle yeni sınav sistemi halen yürürlükte olduğu belirtildi.

"Katsayı eşitlenemez"

Yeni sistemde standart puan aralıklarının 100-500 aralığı olarak belirlenmiş olması nedeniyle artık bu yeni sistemde 0.8-0.3 katsayı oranlarının uygulanma kabiliyetinin kalmadığı ifade edilen gerekçede, "Yükseköğretime girişte ortaöğretim başarı puanının esas alınması gerektiği, katsayı uygulamasının da bu amaçla getirilmiş olduğu kuşkusuzdur. Katsayı farkının olması gerektiği, katsayının eşitlenemeyeceği de önceki yargı kararları ile ortaya konulmuştur" denildi.

Gerekçede, "Ayrıca, 4 Mayıs 2004 tarihli 5171 sayılı Kanun'un, Cumhurbaşkanı'nca onaylanmayarak tekrar görüşülmek üzere Türkiye Büyük Millet Meclisine iade gerekçelerinin arasında, katsayı oranlarının yasa ile belirlenmemesi gerektiği, alan, bölüm yönlendirmesinde bir araç olarak kullanılan katsayı oranlarının ihtiyaca göre bu konuda yetkili olan Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenmesi gerektiği görüşüne de yer verildiği görülmektedir. Dolayısıyla, alan, bölüm yönlendirmesinde kullanılan bir araç olan katsayı farkının olması zorunlu ise de, bu fark aşılamayacak oranda olmamalıdır. Başka bir anlatımla, katsayı farkı adayların mezun olduğu alan, bölüm ile ilgili olmayan bir programı tercih etmeleri halinde bu programa yerleştirilmelerini imkansız kılmamalıdır" ifadelerine yer verildi.

Karşı oy gerekçesinde, 1999 yılından 2003 yılına kadar uygulanan 0.5-0.3 katsayı oranının 2003 yılında yine YÖK kararı ile 0.8-0.3 oranı ile değiştirildiği ve bu katsayı farkının arttırılmasıyla ilgili çeşitli davalar açıldığı anımsatıldı.

Davalarda, "o tarihte uygulanan sistemin bütünlüğü ve özellikleri içinde konunun değerlendirilerek, sistemin özelliklerine göre yönlendirmede tek aracın katsayı olduğu da dikkate alınarak, bu konuda alınan katsayı farkının arttırılmasına ilişkin kararın sistemin amacına uygun olduğu ve Yükseköğretim Kuruluna bu konuda tanınan yetkinin kamu yararına uygun kullanılmış olduğu" sonucuna varıldığı ve davanın reddedildiği belirtildi.

Danıştay 8. Dairesinin bu yöndeki kararlarının Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nca da onandığı anımsatıldı.

"Katsayı dışında başka araçların da kullanıldığı görülmektedir"

Karşı oy gerekçesinde, şöyle denildi:

"Alan içi ve alan dışı tercihlerde geçerli olacak katsayı oranlarının belirlenmesine ilişkin idari kararların yargısal denetimi yapılırken uygulanan sınav sisteminin bütünlüğü içinde yasanın öngördüğü amaç ve bu amacın gerçekleştirilmesi için kullanılan yöntemin özellikleri dikkate alınarak konunun değerlendirilmesi gerekir. Bu yaklaşım, önceki katsayı davalarında da esas alınmış ve sistemin özellikleri dikkate alınarak söz konusu yargı kararları verilmiştir.

21 Temmuz 2009'da getirilen yeni sistemde, sınavın birinci ve ikinci aşamasında bir çok puan türünün bulunduğu ve bu puan türlerinin her birinde soru sayısının ve soru ağırlığının farklı olduğu göz önüne alındığında, getirilen sistemde farklı puan türleri yöntemi ile alan yönlendirmesinde katsayı dışında başka araçların da kullanıldığı görülmektedir.

