Herkese merhabalar…

Forumu ne yazık ki askerlik kanunu ile başım derde girdiğinde buldum ve incelediğimde merak ettiğim birçok soruya yanıt buldum. Fakat benim konumun biraz daha karmaşık olduğunu düşünerek bu yazımı yazmaya karar verdim.

Durumumu şöyle özetleyim:

Ben 05.06.1980 doğumluyum ve üniversiteye 1999 yılında girdim hazırlık dâhil 10 yıldır üniversitede okuyorum. Bu sene yani 2009 Ocak ayından sonra öğrencilimden dolayı askerlik tecilimin olmayacağını biliyorum. fakat hal böyleyken okuldan tek bir ders yüzünden mezun olamadım. Mezun olabilmem için bir dönem daha(dersten “tek ders sınav hakkı” kullanamıyorum çünkü uygulamalı ders statüsünde olan bir ders) okula gitmem gerekmektedir yani Şubat 2010 ayından sonra askere gidebilecek duruma geleceğim. Rapor alarak celp dönemini atlatmamın yolu yok çünkü herhangi bir sağlık sorunum yok.

Şimdi sorum:

Ben normal bir bölümde(mimarlık fakültesinde okuyorum.) okumuş olsaydım, tek ders sınav hakkımı kullanarak askere gidebilirdim. Hatta askere “29 yaştan ”alınsam bile yasal hakkım olan “tek ders sınavıma” girebilirdim. Fakat benim iki kredilik “araştırma teknikleri” dersim uygulamalı ders statüsünde olduğu için sınav hakkı kullanamamaktayım. Dönem olarak gitmek zorundayım. Bu konu ile ilgili olarak üniversitemi dava etmeyi düşünüyorum bu süreç yaklaşık bir sene almaktadır bu süreç içinde ben askere gitmeye bilir miyim?

Yada okulun bana tanımış olduğu dönem hakkını mazeret göstererek şubattan sonraki bir tarihe askere alınma sürecimi erteleye bilir miyim?

Son olarak da askerlik alınama kanunda belirtilen “mezun olmadan askere alınanlar tek ders sınav hakkından yaralanır” ibaresine ilişkin olarak dava (askeriyeye )açıp “sınav hakkı kullanamayanlar dönem hakkı kazanırlar” ibaresini savunarak mahkemeden hak talep edebilir miyim?

Okuyan herkese çok teşekkürler