Bu durumda, katsayı oranları, uygulamadan kalkan ve alan yönlendirmesinde tek aracın katsayı olduğu eski sisteme göre değil, alan, bölüm yönlendirmesi amacına hizmet eden farklı sınav ve puan türlerinin bulunduğu yeni sınav sistemine göre değerlendirildiğinde, dava konusu düzenlemenin 2. maddesi ile getirilen katsayı oranlarının Milli Eğitim Temel Yasası'nın amacına, bu konudaki yargı kararlarına aykırılık oluşturmadığı, ölçülü olduğu sonucuna ulaşılmıştır."

http://www.cnnturk.com/2010/turkiye/...7.0/index.html

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

YÖK Başkanı Özcan katsayı formülünden vazgeçiyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, daha önce Gaziantep’te açıkladığı katsayı formülüne ilişkin olarak, "O, bazı bakımlardan mevcut mevzuatla uyuşmuyor. Hani çarpılacak diyor ya o terimi karşılamıyor. Onun için belki de bundan vazgeçeceğiz" dedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan, Genel Kurul toplantısına verilen öğlen arasında gazetecilerle birlikte YÖK’ün bahçesinde dolaşarak, soruları yanıtladı. Bir soru üzerine Özcan, katsayıyla ilgili çalışma yapacak komisyonun toplantının öğleden sonraki bölümünde oluşturulacağını belirtti. Bir gazetecinin, "Komisyon sizin daha önce açıkladığınız formül üzerine mi çalışacak?" sorusu üzerine Özcan, kendilerinin bu konuda üzerinde çalıştıkları pek çok alternatif olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Özcan, şunları kaydetti: "Bana bunun başka yolları var mı dediniz. Gaziantep’tekini diyorsunuz. Ben de size daha başka şekillerde düşünülebilir diye, tamamen aklımdaki bir şeyi söyledim. Gayet basit bir sistemdi. Ama o bazı mevcut mevzuatlarla uyuşmuyor. Hani çarpılacak diyor ya, o terimi karşılamıyor. Onun için belki de bundan vazgeçeceğiz. Ama benim söylediğim basit bir sistemdi. Herkesin kolaylıkla anlayabileceği bir sistemdi. Ama yasa ile uyum içinde olmadığı için belki onu hemen diskalifiye ederler."

YENİ SİSTEM NEYİ GEREKTİRİYORSA O YAPILIR

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, "Katsayıyla ilgili yeni formülün yüzdelik dilim de olabileceğini" belirterek, "Değişiklikler, yeni sistem ne gerektiriyorsa o sisteme göre yapılır" dedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan, Genel Kurul toplantısına verilen öğlen arasında gazetecilerle birlikte YÖK’ün bahçesinde dolaşarak, soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Katsayı ile ilgili çalışacak komisyon oluşturuldu mu?" sorusuna Özcan, "O meseleye henüz geldik. Öğleden sonra komisyonumuzu kuracağız. Zaten çalışan bir komisyon var. Belki onların görevine devam etmesini isteriz. O komisyonda gerek görülürse bir kaç istatistikçiden yardım alabiliriz" yanıtını verdi.

"Danıştay İdari Dava Dairesinin, gerekçeli kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Özcan, kararı dün akşam kısaca okuduğunu belirtti.

"Zannediyorum aralığı az buldular" diyen Özcan, "6’ncı madde için de ’mevzuatta buna olanak sağlayacak bir durum yok’, dediler. Zaten 6’ncı maddeyi, mevzuata uygunluk yoksa çıkartabiliriz. Onda ısrar etmeye gerek yok. İşin sürüncemede kalmasını da istemiyoruz. Israrcı değiliz. 6. maddeyi unutabiliriz. Daha önce, ilk başta planladığımız şekilde devam etmek istiyoruz. Komisyon bize bir kaç öneriyle gelecek. Biz de kurulda o önerilerin bir tanesini kabul ederiz" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "Yeniden yüzdelik veya bindelik orana mı dönülüyor, sabit bir puan seçeneği ortadan kalkıyorsa" sözü üzerine Özcan, "Tabii tabii... Eski sistemde devam edildi. Benim söylediğim toplama hikayesini unutun" dedi.

YATAY GEÇİŞ YÖNETMELİĞİ

Özcan, bir gazetecinin, taslak olarak Yatay Geçiş Yönetmeliği’nin hazırlandığını hatırlatması ve "Bu yönetmeliğin katsayıyı arkadan dolanmak şeklinde hazırlandığı yorumları var" demesi üzerine şunları söyledi.

"Hiç alakası yok. Sabancı Üniversitesi meselesini hatırlıyorsunuz. O zaman başlayan bir süreçti. İlk iki sene ortak programları takip eden okullarda. Geçişleri istedikleri alanlara serbest bırakmıştık. Ondan sonra talep geldi bu konuda, ’genişletemez misiniz’ diye. Biz de o zamandan beri çalışıyoruz. Şimdi olgunlaşmaya başladı.

Ne kadar serbest bir yatay geçiş yapabilirsek, öğrenciler madem ’üniversite sınavında istedikleri alanlara yönlendirilemiyorlar’ diye her zaman suçlanıyor ÖSS sınavı... Onu daha mükemmel hale getirmek için... Bu sınavda çok büyük oranda yönlendirme yapılıyor. Test sayısını 18’e çıkartarak oldukça o alanda ilerleme kaydettik ama o da yeterli değil. Çünkü öğrenciler, belli alanlarda hareket ediyor. O alanı birazcık daha geliştirmek için yapılacak Yatay Geçiş Yönetmeliği’ni değiştirmekti, biz onunla uğraşıyoruz. Şu anda gazetelerde bahsedilen yönetmelik eski bir yönetmelik. Eski bir yönetmelik üzerine konuşuyorsunuz. Biz yeni bir çalışma içerisindeyiz. Sanırım bir aya kadar biter. Daha güzel bir Yatay Geçiş Yönetmeliğimiz olacak o zaman.&quot.

Özcan, bu yönetmelik taslağını hazırlarken üniversitelerden de görüş alacaklarını vurguladı.

Bir gazetecinin, "(Katsayı ile ortaya çıkan olumsuzluğu örtmek için, katsayı çözülmedi, buradan ilahiyatların önü açılıyor) gibi yorumlar yapılıyor buna katılıyor musunuz?" sorusu üzerine Özcan, "Hayır hiç alakası yok onunla. Yatay Geçiş Yönetmeliği’nde bir serbesti olmasını biz daha önce düşünüyorduk. Üniversiteye daha fazla özerklik vermeyi, hangi öğrenciyi hangi bölüme kabul edecekler meselesini kendilerine bırakmayı önceden düşünüyorduk. O mesele ile kesinlikle alakalı değil" dedi.

Özcan, "Böyle bir Yatay Geçiş Yönetmeliği olursa ortaöğretimdeki alanların ne anlamı kalacak, bu bir çelişki doğurmuyor mu?" sorusuna "Hayır, ABD’deki sistemi bilenler çok iyi bilirler. Orada istediğiniz alandan, istediğiniz alana geçiş yapabilirsiniz. Yeter ki o alanda başarılı olun" yanıtını verdi.

"Üniversitelerin belli bir kontenjanı var. Bu geçişler nasıl yapılacak?" sorusu üzerine Özcan, "Onu üniversitelere bırakalım, diyoruz. Kontenjanlarına da biz karışmayalım. Yetki onlarda olsun" dedi.

"ELMAYLA ARMUT GİBİ BİR ŞEY BU"

Bir gazetecinin, "Katsayıya ilişkin olarak, daha önceki açıklamalarınızda eski sisteme dönüş olamaz demiştiniz. Şimdi sanki eski sisteme daha yakınsınız gibi algılıyorum" demesi üzerine Özcan, şunları söyledi.

"Hayır. 0,3-0,8’e dönüş olamaz, dedik biz. Bazı değişti, orada 50 ile 300 arasında bir sistem varken şimdi 100 ile 500 gibi bir aralık söz konusu. Çünkü 0,3-0,8 anlamsız oluyor, onunla mukayese edemezsiniz. Elmayla armut gibi bir şey bu, yan yana konmaları bile mümkün değil o ikisinin. Yeni sistemin kavramlarıyla düşünmek gerekiyor.&quot.

Özcan, "Makasın açılıp açılmayacağının" sorulması üzerine de ona komisyonun karar vereceğini belirtti.

Bir gazetecinin, "O zaman yüzdelik bir dilimde olacak değil mi katsayı?" sorusuna Özcan, "Tabi tabi aynı şekilde olur herhalde. Yani artık 500’lük sisteme alıştığımıza göre... Yeni sistem ne gerektiriyorsa o sisteme göre yapılır değişiklikler" yanıtını verdi.

YÖK’ÜN BAHÇESİNDEKİ HAYVANLAR

Anayasa Mahkemesi’ne YÖK’ü temsilen yapılacak üye seçiminin ne zaman gerçekleştirileceğinin sorulması üzerine Özcan, "Onu bugünlerde konuşuyoruz. Yakında birkaç isimle geliriz" dedi.

Öte yandan YÖK Başkanı Özcan, soruları yanıtlamadan önce gazetecilere YÖK’ün yeni düzenlenen bahçesini gezdirdi. Özcan, bahçedeki tavşanları severek, çin horozlarını, ördekleri, kazları, tavus kuşlarını, takla atan güvercinleri ve köpekleri gösterdi. Hayvanlarla ilgilenen Özcan, "Ceylan da almıştık ancak burada olmayınca AOÇ’ye gönderdik. Onlar da bize ufak tefek hayvanlar gönderdi. Şimdi havalar ısınınca da Midilli atı gelecek" diye konuştu.

http://www.milliyet.com.tr/yok-baska...ult.htm?ver=58

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Danıştay'dan katsayı kararı

Danıştay 8. Dairesi, YÖK’ün 17 Mart 2010 tarihinde aldığı yeni katsayı kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemini reddetti.

Anadolu öğretmen lisesi son sınıf öğrencisi olan davacı tarafından, Yüksek Öğretim Genel Kurulunun 17 Mart 2010 gün ve 270 sayılı kararının 1’inci ve 2’nci maddelerinin iptali ile yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştayda dava açılmıştı.

Danıştay 8. Dairesi, yürütmenin durdurulması istemini oy birliğiyle reddetti. Dairenin kararında, "Bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim mezunlarının aynı alanda bir yükseköğretime yerleştirilmesinde ek katsayı uygulaması 2547 sayılı yasanın 45. maddesinde yer alan kuraldan kaynaklanmakta olup, açıklanan sınav sistemi değişikliği nedeniyle yeni bir katsayının belirlenmesinde hukuka aykırı bir yön bulunmamıştır" denildi.

Kararda, bir başka anlatımla "düzenleyici işlemlerin, yargı kararlarında da belirlendiği üzere maddi olay ve hukuk düzenindeki değişikliğe bağlı olarak değiştirilmesinin mümkün olduğu ve bu nedenle kazanılmış hakka dönüşme olanağı bulunmadığı" belirtildi.

ÖZCAN: DANIŞTAY'A TEŞEKKÜR EDİYORUM

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Danıştay 8. Dairesinin, YÖK’ün 17 Mart 2010’da aldığı yeni katsayı kararının yürütmesinin durdurulması istemini reddetmesiyle ilgili "YÖK’ün kararını iptal etmedi. Yapılan itirazı iptal etti. Yani bizim istediğimiz şekilde düzenlemeyi kabul etti. Çok mutluyum. Çok mutluyum. Danıştay'a teşekkür ediyorum, 1,5 milyon öğrencinin endişe ve merakları sona erdi. Tüm öğrencilere ikinci basamak sınavanda başarılar diliyoru. Umarım her şey istedikleri gibi olur" dedi.

Danıştay 8. Dairesinin, YÖK’ün 17 Mart 2010 tarihinde aldığı yeni katsayı kararının yürütmesinin durdurulması istemini reddine ilişkin kararının gerekçesinde, "Farklı sınav ve puan türlerinin bulunduğu yeni sınav sisteminin farklı katsayı ile desteklenmesi sonucunda oluşturulan dava konusu yeni düzenlemenin 1. maddesi ile getirilen katsayı oranlarının Milli Eğitim Temel Yasası’nın alanlara yönlendirmeye ilişkin amacına ve bu konudaki yargı kararlarına aykırı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır" denildi.

Anadolu öğretmen lisesi son sınıf öğrencisi, Yüksek Öğretim Genel Kurulunun 17 Mart 2010 tarihli kararının 1’inci ve 2’nci maddelerinin, yargı kararının gereklerinin yerine getirilmediğini öne sürerek iptali ile yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştayda dava açmıştı.

Danıştay 8. Dairesi, yürütmenin durdurulması istemini oy birliğiyle reddetti.

Dairenin kararında, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Yasası’nda, milli eğitim sisteminin genel ve özel amacı ile temel ilkelerinin belirlendiği, yasada yer alan kurallar gereği milli eğitim sisteminin, örgün eğitimde, yönlendirme esasına dayalı, kademeli geçişi öngören bir modelle örgütlendiği, böylece eğitim öğretim hakkının herkese fırsat ve imkan eşitliği dahilinde sunulabilmesi için ilgi, yetenek ve eğilimleri farklı olan bireylerin bu özelliklerine en uygun eğitim kurumlarına yönlendirilmesinin amaçlandığı belirtildi.

2547 sayılı Yükseköğretim Yasasının 45. maddesinde de "öğrencilerin devlet yükseköğretim kurumlarına, esasları Yükseköğretim Kurulu tarafından tespit edilen sınavla girecekleri, sonuçların değerlendirilmesinde adayların ortaöğretimdeki başarılarının dikkate alınacağı, yükseköğretim kurumlarına öğrenci seçiminde, adayların ortaöğretim süresindeki başarılarının, Yükseköğretim Kurulunun uygun göreceği şekilde ÖSYM tarafından geliştirilecek bir yöntemle ek bir puan olarak tespit edileceği" gibi kuralların getirildiği anımsatıldı.

Kararda, YÖK’ün dava konusu 1’inci maddesinde, yeni katsayının 0.15 ve 0.12 olarak belirlendiği, 2’nci maddesinde, "adaylardan öğretmen lisesi ve meslek lisesi mezunu olanların, sınavsız kayıt hakkı olanlar dışında kendi alanındaki programları tercih etmeleri halinde ilgili AOBP’nin 0.06 ile çarpımı sonucunda bulunan puan 1’inci maddeye göre hesaplanan toplam puana ayrıca eklenir" şeklinde kural getirildiği belirtildi.

Dava konusu kararın, 8. Daire’nin daha önce verdiği ve İdari Dava Daireleri Kurulunca verilen kararların gereğinin yerine getirilmesi amacıyla alındığı belirlendiğinden, bu kararların ve yasal dayanağının irdelenmesi gerektiği ifade edilen kararda, YÖK tarafından daha önceki yıllarda uygulanan katsayı uygulamalarına ve bu kararlarla ilgili açılan davalarda Danıştayın verdiği kararlara yer verildi.

Kararda, aktarılan bu yargısal ve yasal süreçle, "yükseköğretime giriş sınavında öğrencilerin ortaöğretim başarı puanlarının sınav sonucuna yansıtılmasının alan içi ve alan dışı tercihlerde katsayı uygulanması kriterine bağlanması, katsayı farkının olması gerektiği ve eşitlenemeyeceği ancak katsayı oranları belirlenirken idarenin bu konudaki takdir yetkisini maddi olay ve hukuk düzenindeki değişikliğe bağlı olarak kullanabileceği"nin vurgulandığı belirtildi.

Davalı YÖK’ün, katsayıyı eşitleyen kararına ve bu kararın yürütmesinin durdurulması üzerine belirlediği yeni katsayı oranlarına ilişkin aldığı karara karşı açılan davalar üzerine, bir önceki sınav sisteminde esaslı değişiklikler yapılarak yeni sınav sistemi getirildiğini ifade ettiği kaydedilen kararda, YÖK’ün yeni getirdiği sınav sistemine karşı açılmış bir dava ve bu yeni sisteme yönelik olarak verilmiş bir yargı kararı bulunmadığı vurgulandı.

YÖK’ÜN SAVUNMALARI

Kararda, davalı YÖK’ün, daha önce açılan davalarda savunmalarını, yeni sınav sisteminin niteliğinin katsayı farklılaşmasını ortadan kaldırdığı iddiasına dayandırdığı, bu davada verdiği savunma ve eklerinde ise sınav sistemi ile yargı kararı gereği oluşturduğu katsayıların bağlantısını, katsayı oranlarının yeni sınav sistemi içindeki işlerliğini, önceki sınav sistemi ile yeni sistem arasındaki farkları da ortaya koyarak bilimsel ve ayrıntılı olarak hazırladığı raporlarla açıkladığı belirtildi.

YÖK’ün, yeni sınav sistemini getiren kararları ile bu savunması ekinde sunduğu raporlar incelendiğinde, "daha önce iki oturumda tek aşamalı yapılan sınavın iki aşamalıya dönüştürüldüğü, birinci aşamanın ortak ve tek bir sınavdan oluşan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), ikinci aşamanın Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) olarak adlandırılan beş sınavdan oluştuğu, sınavların ağırlıklı puanlarının her birinin kendi içinde en büyüğü 500, en küçük 100 olan puanlara dönüştürülerek, ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının da 50-100 olan puan aralığının 100-500 olarak değiştirildiğinin" anlaşıldığı ifade edildi.

Kararda, yine bu belgelerin incelenmesinden, çoklu sınav ve çoklu soruyu esas alan bir ölçme yöntemi belirlendiği, önceki sistemde yüzde 38 olan alan bilgisinin yüzde 60’a çıkarıldığı, puan türleri içindeki soruların yüzdelik olarak ağırlığının farklılaştırıldığının görüldüğü aktarıldı.

-KATSAYI DIŞINDA BAŞKA ARAÇLAR.

Dairenin kararında, şöyle denildi.

"Sınav sisteminin aktarılan bu niteliği ile sınavın birinci ve ikinci aşamasında bir çok puan türünün bulunması ve bu puan türlerinin her birinde soru sayısının ve soru ağırlığının farklı olduğu göz önüne alındığında, getirilen yeni sınav sisteminde farklı puan türleri yöntemi ile alan yönlendirilmesinde katsayı dışında başka araçların da kullanılmaya çalışıldığı anlaşılmaktadır.

Bu durumda, alan/bölüm yönlendirmesi amacına hizmet ettiği anlaşılan farklı sınav ve puan türlerinin bulunduğu yeni sınav sisteminin farklı katsayı ile desteklenmesi sonucunda oluşturulan dava konusu yeni düzenlemenin 1’inci maddesi ile getirilen katsayı oranlarının Milli Eğitim Temel Yasası’nın alanlara yönlendirmeye ilişkin amacına ve bu konudaki yargı kararlarına aykırı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.&quot.

Dava konusu düzenlemenin 2’nci maddesinin de bu açıklamalar ışığı altında değerlendirilmesi gerektiği vurgulanan kararda, sınav sisteminde yapılan köklü değişiklik ile özellikle yeni sistemde standart puan aralıklarının değişmiş olmasının, daha önce uygulanan katsayı oranlarının uygulanma kabiliyetini ortadan kaldırdığı belirtildi.

Kararda, şöyle denildi.

"Böylece, bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim mezunlarının aynı alanda bir yükseköğretime yerleştirilmesinde ek katsayı uygulaması 2547 sayılı Yasanın 45. maddesinde yer alan kuraldan kaynaklanmakta olup, açıklanan sınav sistemi değişikliği nedeniyle yeni bir katsayının belirlenmesinde hukuka aykırı bir yön bulunmamıştır. Bir başka anlatımla düzenleyici işlemlerin, yargı kararlarında da belirlendiği üzere maddi olay ve hukuk düzenindeki değişikliğe bağlı olarak değiştirilmesinin mümkün olduğu ve bu nedenle kazanılmış hakka dönüşme olanağı bulunmadığı açıktır.&quot.

Davacı öğrencinin, karara itiraz hakkı bulunuyor. İtirazı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek.

Danıştay 8. Dairesi, dava konusu kararın iptal istemini daha sonra esastan karara bağlayacak.

http://www.milliyet.com.tr/danistay-...ult.htm?PAGE=1

İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu sorunun çözümü çok kolay.Yök uğraşıp duruyor.Değiş kanunu,tüm katsayıları kaldır.Her dersin sorusuna belli bir değer koy ve herkes sınavda ne kadar yapıyorsa o kadar puan alsın.Bu sistem yanlış.

1.si özel okullarda para karşılığı çocuklara bol bol yüksek not dağıtılıyor.

2.Bazı hocalar not isteyen öğrencilere kıyak geçebiliyor.

3.Yine bazı hocalar anne babası özellikle o okulda öğretmen olanların çocuklarına fazla not verebiliyorlar.

4.Bazı önemli kişilerin çocuklarına fazla not verilebiliyor.(Mesela ilçelerdeki kaymakam,hakim,savcı,garnizon komutanı çocukları)

5.Okul birinciliği kontenjanında hakszılıklar oluyor.Bu öğrenciler boşu boşuna birbirleriyle yarıştırılıyor.Önemli olan neyin neden olduğunu öğrenmektir(fizik kurallarının nasıl keşfedildiğini dayanaklarını öğretmek gerek,eğitim sistemi yanlışlığı var bu noktada bana formülü ezberletme formülün neden öyle olduğunu göster önce) papağan gibi herşeyi ezberleyip de ortalamayı 5 tutturmak değildir.

Sonuç:Meclis katsayıları tamamen kaldırmalı,sadece üniversite sınavında yaptığı netlerle üniversiteye girilebilen tamamen objektif bir sisteme geçilmelidir.

+ Konuyu Yanıtla
5 / 5 Sayfa İlkİlk 12345

Bu sayfada bulunan kavramlar: